Aquaman Filmi

Aquaman Filmi 28 Aralık’ta vizyona giriyor. Basın gösterimi ile izlediğim, DC Comics’in aynı adlı karakterinden uyarlanan film hakkında merak edilenler ve yorumum yazımda sizi bekliyor.

Aquaman Filmi

DC Comics’in aynı adlı karakterinden uyarlanan ve Warner Bros. Pictures tarafından dağıtılan ABD süper kahraman filmini izlemeyi uzun zamandır bekliyorduk. Son fragmanları ile merakımızı canlı tutan ve beklentimizi yükselten film, 28 Aralık’ta vizyona giriyor.

Yılın son haftasında ses getirmeye aday filmin konusuna gelince.

 

 

 

Aquaman Filmi Konusu

Filmimiz açılışını fırtınalı bir gecede yapıyor. Deniz fenerinde bekçilik yapan Tom (Temuera Morrison) yaralanarak kıyıya vurmuş ve elinde asa tutan kadını evine taşır. Bu kadın Atlanta kraliçesi olduğunu söyleyen Atlanna (Nicole Kidman) dan başkası değildir. Atlanna ve Tom bu geceden sonra aşık olur, evlenir. Arthur (Jason Momoa) adını verdikleri bir oğulları olur. Ancak mutlulukları uzun sürmez, Atlantis’ten gelen bir grup savaşçı kendilerini ziyaret eder ve kralın kızı Atlanna’yı geri istediğini söyleyerek saldırıya geçer.

Saldırıdan kurtulmayı başarırlar ancak Atlanna tekrar geleceklerini bildiği için endişelidir. Arthur hiç olmaması gereken bir aşkın meyvesidir, onu ve Tom’u korumak için ülkesine geri dönmelidir. Yıllar geçtikçe Arthur’un deniz canlıları ile iletişim kurma yeteceği olduğunu öğreniriz ancak Atlanna’dan hiç haber gelmemektedir.

 

Bundan yıllar sonra bir denizaltının korsanlarca ele geçirilmesine şahit oluruz. Korsanların başı Manta (Yahya Abdul-Mateen) ve babası kaptan ve askerlerine karşı acımasızdır. Neyseki Arthur imdada yetişir ve mürettabatı yüzeye çıkarır ancak Manta’nın babasını öldürerek bir düşman kazanır. Tüm haber kanalları bu kurtarma olayını duyurur ve Arthur’a Aquaman adını verir.

Tüm bunlar yaşanırken 7 denizi temsil eden krallıkların bulunduğu alanda bir toplantı yapılır. İnsanların denizleri kirletmesi ve yaşattıkları zararlar sabrı taşırmıştır. King Orm (Patrick Wilson) insanların onları yok ettiğine herkesi inandırmaya çalışır. Tüm denizlere hükmedebilmek ve Okyanusun Efendisi olabilmek için dört krallığın onayı yeterlidir. Böylece insanlara karşı yapılacak olan savaşı başlatarak, hükümdarlığını ilan edebilecektir.

 

King Nereus’un (Dolph Lundgren) kızı Mera (Amber Heard) tüm bu olan biteni haber vermek için Aquaman’e ulaşır. Kraliçe Atlanna’nın büyük oğlu olarak krallığın onu hakkı olduğunu ve başlamak üzere olan savaşı bitirmesi gerektiğini söyler. Aquaman’in bir melez olarak tahtta gözü yoktur ve Atlantis’e gitmemekte kararlıdır. Ancak üvey erkek kardeşi King Orm, bir kumpas sonrasında ilk savaşı başlatır, olaylar gelişir.

 

Aquaman Filmi Oyuncuları

Gerilimin ustası James Wan’ın yönetmen koltuğunda olduğu olduğu 143 dakika süreli yapımın senaryosu David Leslie Johnson-McGoldrick’ teslim edilmiş. Akıcılık ve görsel anlatım açısından tam bir James Wan imzası taşıyan film, basit bir akış ve senaryo ile kurgulanmış. Klişelerin bol tutulduğu yapım, ufak tefek kusurlarına rağmen oldukça tempolu ve keyifli. Solo süper kahraman filmlerinin standartlarına göre gayet iyi kotarıldığını ve bir başlangıç hikayesi olarak gayet başarılı buldum. Bu açıdan Aquaman’ın genel olarak beklentileri karşıladığını söyleyebilirim.

Filmin dev oyunculardan oluşan bir kadrosu var. Aquaman rolünde Jason Momoa’yı izliyoruz. Kısık ve parlak gözleri, bir sağa sola attığı uzun saçları ve taş gibi fiziğiyle Momoa’yı bir kadın olarak izlemek zevkli. Momoa Aquaman rolüne yakışıyor ama ne yazık ki çok ortalama bir oyuncu. Henüz Aquaman karizması taşımıyor ve umarım bir sonraki filmde bunu aşabilir.

Aquaman’in eğitimine yardım eden, Atlantis tahtının danışmanı Nuidis Vulko rolünde usta oyuncu Willem Dafoe’yu izliyoruz. Filmde gençleştirmenin aşırı başarılı olduğunu belirtmek isterim. Dafoe’yu hem genç hem de yaşlı hallerinde izliyoruz. Aksiyon sahneleri en çok ona yakışmıştı.

Kral babası istemediği bir adamla evlendirmek isteyince Atlantis’ten kaçan ve Aquamn’in annesi Atlanna rolünde Nicole Kidman’ı izliyoruz. Kidman özellikle açılış sahnelerinde çok kötüydü, sonradan biraz toparlamayı başardı. Hala çok güzel bir kadın ama estetikler sebebiyle ifadesizliği beni ciddi şekilde rahatsız ediyor.

Aquaman’in hırslı üvey kardeşi ve Atlantis’in kralı Orm rolünde, “Korku Seansı” evreninin Ed Warren’ı Patrick Wilson’ı izliyoruz. Wilson kral gibi kral, oyuncu gibi oyuncu. Ben bu rolde de kendisini çok sevdim, ikinci bir kötü karaktere (Manta) neden ihtiyaç duyuldu pek anlamadım. Dafoe ile birlikte Wilson’ı izlemek keyifliydi.

Atlantisli kabile Xebel’in lideri Nereus rolünde Dolph Lundgren, kızı prenses Mera rolünde güzel yıldız Amber Heard’ü izliyoruz.

 

Film birçok efsaneyi, Aquaman’in hikayesi ile birlikte anlatıyor.

Üstelik süre uzun görünmesine rağmen bunu izleyiciyi sıkmadan başarıyor. Denizin altı çok renkli ve bolca yeni – farklı karakter barındırıyor. 7 denizi temsil eden Balıkçılar, Çöldaşlar, Xebel’ler, Trençler, Brinne gibi krallıklar ve bu krallıkları temsil eden deniz canlıları çok iyi işlenmiş. Hem görsel anlatım hem de bu renklilik büyülüyor. Filmde pek çok savaşı ard arda keyifle izliyoruz. Denizin üzerinde kalan kovalamaca ve çarpışma sahnelerinde ise hem klişe hem de filme yakışmayan sahneler yüzünden kusur listesine çentik atmaya başlıyoruz. Örneğin Roma’da geçen sahnenin bütünlük açısından filme hiç mi hiç yakışmadığını, hatalarla dolu olduğunu düşünüyorum. Kusurların King Atlan ve dolayısıyla Atlantis’in geçmişi biraz daha derin anlatılabilirmiş, açıkçası tadı damağımda kaldı.

Filmde sevecek pek çok karakter ve sahne bulacaksınız. Savaşlar, dünyanın merkezi olan gizli deniz, trençler, deniz atları tekrar tekrar görmek isteyeceklerinizin başında geliyor. Her ne kadar bu Aquaman’in başlangıç hikayesi olsa ve “hatta karakter derinliği gayet iyi işlenmiş olmasına rağmen” filmdeki yan faktörler, efsaneler ve karakterler en az Aquaman kadar zihninize işleniyor. Hatalarına rağmen tüm bu genel akışı başarıyla kotaran James Wan’a şapka çıkarmak lazım.

Ben filmi tekrar izleyeceğim. Mümkünse detayları kaçırmamak için IMax tercih etmenizi önerir, şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

 

Aquaman Filmi Fragmanı

 

Aquaman Filmi Yorumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir