Dokuzuncu Hayat Filmi

Dokuzuncu Hayat Filmi – “The 9th Life of Louis Drax” bu cuma vizyona giriyor. Liz Jensen’in aynı adlı çok satan kitabından uyarlanan fantastik gerilim türündeki film, haftanın ilginç ve görsel açıdan öne çıkan yapımlarından.

Filmle ilgili merak edilenleri ve yorumumu okumaya lütfen devam edin.

Dokuzuncu Hayat Filmi

Doğuştan kaza yapmaya meyilli 9 yaşındaki Louis’nin gizemli hayatı ile tanışmaya hazır mısınız?

Hikayemiz Louis Drax’ın dokuzuncu doğum gününde ailecek gittikleri piknik yerinde uçurumdan düşmesi sonucu komaya girmesiyle başlıyor.

 

dokuzuncu-hayat-filmi-4

 

Dokuzuncu Hayat Filmi Konusu

Kaza yapmaya meyilli Louis Drax, doğumundan itibaren yaşadığı sekiz ölüm tehlikesinden canlı kurtulmayı başarır. Üstelik kurtulduğu bu kazalar, korkunç ve ölüm tehlikesi yüksek kazalardır. Dokuz yaşına gelene dek ezilmiş, zehirlenmiş, elektrik akımına kapılmış, donmuş, neredeyse tüm kemikleri kırılmış ve boğulmuştur. Ancak bir şekilde hayatta kalmayı da başarmıştır. Ne ailesi ne de onu tedavi etmeye çalışan psikiyatristi, Louis’nin bu gizemini gün yüzüne çıkaramaz.

 

dokuzuncu-hayat-filmi-2

 

Annesi Natali ve babası Peter ile birlikte dokuzuncu doğum gününü kutlamak için gittikler piknikte yine olanlar olur ve Louis uçurumdan buz gibi soğuk denizin içine düşer. Kaza neticesinde hastaneye yetiştirilen Louis ne yazık ki kurtarılamaz ve morga kaldırılır. Otopsi yapılacağı sırada ise hayata döner ve iki saat boyunca ölü kalan bedeni komaya girer.

 

dokuzuncu-hayat-filmi-7

 

Ünlü çocuk nörolojisti Dr. Allan Pascal, Louis’nin gizemini çözmeye karar verir ancak Dr. Pascal’ın güzel Natalie’ye karşı artan ilgisi olayları karmaşık bir hale getirir. Esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolan Peter ise herkes için potansiyel bir tehlike oluşturmaya başlar. Olaylar gelişir.

 

dokuzuncu-hayat-filmi-5
Dokuzuncu Hayat Filmi Oyuncuları

Çok satan aynı adlı romandan esinlenilen hikayede başrollerini, Dr.Pascal rolü ile en son Grinin Elli Tonu filminde izlediğimiz Jamie Dornan, Natalie Drax rolü ile 11.22.63 dizisinden hatırlayacağınız Sarah Gadon ve Peter Drax rolü ile Breaking Bad dizisinin efsane oyuncusu Aaron Paul paylaşıyor. Louis Drax rolünde ise çocuk oyuncu Aiden Longworth’u izliyoruz.

Filmin yönetmen koltuğunda Horns ve Tepenin Gözleri filmlerinden de hatırlayacağınız Fransız yönetmen Alexandre Aja bulunuyor. Liz Jensen’in romanını senaryoya uyarlayan Max Minghella, filmin hem senaristliğini hem de yapımcılığını üstlenmiş. Kamera arkasında ise fotoğraf yönetmeni Maxime Alexandre, sanat yönetmeni Rachel O’Toole ve kostüm tasarımcısı Carla Hetland var.

 

dokuzuncu-hayat-filmi-3

 

Hikaye bitkisel hayata giren Louis Drax’ın uyuyan beyninin gizemlerini gözler önüne seriyor. Olan bitene onun renkli dünyasından ve çocuk gözünden yaklaşıyoruz. Louis hem zeki hem de sorunları olan bir çocuk. Küçük oyuncu Aiden Longworth filmin genelinde iyi bir oyunculuk sergiliyor ve duygusal açıdan izleyenleri etkiliyor.

Kırılgan ve korumacı anne rolüne izlediğimiz Sarah Gadon ise çok güzel bir kadın ve bir oyuncu olarak kapasitesi sınırlı gibi duruyor. Filmde de güzelliği ön planda ve bazı sahnelerde sergilediği oyunculuk sizi alıp götürmekten uzak.
Jamie Dornan için ise benzer sözleri söylemek mümkün. Dr. Allan Pascal rolüyle izlediğimiz Dornan, Grinin Elli Tonu filmi ile sağlam bir hayran kitlesi edinmişti. Bu filmde bir oyuncu olarak etkisi ne yazık ki cılız kalmış. Gadon ile yakınlaştıkları sahnelerde uyum sorunu göze çarpıyor.

 

dokuzuncu-hayat-filmi-8
Filmin en etkili oyuncusu baba Peter rolü ile Aaron Paul. Kendisini hep uç karakterlerde izlemeye alıştık ve bir sürpriz beklentisi oluşturuyor. Bu defa farklı bir kimlikte izlediğimiz oyuncu rolünün üstesinden başarıyla kalkıyor.
Yönetmen Alexandre Aja genellikle korku gerilim türünde işlere imza atıyor. Filmin gerilim dozu bu tecrübeden kaynaklı olarak gayet yerinde, öte yandan fantastik bir dünyayı ele almak konusunda ciddi sorunları varmış gibi duruyor. Kitapta okuduğumuz ve ilk sahnelerde izlediğimiz o büyülü dünya yavaş yavaş etkisini kaybediyor ve anlatımda kopukluklara sebep oluyor.
Dokuzuncu hayat filmi Louis’in bitkisel hayata girmiş beyninin içinde olan biteni fantastik bir dille anlatırken, dokuzuncu yaş gününde başına gelen felaketin ardında yaşananları ortaya koyuyor. Hem fantastik açıdan hem de gerilim açısından derdini çok ortalarda anlatıyor. Edebi uyarlama olarak ise kitabın yarattığı dünyanın gerisinde kalıyor. Bu sebeple beklenti içerisinde girmeden daha çok keyif alacağınız bir yapım izleyeceğinizi düşünüyorum.
Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.
Dokuzuncu Hayat Filmi Fragmanı

Dokuzuncu Hayat Filmi Yorumu

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir