FinTech Alanında Haftanın Gündemi 1

FinTech alanında haftanın gündemi beli oldu.

Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim. 

FinTech Alanında Haftanın Gündemi 1

30 Mart – 4 Nisan 2020 tarihleri arasında FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını yazımda bulabilirsiniz. 

SODEXO’da Yemek Kartları Dijital ve Ücretsiz 

Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri, değişen iş süreçleri doğrultusunda ortaya çıkan ihtiyaçları öngörerek mevcut altyapısını değiştirdi ve geliştirdiği dijital uygulamalar ile müşterilerinin ve kullanıcılarının yemek kartına ilişkin deneyiminde yeni bir sayfa açtı.

Sodexo’nun sunduğu Mobil Kart ve Mobil Ödeme uygulamaları ödeme işlemlerini çok daha hızlı, güvenli ve temassız yapma imkanı sunarken, fiziki kart bağlılığına da son veriyor.

Ozan Ödeme Hizmetleri’nden Milli Eğitim Bakanlığı’na 250 Bin TL’lik Destek

Tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan koronavirüs salgınının ülkemizdeki toplumsal ve ekonomik etkilerine karşı bir destek de Ozan Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş.’den geldi. Şirket Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) 250 bin TL bağış yaptı.

Yeni nesil ödeme çözümleri sunan Ozan Ödeme ve E-Para CEO’su Ömer Suner, “Tüm dünya ve Türkiye koronavirüs nedeniyle zor günlerden geçiyor. Bu zor günlerde birbirimize elimizden geldiğince destek olmalıyız. Bu destekler millet olarak ne kadar yüce gönüllü olduğumuzu bir kez daha tüm dünyaya gösterdi. İnanıyorum ki birlik beraberliğimiz vesilesiyle bu salgından en az zarar gören ülke olarak çıkacağız. Bu zorlu dönemde biz de Ozan Ödeme ve E-Para olarak çocuklarımızın online eğitimlerini sorunsuz olarak yürütmeye çalışan Milli Eğitim Bakanlığı’na 250 bin TL’lik destekte bulunduk. Salgının neden olduğu ekonomik sorunlarla mücadele etmeye ve elimizden geldiğince Ozan Ödeme ve E-Para olarak destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

Fintech Alanında Haftanın Gündemi 1

Multinet Up, teknoloji altyapısı ve temassız çözümleriyle güvenli ve hijyenik bir ödeme dünyası sunuyor.

2014 yılından itibaren temassız ödeme sistemleri kullanan Multinet Up, virüs ve mikropları taşıyabilen madeni ve kâğıt paralar ile temasın tamamen kesilmesinin önemine dikkat çekti.

Koronavirüsle mücadelede en etkili yöntemlerin başında bireysel hijyen, temizlik geliyor. Bu kapsamda uzmanlar, insanların birbirleriyle ve dış dünyayla teması en aza indirmelerini hatta mümkünse temassız bir hayata geçmelerini öneriyor. Alışveriş ve ödeme ise gündelik hayatta, temasın en çok gerçekleştiği alanların başında yer alıyor. Madeni ya da kâğıt paralar ile fiziksel teması azaltmak ve temassız bir hayata geçmek artık daha da önemli. Finansal teknoloji şirketi Multinet Up, teknolojik altyapısı ve sunduğu temassız çözümleriyle hem çalışanlara hem de şirketlere güvenli ve hijyenik bir ödeme dünyası sunuyor.

iPara Genel Müdürü Tarık Onat Oldu

E-ticaret alanında sunduğu gelişmiş ve çözüm odaklı servisleri ile hizmet veren iPara’nın genel müdürlük görevine sektörün deneyimli ismi Tarık Onat getirildi. Onat, şirketin vizyonu doğrultusunda hedeflerin hayata geçirilmesi için tüm operasyonlara liderlik edecek.

1976 yılında doğan Onat, eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Yüksek Endüstri Mühendisi olarak tamamladı. İş hayatına Garanti Bankası’nda başlayan Onat, Garanti Ödeme Sistemleri, TEB, Aktifbank, Asseco, MasterCard gibi ulusal ve uluslararası şirketlerde üst düzey yöneticilik yaptı. Onat, 2019 yılı Ağustos ayından bu yana iPara’da Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyordu. 22 yıllık sektör tecrübesi ile önemli projelerde yer alan Onat özellikle POS ve ön ödemeli kart dünyasındaki çalışmalarıyla Paybefore, Efma gibi platformlarda Türkiye’yi temsil ederek bağlı bulunduğu kurumlara çeşitli ödüller kazandırdı.

PeP, Corona virüse karşı Avrupa – Türkiye arasındaki para transferlerinde masrafı kaldırdı

Tüm dünyada hızla yayılan Covid-19’a (Corona) karşı toplum sağlığını koruma hedefiyle yeni bir kampanya başlatan PeP, Avrupa ve Turkiye arasındaki para gönderme ve alma işlemlerinde 22 Nisan’a kadar ücret almayacağını duyurdu.

Türkiye’nin yerli dijital cüzdanı PeP, Covid-19 (Corona) nedeniyle hayata geçirdiği kampanya kapsamında müşterilerine ‘Evde kal’ diyor. PeP, kampanya kapsamında Avrupa ve Turkiye arası para gönderme ve alma işlemlerini 22 Nisan’a kadar ücretsiz olarak gerçekleştirecek.

Birleşik Ödeme, 65 Yaş ve Üstüne Transfer Ücretini Kaldırdı

Apsiyon, komşular arasında yardımlaşmayı sağlayan Komşum Var özelliğini duyurdu

BtcTurk Banka hesabına TL çekme işlem ücretini kaldırdı.

BtcTurk’ten  Milli Dayanışma Kampanyası’na destek geldi.

BtcTurk’un 100,000 TL ile başlattığı kampanyada, kullanıcıların BtcTurk üzerinden yapacakları bağış miktarı kadar bağış yapılacağı açıklandı.

iyzico’dan zor günlerinde küçük esnafa sosyal medyada destek kampanyası

Koronavirüs (Covid-19) salgının dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına aldığı bugünlerde, finans teknolojileri alanında kullanıcı odaklı çözümler üreten iyzico, #KüçükEsnafınYanındayız çağrısıyla başlattığı kampanya ve hayata geçirdiği düzenlemelerle üye işyerlerine destek oluyor. Tüketicilerin daha çok internet üzerinden alışveriş yaptığı bu dönemde, özellikle gündelik ihtiyaçların yerel ürünler satan e-ticaret sitelerinden karşılanması için çağrıda bulunan iyzico, aynı zamanda üye iş yerlerinin blokaj süresini de düşürerek bu olağanüstü dönemde de tüm teknolojik alt yapısı ve desteğiyle küçük esnafın yanında olduğunu gösteriyor.

Şok Marketler ücretsiz adrese teslimat hizmetine başladı

Şok Marketler’in online market servis uygulaması Cepte Şok, yenilenen tasarımı ve işlevleriyle tüm Türkiye’de adrese teslimat hizmetine başladı. Şok Marketler, Cepte Şok uygulaması ile bu zorlu günlerde evlerinde kalan müşterilerine tüm siparişlerini aynı gün içerisinde ücretsiz olarak teslim ediyor.

Akakçe, yerel esnafla gücünü birleştirdi.

Tüketiciyi doğru ürün, doğru satıcı ve doğru fiyatla buluşturan karşılaştırmalı alışveriş platformu Akakçe, bakkal, market, eczane, petshop gibi yerel teslimatı olan esnaf için bugünlere özel bir sipariş ve teslimat modeli oluşturdu.

Türkiye’de e-ticaret sektörünün referans merkezi Akakçe, yerel esnafla gücünü birleştirdi. Tüketiciye mümkün olan bütün fiyat seçeneklerini sunmayı hedefleyen Akakçe, dijital gücünü dağıtım yapabilecek olan tüm yerel esnafın hizmetine sundu. Böylece esnaf, kendi bölgesinde dağıtım yapabilecek ve o bölgedeki siparişleri kendisine yönlendirebilecek. 

Fintech Alanında Haftanın Gündemi 1

Kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele, Covid-19 krizi sırasında da devam etmeli

Sanction Scanner, Covid-19 virüsünün oluşturduğu kriz sırasında Kara para aklama ve Terörizmin finansmanıyla mücadelenin devam etmesi gerektiğine dikkat çekti.

Fintech Alanında Haftanın Gündemi 1

Sağlık sektöründen blockchain adımı

Dünya koronavirüs salgınına karşı mücadeleyi sürdürürken sağlık alanında yüksek teknolojinin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Özellikle ekipman tedariği konusunda büyük kolaylık sağlayacağı öngörülen blockchain teknolojisinin Türkiye’de sağlık sektöründe kullanımına dair ilk adım atılıyor.

Özel Natomed Hastanesi tarafından başlatılan araştırma ve geliştirme çalışmalarıyla hastanelerde ürün tedariğinin yanı sıra, hastaların takip edilmesi ve tedavi süreçleriyle ilgili verilerin toplanarak dijital bir bilgi birikiminin sağlanması hedefleniyor.

Mikro Yazılım, perakende sektöründeki güncel versiyonlarını kullanan e-Dönüşüm müşterilerine, bedelsiz kontör desteği sağladı

Perakende sektöründeki güncel versiyonlarını kullanan e-Dönüşüm müşterilerine yaklaşık 2 aylık e-Fatura işlem ihtiyaçlarını karşılayacak oranda bedelsiz kontör desteği sağlayan Mikro Yazılım, destek kampanyasını #perakendekahramanları başlığı ile duyurdu.

COVID-19 perakende tüketicilerini online ticarete taşıdı

Entegre Dijital Pazarlama Platformu Setrow tarafından yapılan “Covid-19’un Sektörel Bazlı Online Alışverişe Etkisi”ni ölçen araştırmada, şirketlerin dijital pazarlama faaliyetlerinde halen gördüğü ilgi ve dönüşüm oranı itibariyle kullanımı en yüksek araç olan e-mail marketing’le kullanıcının içerikteki linklere tıklama oranlarındaki ve dönüşüm oranlarındaki artış analiz edildi.

Araştırma, perakende sektöründeki başta gıda olmak üzere sağlık, spor ve elektronik şirketlerin bu dönemde e-mail marketing yapma oranının ciddi şekilde arttığını gösteriyor. Kullanıcıların içerikteki linklere tıklanma oranları ve dönüşüm oranlarının da artış gösterdiği araştırma, birçok e-ticaret sitesindeki satışlarda büyük bir hareketliliğin olduğunu ortaya koyuyor.

Mail gönderimi: Gıda perakendede %85, sağlık sektöründe %78, spor perakendede %60, tekstil perakendede %65 ve elektronik perakendede %50 artış gösteriyor.

Tıklama Oranı: Gıda perakendede %70, sağlık sektöründe %80, spor perakendede %40, tekstil perakendede %50 ve elektronik perakendede %30 artış gösteriyor.

Dönüşüm Oranı: Gıda perakendede %60, sağlık sektöründe %50, spor perakendede %30, tekstil perakendede %20 ve elektronik perakendede %10 artış gösteriyor.

Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derlemeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.

  4Yorum

  1. Pingback: Bankacılık Alanında Haftanın Gündemi 1 - Fundalina

  2. Pingback: iyzico, Koronavirüs günlerinin online alışveriş 
istatistiklerini açıkladı - Fundalina

  3. Pingback: iyzico, Koronavirüs günlerinin online alışveriş 
istatistiklerini açıkladı - Fundalina

  4. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 2 - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir