FinTech alanında haftanın gündemi 28 

FinTech alanında haftanın gündemi 28 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 28 

10 – 16 Kasım 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını sizin için derledim. 

Alneo, aylık yüzde 30 büyüme oranına ulaştı 

Yeni nesil dijital ödeme uygulaması Alneo, hizmet verdiği 50’den fazla sektörde 20 binden fazla müşterisi ile yakaladığı başarıyı 2021’de de sürdürmeye hazırlanıyor.

Albaraka Türk tarafından hayata geçirilen  insha Ventures  çatısı altında hizmet veren  Alneo , 2019 yılı başından beri sürdürdüğü faaliyetlerinde başarılı büyümesiyle dikkat çekiyor. Alneo, bugün 50’yi aşkın sektörde, ortalama 20 bine yakın müşterisiyle Türkiye’nin akıllı telefonlarını POS cihazına dönüştürüyor. 

TRAI Yapay Zeka Ekosistem Haritasını Yayımladı

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi’nin (https://turkiye.ai/) “Yapay Zeka Ekosistem Haritası”nda görüntü işleme, öngörü ve veri analitiği, arama asistanı ve arama motoru, doğal dil işleme, chatbot, makine öğrenmesi, optimizasyon, otonom araçlar, robotik süreç otomasyonu ve akıllı platformlar gibi alanlarda çalışmalar yapan 145 girişim yer alıyor.

İş Bankası’ndan blockchain teknolojisiyle dış ticarette bir işlem daha

Türkiye İş Bankası, blockchain teknolojisiyle dış ticarette ikinci pilot işlemini gerçekleştirdi. Söz konusu işlem, Marco Polo platformu üzerinden Sanko Holding – Süper Film, Brückner Group, Commerzbank, İş Bankası arasında yapıldı. İhracata yönelik üretim yapan Süper Film’in üretim fabrikasına Almanya’dan makine parçası alımına ödeme garantisi verilen işlem, verilerin eşleşmesi koşuluna dayandırılarak dağıtık defter teknolojisi (DLT) ile ödeme garantisine konu edildi. 

Paraşüt Shopside’ı satın aldı

KOBİ’leri e-fatura ile tanıştıran ilk online ön muhasebe programı Paraşüt, e-ticaret altyapı ve entegrasyon hizmeti sunan Shopside’ı satın aldı.

Paraşüt, gerçekleştirdiği bu ilk satın alma ile e-ticaret sektöründe hizmet veren firmalara, finansal süreçlerini çok daha hızlı ve etkin bir biçimde yönetebilecekleri altyapıyı sağlayacak.

Albaraka Banknot Yayın Hayatına Başladı

Albaraka Türk tarafından hayata geçirilen ve alanında uzman kadrosuyla güncel ekonomik ve finansal gelişmelere ilişkin değerlendirmelerin paylaşıldığı Albaraka Banknot internet sitesi zengin içerikleriyle yayın hayatına başladı.

Akbank Müşterileri Kolay Adres ile hızlı ve kolay para transferi yapabilecek

Akbank, Merkez Bankası’nın 8 Ocak itibariyle sunacağı FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) sistemi ve Kolay Adres uygulaması ile müşterilerinin IBAN yerine telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta bilgileri ile 7/24, hızlı ve kolay para transferi yapılmasına imkan sağlayacak.

“Cepte POS” kullanımında en yüksek artış “ev tekstil-mefruşat”ta

Ödeal’ın cep telefonlarını POS cihazına dönüştüren uygulaması “Cepte POS” kullanımı, pandeminin etkisiyle geçen ilk 9 ayda, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 255 ile en çok “ev tekstil ve mefruşat” alanında arttı. 

Logo Yazılım, MarCom Awards’tan 5 ödülle döndü

Logo Yazılım, dünyanın en geniş katılımlı yaratıcılık yarışması olarak nitelenen MarCom Awards’tan 5 ödül aldı.

İndirimli Alışveriş Döneminde Online Güvenliğe Dikkat

Ödeme sistemleri alanında global güvenlik standardı PCI-DSS sertifikalı ve yapay zekalı fraud altyapısıyla dikkat çeken SiPay, tüketicilere ve e-ticaret yapan KOBİ’lere güvenli bir alışveriş deneyimi için önerilerde bulundu.

Papara’ya IBAN ile para transferi özelliği geldi

Geleneksel finansal uygulamalar karşısında rekabetçi ve kullanıcı odaklı çözümler sunarak yeni bir deneyim yaratmaya çalışan Papara, hizmetlerine IBAN ile para transferi özelliğini de ekledi. Sözleşmeli hesap sahibi Papara kullanıcıları artık başkalarının IBAN’ına ücretsiz para transferi gerçekleştirebilecek.

Amani AI’ın danışma kuruluna yeni isimler katıldı

Dr. Soner Canko, Fineksus Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tombalak ve  Fintech İstanbul Kurucu Ortağı Prof. Dr. Selim Yazıcı, FinTech şirketi Amani AI’ın danışma kuruluna katıldı.

Ozan Elektronik Para, Visa’nın Gündeminde

Visa’nın 2020 yılı dördüncü çeyrek finansal sonuçlarının paylaşıldığı konferansın gündeminde Ozan Elektronik Para da vardı.

Visa yönetimi Q4 Earnings Conference Call kapsamında 28 Ekim 2020’de bir araya geldi.

Visa’nın 2020 yılı dördüncü çeyrek finansal sonuçlarının paylaşıldığı ve tüm yılın değerlendirildiği konferansa, Visa’nın Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Alfred F. Kelly ve Visa Başkan Yardımcısı ve Finans Direktörü Vasant Prabhu katıldı.

Garanti BBVA’nın kredi kartı Bonus, Bonus Check-up uygulamasını hizmete sundu.

Garanti BBVA’nın kredi kartı Bonus, kart başvurusu olumlu sonuçlanmayan müşterilerini finansal açıdan bilgilendirmek ve yönlendirmek amacıyla Bonus Check-up uygulamasını hizmete sundu.

Güvenlikte Blockchain Devrimi

“Artan veri güvenliği ihlallerine karşı şimdi blockchain’i konuşuyoruz.” Teknoser Genel Müdürü Ozan İnan, siber saldırılara karşı bilinen yöntemlerden farklı korunma yollarına dikkat çekti.

FinTech alanında haftanın gündemi 27 

27 Ekim – 9 Kasım 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz. 

  1 Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 29  - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir