FinTech alanında haftanın gündemi 74

FinTech alanında haftanın gündemi 74 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 74

24 – 30 Ocak tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

FinTech ve InsurTech alanında en kapsamlı Türkçe kitap yayınlandı

FinTech ve InsurTech ile Finansın Dönüşümü: Dijital Ekonomide Geleceği Şekillendiren Beş Temel Yapıtaşı” başlıklı kitap İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi ve FinTech İstanbul Kurucu Ortağı Prof. Dr. Selim Yazıcı’nın editörlüğünde piyasaya çıktı.

“FinTech ve InsurTech ile Finansın Dönüşümü: Dijital Ekonomide Geleceği Şekillendiren Beş Temel Yapıtaşı” ile finansal hizmetlerin önemli sektörlerinden bankacılık, sigortacılık ve aracı kurumların günümüzde yaşadığı dönüşümün ve gelecek öngörüleri inceleniyor.

Eser içerisinde en temel tanımlardan başlanarak günümüzün en çok konuşulan blokzinciri, ödeme servisleri, Hemen Al Sonra Öde (BNPL) gibi konseptler yalın bir dil ile okuyucuya sunularak FinTech ve InsurTech dünyasına hızlı bir giriş, kavramlara hakimiyet, farklı bakış açıları ve yaklaşımları anlama fırsatı sunuluyor. Hazırlanan eser kendi alanında bugüne dek en kapsamlı içeriği sunarak; girişimciler, kurumlar ve politika yapıcıların kullanabileceği bir model ve stratejik bir yol haritası da sunuyor.

Didem Tüzün Dülger Logo Grup Kurumsal Marka ve İletişim Direktörü oldu

Logo Grup Pazarlama bünyesinde yer alan Kurumsal Marka ve İletişim Direktörlüğü görevine atanan Didem Tüzün Dülger, Logo Grup’un kurumsal iletişim, marka ve itibar yönetimi, medya ilişkileri, kurumsal sosyal sorumluluk, etkinlik ve sponsorluk süreçlerini yönetecek. Üstlendiği bu rol ile Dülger, aynı zamanda Logo Liderler Platformu’na da dahil oldu.

PayCore’da Mali İşler Fatih Şahal’a emanet edildi

Denetim, ödeme sistemleri ve finansal teknoloji sektörünün tecrübeli ismi Fatih Şahal geçtiğimiz günlerde PayCore’da üst yönetim ekibine katıldı. 10 Ocak 2022 tarihi itibarıyla Mali İşler’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak PayCore ailesine katılan Şahal, hızlı büyüme sürecinde şirketin mali operasyonlarının sorumluluğunu üstlenecek.

Market, mağaza ve ödeme noktaları NakitBasit ile ATM’ye dönüşüyor

FinTech girişim kurucusu olarak 2020 yılında faaliyetlerine başlayan Insha Ventures, yeni nesil finansal teknoloji ürünlerine bir yenisini daha ekledi. Insha Ventures’ın yeni FinTech markası NakitBasit; zincir marketlerden perakende mağazalara, fatura ödeme merkezlerinden para transfer merkezlerine çok sayıda noktayı adeta ATM’ye dönüştürüyor. Türkiye’de bir ilk olan uygulama üzerinden kullanıcılar kasalarda cep telefonları aracılığıyla hesabında bulunan parayı çekebilirken, önümüzdeki dönemde para yatırma ve fatura ödemenin yanı sıra para transferi de gerçekleştirebilecek.

Teknoloji, bilim ve sanatı bir araya getiren X Media Art Museum basına tanıtıldı

DasDas iş birliğiyle açılan müzenin tanıtım toplantısına; X Media Art Museum kurucuları Mert Fırat, Muzaffer Yıldırım, Ferdi Alıcı; müzenin direktörü Esra Özkan ve müzenin destekçisi Paribu CEO’su Yasin Oral katıldı.

Basın buluşmasında Mert Fırat, X Media Art Museum’da seyircinin müzenin bir parçası olduğunu söyleyerek müze hakkında bilgi verdi. Fırat, “Artık dünyanın değiştiğini ve başka bir yere doğru gittiğine şahit oluyoruz. Eserler yalnızca tek kişinin değil, birçok kişiye ait. Ve iyi ki bu düşünceye doğru giden bir çağda yaşıyoruz. XMAM’da seyirci müzenin bir parçası oluyor. Hem fiziksel hem de duygusal olarak dahil oluyor. XMAM’ın ilk sergisi, 500 yılı aşkın kültürel ve sanatsal mirası olan veriyi izleyici ile buluşturuyor. Biz bu sanatı daha da araştırmaya ve geliştirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Paribu CEO’su Yasin Oral, Türkiye’de bir ilk olan bu önemli projenin sponsoru oldukları için gurur duyduğunu açıkladı. Oral, Paribu’nun kültür ve sanat alanını sahiplenmesiyle ilgili de şu açıklamalarda bulundu: “Bir teknoloji şirketi olarak yarının dünyası için sorumluluk alıyor ve topluma fayda sağlamayı önceliklerimiz arasında tutuyoruz. Bu anlayışla kurulduğumuz günden bu yana kültür sanat alanını sahipleniyor, sanatta da dönüşümün temsilcisi olan yenilikçi bir kurum olarak faaliyet gösteriyoruz. Sanat ve teknolojiyi herkesin hayatına dahil eden çalışmaların bir parçası olmak bizim için gurur verici. İnanıyoruz ki XMAM dijital sanat müzesi, dijital sanat üretimlerinin değişen yeni anlatım ve sergilenme biçimleriyle izleyicilere yeni sergi deneyimleri sunacak.

Müzenin İlk Sergisi Leonardo Da Vinci Dünyasından

Yeni medya ve dijital sanat müzesi X Media Art Museum’ (XMAM), Paribu sponsorluğundaki ilk sergisiyle 30 Ocak tarihinde sanatseverlerle buluşuyor. Uluslararası pek çok ödülün sahibi ve dünyaca ünlü Ouchhh stüdyonun “Leonardo Da Vinci: Wisdom of AI Light Exhibition / Leonardo Da Vinci: Yapay zekâ Işığın Bilgeliği. Cern’den Nasa’ya İnsanlık ve Metaverse sergisi, sanat tarihinin verileri kullanılarak oluşturuldu. Leonardo Da Vinci’nin çizimleriyle başlayan ve 3D modellemesi ile devam eden sergide veri tabanı olarak sanatçının icatları, makine çizimleri ve eskizleri kullanılıyor. Sanat tarihi verileri ve Leonardo Da Vinci’nin bilgilerinin yapay zekaya öğretilmesiyle elde edilen çıktılar, 15 milyar fırça darbesiyle partikül olarak soyut estetik bir dilde tüm mekanda karşılık buluyor. Aynı zamanda Michelangelo, Raphael, Boticelli tarafından yapılan sanat tarihinin ünlü başyapıtlarının verileri ve çıktıları da serginin ilk girişinde yer alıyor. Serginin ilk bölümünün müziği dünyaca ünlü Oscar ödüllü Nomadland filminin bestecisi Ludovico Einaudi ve Mercan Dede’ye ait.

7’den 77’ye Herkes için Deneyim Alanı

Türkiye’de alanında ilk olan XMAM; kapsayıcı, interaktif, disiplinler arası sanat üretimleriyle, seyircisini sanatının bir parçası yapan deneyimleri sergilerken aynı zamanda eğitim, atölye ve üretim çalışmalarına da ev sahipliği yapacak. Çocuklar için de eğitim programları organize edecek müze, sanat ve teknolojiyi herkesin hayatına dahil eden çalışmalar üretecek. Mert Fırat, Muzaffer Yıldırım, Ferdi Alıcı ve Eylül Duranağaç Alıcı’nın kurucu olarak yer aldığı dijital sanat müzesinin direktörlüğünü Esra Özkan yapıyor. Aynı zamanda müzeye DasDas kurucuları Didem Balçın, Harun Tekin ve Koray Candemir destek veriyor.

Aruba, Sektörün İlk Dağıtık Hizmetler Anahtarlama Çözümünü Duyurdu

Pensando İş Birliğiyle Aruba CX 10000 Serisi Anahtar Çözümleri Çevrim içi Gerçekleşen Etkinlikle BT Yöneticileriyle Paylaşıldı.

Bir Hewlett Packard Enterprise şirketi Aruba, 19 Ekim tarihinde verinin yaratıldığı ve işlendiği yazılım tabanlı durum bilgili hizmetlerin kurumlarda uygulanmasını sağlayan sektörün ilk Dağıtık Hizmetler Anahtarlama çözümünü tanıtmıştı.

Bugün, HPE Türkiye ve Aruba ekiplerinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte Pensando ile yapılan iş birliğinin detayları Türk IT sektörüne aktarıldı. Pensando iş birliği ile yaratılan bu anahtarlama çözümü ile birlikte modern uygulamaların ve BT organizasyonlarının gerektirdiği hibrit bulut sistemini sağlayan eski yazılımlar ve uygulamaları devre dışı bırakıyor.

Yemek siparişi uygulamaları sektörü Türkiye’de yüzde 50 büyüdü

Adjust’a göre yemek siparişi uygulamalarının küresel oturumları 2020’de 2019’a kıyasla %88 arttı ve 2021’de şimdiye kadar %43 daha yükseldi. 

Yemek siparişi sektörünün, küresel olarak 2020’nin en hızlı büyüyen uygulama sektörlerinden biri olduğunu dile getiren Adjust MENA Satış Başkanı Ozan Can Şişman, bu uygulamaların tüketiciler için güvenli, sosyal mesafe kurallarına uyan ve rahat bir şekilde yemek siparişi vermelerini sağlayan vazgeçilmez bir araç haline geldiğini söyledi. 

Hakman Elektronik Genel Müdürü Aziz Süzer Video Röportajı

Tüm Türkiye’de 250’yi aşkın bayi ve 80’i aşkın yetkili servis ile müşteri odaklı bir satış ve servis politikası izleyen Hakman’ın Genel Müdürü Aziz Süzer konuğum oldu.

Bilginiz açısından Hakman Elektronik; BaByliss, Baseus, Coway, Cuisinart, Laurastar, Melitta, Qwetch ve Veltia gibi dünya lideri markaların Türkiye’deki tek yetkili distribütörü. Aziz Bey ile hem Hakman markalarını hem de tüketici elektroniği pazarında yaşanan son dönem yaşanan gelişmeleri konuştuğumuz bu videoda gelecekte daha fazla ilgi görmesi beklenen kategorileri de ele aldık.

FinTech alanında haftanın gündemi 73

17 – 23 Ocak tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir