FinTech alanında haftanın gündemi 73

FinTech alanında haftanın gündemi 73 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 73

17 – 23 Ocak tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Albaraka Türk, QR kod işlemlerini hizmete sundu

Albaraka Türk, Merkez Bankası tarafından belirlenen Türkiye karekod standartlarını Albaraka Mobil, ATM ve POS uygulamalarına entegre ederek, QR ile ödeme çözümleri sunmaya başladı. Albaraka Mobil müşterileri yalnızca Albaraka ATM ve POS’larından değil, ortak karekod (QR) üretebilen bütün bankaların ATM’lerinden para çekme ve yatırma, POS’larından ödeme işlemi yapabiliyor. Bu işlemler saniyeler içerisinde, temassız olarak gerçekleşiyor. Albaraka müşterileri, para çekme-yatırma ve ödeme işlemlerine ilave olarak gerek Albaraka gerekse farklı banka hesapları arasında QR kod ile para transferi işlemleri de gerçekleştirebiliyor.

Colendi, ACCIS Üyeleri Arasına Katıldı

Colendi, finansal güvenilirliğin değerlendirilmesiyle ilgili verilerin toplanması, işlenmesi ve analiz edilmesi konularında hizmet veren öncü şirketlerin dahil olabildiği Tüketici Kredisi Bilgi Tedarikçileri Birliği’ne (ACCIS) üye olarak kabul edildi.

Tüm Avrupa ülkelerinden 40’tan fazla üyenin yanı sıra dünya genelindeki ortaklar ve bağlı kuruluşları bir araya getiren ACCIS, veri yönetimi endüstrisinin en önemli grubu olarak kabul ediliyor. Bireylerin ve işletmelerin bilinçli kararlar almalarını, güvenilir ve verimli finansal operasyonlar yürütmelerini sağlayan Belçika merkezli bir ticaret birliği olan Tüketici Kredisi Bilgi Tedarikçileri Birliği (ACCIS), dünyadaki en büyük kredi referans kuruluşları grubunu temsil ediyor. ACCIS, tüm Avrupa ülkelerinden 40’tan fazla üyenin yanı sıra dünya genelindeki ortaklar ve bağlı kuruluşları bir araya getiriyor.

TransferGo, 2021’e dair verileri açıkladı

TransferGo’da Türkiye’yle ilgili para transferlerinde işlem sayısında %64, işlem hacminde ise %50’lik artış yaşandı. İşlem yapılan ülkelerde Almanya ve Fransa gibi geleneksel olarak yüksek işlem gerçekleşen ülkeler dışında İngiltere ve Norveç’ten de para transferlerinin artması dikkat çekti. TransferGo’da hedef önümüzdeki 3-4 yıl içinde 5 kat büyüme olarak belirlendi.

Dünyanın en hızlı büyüyen para transferi şirketlerinden biri olan ve Türkiye’de operasyonları Birleşik Ödeme ile yürüten TransferGo, 2021 yılına dair işlem verilerini açıkladı. Açıklanan rakamlar hem dünyada hem Türkiye’de dijital para transferine olan ilginin ve ihtiyacın günden güne arttığını gösterirken, TransferGo’nun sektördeki çarpıcı büyümesine dair de veriler ortaya koydu.

Stablex Faaliyete Başladı

Türkiye’nin Profesyonellere Özel İlk Kripto Para Alım Satım Platformu Stablex Faaliyete Başladı.

Türkiye’nin profesyonel yatırımcılara özgü ilk kripto para alım satım platformu Stablex, müşteri memnuniyeti odaklı profesyonel yaklaşımıyla faaliyetlerine başladığını duyurdu. Türk Lirası’yla kripto para alım satım işlemlerine profesyonel bir bakış açısıyla yaklaşan Stablex, finans sektöründe deneyimli, uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Yatırımcıların en çok tercih ettiği, yaygın olarak kullanılan kripto paraları kullanıcılarıyla buluşturan platform, yatırımcılara yakından tanıdıkları profesyonel bir arayüz ile extra hızlı, güvenli ve profesyonel kripto para alım satım deneyimi sunuyor. 

Kupa Papara Yeni Yıla FIFA 22 ile Giriş Yapıyor

Her ay gerçekleşecek turnuvalar serisinde, birbirinden farklı oyunların yer alacağını geçtiğimiz süreçte paylaşan Papara, eylül ayında FIFA 21, PUBG ve PUBG Mobile oyunları ile karşımıza çıkmış ve bu serüven, ZULA ve Mobile Legends: Bang Bang mücadeleleri ile ekim ayında devam etmişti.

Ekim ayının ardından vitesin arttığı Kupa Papara mücadelesindeki bir sonraki durak ise PUBG Mobile adası olmuştu. Kasım ve aralık aylarında 30.000₺ ödül havuzu ile gerçekleşen dev PUBG Mobile turnuvası ile 2021 yılına nokta koyan Kupa Papara, yeni yılda ise perdeyi FIFA 22 ile açıyor!

Mastercard ile toplu taşımada hızlı ve güvenli ödeme artık 43 şehirde

Mastercard’ın Londra, Kiev gibi dünyanın önde gelen büyük şehirlerinde toplu taşımada uygulanan temassız ödeme sistemleri altyapısının Türkiye’de kullanıldığı şehirlerin sayısı son bir yıl içinde Kastamonu ve Safranbolu’nun da eklenmesiyle 43’e çıktı.

Mastercard’ın güvenli altyapısıyla Türkiye’nin 43 kentinde temassız özelliği taşıyan banka kartı, kredi kartı ve cep telefonlarını toplu taşımada ödeme için kullanmak mümkün. Böylece ödemeler, daha basit, hızlı ve güvenli şekilde yapılabilecek.

Paribu kullanıcılarına ait kripto varlıkların soğuk cüzdanlardaki rezervi onaylandı

Paribu, kullanıcılarına ait kripto varlıkların soğuk cüzdanlardaki karşılığının teyit edilmesi kapsamında Mazars tarafından gerçekleştirilen denetim sonucunu yayınladı. 7 Ocak 2022 tarihli raporda, Paribu kullanıcılarına ait 6 kripto varlık olan BTC (Bitcoin), ETH (Ethereum), EOS, XLM (Stellar), WAVES ve XRP (Ripple) incelendi ve soğuk cüzdanlarda karşılığı olduğu doğrulandı.

Aynı zamanda Paribu iştiraki Stoken tarafından çıkarılan Türk lirası dayanaklı stabil coinTRYC özelinde de doğrulama prosedürünü tamamlayan Mazars, 24 Aralık 2021 tarihi itibarıyla TRYC kripto varlığının karşılığı olarak bire bir Türk lirasının, Stoken Finansal Teknolojiler A.Ş.’ye ait banka hesaplarında tutulduğunu onayladı.

Kuveyt Türk’te ‘QR Kod ile Para Transferi’ dönemi başladı

“QR Kod ile Para Çekme” ve e-ticaret sitelerinde “QR Kod ile Ödeme Yapma” hizmetlerini kullanıma sunan Kuveyt Türk, “QR Kod ile Para Transferi” hizmetini hayata geçirdi.

Yeni QR kod hizmetiyle müşteriler, hem QR kod ile ödemeyi destekleyen alışveriş sitelerinde para transferlerini ücretsiz gerçekleştirebiliyor, hem de Kuveyt Türk Mobil üzerinden oluşturdukları QR kodu başkalarıyla paylaşarak ödeme alabiliyor.

BARAKATECH, KYC çözümü IDA ile piyasaya hızlı bir giriş yaptı

BARAKATECH, yürürlükteki tüm yasal mevzuatlara uyumlu Uzaktan Müşteri ve Kimlik Doğrulama çözümü IDA ile piyasaya hızlı bir giriş yaptı.

BARAKATECH cep telefonu üzerinden self servis ya da müşteri temsilcisi ile görüntülü görüşme yapılarak ulusal kimlik kartları, ehliyet ve pasaport gibi kimlik belgelerini okuyan ve doğrulayan, kimlikteki fotoğraf ile çekilen özçekim fotoğrafını eşleştiren ve müşterinin canlılık doğrulamasını yapan yapay zekâ destekli çözümü IDA ile şirketlerin operasyonel maliyetlerini en aza indirirken, kolay entegrasyonu ve yüksek doğrulama oranı ile verimliliği artırmayı hedefliyor.

FinTech alanında haftanın gündemi 72

10 – 16 Ocak tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

  1 Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 74 - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir