FinTech alanında haftanın gündemi 77

FinTech alanında haftanın gündemi 77 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 77

14 – 21 Şubat tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Uluslararası para transferi şirketi UPT, 2022 yılında da sağladığı kolaylıklara yenilerini eklemeye hazırlanıyor.

Türkiye’deki yabancı uyruklu kişilerin genel bir sorunu olan kart edinememe konusunda da bir adım atan UPT’nin Genel Müdürü Hakan Özat, “Çok yakında hizmete sunacağımız UPTION Kart ile Türkiye’deki yabancılara ödemelerini kart kullanarak yapma ve ATM’lerden para yatırıp çekme imkânı sunacağız” dedi.

2021 yılında hayata geçen UPTION mobil uygulaması ile Türkiye’deki yabancı uyruklu kişilere, kişiye özel IBAN verdiklerini hatırlatan Özat, “Çok yakında piyasaya çıkaracağımız UPTION Kart ile Türkiye’deki yabancılara ödemelerini kart kullanarak yapma ve ATM’lerden para yatırıp çekme imkanı sunacağız. Bu kartla müşteriler kartlarındaki bakiyeyi kullanabilecekler. Bu kartımız tüm dünyada kullanılabilecek, ayrıca internet alışverişlerine de açık olacak” açıklamasını yaptı.

Octet Türkiye, yüzde 350 oranında büyüdü

Octet Türkiye, 2021 Ocak ayına göre yüzde 350 oranında büyüdü.

2022’de açık bankacılık ve KOBİ’lerin artan ihtiyaçlarının öne çıkan konular arasında olacağını belirten Octet Türkiye Genel Müdürü Derya Ekemen Fidan, “Octet sadece iş yapma maliyetini düşürmekle kalmıyor, aynı zamanda KOBİ’lerin cirolarını artırmasına da yardımcı oluyor. Bu durum Octet’e olan talebi de artırıyor; 2021 Ocak ayına göre 2022 Ocak ayında Octet’in ürünlerini kullanmaya başlayan kurumsal yeni firma sayısında yüzde 467, KOBİ segmentindeki müşteri gelir ve ciromuzda ise yüzde 350’den fazla artış sağladık.” dedi.

Hopi, yeni ödeme yöntemi Hopipay’i tanıttı

Hopi, şimdi de hızlı alışveriş için yepyeni bir ödeme yöntemi Hopipay ile kullanıcılarına hizmet verecek.

Bir dijital cüzdan olan Hopipay’i deneyimlemek isteyen kullanıcılar, Hopi mobil uygulamasına giriş yapıp ücretsiz şekilde sanal kartlarını oluşturabilecekler. Kullanıcıların hesap bilgilerini almadan hızlı ve güvenli bir şekilde alışveriş imkanı sağlayan Hopipay sanal kart, Mastercard’ın geçerli olduğu her yerde kullanılabilecek. Üstelik Masterpass’e eklenerek, kart saklama özelliğinin olduğu tüm alışveriş sitelerinde sadece kart seçimiyle ödeme yapılabilecek. Hopipay sanal kart, Hopi ile anlaşmalı iş yerlerinden yapılan harcamalarda kart sahiplerine özel avantajlar da sağlayacak. Sanal kart kullanıcıları ise, online alışverişlerde sürekli kart bilgilerini girmek zorunda kalmadan hızlı ve kolayca ödeme yapabilecekler. Birleşik Ödeme Hizmetleri ve E-Para A.Ş tarafından sağlanan güvenli cüzdan altyapısına sahip Hopipay ile kullanıcılar sadece alışveriş değil para yükleme, para çekme ve para gönderme işlemlerini de rahatlıkla gerçekleştirecekler.

GÖSAŞ, Sevgililer Günü kapsamında yapılan harcama istatistiklerini açıkladı

Garanti BBVA Ödeme Sistemleri (GÖSAŞ), Sevgililer Günü kapsamında Garanti BBVA kredi kartlarıyla yapılan harcama istatistiklerini açıkladı. Hediye alışverişlerinin arttığı 8 – 14 Şubat haftasındaki harcama trendlerinin Ocak ayının aynı dönemine göre (8 – 14 Ocak) karşılaştırıldığı analiz ilgi çekici sonuçları ortaya koydu.

Mastercard Danışmanlık Ağını Genişletiyor

Ödeme teknolojileri alanında dünyanın önde gelen kuruluşu Mastercard, bu alandaki danışmanlık hizmetinin çerçevesini genişleterek açık bankacılık, açık veri, kripto ve dijital para birimleri ve ÇSY (Çevre, Sosyal ve Kurumsal Yönetim) konularına yönelik yeni hizmetler sunacağını duyurdu.

Mastercard ödeme odaklı danışmanlık hizmetlerini yeni alanlarla genişleteceğini duyurdu. İşletmelerin gelişmelerine ve büyümelerine yardımcı olmak için hayata geçirilen bu yeni hizmetler ile iş dünyasının değişen tüketici tercihleri ve hızlı dijital dönüşüm karşısındaki deneyimlerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Tarfin, İslami finans ilke ve esaslarına uygunluk belgesi aldı

Tarfin, 2022’ye hedef kitlesini büyük oranda genişletme planıyla girdi. Şirket, bu amaçla İSFA İslami Finans Danışma Komitesi’ne yaptığı başvurunun ardından çiftçilere vadeli sattığı ürünlerde kullandığı ‘Murabaha’ finansman modeli için İslami ilkelere uygunluk belgesi aldı. Böylece Tarfin, bu zamana kadar ihtiyacı olduğu halde finansal teknolojilerini kullanamayan binlerce çiftçinin radarına girmeyi başardı.

MOKA, faaliyet alanını genişletti 

Merkez Bankası’nın Resmi Gazete’de yayımlanan kararıyla, Moka Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu A.Ş (MOKA), faaliyetleri arasına ödeme aracı ihraç ve kabulü, ödeme hesabı işletilmesi ve elektronik para ihracı hizmetlerini de ekledi.

Paymes’ten E-ticaret Girişimcilerine Destek

Paymes, hem kurumsal hem de bireysel müşterileri için Nisan ayına kadar geçerli olacak “50 Ücretsiz Kargo Kampanyası”nı duyurdu.

Kampanya kapsamında Paymes, üretim yapan birey ve kurumların ilk 50 satışları odağında ortalama 1000 TL’ye ulaşacak kargo masraflarını karşılayarak online satış yapmalarını kolaylaştırıyor. Paymes, masrafların oldukça fazlalaştığı bir dönemde hayata geçirdiği kampanya ile ayrıca online ticarete yeni başlayan kişiler ve kurumlar için de giriş bariyerinin kaldırılmasını ve ticaretin sürdürülebilir hale getirilmesini hedefliyor. Paymes’in mevcut müşterileri ise kampanya sürecinde uygulanacak özel indirimlerden yararlanabilecek.

Sipay, Wix ile iş birliğine imza attı

Güçlü teknolojisi ile kullanıcılarına kişiselleştirilmiş bir şekilde internet ortamına girme ve profesyonel site kurma çözümü sunan Wix; internet üzerinden gerçekleşecek işlemler için güvenle ödeme almaya olanak sağlayan Sipay ile iş birliği gerçekleştirdi. Bu hizmet ile e-ticarete atılmak isteyenlere ödeme alma konusunda inovasyon odaklı kolaylıklar sağlayacak!

2006 yılından beri dünya çapında 200 milyondan fazla kullanıcıya birinci sınıf bir platform sunan Wix, size e-ticaret alanında ihtiyacınız olan profesyonel bir web sitesine sahip olma hizmeti sunuyor.

Logo Yazılım 2021 yılı finansal sonuçlarını açıkladı

Logo Yazılım, 2021’de satış gelirlerini geçen yıla oranla %41 artırarak 767 milyon TL’ye yükseltti.

Faiz, amortisman ve vergi öncesi kârını (FAVÖK) da %62 oranında artıran Logo’nun net kârı ise %131 artış göstererek 265 milyon TL’ye ulaştı. Logo Yazılım hisse başına kazancı ise %130 oranında artarak 2,73 TL oldu.

PayTR, sektördeki 13’üncü yılında TOBB ‘Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketi’ ve ‘Deloitte Fast 50′ listelerinde yer aldı!

PayTR; sektördeki 13’üncü yılına aldığı ödüllerle girdi. Yeni ürün ve hizmetleriyle her yıl büyümeye devam eden PayTR, TOBB ‘Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketi’ ve ‘Deloitte Fast 50′ listelerinde yer alarak başarısını taçlandırdı.

Beşinci kez en hızlı büyüyen şirketler listesinde
Şubat 2022’de açıklanan TOBB ‘Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketi’ sıralamasında bir önceki yıla göre dört sıra yükselerek 25’inci sırada yer alan PayTR, bu listeye üst üste beşinci kez girmiş oldu. TOBB’un her sene Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerini sıraladığı ve başvuran şirketlerin ciro artış hızının dikkate alınarak oluşturduğu yarışmada kazananlar arasına giren PayTR, önemli bir başarıya imza attı.

Türkiye’nin dijital dönüşümünün öncüsü
PayTR ayrıca, Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinin yarıştığı programda iş dünyasının geleceğini şekillendirecek ve Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük edecek şirketlerin yer aldığı ‘Deloitte Fast 50′ listesinde bir kez daha yerini aldı. Bu yılla birlikte PayTR, 2015’ten bu yana listede altıncı kez yer aldı.

Vizyon E Para, faaliyet alanını genişletti

Türkiye’nin İlk Lisanslı Ödeme Kuruluşu Vizyon E Para, faaliyet alanını genişletti.

Merkez Bankası’nın Resmi Gazete’de yayımlanan kararıyla, Vizyon Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. (VİZYON E PARA), faaliyetleri arasına elektronik para ihracı hizmetlerini de ekledi.

DNSSense & Roksit’te CEO’luk görevine, teknoloji sektöründe ulusal ve uluslararası ölçekte 30 yılı aşkın deneyime sahip bir yönetici olan Hakan Uzun getirildi.

2021 yılında yüzde 39,89 büyüyen IFS, yakaladığı büyüme ivmesini 2022 yılında daha da artırarak yüzde 40 büyümeyi hedefliyor.

Dünya genelinde üretim, dağıtım, servis ve bakım-onarım yapan şirketler için entegre Kurumsal İş Yazılımları (ERP/EAM/FSM) geliştiren IFS, her geçen gün büyüyen ekosistemi ve çözümleriyle 2021 yılında yakaladığı büyüme ivmesini 2022 yılında daha da artırarak yüzde 40 büyümeyi hedefliyor. IFS, uzman olduğu sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin uçtan uca tüm ihtiyaçlarını üstün çözümleriyle karşılıyor ve hem Türkiye’de hem de dünyada dijital dönüşüme öncülük ediyor. Bağımsız şirketlerin yaptığı araştırmalarda IFS hizmet verdiği tüm sektörlerde, “liderler” kategorisinde konumlandırılıyor ve kendi alanında en çok tavsiye edilen şirketler arasında yer alıyor.

FinTech alanında haftanın gündemi 76

7 – 13 Şubat tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir