Game of Thrones & Kargaların Ziyafeti

Last updated on Mayıs 13th, 2014 at 06:41 am

Game of Thrones dizisi bizleri merakta bırakarak sezon için ara verdi. Kılıçların Fırtınası’nı okuyup izlenimlerimi sizlerle paylaşmıştım. Geçtiğimiz aylarda çevirisi Sibel Alaş tarafından yapılan Kargaların Ziyafeti’ni de okuyup yazmasam olmazdı 🙂

İki ciltten oluşan Kargaların Ziyafeti ile Game of Thrones macerası devam ediyor. Öncelikle bu seriyi okurken daha yavaş ilerlediğimi ve ana karakterlerin neredeyse yarısına ait tek bir bölüm bile olmadığını belirtmem lazım. Yazar George Raymond Richard Martin bu iki ciltte kral topraklarına odaklanmış. Yani kitapta şimdiye dek okuduğumuz karakterlerin yarım hikayesini anlatmaktansa, seçtiği karakterlerin bazılarının bütün hikayelerini anlatmayı uygun bulmuş. Bu yüzden bu iki kitapta Tyrion, Jon Kar, Dany, Stannis, Melisandre, Sör Davos gibi karakterler yok. Sur ve Dar Deniz’i merak etmeye devam edip, yeni karakterlerin diziye nasıl yerleştirildiğini ve nasıl görüneceklerini hayal etmekle yetineceğiz.

Dikkat! Buradan sonra yazacaklarım spoiler içerecek

Gelelim gelmiş geçmiş en iyi fantastik serilerden biri olan Game of Thrones’un Kargaların Ziyafetinde yer alan karakterlerin başlarına gelene.

Kral topraklarının gizemi aralanıyor.

Cercei Lannister

Kocası Kral I.Robert’ın ardından oğlu Joffrey’i de kaybetmiş olmanın yasını tutarken acısı bununla da bitmiyor. Babası Casterly kayası lordu, batı muhafızı Tywin Lannister’ın yokluğunda iyice bunalıyor. Tyrion, nam-ı diğer iblisin başına açtığı işler onu öfkeden çıldırtıyor. Vekil kraliçe olarak oğlu çocuk kral Tommen’e istediği imzaları attırıp hanedanlığı yürütürken, geçmişte baktırdığı falın ve olabileceklerin endişesi kontrolünü kaybetmesine sebep oluyor. Amcası Kevan Lannister’ın kral eli teklifini kabul etmeyişi ile birlikte konseyde kendi atadığı piyonlarla baş başa kalan Cercei kendine yeni düşman olarak Kraliçe Margaery’i belirliyor. Onun için hazırladığı ince tuzağın sonu sürprizlerle dolu.

 

Sör Jaime, nam-ı diğer kral katili, ikiz kardeşi vekil kardeşi Cercei’nin aşağılanmalarından bıkmış durumda. Kaybettiği sağ elinin kökünde altından bir eli var artık ama ne yazık ki işlevsiz bir el. Sürekli dövüş antrenmanı ve kılıç talimi yapmasına rağmen sonuç alamıyor. Cercei’nin onu kaç kişiyle aldattığını tahmin etmeye çalışırken iyice aşkından uzaklaşıyor. Kopuk elinin de etkisiyle diplomasiye ağırlık verip zekasıyla savaş kayıplarını önlemeye çalışıyor. Geçmişine dair onunla ilgili okuduklarımız Jaime konusunda empati kurmamızı sağlıyor ve kral katili olarak bilinmesine rağmen sadece güçlü bir adam değil akıllı ve en azından göründüğü kadar kötü bir adam olmadığını da öğreniyoruz.

 

Sansa Stark

Kendisi artık öyküye lord savunucusu Petyr Baelish’in kızı Alayne olarak devam ediyor. Görevi tatlı bülbül diye seslendiği kartal yuvası lordu Robert Arryn’i kontrol etmek. Arryn Hanedanı toprakları altında yaşayan ahali ve sancak beyleri Petyr’a güvenmiyor ve sık sık sorun çıkarıyor. Kendisinin hasta ve yarım akıllı Robert Arryn’i devreden çıkarmak için iyi bir planı var ve bu planın başrol oyuncusu Alayne.

 

Arya Stark

Arya artık kanalların kedisi. Küçücük yaşına rağmen hayata tutunmayı başaran Arya’nın öyküsü zorluklarla devam ediyor. Hala çiçek açmadı ve kurt rüyaları gördüğü eski yaşamını tamamen unutmak için elinden geleni yapıyor. Uzun kanalda balık ürünleri satan Arya, yeni adıyla Cat intikam yeminlerini unutmadı. Çok yüzlü tanrıyı bulmak ve onlardan biri gibi olmak için sığındığı tanrıların evinde belkide bir gün en güçlü Stark olarak yeniden yola koyulacak.

 

Samwell Jon Kar’ın emriyle Üstat Aemon ve Şebboy ile birlikte çok korktuğu deniz yolculuğunda. Bir yandan aile topraklarına gitmek konusunda heyecanlanırken öte yanda sorumlulukları ve gece nöbetçisi olarak verdiği sözlerin altında eziliyor.

 

Brienne

Tarth Bakiresi Jaime’den aldığı kılıcı yeminkar ile Sansa Stark’ı bulmak için yollara düşüyor. Kral topraklarında yaşamı, vahşet ve kıyımları gezdiği yerlerden bize anlatıyor. Neden bir aile sahibi olamadığını, Jaime’ye duyduğu aşkı ve yaşadığı gönül kırıklıklarının sebebini anlıyoruz. Çıktığı yolda başına gelmeyen kalmıyor. Kitabın büyük çoğunluğunda Brienne var.

 

 

Greyjoy Hanedanlığı

Demir Adaları’nın kralı Balon Greyjoy ona yakışmayacak şekilde bir köprüden düşünce hanedanlık karışıyor. Başta kızı Kara Rüzgar’ın kaptanı Asha olmak üzere, kardeşleri Victarion, Aeron ve Euron yeni kral olmak derdinde. Birisi oldukça ilginç bir şekilde kral oluyor, gizemlerle dolu bu ailede bir sürü yeni karakter var.

Bunların dışında ise Tyrell Hanedanı ve Cercei’nin kızı elinde tutan Martell Hanedanı ile ilgili yeni karakterler kitapta bolca var. Özellikle prenses Arianne ve babası Doran Martell ilginç karakterler.

 

Biliyorum yazması ve okuması uzun bir yazı oldu :/ Toparlıyorum…

 

Açıkçası Dany ve ejderhalar, Tyrion, Jon Kar, Melisandre gibi hikayeyi sürükleyen karakterler olmadan okumaya devam etmek çok ilgimi çekmedi. Bir solukta okuduğum diğer seriler gibi sürükleyici bir etki bırakmadı üzerimde. Anlatım açısından bu kadar yeni karaktere ve belli karakterlere (ki çok ilgimi çeken ve ilginç gelen karakterler değildi bunlar) daha fazla odaklanmak gelecek seriye merakımı arttırmasına rağmen okuma hevesimi de baltaladı.

George Raymond Richard Martin bu iki kitabı Haziran 2005’de tamamlamış ve benim gibi düşünenler için şu açıklamayı yapmış. “Merak ettiğiniz diğer karakterleri yazmayı unutmadım. Tam aksine, onlarla ilgili çok şey yazdım. Sayfalar, sayfalar, sayfalar. Bölümler ve daha fazla bölümler. Kitabın tek cilt halinde basılamayacak kadar büyüdüğünü fark ettiğimde hala yazıyordum… ve bitirmeye yakın bile değildim. Anlatmak istediğim hikayenin tamamını anlatabilmek için kitabı ikiye bölmek zorunda kalacaktım.

Merak ettiğiniz diğer karakterlerin tümü Ejderhaların Dansı’nda sizinle birlikte olacak. Ejderhaların Dansı, Sur’daki ve Dar Denizi’in karşısındaki olaylara odaklanacak…

 

Ne diyeyim, bekleyip görmek lazım 🙂

 

 

 

  4Yorum

  1. Avatar Taha   •  

    İlk kitabı okuyup gerisini okumamıştım diziyi izleyebilmek için ama bu dizi böyle aralıklarla devam edecek gibi. Yapacak bişi yok bütün kitapları okutacaksın bana abla 🙂

    • fundalina fundalina   •     Yazar

      İzlemesi zevkli ama okuması daha bir zevkli 🙂 Mutlaka oku o yüzden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir