Gelin Sizi Social Famous ile Tanıştırayım

Social Famous ile yakınlaşmaya ne dersiniz?

Gelin sizi, marka ve fenomenleri bir araya getiren Social Famous ile tanıştırayım.

Social Famous, yerli influencer marketing platformu. Yazımda hem günümüzün en önemli trendlerinden biri olan “ Influencer Marketing” ve Social Famous ile ilgili merak edilenleri bulabilirsiniz.

 

Hatırlayacağınız üzere girişimlerin kendilerini ücretsiz tanıtma olanağı buldukları Çay Kahve İnsan platformundan daha önce de sizlere bahsetmiştim. Youtube üzerinden yayınlanan videolar ile insanlara değer üreten ve faydalı içerikler oluşturan Çay Kahve İnsan’ın İş ortakları arasına katıldım. Bu yazı dizisini hazırlarken amacım hem girişimleri size tanıtmak hem de bulundukları alanla ilgili detaylı bilgi verebilmek.

SocialFamous, marka ve fenomenleri bir araya getiren Türkiye’nin ilk influencer marketing platformu demiştim. Son döneme bakıldığında, influencer marketing’in yükselişini sürdüren bir trend olduğunu görüyoruz. Markaları ve mecraları peşinden sürükleyen influencer’ların önümüzdeki yıllarda da artan bir değer olma gücünü koruyacağına inanıyorum.

 

Influencer Marketing Nedir?

Reklam dünyasında özellikle 2016 yılında parlayan bir yıldız olarak konumlandırdığı “Influencer Marketing”, “Etkileyici Pazarlama” olarak dilimizde yer bulan bir alan. Sosyal Medyanın hayatımıza girişi ile birlikte kullanılmaya başlıyor. Fikir önderlerinin veya celebrity adıyla tanımlanan ünlü – takipçisi bol kişilerin “tanıklı reklam” yapması esasına dayanıyor. Diğer reklam türlerinden farkı ise profesyonel prodüksiyonlardan çok, kullanıcının bizzat deneyimlediği ve bu deneyimini en doğal hali ile yansıtmasından – etki alanı oluşturmasından kaynaklanıyor. Hal böyle olunca işin özünde samimiyet, doğallık, ikna ve hızlı erişim imkanı doğuyor. Influencer Marketing, doğru kişiler ile çalıştığınızda hızlı sonuç veren, hedef kitlenize odaklanabileceğiniz, tanıtım çalışmalarınıza çeşitlilik katan bir alan.

Influencer Marketing Çalışmaları 

Influencer Marketing konusunda çalışılacağı zaman karşınıza belli başlı aşamalar çıkıyor. Bunlar projenize uygun doğru “fenomenin – celebrity’nin – fikir önderinin seçimi”, seçilen kişiyle iletişim, kişinin gerçek erişim gücünün hesaplanması, projeniz için gerekli olan çalışmanın takibi – kontrolü ve raporlaması.

Social Famous ise tüm bu ihtiyaçlata bir çözüm sunmak için 2015 yılı Mayıs ayında ortaya çıkmış ve Online influencer marketing platformu olarak çalışmalarına başlamış.
Şimdi gelin sizi Social Famous ile yakınlaştırayım.

socialfamous

Social Famous Nedir?

SocialFamous, online influencer marketing platformu. SocialFamous portföyünde; 450’den fazla fenomen, 50’ye yakın ajans, 60’dan fazla da marka bulunuyor. Online olarak ajanslar ve markalar gidip brieflerini hazırladıktan sonra, seçtikleri fenomenlerin brieflerini göndererek kampanyalar hakkında bütçelerini alıyorlar. Kampanyalar için kredi kartı ile de ödeme alabiliyorlar. Platformun ortakları Bahadır Mısır, Hüseyin Temel ve Yılmaz Sattı.

Social Famous Nasıl Çalışır?

Ajans veya marka çalışmalarına başlamak için kampanya tarihini seçiyor. Ardından detaylı bir brief isteniyor. Brief sonrası odaklanılacak sosyal mecra veya mecralar belirleniyor ve erişim raporları sunulan fenomenler arasında tercihler yapılıyor. Sistem üzerinden seçilen fenomenler için “pdf rapor al” kısmından erişim raporu alınarak bütçe planlaması yapılabiliyor. Bütçeye göre kaç fenomen ile çalışılabilir, kaç kişiye erişilebilir temel olarak görüntülenmiş oluyor.

Fenomen kısmına gelince. Fenomenler sisteme kendi sosyal hesapları ile giriş yapabiliyor ve oluşan brief’i inceleyip, kampanyada yer almak isteyip – istemediklerine karar vererek, bütçe talebinde bulunuyorlar. Buraya kadar sistem tamamen ücretsiz. Fenomenler tekliflerini verdikten sonra ajans bu teklifleri yüksek bulabiliyor. Burada markaların indirim talebinde bulunma seçeneği var.

Sonrasında ajans, marka ve fenomenlerini seçerek onayla butonuna basıyor ve kampanyayı, kampanya sonucunda kredi kartı ve havaleyle ödemesini yaparak kampanyasını hemen başlatabiliyor.

Social Famous’un Hedefleri.

SocialFamous, klasik reklam mecralarının eskidiğini düşünüyor. Televizyon, dergi ve gazetenin eskisi kadar popüler olmadığını, alternatifler üretilmesi gerektiğini belirtiyor. Dijital reklamcılıkla birlikte sosyal medyanın yükselişi, reklamdaki pasta payını arttırışı bu yola çıkmalarını tetiklemiş. Sosyal medyada en iyi reklam çözümlerinden bir tanesinin influencer marketing oluşundan hareketle çalışmalarını sürdürüyorlar.

Hedefleri konusunda ise şu tanımı yapıyorlar; “İnsanlar takip ettiği, sevdiği insanlardan öneri almayı seviyorlar ve bunları çok önemsiyorlar. Bizim de amacımız bu yeni trendi kullanarak önce mena bölgesindeki fırsatları yakalamak ve sonrasında oradan dünyaya açılmak.”

 

socialfamous_logo
Social Famous’a yakınlaşmak için sosyal hesaplarını takip edebilirsiniz.
Social Famous Web

Social Famous Facebook

Social Famous Twitter

 

Social Famous’a çıktıkları bu yolda başarılar dilerim.

 

Veri haritalama, yayımlama ve analiz platformu Graph Commons girişimi ile ilgili yazdığım yazıya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Graph Commons ile Tanışın

Fayda görmeniz dileğiyle…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir