Graph Commons ile Tanışın

Graph Commons ile yakınlaşmaya ne dersiniz?

Gelin sizi veri haritalama, yayımlama ve analiz platformu Graph Commons ile tanıştırayım.

Veriyi analiz eden, inceleyen ve yeniden kullanma imkanı sağlayan web tabanlı bu girişim, kollektif çalışmalarınız açısından eşsiz bir ortam sunuyor.

Graph Commons ile ilgili merak edilenleri lütfen okumaya devam edin.

Hatırlayacağınız üzere girişimlerin kendilerini ücretsiz tanıtma olanağı buldukları Çay Kahve İnsan platformundan daha önce de sizlere bahsetmiştim. Youtube üzerinden yayınlanan videolar ile insanlara değer üreten ve faydalı içerikler oluşturan Çay Kahve İnsan’ın İş ortakları arasına ben de katıldım. Bundan sonra bu platformda yer alan girişimlerle sizleri yakınlaştırmaya çalışacağım.

 

 

Graph Commons 

Graph Commons, Çay Kahve İnsan YouTube kanalının bu haftaki konuğuydu. Malum veri ve ona bağlı her çalışma günümüzün en önemli konularının başında geliyor. Dolayısıyla bu girişimi zaten konuşuyorduk, ileride daha da çok konuşacağız.

 

burak-arikan
Girişimin çıkış amacı temel bir ihtiyaç. Malum yüksek miktarda veriyi analiz etmek – incelemek için herkesin kullanabileceği, basit bir yazılım yok. Burak Arıkan önce kendi ihtiyaçlarından hareketle bu eksikliği görmüş ve üzerine gitmiş. Böylelikle Graph Commons hayata geçmiş.
Graph Commons platformu üzerinden paydaşlarınızla birlikte ağ haritalarını oluşturabilir, gezinebilir – dağıtabilir, kuruluşlar – kişiler ve kavramlar arasındaki ilişkiler hakkında bilgi edinebilirsiniz.
Graph Commons üyeleri bugüne kadar araştırmacı gazetecilik, veri araştırması, sivil aktivizm, strateji geliştirme, örgütsel analiz gibi konularda platformu kullanmışlar. Öte yandan platformda yapabilecekleriniz hayal gücünüz ve merakınız ile sınırlı.

 

 

Platforma üyelik ücretsiz ancak ticari bir iş yapıyor ve oluşacak grafiklerin gizli olmasını istiyorsanız “private” bir hesap almanızda fayda var.

Platforma üç türlü giriş yapılabiliyor.

  1. Elle giriş yapabileceğiniz görsel yöntem
  2. Excel üzerinden verilerinizi aktarabileceğiniz toplu yöntem.
  3. Ek bir program ile kendi ürettiğiniz verileri aktarabileceğiniz diğer bir yöntem. Platformun sunduğu API sayesinde kendi yazılımınızla çıktı üretip bu sisteme aktarmak mümkün kılınmış.

Ağ haritanızı oluştururken ise, ilişki tülerini 4 ana kategoride seçebiliyorsunuz;

  1. Interaction
  2. Attribution
  3. Affliation
  4. Flows

Veriler girilip, kişi veya kurumların ilişki türleri belirlendikten sonra anlamlandırılan ve birbiri ile ilişkilendirilen veri haritanız ortaya çıkıyor.

Sosyal medyada platform üzerinde oluşturulan çalışmaların örneklerini ve yankılarını mutlaka görmüşsünüzdür. Elinizdeki verileri anlamlı kıldığınızda tüm soru işaretlerinin ortadan kalktığını, gerçeklerin açık seçik ortaya çıktığını görebilirsiniz. Bu konu veya alan henüz pek çokları tarafından anlaşılabilir değil, öte yandan bu tür kolektif çabalar sonucu ortaya çıkan sonuçlar herkes tarafından en basit halde gözler önüne seriliyor ve anlaşılabiliyor.
Aşağıda Wilm Thoben, Burak Arikan, and Jürg Lehni tarafından hazırlanmış çalışma var.

graph-commons-1

Burada 32 düğüm kullanılmış. Siber kültüre meraklıysanız mutlaka incelemenizi öneririm.

graph-commons-2
Graph Commons’un geliştiricisi ve kurucusu Burak Arıkan demiştim. Ben kendisini friendfeed zamanından “yani neredeyse bin yıl öncesinden” tanıyorum ve yaptığı çalışmaları o zamandan beri hayranlıkla takip ediyorum. İstanbul Modern ve Amber‘de sergilenen eserlerini de yakınen görme şansı bulmuştum.

 

graph-commons-logo
Graph Commons’a yakınlaşmak için sosyal hesaplarını yakın takibe almanızı önerir, kendilerine uçsuz bucaksız bir başarı dilerim.

Graph Commons Web

Graph Commons Facebook

Graph Commons Twitter

 

cay-kahve-insan-logo

Çay Kahve İnsan İş Ortaklığı ile ilgili açıklamaya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

7 ay önce Çay Kahve İnsan girişimimi Çay Kahve İnsan: Girişimleri Tanıtan Girişim, YouTube Kanalı yazısı ile duyurmuştum. Bu yazımda ise Çay Kahve İnsan’ın v2.1 sürümünden ve onun iş ortaklarından bahsedeceğim…. 
Blogların Kraliçesi olarak nitelendirdiğim ve ilk çıktığımız günden itibaren bizleri destekleyen sevgili Funda Güleç Yalçın’ın kişisel blogu fundalina.com ile iş ortalığına imza attık!

Yayımladığımız içerikler fundalina.com’da haberleştirilip yayımlanmaya başlanacak. Böylelikle yayımladığımız videolar BT Magazin ve The Geyik’te olduğu üzere fundalina.com ’da da yer almış olacak!

 

Fayda görmeniz dileğiyle…

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir