Eni İyi Blog Temaları

Eni İyi Blog Temaları ile yenilik yapmaya ne dersiniz?

Blogunuz için temiz, fonksiyonel ve modern bir tema arıyorsanız yazım tam size göre.

Yazımda önereceğin temalar hızlı yükleniyor, kişiselleştirilebiliyor ve iyi bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Eni İyi Blog Temaları

Geçen yıl yine bu zamanlar paylaştığım 2015’in en iyi wordpress temaları yazım sizden büyük ilgi görmüştü.  İşlevselliğin ve kişiselleştirilebilirliğin ön planda olduğu bu temaları çevremde sık sık görmekten mutlu oluyorum.
WordPress kuşkusuz blog platformları açısından ilk akla gelen çözüm oluyor. Düzenleme seçeneğinin bolluğu, eklentilerle işlevselliğinin genişletilebiliyor oluşu tercih etmemizdeki en önemli nedenlerin başında geliyor. 2016 yılı yaklaşırken güncel blog verilerini de sizlerle paylaşmak isterim.

 

Dünyada Kaç Blog Var?

Dünyadaki aktif blog sayısı 152.000.000

Günlük görüntülenen blog yazısı 25.000.000

Blogların Google’da indekslenme yüzdesi %434

 

Blogumda blog ve bloglama ile ilgili onlarca yazı var. Daha detaylı incelemek isterseniz mutlaka incelemenizi öneririm.

WordPress temaları açısından son yıllarda etkisini gösteren 6 türde tema. Temalar da bu türlere ve trendlere bağlı olarak geliştiriliyor. Bu sebeple yazımı türlere bağlı olarak şekillendireceğim ve önerilerimi sıralayacağım. Tema isimlerinin üzerine tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

en-iyi-blog-temalari

 

Bloglar için Türkçe Temalar

Çok Amaçlı “Multi-purpose” Temalar

Hemen her projeniz için uyum sağlayabilecek bu tür temalar, kullanıcı açısından tam bir hakimiyet sunuyor. Mevcut yapı üzerinde çalışabileceğiniz gibi, basit bir iki eklenti ile farklı ve ek fonksiyonlar sağlayabiliyorsunuz.

En iyi Çok Amaçlı “Multi-purpose” Temalar

Bu tür temalar ile ilgili önerilerimi yazımın altında bulabilirsiniz.

en-iyi-blog-temalari-3

 

Tek Sayfalık – One Page Temalar

Belirli bir alana hizmet eden ve sonuç odaklı işletmelerin sıklıkla başvurduğu bu temalar, online pazarlamanın stratejisinin ayrılmaz bir parçası. Bir ürün veya hizmeti anlatmak için aradığınız hemen her özellik bu tür temalarda mevcut.

En iyi Tek Sayfalık – One Page Temalar

Landing

Launchkit

The Gem

Pillar

Leadinjection

 

en-iyi-blog-temalari-4

 

Sürükle Bırak – Drag and Drop Temalar

WordPress veya teknik konularda hakimiyeti olmayan kişiller için basit ve pratik bir yöntem sunan bu tür temalar harika bir başlangıç noktası. Özelleştirilebilir oluşu ve içerdiği eklentiler sayesinde bir kaç tıklama ve sürükleme ile basit bir web sitesi oluşturmaya olanak sağlıyor.

En İyi Sürükle Bırak – Drag and Drop Temaları

Monstroid
X | The Theme
Beawer Builder
Pins Pro
River

Mobil Dostu – Tam Duyarlı – Mobile Friendly Responsive Temalar

Mobil dostu temalar bir trend olmanın ötesinde zorunluluk haline geldi. Hatırlayacağınız gibi SEO konusunda ufuk açan Digitalzone Etkinliğinde Google’ın yıl içerisinde yapacağı değişikliklerden bahsedilmişti. Google indekslemesini mobile taşıyor ve önümüzdeki yıllarda mobilin önemi daha da artacak.

Gelin sizi Digitalzone 16’ya götüreyim.

Bu sebeple özellikle mobil cep telefonları için optimize edilmiş bir tema seçmenin tam zamanı.

En iyi Mobil Dostu – Tam Duyarlı – Mobile Friendly Responsive Temalar

Bu tür temalar ile ilgili önerilerimi yazımın altında bulabilirsiniz.

 

en-iyi-blog-temalari-5

Görüntü Tabanlı – Image Based Temalar

Tam ekran görüntüsüne sahip temaları kullanan blogları artık daha sık görüyoruz. Tek olumsuz tarafı ise yüksek çözünürlüklü imajların kullanımını bir zorunluluk haline getirmesinden kaynaklanıyor. Yapıları minimalist ve kullanışlı. Eğer iyi fotoğraf çekebiliyorsanız bu türde bir tema seçmek sizi rakiplerinizden öne çıkaracaktır.

En İyi Görüntü Tabanlı – Image Based Temalar

Harvest
Jorden
Private Winery

 

Tipografi Ağırlıklı – Dramatic Typography Temalar

Farklı fontların, boyutların ve efektlerin bir araya getirilmesine olanak veren bu tür temalar özellikle gençler, sanatçılar ve modern bir web arayüzü sunmak isteyen şirketler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. İçerik oluşturduğunuz tür bu özelliklere yakın ise tipografisi güçlü bir tema seçmek blogunuzu eşsiz kılacaktır.
Bu arada tipografiye meraklı iseniz Simon Garfield’ın “Tam Benim Tipim” kitabını ilk fırsatta okumanızı öneririm.

 

Blogunuz için bir tema seçerken türlerini ve işlevlerini de inceledikten sonra karar vermenizde fayda var. Aşağıda birbirinden kullanışlı, SEO dostu ve içeriğinizi öne çıkaracak tema önerilerimi bulabilirsiniz.

 

en-iyi-blog-temalari-1

 

En İyi WordPress Temaları

Theme X

Çok amaçlı bu tema ile sınırsız sayıda tasarım yapabilirsiniz. Özelleştirilmesi basit ve premium eklentileri ile öne çıkıyor. Tipografisi eşsiz ve dil desteği de bulunuyor.

Enfold

Yeni başlayacak olanlar için sürükle bırak özelliği ile pratik bir kullanım sunan Enfold, eklentiye ihtiyaç durmadan içeriğinizi öne çıkaracak özellikler barındırıyor.

Be Theme

Yüzlerce hazır şablon üzerinden birini seçerek kolayca kullanabileceğiniz bu tema, yine kullanıma hazır tasarım ögeleri yönünden de zengin. Geliştirmeye açık yapısı sayesinde bir eşi daha görülmemiş projenize kaynak oluşturabilir.

Vigor

Zarif tasarımıyla ön plana çıkan Vigor çok amaçlı bir tema. Hem bloglar hem de portföy sunumları için ideal bir yapısı var. Basit, pratik ve çok kullanışlı.
Jupiter

Jupiter, yüzün üzerinde hazır şablon ile bir çeşitlilik sunan ve hareketli sütun özelliği barındıran bir tema. Özellikle video ağırlıklı bir içeriğiniz var ise denemenizi öneririm.

Kleo

Kleo, entegre çalışabilen çok amaçlı bir tema. Örneğin Facebook ile oturum açma üzerine geliştirdiğiniz bir pojeniz var ise üyelik kontrolü ve daha da fazlasını sunan bu tema tam sizlik.

Oshin

Yaratıcı işlerinizi sergilemek için bir tema arıyorsanız Oshin tam sizlik Çoklu başlık seçeneği, videolarınız için kaydırma efektleri ve tipografi zenginliği ile öne çıkıyor. Özellikle moda ve kozmetik ile ilgili blogların favorisi olmaya aday.

Redwood

Her tür blog için kullanılabilecek bu temada yapabilecekleriniz hayal gücünüz ile sınırlı. Günlük paylaşımlarınız, sosyal hesaplarınız ve özel dosyalarınız için kullanabileceğiniz harika bir menü yapısı var.

Josephine

Josephine, Redwood temasının bir alternatifi. Benzer özellikleri var ve her tür blog içeriğini ön plana çıkarabilecek güçte.

Kickstart Pro Theme

Girişimler için önereceğim bu tema iş fikrinizi basit ve etkili bir şekilde sunmanıza olanak sağlıyor.

 

Aşağıda bu temalardan da da fazlası sizi bekliyor..

Unity

Üç sütunlu bir tema arıyorsanız Unity’i denemenizde fayda var. Arşiv ve kategori seçenekleri derli toplu. Etiket bulutu, ajanda ve sosyal medya paylaşımlarınızı ön plana çıkaracaksanız ideal bir yapısı var.

SoloFolio

Sporcular için derli toplu bir portfolio ortamı sunan SoloFolio ile yapabilecekleriniz hayal gücünüz ve yaratıcılığınız ile sınırlı.

Drop

Bloglamaya yeni başlayacaklar için Drop harika bir seçenek. Temiz, kullanımı basit ve sizi yansıtıyor. İletişim ve sosyal medya hesapları için özel bölümü var ve ek uğraşıya gerek kalmadan paylaşımlarınızı sunuyor.

Medical 

Temiz, duyarlı ve minimalist bir tema daha. Bol widget’lı, navigasyonlu, özel başlık seçenekleri ile ideal.

Bricks

Bricks benim favorilerimden biri. Hem derli toplu hem pinterest tadında hem de dipnot sevenler için ideal bir ortam sunuyor. Yani paylaşımlarınız kısa kısa olacaksa bu temayı seveceksiniz.

Flounder

Flat, temiz ve duyarlı bir tema arıyorsanız diğer bir favorim Flouner. Link paylaşımı ve pinlemeyi sevenler için ideal.

Abaris

Çok amaçlı, minimal tasarımlı ve duyarlı olan bu temayı kurumsal bloglar ve bloglamaya yeni başlayacaklara öneririm.

SKT Full Width

Adından anlaşılabileceği gibi tam erkan kullanabileceğiniz bir tema arıyorsanız SKT yi denemelisiniz. Sosyal paylaşım simgeleri, iletişim bilgileri, opsiyonel metin seçenekleri iddialı. Foto blog, portföy, tasarım stüdyoları için ideal.

 

Fayda görmeniz dileğiyle

  5Yorum

 1. Ayhan KORKMAZ   •  

  Bu aralar ben de hafiften bir tema arayışındayım. Ve Medium etkisi ile temiz ve içeriği öne çıkarak, okuması kolay ve sidebar’a sahip bir tema bakıyorum. Ama idealini bulamadım hala 🙂

 2. borsa   •  

  temanın temiz ve göz yormaması gerekiyor bunun yanında mobil ve deskopta görsellikte ön planda olursa tadından yenmez

 3. mavianne   •  

  Selam ne güzel bilgiler veriyorsunuz
  ben de bloğumda yenilik yapmak istiyorum
  ama nereden başlayacağım konusunda da bir fikrim yok yardım ederseniz mutlu olurum
  iyi çalışmalar diliyorum
  sevgiyle kalın

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Merhaba şimdiden başarılar 🙂 Blogumda blog etiketiyle arama yaparsanız ihtiyaç duyabileceğiniz tüm içeriklere ve dosyalara ulaşabilirsiniz.

 4. YeniAnneyim   •  

  Çok keyifli bloguzda dolaşmak. Yukarıdaki yorumunuzda şimdi gözüme çarpan “blog etiketi”ni aratma işine koyulayım hemen 🙂
  emekleriniz için çok teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir