Enerji Tasarrufu için Öneriler

Küçük ayrıntılara dikkat ederek enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Nasıl mı?

Yazımda cep telefonumuzdan aydınlatmamıza, küçük ev aletlerinden ısıtma sistemlerine dek uzanan günlük hayatımızın olmazsa olmazlarına dair enerjinizi nasıl koruyabileceğinizi ve uygulayabileceğiniz pratik tasarruf yöntemlerini bulabilirsiniz. Enerjisa’nın bu konuda üstlendiği gerçekleştirdiği bilinçlendirme kampanyasından da faydalanarak sizler için faydalı bir içerik oluşturdum.

 

Enerji Tasarrufu için Öneriler

Enerji tasarrufu yapmak, hem bütçemiz hem de geleceğimiz için çok önemli. Günlük hayatımızda her geçen gün daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyoruz. Öte yandan dünya kaynaklarının sınırlı olduğunu da biliyoruz. Küçük önlemler alarak, faydası katlanarak büyüyecek enerji tasarrufunu kolayca sağlayabilirsiniz. Yeter ki bu konuda bilinçli olun ve önleminizi alın.

 

Enerji tasarrufu Nedir?

Enerji tüketimini azaltmak amacıyla yapılan çalışmaların, gösterilen çabaların tümüne Enerji Tasarrufu adı verilir. Düşük enerji tüketimi sağlayarak, verimli enerji kullanarak ve enerji tüketen cihazların özelliklerini iyi tanıyarak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

 

Enerji Tasarrufu için Neler Yapabilirsiniz?

Elimizden düşmeyen cep telefonlarımızda bile tasarruf modu var. Bu modu kullanarak ve ekran ayarlarımızın parlaklığını düşürerek telefonumuzun mevcut enerjisini çok daha uzun süreli kullanabilirsiniz. Elbette tasarruf önerilerim bunlarla sınırlı değil. Her evde bulunan küçük ev aletlerinde enerji tasarrufu sağlamak için aşağıda sıraladığım önerileri incelemenizi öneririm.

 

enerjinikoru1

Enerji Tasarrufu için Öneriler

Önerilerime bir uyarı ile başlamak isterim. Evimizde bulunan elektronik aletler prize takılıyken çalışmasalar bile enerji harcamaya devam ederler. Üzerinde aç-kapa düğmesi bulunan uzatmalı elektrik prizleri bu konuda hayat kurtarıcıdır. Evinizde bu tür prizlerden kullanarak hem enerji tasarrufu sağlar hem de tek seferde prize bağlı tüm cihazları kapatabilirsiniz. İşte enerji tasarrufu sağlayan önerilerim.

 

Akıllı Telefonunuzda Enerji Tasarrufu sağlamak için öneriler.

Pil tasarruf modunu açın.

Bu modu telefonunuzun ayarlarından açık hale getirerek kritik anlar için pilinizi maksimum düzeyde kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

Ekran parlaklığınızı otomatikleştirin.

Pilinizin en büyük düşmanı ekran ışığıdır. Ekran parlaklığınızı düşük tutarak pil ömrünüzü katlayabilirsiniz.

Ekran koruyuculardan kurtulun.

Özellikle animasyonlu ekran koruyucular enerjinizin daha kolay tüketilmesini sağlar.

Bağlantılarınızı kapatmaya üşenmeyin.

Bluetooth, Wi-Fi ve mobil bağlantılarınızı kullanmadığınız zamanlarda kapatarak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Bildirim Özelliğinizi Kontrol edin.

Önemsiz uygulama ve servislerin anında bildirim özelliklerini devre dışı bırakmak cep telefonunuzu rahatlatacaktır. Böylece daha az enerji harcar ve sık sık ekrana bakmaktan da kurtulursunuz.

 

Bilgisayarlar için Enerji Tasarrufu

Aklınızda bulunsun. Notebook ve laptop bilgisayarlar masaüstü bilgisayarlara göre üçte bir oranında enerji harcar. Bunun en büyük sebebi ekranlar ve masaüstü bilgisayarlarına bağlı donanımdan kaynaklıdır. Ekran kilidinin süresini kısa tutmak, ekran koruyucu yerine uyku modunu aktifleştirmek hiç ummadığınız kadar enerji tasarrufu sağlar.

Televizyon için Enerji Tasarrufu

Televizyonunuzu kumandadan kapatmak yetmez. Eğer televizyonunuz LED, LCD veya plazma değil ise açma – kapama düğmesinden kapatmalısınız.

 

enerjinikoru

 

Ütü için Enerji Tasarrufu

Ütü küçük görünmesine rağmen en fazla elektrik harcayan ev aletlerinin başında gelir. Ütünüzü, işinizin bitmesine yakın prizden çekerek mevcut ısıyla çalışmanızı tamamlayabilirsiniz.

Buhar ayarlaması olan veya buhar kapasitesi yüksek ütüler daha verimli olduğu için tasarruf sağlar. Kısa sürede daha fazla ütü yapabilirsiniz.

 

Elektrik Süpürgesi için Enerji Tasarrufu

Elektrik süpürgenizi mümkün olan en düşük güç seviyesinde çalıştırarak ve torbasını sık boşaltarak veya değiştirerek enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

 

Saç Kurutma Makinesi için Enerji Tasarrufu

Saç kurutma makinesi çalışırken tıpkı ütü gibi fazlaca enerji harcar. Düşük ısıda kullanacağınız saç kurutma makinesi hem saçınıza daha az zarar verir hem de daha az enerji harcar.

 

Çamaşır – Bulaşık Makinesi için Enerji Tasarrufu

Çamaşır – Bulaşık Makinesi satın alırken mutlaka ihtiyacınıza uygun ve enerji verimliliği A+ olan bir ürün seçin. Makinenizi tam kapasite ile çalıştırmaya ve ekonomik moda almaya özen gösterin. Yüksek sıcaklık tercihiniz daha fazla enerji harcanmasına sebep olur.
Enerjinizi Koruyun.

Tüm bunlar enerji tasarrufu konusunda alabileceğiniz basit önlemler. Daha da fazlasını öğrenmek isterseniz enerji tasarrufu konusunda alışkanlıklarınızı ölçen ve tasarruf uzmanı olmanızı sağlayan enerjinikoru.com üzerinden bilgi alabilir, enerjinin korunmasına katkı sağlayabilir, #enerjinikoru hashtagi üzerinden görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

 

enerjisa-logo
Sosyal hesaplarını takip ederek bu harika oluşuma daha da yakınlaşabilirsiniz.
Enerjinikoru Web Sitesi

Enerjinikoru Facebook

Enerjisa Google +

Enerjisa Youtube

Enerjisa Instagram
blank

  1 Yorum

  1. Avatar Kenan Çakmak   •  

    Bilgilendirme ve paylaşım için teşekkür ederim.

    Cep telefonları ile ilgili pek bilinmeyen ve uygulanmayan bir noktayı da vurgulamak isterim.

    Cep telefonlarımızda, bağlantı modu olarak “Yalnızca GSM” / “3G” / “4.5G” bağlantı modları mevcut. Malum 4.5G nin hızından faydalanmak için genelde 4.5G hızını veya Otomatik modu seçiyoruz.

    WhatsApp / Messenger gibi uygulamalarla iletişim kurmak / yazışmak dışında interneti kullanmadığınız zamanlar, bağlantı modunu “Yalnızca GSM / EDGE” moduna getirecek olursanız, inanılmaz bir şekilde mevcut şarjın daha uzun süre dayandığına şahit olacaksınız. Ancak şu noktayı da hatırlatmakta fayda var. Bu bağlantı modunda iken fotoğraf / video gönderip almayı ya da web sayfalarında sörf yapmayı aklınızın ucundan bile geçirmeyin. Çünkü bağlantı hızı oldukça düşük seviyede olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir