Küçük İşletmeler için Sosyal Medya Kitabı

Küçük İşletmeler için Sosyal Medya Kitabı benim gurur kaynağım. Büyük bir emekle hayata geçen kitabım ile ilgili merak edilenleri ve amacını sizler için kaleme aldım.

Sosyal Medya günlük iletişimimizin önemli bir parçasını oluşturuyor. Mecralar sürekli kendini geliştiriyor, bizlerde bu gelişmelere ayak uydurabilmek için gayret gösteriyoruz. İşletmelerde bizden farklı değil.

Sosyal Medya kullanımı çoğu küçük işletme için hem bir zorunluluk hem de zorlayıcı bir alan. Küçük İşletmeler için Sosyal Medya kitabı ile ilgili merak edilenleri, içeriğini ve oluşum hikayesini okumaya lütfen devam edin.

Küçük İşletmeler için Sosyal Medya Kitabı

Uzun yıllar Bilişim Teknolojileri öğretmeni olarak görev aldım. Branşımın kaldırılışının ardından Dijital İletişim Danışmanlığına başladım. Sosyal medyanın en eski yüzlerinden biriyim. Halen markalara sosyal medya ve dijital iletişim konularında danışmanlık yapıyor ve alanım ile ilgili eğitim vermeyi sürdürüyorum. Aynı zamanda hem blogumda, hem teknoloji – pazarlama ağırlıklı dergilerde, hem de kurumsal bloglarda köşe yazarlığı yapıyorum.
Bilginin paylaşıldıkça değer kazandığından hareketle yazdığım bu kitabı; sosyal medyada var olmaya çekinen, nasıl yapacağını bilemeyen kişi ve işletmelere adıyorum.

 

Küçük İşletmeler için Sosyal Medya Kitabında Neler Var?

Kitabımda günlük hayatımızın içerisinde yer bulan; Twitter, Facebook, Instagram, Google +, LinkedIn, YouTube ile ilgili temel bilgiler, öneriler, kullanım alanları detaylı örnekleri ile birlikte anlatılıyorum. Satış yapma konusunda tetikleyicileri, örnek şablonları ve ipuçlarını basit bir dille aktarıyorum. Aynı zamanda içerik oluşturma, hashtagler, analiz etme, ölçümleme, reklam verme ve emojiler konusuna da değiniyorum.

Kitabımla ilgili detaylı bilgiye Tarık Çayır’ın katkılarıyla hayata geçen Kucukisletmelericinsosyalmedya.com  üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

 

Küçük İşletmeler için Sosyal Medya Kitabının Hikayesi

Her kitabın bir hikayesi hikayesi vardır. Küçük İşletmeler için Sosyal Medya Kitabının hikayesi ise bundan dört yıl öncesine dayanıyor.

En küçüğünden en büyüğüne çalışma – tanışma fırsatı bulduğum işletmelerin ihtiyaçlarını dinleyerek çözüm üretmeye ve çalışmaları konusunda bir yol haritası çıkarmalarına yardım ettim. Bu çalışmalar sosyal medya eğitimi, yönetimi, analizi, raporlaması, planlaması, izlemesi ve denetimi konularını kapsıyordu. Süreç içerisinde gördüm ki bu çalışmalara en çok ihtiyaç duyan grup Küçük İşletmeler. Küçük işletmeden kastım ise çevrenizde bulunan esnaf, sınırlarını genişletmeye çalışan – üretim yapan – e-ticarete atılan, atılmayı düşünen belki de çok yakınınızda olan ama dokunma fırsatı bulamadığınız işletmeler.

Bu tür işletmelerin profesyonel danışmanlık almak için ek bütçesi yoktu ama öğrenme istekleri ve başarılı olma hevesleri çoktu. Neredeyse tümü yol gösterici bir kaynağa ihtiyaç duyuyordu. Oysa sosyal medya karmaşık görünmesine rağmen, öğrenilebilir ve uygulanabilir bir alan.

Böylelikle işletmelerin ihtiyaçlarını dinledim, notlar aldım, çözümler ürettim ve bir süre sonra gördüm ki ihtiyaçları ortak, amaçları ise bu işi kavramak. Tüm bunlardan hareketle hem blogumda hem de Turkcell Blog için yazdığım yazılarda bu konulara değindim. Amacım, ulaşamadığım bölgelerde yaşayan kişi ve işletmeleri cesaretlendirmekti.

2015 yılında Mehmet Emre Baş ile twitter yazışmamız buna örnektir.

 

Yazılarıma ve çalışmalarıma devam ederken, kitap konusunda aldığım teklifleri değerlendirdim. Dostum Hasan Yaşar’ın yönlendirmesi ile Abaküs Kitap ile sözleşme imzaladım ve kitabımı teslim ettim.


İlk heyacanımı yine bir blog yazısı ile duyurdum 😎

Küçük İşletmeler için Sosyal Medya


Öte yandan ülke koşulları ve yaşadığımız zor dönem malumunuz. Kitabın yayın tarihi ilkbahardan sonbahara alındı ve Tüyap Kitap Fuarına yetiştirildi. Dilerseniz online dilerseniz en yakın kitapçıda kitabımı bulabilirsiniz.

 

 

Küçük İşletmeler için Sosyal Medya Kitabı Satış Noktaları

Küçük İşletmeler için Sosyal Medya Kitabını online sipariş verebileceğiniz bazı satış noktalar aşağıda;
DnR

idefix

kitapyurdu

n11 

Pandora

Yem Kitabevi

İnsancılkitap

kitapagaci

prefix

pegem

 

Küçük İşletmeler için Sosyal Medya Kitabı

Küçük İşletmeler için Sosyal Medya Kitabı

 

Kitabım Habertürk’te yayınlanan Teknolojik programında “Haftanın Kitabı” seçildi.

Programında kitabıma yer veren Cem Sümbül’e ve ilk günden beri desteklerini esirgemeyen Mehmet Hamdi Bol’a çok teşekkür ederim. Teknolojik programını aşağıdaki YouTube videosundan izleyebilirsiniz.

Dijital iletişim danışmanlığına başladığım ilk günden beri birlikte çalıştığım ve desteklerini hep hissettiğim değerli dostlarım Renan Tavukçuoğlu ve Natali Yeşilbahar’a da ayrıca teşekkür ederim. Kitabımın web sitesini tavsiyeleri ile de onurlandırdılar.

 

kucuk-isletmeler-icin-sosyal-medya-kitabi-3

 

Bundan sonra beni yoğun bir çalışma bekliyor. Hem kitabımı anlatacak, hem de çalışmalarıma hız kesmeden devam edeceğim. Malum sosyal medya her geçen gün yeni fırsatlar sunuyor, edindiğim tecrübeleri – öğrendiğim yenilikleri sizlere aktarmayı kendime görev edindim.

Umarım tüm bu bilgiler, hem sosyal medyada kendisini geliştirmek hem de sınırlarını genişletmek isteyen her işletme için fayda sağlayacaktır.
Tüm dostlarımı ve yazımı okuyan herkesin desteklerini bekliyorum.

#kucukisletmelericinsosyalmedya etiketi ile yapacağınız paylaşımlar ve katkılarınız için şimdiden müteşekkirim.

.

Küçük İşletmeler için Sosyal Medya Kitabı

Küçük İşletmeler için Sosyal Medya Kitabı

 

Yaptığım çalışmaların ve verdiğim hizmetin kapsamı her zaman sorulur. Konuyla ilgili olarak Sevgili Murat Erdör, benimle ilgili şahane bir röportaj yaptı. Röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir çok firmaya danışmanlık hizmeti verdiğinizi biliyoruz, bunların kapsamı nedir?

Danışmanlık yaptığım alan Dijital İletişim ama kapsamı oldukça geniş. İçerisinde eğitim var, planlaması var, dönemsel projelerin iletişimi ve raporlaması, hatta analiz edilmesi var. Çalışmalarımı üç gruba ayırıyorum. İlkinde yöneticiler ile yaptığım çalışmalar var. Yöneticiler kendilerine sunulan raporları detaylı şekilde incelemek ve dış yorum almak istiyor. Dijital dünyaya uzak kalmış yöneticiler için bu çalışmaları yapmak kolay olmuyor. Ben burada devreye giriyorum, birlikte marka, ürün, rapor ve veriler üzerinden konuşuyoruz. Sosyal medyanın da dahil olduğu dijital dünyaya dair güncel bilgileri, trendleri tartışıyoruz.

İkincisinde dönemsel proje çalışmaları var. Ürün lansmanlarında hızlı sonuç almak önemli ve iyi kurgulanması gerekiyor. Burada ürünle ilgili yapılacak çalışmanın takvimini çıkarmak, mecra – hedef kitle seçimini belirlemek, projeye dahil edilmesi düşünülen kullanıcılar konusunda öneriler sunmak, verileri izlemek – anlamlandırmak ve raporlamak işimin bir parçası.

Üçüncüsü ise uzun soluklu projeler. Bu tür çalışmalarda işletmenin ihtiyaçlarını inceliyor ve bir rapor hazırlıyorum. Hangi sosyal mecra ve yapı kendilerine uygun, temel ihtiyaçlar neler, dış destek almaları gereken kişi ve kurumlar hangileri… gibi konu başlıklarını belirliyorum. Uygulamaları gereken çalışma takviminden, görsel kimliklerine dek bir çalışma dosyası çıkarıyor ve ilk 3-4 ay bilfiil takvimde yer alan her adımın gerçekleşmesini sağlıyorum. Ardından eğitim süreci başlıyor. Kendi başlarına ayakta durabilecekleri ve bu çalışmaların devamlılığını sağlayabilecekleri eğitimi veriyorum. Sonrasında ise biraz geri çekiliyor ve çalışmaları dışarıdan izliyorum. Raporlama ve analiz etme kısmının ise hep içerisinde oluyorum. Böylece hem işletmelerin gelişmelerini gözlemliyor, hem gerekli durumlarda devreye giriyor, hem de sürdürülebilir bir başarı yakalamalarına katkı sağlıyorum.

 

Fayda görmeniz dileğiyle…

 

  7Yorum

 1. Avatar Natali Yesilbahar   •  

  Kitabının en güzel yerlere gelmesi ve sana uğur getirmesini dilerim.
  Seninle gurur duyuyoruz 🌺

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Katkılarınız için çok teşekkür ederim 😍 İyi ki varsın 😘 Vitringez

 2. Avatar Oğuzhan Çubuk   •  

  Çok güzel bir kitap olduğundan eminim.En yakın zamanda alacağım funda abla.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Teşekkür ederim 😍 şimdiden fayda görmeni dilerim.

 3. Avatar Burak Demir   •  

  Kitabınızı aldım ve okudum. Gerçekten çok kaliteli bir içeriğe sahip kitap olmuş. Piyasada böyle güncel konulara ve kaliteli içeriklere sahip kitapların artmasını dört gözle bekliyoruz. Yeni çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Teşekkür ederim 😍 faydam oluyorsa ne mutlu bana.

 4. Avatar Nuri Özkan   •  

  Emeğinize sağlık beğendim. Kitabınızı da en kısa sürede tedarik edeceğim. İnşallah bakalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir