2017 Yılı İş Zekası Trendleri

2017 Yılı İş Zekası Trendleri ile yakınlaşmaya ne dersiniz?

Bilişim Teknolojileri tüm trendleri şekillendiriyor, geleceğe yön veriyor. Yazımda, Bilişim Teknolojileri ve verinin yönetiminin geleceğini oluşturan 2017 yılı iş zekası trendlerini bulabilirsiniz.

2017 Yılı İş Zekası Trendleri

İşletmelerin ve bilgi teknolojilerinin son 30 yıllık gelişimlerine baktığımızda en önemli kavramlarından birinin veri olduğunu görebiliriz. Kurumların bilgiyi kullanma çalışmalarında ulaşılan son nokta ise iş zekası ( Business Intelligence) uygulamaları. İş zekasına en küçüğünden en büyüğüne tüm işletmelerin ihtiyacı var.
Kurum ve kuruluşların karar vericileri, en doğru kararı verebilmek için doğru analiz edilmiş bilgilere ihtiyaç duyuyor. Kurumların gelir ve performansını en üst düzeye ulaştırmayı hedefleyen iş zekası ve ona bağlı uygulamalar ise tüm kuruluşlara rekabet gücü sağlıyor.

 

graph-commons-2
Bilişim Teknolojileri endüstrisi ve genel olarak dünyanın tamamı kişisel bilgisayarların kullanımı, istemci/sunucu modeliyle bilgi işleme ve İnternetin evrimi gibi süregelen büyük değişimler, iş hayatı trendleri ve teknolojiyle bağlantılı oldu.

Son yıllarda ise yeni trendler, kuruluşların çalışma şekilleri, etkileşimleri, haberleşmeleri, iş birliği çalışmaları ve güvenlik önlemleri üzerinde büyük bir etki meydana getirdi.

Kuruluşların stratejilerini, işleyişlerini ve yatırımlarını etkileyen 8 Bilişim Teknolojileri trendi ise aşağıda. Bunlar günümüzün en çok konuşulan ve öne çıkan konu başlıkları.

 

2017 Yılı Bilişim Teknolojileri Trendleri

  • Dijitalleşme
  • Tüketiciye Uyarlama
  • Beceri
  • Güvenlik
  • Analiz
  • Bulut
  • Mobil
  • Yapay Zeka

Bu trendler, hem iş zekası – analizi ve veri yönetimi için kullanılabilen teknoloji ve yazılımları, hem de iş istihbaratının organize edilişleri ile ilgili olan birçok trendin arkasındaki güç. Bu trendler iş zekasının ve veri yönetiminin geleceğini de şekillendiriyor.

İş zekası uygulamaları üzerine çalışan Alman araştırma şirketi BARC’sın 2017 yılı trend raporu bu sektöre ait güncel verileri gözler önüne seriyor. Araştırma 2800’ün üzerinde iş zekası uzmanının katılımı ile gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçlar veri yönetimi trendlerini kullanıcıların gözünden yansıtıyor. Bu veriler, aralarında danışmanların da olduğu 2800 kullanıcının görüşleri ile şekillendirilmiş. Elde edilen sonuçlar ise iş zekasının geleceğinin kapsamlı bir yol haritasını sunuyor.

BARC’s BI Trend Monitor 2017 raporunu başlığın üzerine tıklayarak inceleyebilirsiniz.

 

2017’nin Veri Yönetimi Trendleri

veri-yonetimi-trendleri

2017’nin En Önemli İş Zekası Trendleri

Ankette yer alan 21 iş zekası trendinin başında “Veri Keşfi/Görselleştirme” bulunuyor. Yakın zaman önce size veri haritalama ve analiz platformu “Graph Commons” dan bahsetmiştim. Uygulama örneklerini yazımdan da inceleyebilirsiniz.

Veri Keşfi/Görselleştirme’nin ardından ise; Self Servis İş Zekası, MD/DQ Yönetimi, Analitik Veritabanı, Veri Yönetimi, Tahmini Analizler/Veri Madenciliği, Agile İş Zekası Geliştirme, Ticari Kullanıcılar İçin Veri Entegrasyonu, Büyük Veri Analizi, BT ve PMP İçin Entegre Platformlar, Mobil İş Zekası, Veri Ambarı Modernizasyonu, Gerçek Zamanlı Analizler, İşbirliği, Veri Hikayeleştirme, Mekansal/Konumsal Zeka, Görsel Tasarım Standartları, Bir Ürün Olarak Veri/Açık Veri, Bulut İş Zekası/Hizmet Olarak İş Zekası (BIaaS), Veri Laboratuvarı/Bilimi, Hadoop sıralanıyor.

Veri keşfi/görselleştirme, self-Servis İş Zekası ve veri kalitesi/ uzman veri yönetimi, BI (Business Intelligence) uzmanları tarafından iş hayatındaki en önemli 3 trend olarak tanımlanıyor. Veri laboratuvarı/ veri bilimi, bulut iş zekası ve bir ürün olarak veri, ankette bahsedilen 21 trend arasında en az önemlileri olarak seçilmiş.

veri-yonetimi-trendleri

 

Verinin Geleceği

Genel olarak bakıldığında hiçbir trendin geçen yıla göre çok büyük bir oranda değişiklik göstermiyor. Bu da aslında katılımcıların pazarı iyi ya da kötü yönde etkileyecek çok büyük değişiklikler ön görmediğini ortaya koyuyor. Veri hala en büyük değer.

Veri keşfi, self servis iş zekası ve ana veri -veri kalitesi yönetimi şu an için en üstteki iş zekası trendleri olarak göze çarpıyor. Self servis iş zekası ve veri keşfi kısmen önem kazanmış olsa da, ana veri ve veri kalite yönetiminin az bir oranda düşüş göstermiş.

Self servis iş zekası için de aynı durum söz konusu. Son kullanıcıların, BT ihtiyaçlarını karşılamak için daha hızlı değişiklikler ve yeni gelişmeler talep etmesi nedeniyle, BT departmanları gittikçe artan talebi karşılamakla ilgili sorunlar yaşıyor.

İş amaçlı kullanıcıları self servis iş zekası ile etkin hale getirmek oldukça mantıklı gibi görünüyor. Veri keşfi ve görselleştirmenin yanı sıra tahmini analiz, kullanıcılar tarafından self servis moddayken kullanılmak istenen en tipik işlevlerden. Bununla beraber kabul edilen bir veri ve araç yönetimi çerçevesi, veri kontrolünün kaybedilmesinin önüne geçecek gibi görünüyor.

Son kullanıcılar, veri kalitesine ve ana veri yönetimine ihtiyaç olduğunun farkında ve bu alandaki girişimler her ne kadar büyük bir heyecanla duyuruluyor olsa da, çeşitli sebeplerden dolayı öncelik listesinde hızla aşağı sıralarda yer buluyorlar. İş zekası, kapsamlı veri entegrasyonu ve veri kalitesi unsurları olmadan çalışmaz. Bunları da dikkatli gözlemlemeli, kaynak ve finansman ile desteklemeli.
Fayda görmeniz dileğiyle…

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir