Google Web Sitelerini Nasıl Sıralar?

Google Web Sitelerini Nasıl Sıralar?” diye merak ediyorsanız yazım tam sizlik.

Arama Motoru Sonuç Sayfası” içinde üst sıralarda bulunmaya katkıda bulunan kriterlerden bazılarına yer verdiğim yazımı okumaya lütfen devam edin.

 

Google’ın 200’e yakın sıralama kriteri bulunuyor. Haliyle Google’da üst sıralara çıkmak için, bu kriterler arasından önemli olanları seçmek kolay değil. 

Bu kadar bilgi yoğunluğu ve hızla kayan ekranlar içerisinde potansiyel ziyaretçinizin gerçekten aradığı bilgiye ulaşması oldukça kafa karıştırıcı bir durum yaratıyor. Web sitelerinde – bloglarda geçirilen süre azalıyor. Kullanıcılar kısıtlı zamanda aradığına ulaşmak için önemsiz içeriklerle zaman kaybetmek istemiyor. İçerik üretenler ise metinlerini SEO kriterlerine uygun hale getirebilmek için ek zaman ve efor harcıyor.  Bu noktada, hem içerik üretenler hem de tüketenler kafa karışıklığı yaşadığını söylemek mümkün.

SEO kriterleri konusunda Digitalzone katıldığım için kendimi şanslı hissediyorum. Burada Ocak 2017’de karşımıza çıkacak yeniliklerin farkına varmış ve hemen Uluslararası SEO Danışmanı İlyas Teker’in adeta yakasına yapışmıştım. Kendisinden SEO konusunda danışmanlık alıyorum ve her geçen gün daha çok şey öğreniyorum. Digitalzone 16 sonrası yazdığım yazıya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Gelin sizi Digitalzone 16’ya götüreyim.

 

Günlük sohbetlerimizin temel konularından biri, Google’ın yaptığı yenilikler sebebiyle sıralama değişiklikleri ile ilgili. Sizlerden gelen sorular üzerine derlediğim yazımda, “SERP” yani “Arama Motoru Sonuç Sayfası” içinde üst sıralarda bulunmaya katkıda bulunan bazı kriterleri ele aldım.

 

Google Web Sitelerini Nasıl Sıralar?

 

Başlıkta Anahtar Kelime Kullanımı

SEO’daki en önemli kriterlerden bir tanesi olan sayfa başlığında anahtar kelime kullanımı. Anahtar kelimeler sitenizin arama motoru sonuç sayfasında üst sıralarda çıkmasına etki ediyor. Çünkü bu içeriğinize bir kimlik kazandırıyor ve optimize edilmiş hale getiriyor. Google ilk olarak içeriğinize göz gezdirdiğinde arama motoru sonuçlarında gösterilecek olan başlığın içinde anahtar kelimenin gömülü olması çok önemli. İnsanlar Google’da arama yaparken görüntülenen şey sitenizdeki içeriğin başlığı oluyor. Örnek vermek gerekirse, Google’da “Digitalzone 16 ” anahtar kelimesiyle hızlıca bir arama yapın. Arama sonuçlarında çıkan başlıkların hepsinde “Digitalzone 16” anahtar kelimesinin olduğunu göreceksiniz.

 

İçerikte Anahtar Kelime Kullanımı

1500’den fazla kelimeden oluşan bir içeriğiniz olduğunu düşünün. Bu içeriği Google’da arama yapan kişilere açıklamak için bir yol bulamazsınız. Bu nedenle de içerikte anahtar kelime kullanımı ve anahtar kelime yoğunluğu çok önemli bir rol oynuyor. Örnek vermek gerekirse, anahtar kelimenizi içeriğinizin belirli yerlerine yerleştirirseniz, arama motorları içeriğiniz hakkında çok daha iyi fikir sahibi olur. Ancak bunu yaparken, anahtar kelimeleri ne kadar sıklıkla içeriğinizin içinde geçirdiğinize de dikkat etmelisiniz. Çünkü bu içeriğinizin anahtar kelimelerle doldurulmuş bir içerik olduğunu düşündürebilir ve dolayısıyla da sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını olumsuz etkileyebilir. Burada dikkat etmeniz gereken şey, içeriğinizle alakalı anahtar kelimeleri kullanarak içerikteki anahtar kelime kullanımını ortalama %2-4 yoğunluğunda tutmaktır. Unutmayın, ne kadar çok anahtar kelime kullanırsanız kullanın, içeriğinizde bütünlüğü ve akıcılığı sağlamanız gerekir.

 

İçerik Uzunluğu

Kısa ve yüzeysel makaleler web dünyasını bir nevi çöplüğe dönüştürdü. Bu durum da Google’ı algoritmalarında ciddi değişiklikler yapmak zorunda bıraktı. “Alternatif nedir?” derseniz, son kullanıcıya değer katan daha kapsamlı ve daha uzun içerikler oluşturmak gibi görünüyor. Bu yüzden makale yazarken bunu aklınızda tutmanız gerekir. Artık ayda 1 ya da 2 içerik yayınlayanların, her gün içerik yayınlara göre sıralamalarda dışarıda kalması kolaylaştı. Her şey kaliteyle ve okuyucuya ne değer kattığınızla ilgili. İlyas Teker’in bana bu konuda önerisi 1000 kelime üzeri yazmak yönünde. Bir süredir buna dikkat ediyorum.

 

Görsel Optimizasyonu

Google görsel arama, sitenize trafik çekmenizde size çok yardımcı olabilir. Üstelik sadece bu kadarla da sınırlı değil. Eğer doğru optimize edilmiş görseller kullanırsanız arama motoru sonuç sayfasında çıkmak konusunda çok iyi bir etki yakalayabilirsiniz. Google sayfanızı anlayabilmek için görsel etiketini ve adını kullanır. Nasıl içeriğinizdeki anahtar kelimeler içeriğinizi açıklıyorsa içeriğinizdeki görseller de Google’ın içeriğinizi anlaması için aynı rolü oynuyor. Blogumun görsel optimizasyonu halen devam ediyor. Zaman içerisinde buna dikkat etmediğim için hız sorunu yaşıyorum. Bu konuda ve wordpress ile ilgili her konuda danışmanlık aldığım kişi ise Tarık Çayır. Başını çok ağrıtıyorum ama allahtan bana karşı çok sabırlı…

 

Yüksek PageRankli Linkler

Google her ne kadar PageRank sistemini kaldıracağından bahsetse de PageRank, Google algoritmaları içinde hala önemli bir rol oynuyor. Google, muhtemelen algoritmasının omurgasını oluşturan bu sistemden kurtulamayacak. O nedenle yüksek etkili sitelerden kendi web sitenize yönlendiren bağlantıların olması hala çok değerli. Bu yüzden bu tip bağlantılar kazanmanın yollarını bulmak zorunlu gibi görünüyor.

Bu konuda;

• İçerik oluşturduğunuz türle uygunluk önemli.

• Bir network oluşturmak, önemli insanları sayfanıza getirmeye yardımcı oluyor.

• Kalitesiz bağlantıları ortadan kaldırmak adına bağlantıları reddetme aracını kullanmanızda fayda var.

• Bağlantılarınızı ne kadar yayarsanız o kadar doğal görünüyor.

 

Bağlantı Metni

Bağlantı metninin arama motoru sonuç sayfasına nasıl etki ettiği konusunda da değişiklik oldu. Değişen arama modeli yeni bir bağlantı kurma yolunu da ortaya çıkarttı. Örneğin, anahtar kelime çalışmaları “long tail keywords” adı verilen uzun kuyruklu anahtar kelimelerle çeşitlendirilmeli ve link inşasında uzun kuyruklu anahtar kelimelere yönelmek gerekiyor. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler genellikle üç ve üzeri kelimelerden oluşan arama metinlerini anlatıyor. Ayrıca link inşasında LSI adı verilen “gizli anlamsal indeksleme” olarak Türkçeye çevirebileceğimiz bir kavramı da göz önünde bulundurmalısınız. Bu da benzer anahtar kelime grupları arasındaki anlam bağlantıları demek oluyor. Bağlantının yeri de çok önemli. O yüzden içeriğinize yerleştirdiğiniz bağlantıların yerlerine dikkat etmelisiniz.

Google, kullanıcının siteyi ziyaretinde ilk gördüğü kısımda yer alan bağlantıları alt bilgi, üst bilgi ve yan menü gibi alanlardaki linklere göre daha değerli görüyor.

Bağlantıların nereden geldiğinden bahsetmeniz de önemli. Bunun için farklı içerik kaynaklarından farklı biçimlerde link almak şart gibi duruyor. Örneğin sosyal medya imlemeleri, forumlar, blog yorumları ve başka blog içerikleri… oldukça çeşitli bir link inşası sağlıyor. Ancak tüm bu bağlantıların yüksek PageRank’e sahip web sitelerinden gelmesi gerekiyor.

 

Tüm bunlara dikkat etmek elbette kolay değil, öte yandan bu alanda ilerleyecekseniz bir yerden başlamalısınız. Hemen her anahtar kelime için rekabet çok yoğun. Şimdiye dek oluşturduğum içerikler için reklam bütçesi ayırmayı hiç düşünmedim. İlk yazan olmayı, detaylı bilgi vermeyi tercih ettim. Şu günlerde ise, SEO odaklı yazmaya çalıştığımdan hızımın düştüğünü itiraf etmeliyim. Yaşadığımız zamana ayak uydurmak için, şu anda Google’ın bizden beklentilerini karşılamak şart.

Konuyla ilgili olarak Blog Yazarları için yazdığım SEO İpuçları yazımı da okumanızı öneririm.

Yazımın konusu kısaca “İçerik ürettiğimiz dünya çok çabuk değişiyor. Bazen hızına ayak uyduramadığımızda tökezliyoruz. Merakla izlediğimiz ve ürettiğimiz içeriğe rağmen, umduğumuz noktada olmayan sıralamamız motivasyonumuzu elbette düşürüyor. Bu değişim yolunda bizi en çok etkileyen SEO. Konu ile ilgili bir uzman olmasanız bile, temel olarak işlevselliğine ve faydalarına dair mutlaka bilgi sahibi olmalısınız. Bu yazımda en temel haliyle eski SEO ve yeni SEO hakkında kısa bir derleme yaptım. Faydasını göreceğiniz SEO ipuçlarını yazıma eklemeyi unutmadım.”

Blog Yazarları için SEO İpuçları

 

SEO konusunda eğitim almak istiyorsanız Aramamotoru.com’u da yakın takibe almanızı öneririm.

 

Fayda görmeniz dileğiyle…

 

 

 

  9Yorum

 1. Özlem   •  

  Sizde neden acaba izle butonları yok 😃 izlemek istiyorum ama malesef 😃

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Sanırım RSS üzerinden izleme yapmak istiyorsunuz, yoksa yanlış mı anladım 😊 RSS’inize eklemek istiyorsanız adresimi kopyalamanz yeterli.

 2. Şenol Şengül   •  

  Kurumsal siteleri ön sayfalar da çıkarmak için tavsiyeleriniz nelerdir, kurumsal siteler de çok uzun içerikler oluşturma imkanı genellikle yok. Neler yapmalıyız.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Merhaba Şenol, bununla ilgili kapsamlı bir yazı yazmak lazım. Bu yazıyı planlarımın içine aldım.

 3. Akif turan   •  

  Güzel bilgileriniz için teşekkürler. Yazıların en az 300 kelime olmasına dikkat ederken bu 1000 kelime işleri karıştırdı 🙂

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Hemde nasıl 🙆 inanın ben de zorlanıyorum. Öte yandan 500 kelimenin altına zaten düşmememeniz gerekir.

 4. Pingback: 2017 Yılında Sosyal Medya ve Öne Çıkanlar - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir