Hesabınızı Büyütecek 15 Twitter Özelliği

Az bilinen 15 Twitter Özelliği ile Twitter hesabınızı büyütmeye ne dersiniz?

Twitter’ı kullanma becerinizi diğer kullanıcılarla kıyasladığınızda nasıl sıralarsınız? Tweetlerinizin gerçekten görülmesini ve retweetlenmesini sağlayan Twitter tüyolarını biliyor musunuz? Hesabınızı Büyütecek 15 Twitter Özelliği yazımda sizi bekliyor.

Hesabınızı Büyütecek 15 Twitter Özelliği

Başarılı bir şekilde aktif bir Twitter hesabı yürütmek, markalar için yapılması en zor şeylerden birisidir. Fakat sitelere gömülü tweetler aracılığı ile yaklaşık bir milyar aylık ziyaretçi sayısı, bu sosyal medya platformunu yüksek trafik için altın madeni haline getirir.

Twitter en kalabalık ve gürültülü sosyal medya platformu olsa da, markanızda deneyip etkileşimi, kitlenizi ve sitenize olan trafiği attırmada kesinlikle hayati öneme sahip bazı Twitter ipuçları bulunuyor.

İşte hesabınızı büyütecek 15 Twitter özelliği; 

 

 

Twitter’ın Temel Arama Seçeneklerinin Ötesine Gidin

Twitter’ın arama kısmını, spesifik bir hesabı, belirli bir anahtar kelimeyi içeren tweetleri bulmak için mutlaka kullanmışsınızdır. Fakat arama kısmı için bundan çok daha fazlası var. Farklı Twitter arama seçenekleri kombinasyonu ve gelişmiş arama özelliğini çok daha detaylı sonuçlara ulaşmak için kullanabilirsiniz.

Aşağıda Twitter’da arama sonuçlarınızı daraltabilmek için kullanabileceğiniz arama seçenekleri örneklerimi bulabilirsiniz.

 • bu “ya da” şu: Bunu kullandığınızda “bu” ya da “şu” kelimelerinden birini ya da her ikisini içeren sonuçlar.
 • Sosyal -medya: Bu şekilde aratılırsa sonuç olarak “sosyal” kelimesini içeren ama “medya” kelimesini içermeyen tweetler ortaya çıkar.
 • from:Fundalina: “@Fundalina” adresinden yollanan tweetler ortaya çıkar.

Birçok işletme Twitter’ın gelişmiş bir arama seçeneği olduğunu, mobilde bu versiyonun bulunmamasından ve biraz da gizlenmiş olmasından dolayı bilmiyor. Twitter’ın gelişmiş araması, aradığınız şeyi tam olarak bulmayı oldukça kolaylaştırıyor.

 

 

 

Twitter Listelerini İçerikleri Organize Etmek ve Temizlemek İçin Kullanın

Twitter listeleri inanılmaz derecede atıl durumda. Varsayılan olarak, takip ettiğiniz kişilerin bütün güncel tweetleri ana akışında toplanıyor. Eğer sadece çeşitli tweetlere göz gezdirmek istiyorsanız bu durum hiç fena sayılmaz, fakat yine de iyi organize şekilde sırlanamıyor. Twitter listeleri size seçilmiş bir grup kullanıcıyı gruplandırmanızı ve daha elverişli bir tecrübe yaşamanızı sağlar.

Twitter pazarlaması için stratejik olması açısından listeleri kullanmanın birçok yolu bulunuyor. İşte bilinmesi gereken birkaç metot:

 • Influencer Listesi: Bulunduğunuz sektörü etkileyen en popüler hesapların bir listesini oluşturun.
 • Müşteri Listesi: Twitter sizin geçmişteki ve güncel müşterileriniz ile iletişim kurmanız için harika bir platformdur. Müşterilerinizi listeleyerek retweetler yapabilir ve onların tweetlerini cevaplayabilirsiniz.
 • En Çok Paylaşanlar Listesi: Sizin tweetlerinizi en çok paylaşan kullanıcıları analiz ederek bir liste haline getirebilirsiniz.
 • Herkese Açık/Kişisel Liste: Tüm listelerinizi sadece kendinize özel ya da herkese açık hale getirmekte özgürsünüz.

 

 

En Uygun Zamanlarda Tweetleyin

Eğer tweetlerinizi rastgele gönderiyorsanız, takipçilerinizin küçük bir kısmı yolladıklarınızı görüyor. Unutmayın, hemen her saniye binlerce tweet gönderiliyor. Yani takipçilerinizin zaman tüneli çok hızlı değişiyor. Tweetlerinizin görülmesini arttırabilmek için onları doğru bir zamanda göndermeniz gerekiyor.

Kişisel hesabınızı kolayca analiz ederek, sizin için en uygun zaman dilimlerini bulabilirsiniz. Global veriler ise bize aşağıdaki zaman dilimlerinin daha uygun olduğunu gösteriyor.

 • Tweet atılması için en çok tavsiye edilen günler, Pazartesi’den Perşembe’ye kadar olanlar.
 • En çok tavsiye edilen gün ise Perşembe.
 • En çok tavsiye edilen zaman aralığı ise Perşembe öğle.
 • Hafta için tweet atmak için en uygun zaman aralığı öğle ile öğleden sonra 3 arası.
 • En az tavsiye edilen zaman aralığı ise sabahın erken zamanları ve gece geç saatler.

 

 

Çoklu Günler İçin Tweetleri Zamanlayın

Harika bir içerik fikri aklınıza geldi ve bunu mümkün olan herkesin görmesini mi istiyorsunuz? Fikri hemen tweetleyip unutmayın. Aynı fikri farklı günlerde ve farklı zamanlarda paylaşarak daha fazla ilgi ve etkileşim almayı deneyin. Eğer aynı içeriği bir haftada beş gün paylaşarak fazla tekrarlayıcı gözükmek hakkında endişeleniyorsanız, öyle yapmayı bırakın. Aynı şeyi çoklu zamanlarda paylaşıyor olsanız da, aynı takipçilerin o içeriği görme ihtimalleri çok düşük. Bütün takipçilerin aynı anda göreceği bir tweet göndermiyorsunuz. Buradaki hedef, mümkün olduğunca fazla görülmek.

 

 

Bir Twitter yönetim aracı kullanarak (Örneğin Tweetdeck), zamanlama yapıp aynı içeriği farklı gün ve saatlerde paylaşabilirsiniz.

 

Twitter Anlarını Kullanın

Twitter “anlar” özelliğini birkaç yıl önce çıkarmış olsa da, özellik hala son haberleri ve trendleri bulmak için en iyi birkaç özellikte birisi. Anlar özelliğini temel olarak, kullanıcılara dünyada en son neler oluyor ve Twitter’da neler popüler, bunların bir özetini bulmamızı sağlıyor.

Anların güzelliği ise, sizi takip etmeyen kullanıcıların da tweetlerinizi anlar ile görebiliyor olması. Dilerseniz önemli olayları takip ederek ve bunları kullanarak hashtag ile içerik üretimi yapabilirsiniz.

 

 

Son olarak kendi “anınızı” oluşturup, akışınıza güncel tweetleri etiketleyip anları oluşturabilirsiniz. Eğer bir etkinliğe katılıyorsanız ya da bir kampanya yürütüyorsanız, bunlarla alakalı tweetler atacağınız için harika bir strateji olacaktır.

 

Görselleri Kullanarak 140 Karakter Limitini Aşın

Twitter’ın karakter limitlemesi, aynı zamanda sizin markanız için de bir limitleme olabilir. Eğer bu 140 karakter limitini kesinlikle aşmanız gerekiyorsa, basit bir şekilde akıllı telefonunuzun notlar kısmının ekran görüntüsünü alıp kullanabilirsiniz.

Eğer bu yöntemi yapmayı tercih ediyorsanız, asıl tweetinizin kısa ve öz olmasına dikkat edin. Ek olarak, bu yöntemi idareli olarak yapmalısınız.

 

 

Twitter’ın 140 karakter sınırı koymasının ve birçok insanın bunu hala kullanmasının bir sebebi var. Kullanıcılar alanın hızlı olmasını ve uzun mesajlara boğulmamasını istiyor. Ancak, bahsettiğim bu hile, 140 karakter limitini aşmak için harika bir yol.

Öte yandan twitter yakın zamanda 140 karakter sınırını 280 karaktere çıkaracağını açıkladı. Twitter, böylelikle herkesin çok daha kolay bir şekilde Tweet atmasının önünü açmayı amaçlıyor. Bunun sebebi ise başta Japonya olmak üzere Uzakdoğu ülkeleri. Açıklama kısaca şöyle;

Japonca atılmış Tweet’lerin yalnızca %0.4 gibi küçük bir oranı 140 karaktere ulaşmış. Ama İngilizce atılan Tweet’lere baktığımızda, %9 gibi çok daha büyük bir oranın 140 karaktere sahip olduğunu görüyoruz. Çoğu Japonca Tweet 15 karakterken, çoğu İngilizce Tweet 34 karakterde. Araştırmamız şunu gösteriyor: Karakter sınırı İngilizce Tweet atan çoğu kişi için sinir bozucu bir tecrübeye yol açarken, Japonca Tweet atan kişiler için bir sorun teşkil etmiyor. Ayrıca, tüm pazarlarda gördüğümüz başka bir nokta da, insanlar düşüncelerini 140 karaktere sığdırmaya çalışmayıp karakter arttırabildiklerinde, daha fazla Tweet atıyorlar. Bu muhteşem bir şey!

Verilerimize ve bu değişikliğin pozitif bir etki yaratacağı konusunda kendimize güveniyor olmamıza rağmen, bunu herkese açmadan önce küçük bir grupla deneme gerçekleştirmek istiyoruz. En önemlisi, bu değişikliğin kullanıcılarımız için işe yarayacak olması. Bu süreç içinde veri ve geribildirimleri toplayıp değerlendireceğiz. Umudumuz daha az Tweet’in karakter sınırına takılması. Böylelikle herkes çok daha kolay Tweet atabilecek.

280 karakter kullanımı şimdilik küçük gruplara açık. Eğer sıranın size gelmesini beklemek istemezseniz aşağıdaki yöntemleri uygulayarak 140 karakter sınırını şimdiden aşabilirsiniz.

Twitter’da 280 karaktere nasıl geçilir? 

İlk yöntem; twitter panelden hesabınızın dilini değiştirebilirsiniz. Adımlar; Ayarlar > İçerik > Ülke > ABD yapın.

İkincisi; Chrome kullanıyorsanız aşağıda linki bulunan Tampermonkey eklentisini yükleyince de aynı işi yapıyor. 

Üçücüsü; tweetdeck kullanıyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek 280 karakterlik tweetler atabilirsiniz. 

Adımlar; 

 1. Önce tweetdeck’e girin. 
 2. Yeni tweet bölümünden hesabınızın üstüne gelip sağ tıklayın ve inceleyi seçin. 
 3. Sağda açılan menünün üst bölümünde  “Sources” kısmını seçin ve “Snippets” seçeneğini üzerinden “New Snippet” deyin. 
 4. Açılan menüde altta beliren kodu yapıştırın ve oynat butonuna basın. Bu şekilde 140 karakter sınırını aşabilirsiniz.

 

 

En İyi Tweetlerinizin Reklamını Yapın

Bir tweet çok fazla etkileşim aldığında, bu durum kitlenizin tweetler ile bağlantıya geçtiğini ifade eder. Bunu faydayı iki katına çıkarmak için bir fırsat olarak kullanıp öne çıkarılmış tweetleri deneyebilirsiniz.

Hali hazırda başarıya ulaşmış bir tweeti öne çıkararak, kampanyanızın düşme riskini azaltmış olursunuz. Öne çıkarılmış tweetler size, en iyi tweetlerinizi sizi takip etmeyen kullanıcılar ile paylaşma fırsatı verir, ki bu durum yeni kullanıcıların gelmesini ve markanız için farkındalığın artmasını sağlar.

 

 

Seçici Olarak Profilinize İçerikleri Sabitleyin

Tweetlerinizi öne çıkarmanın bir diğer harika yolu ise, sabitlenmiş tweettir. Akıştaki en iyi içeriğinizi profilinizin tepesine sabitleyerek, dikkat çekmek istediğiniz bir şeye, güncel akış içerisinde daha fazla bakılmasını sağlayabilirsiniz.

Sabitlenmiş tweetler kullandığınızda, içeriği seçerken çok dikkatli olmak isteyebilirsiniz çünkü sabitlediğiniz tweet akıştaki en değerli olan olacaktır. Bu durumu insanların Google aramalarında en üstte çıkan sonuca tıklamaları gibi düşünün, sabitlediğiniz tweet akışınız içinde öne çıkacaktır.

 

Tam olarak bu nedenle sabitlenmiş tweettin spesifik bir sayfaya yönlendirme olması akıllıca bir kullanım olacaktır. İster bir kampanyadan bahsedin, isterseniz yeni bir ürünü tanıtıyor olun, sabitlenmiş tweetiniz kullanıcıları direkt olarak bunlarla alakalı sayfalara yönlendiriyor olmalı.

 

Bağlantılı İçerikleri Twitter’da Kullanın

Listelediğim Twitter hileleri arasında bu yöntem, içerikler aracılığı ile web trafiğinizi Twitter hesabınıza aktarmayı içeriyor. Bu tür içerikler, ancak kullanıcı belli bir tür eylemi gerçekleştiğinde erişilebilir oluyor.

Bu durumda, gerçekleştirilmesi gereken eylem tweeti paylaşmak oluyor. Örneğin bir uygulamayı ücretsiz olarak indirebilmek için, kullanıcının hazır bir tweeti tweetlemesi gerekiyor. Ziyaretçilerin şirketinizin Twitter hesabını takip etmesini sağlamak, onlarla aranızda bir ilişki kurulmasını sağlayacaktır ve devamında insanları sitenize geri getirecektir.

İşte bu türde kullanabileceğiniz bir içerik için opsiyonlar:

 • Ücretsiz bir ürün
 • İndirim kodu
 • Bir web sitesinin bir parçası

Bu tür içeriklerde deneysel olun ve hedef kitlenizin durumu nasıl karşılayacağını gözlemleyin.

 

Twitter’ın Uyku Modunu Aktif Hale Getirin

Eğer dünyanın her bir yanından binlerce kullanıcın takip ettiği bir markaysanız ve mobil bildirimleriniz de açıksa, gece gündüz bolca tweet bildirimi ve titreşime maruz kalacaksınız demektir. Telefonunuzu sessize alıp önemli aramaları kaçırmak yerine, Twitter kullanıcıları uyku modunu çalıştırabilirler.

Uyku modunu aktif hale getirmek için şu adımları izleyin:

 • Ayarlardan bildirimler sayfasına tıklayın.
 • Hesap ayarlarınızın altından mobil seçeneğine tıklayın.
 • Eğer hesabınıza kayıtlı mobil cihaz aktive edilmemişse, telefon numaranızı girin ve gelen onaylama kodunu girin.
 • Uyku ayarları kısmına gelip, belirli saatler arasında bildirimleri kapat seçeneğini seçin.
 • Ayarları kaydedin.

 

 

 

Akşamları Twitter Gece Modunu Kullanın

Eğer Twitter’ı gece kullanıyorsanız, mobil cihazınızda gece modunu aktive etmeyi deneyin. Twitter’ı geceleri saatlerce kullanıyorsanız, bu özellik gözleriniz için de ayrıca iyi olacaktır.

Özelliği aktif etmek için, basitçe mobil cihazınızdan şu adımları takip etmelisiniz:

 • Twitter menüsüne girmek için profil resminize tıklayın.
 • Özelliklere tıklayın.
 • Genel özellikler altından, görüntü ve ayarlar seçeneğine tıklayın.
 • Gece modunu açın

 

Bağlantı Kurma Fırsatı İçin Marka Hashtaglerini Takip Edin

Twitter bazen dış kaynakların yardımına ihtiyaç duyuyor ve iş marka hashtaglerine geldiğinde, araştırmak için bir araca ihtiyacınız olabilir. Bunun için biraz zaman ayırın ve marka hashtaglerinin yarattığı etkileri not alın.

 

İşe Yarar Araçlarla Twitter Rekabetinizi Gözlemleyin

Rakiplerinizi asla taklit etmemek ve bunun yerine onların kazançlarından ve hatalarından bir şeyler öğrenmek önemlidir.

Rakipleriniz hakkında daha iyi bilgilere ulaşmak için klasik Google aramasına başvurun. Klasik Google araması için basitçe aramak istediğiniz anahtar kelimeyi ve “+ twitter.com” yazarak istediğiniz sonuçları alabilirsiniz.

 

Tweetlerinizde Emojileri Kullanın

Emojileri övmeme vd gerekliliğinden bahsetmeme gerek bile yok. Twitter kendi emoji listesine hali hazırda sahip. Hatta, emojiler o kadar popüler bir hale geldi ki bir araştırma, içerisinde emoji bulunan bir tweetin olmayana nazaran %25.4 daha fazla etkileşim oranına sahip olduğunu açıklandı.

Fakat emojileri bir alaka ve sebep olmadan kullanmamalısınız. Bunun yerine, emojilerin içeriğinizle alakalı ve içeriğin diğer parçaları gibi bir tür iletişim kaynağı olarak işlediğine emin olun.

Emojilerin anlamına yer verdiğim yazımı mutlaka okuyun.

 

Twitter Tarafından Tavsiye Edilin

Twitter kimi takip etmeli bölümü altındaki önerilere neye göre karar veriyor hiç merak ettiniz mi?

 

 

Öneriler bölümü, aslında her kullanıcıya özel olarak kişiselleştirilmek için, çeşitli kriterleri olan bir algoritma üzerine kuruludur. Bu faktörleri kontrol edemezsiniz, öte yandan önerilme şansınızı arttırmak için atabileceğiniz bazı adımlar var.

 • Kişilerinizi Yükleyin: Telefonunuzdaki kişileri Twitter ile bağlantılı hale getirdiğinizde, Twitter bu kişileri inceliyor. Bu kişileri size önermeye ek olarak, sizi de bu kişilere önerebilir.
 • Tek Bir Telefon Numarası ve Mail Adresi Kullanın: Twitter için mail adresi ve telefon numarası seçerken, müşterileriniz ile iletişime geçtiğiniz adreslerinizi kullanmalısınız. Bu şekilde mail adresiniz ve telefon numaranız ile senkronize olarak, sizi öneriler hesap olarak diğerlerine gösterebilir.
 • Twitter ayrıca insanlara hali hazırda takip ettiğiniz hesapları takip etmesini önerir. Eğer hesabınız birileri tarafından takip ediliyorsa, o takipçileri takip eden insanlara sizin hesabınız önerilenler arasında gösterilebilir.

 

 

Twitter Hesabınızı Katlayın

Twitter ile ilgili çalışmaların sonucunu almak elbette bir gecede olacak bir şey değil. Bu tamamen bağlantı ve ilişkileri kurmak ile alakalıdır, ki bunu yapmak elbette zaman ister. Bahsettiğim bu ipuçlarını bir araya koyduğunuzda, hesabınızı genişletmek, markanızı oluşturmak ve genişletmek çok daha kolay olacaktır.

 

Twitter’dan gelecek trafiğinizi arttırmanın yolları konusunda yapabileceklerinizi öğrenmek isterseniz, aşağıdaki yazım tam sizlik.

 

Twitter’dan Gelecek Trafiğinizi Artırmanın Yolları

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

  2Yorum

 1. Avatar Harun Kaban   •  

  Twitter’ın artık #280karakter yazabilmeye geçmesi iyi oldu, umarım Türkiye’de de bir an önce başlar. İngilizce için 140 karakter uygundu, zira İngilizce kısaltmalara uygun ve kısaltma kullanarak yazmaya çok alışkınlar. Fakat Türkçe buna pek uygun değil, sonra ortaya ARV, ARO gibi saçmalıklar çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir