Ölüm Günün Kutlu Olsun Filmi

Ölüm Günün Kutlu Olsun FilmiHappy Death Day, bu cuma vizyonda.

Öldüğü güne tekrar tekrar dönen ve bir çıkış yolu arayan Tree’nin gerilimli hikayesini izlemeye hazır mısınız?

Basın gösterimi ile izlediğim film hakkında merak edilenler ve yorumum yazımda sizi bekliyor 🎬

 

Ölüm Günün Kutlu Olsun Filmi

Kanlı bir cinayete kurban giden kolej öğrencisi Tree’nin hikayesi bolca klişe barındırmasında rağmen bu türün meraklıları tarafından ilgi görebilir. 96 dakika süreli filmimizin konusuna gelince…

 

Ölüm Günün Kutlu Olsun Filmi Konusu

Kolej öğrencisi Tree (Jessica Rothe), doğum gününde gözünü Carter’ın (Israel Broussard) odasında açar. Telefonu tuhaf bir melodi ile çalar, arayan babasıdır. Akşamdan kalma olduğu için ağrılar içindedir ve Carter’a kötü davranarak buradan ayrılır. İnsanlara kötü davranışları ve umursamazlığı kaldığı kız yurduna kadar devam eder. Doğum gününü kutlayan oda arkadaşı Lori’ye (Ruby Modine) de benzer şekilde davranmaya devam eder.

 

 

Tree’nin okuldan hocası Gregory (Charles Aitken) ile ilişkisi odluğunu öğreniriz. Tree umursamaz tutumlarına devam eder ve  akşam davetli olduğu parti için hazırlanır ve yola düşer. Issız yolda ilerlerken bir müzik kutusu görür ve inceler. Arkasında maskeli ve eşofmanlı birinin olduğunu farkeder ve telaşlanır. Kısa süre sonra bu kişi tarafından bıçaklanır.

 

Bu olayların ardından yine gözünü Carter’ın odasında açar. Bir gün öncesinin birebir yaşamaya başlar, hem korkar hem de telaşlanır. Kendince önlemler almaya çalışırken, yine aynı kişi tarafından ve aynı saatte fakat bu sefer başka şekilde öldürülmekten kaçamaz.

Bir sonraki gün olaylar en başından yine başlar ama bu defa temkinlidir, daha fazla gözlem yapar – insanlara daha kibar davranır. Sonuç yine değişmez, ölmeye devam eder ve üstelik her öldüğünde darbeler onu daha çok güçten düşürmektedir.

Öldüğü günler birbiri ardına gelir, 16. kez öleceği gün Carter’a durumu anlatır. Carter bir şüpheli listesi yapmasını önerir, olaylar gelişir.

Ölüm Günün Kutlu Olsun Filmi Oyuncuları

Ölüm Günün Kutlu Olsun filminin yönetmen koltuğunda genç bir isim Christopher Landon bulunuyor. Kendisini 2014 yılı yapımı Paranormal Activity: İşaretliler filminden tanıyoruz. Ben filmin teenage ilerlemesinden rahatsız olmadım, özellikle bazı sahnelerde yönetmenin taze dokunuşları keyif veriyordu. Çok spoiler’a girmeyecekse Tree’nin ilk öldürülüş sahnesi ve onu izleyen banyo sahneleri oldukça ürkütücüydü.

Landon, Paranormal Activity serisinde işbirliği yaptıktan sonra Ölüm Günün Kutlu Olsun filmi için Jason Blum ve BlumHouse Productions ile yeniden birlikte çalışmış. Hayal gücü yüksek yapımcılarla birlikte çalışmasıyla bilinen Blum, 2017’nin en başarılı iki hikayesini yönetti. Son projeleri arasında gişe hasılatı tablolarında üç hafta boyunca birinci sırada kalan yazar/yönetmen/yapımcı M. Night Shyamalan’dan gişe rekortmeni filmi Parçalanmış ile tüm dünyada 250 milyon dolardan fazla hasılat yapan, vizyona girdiği hafta 1 numara olan, yazar/yönetmen/yapımcı Jordan Peele’ın filmi, yılın Sindirella hikayesi olan Kapan yer alıyor.

Filmin senaryosunda ise Scott Lobdell’in imzasını görüyoruz. Lobdell deneyimli bir isim olmasına rağmen hikayeyi sıradanlıktan çıkaramamış, hele ki finalle ilgili bağlantılarda senaryo kaynaklı sıkıntılar yoğun şekilde hissediliyordu. Genel açıdan filmin yönetimi iyi olmasına rağmen senaryonun klişeliği ve anlatım hataları bence yapımın hakkını verememiş.

 

 

Lobdell filmin yapım notlarında amacının, başrolün kendi cinayetini çözmek zorunda kaldığı bir hikayeyi yazmak olduğunu söylemiş, tam olarak açıklamaları aşağıdaki şekilde;

“Birçok gençlik cinayet filminde film boyunca birkaç kurban seçilir ve bir kez dehşete kapıldıktan ve öldükten sonra sizden bir daha haber alınmaz. Kendi ölümüne tepki veren, katilini gizlice izleyen ve hayatının son gününü en iyi şekilde geçirme fırsatı verilen bir karakter fikri ilgimi çekti.”

Lobdell bu anti kahraman üzerinden izleyicinin macerayı hoş olmayan biri üzerinde takip ederek tatmin olacağı bir yol bulmayı amaçlamış. “Birçok korku hayranı gibi ben de kötü kızın hikayenin başında öldüğü ve iyi kızın katile tek başına karşı koymak zorunda kaldığını fark ettim. Kötü kızla iyi kızın aynı kişi olduğu bir film yazmak ilgimi çekti. Biz Tree’yi tanıdıkça ve Tree de kendisini yaşadığı deneyimin dehşetiyle tanıdıkça onun mücadelesine kapılıyoruz ve bu yüzden de sonunda onu destekliyoruz.”

Ölüm Günü Kutlu Olsun’un başrol oyuncuları kahramanımızdan ve gündelik hayatında tekrar tekrar karşılaştığı insanlardan oluşuyor. Tree rolünde Jessica Rothe’u izliyoruz. Carter rolünde ise Israel Broussard’ bulunuyor. Her ikisinin de oyunculuk konusunda ortalamanın üzerine çıkamadığını söylemek mümkün. Rothe ve Broussard’a Lori rolüyle Ruby Modine, Daneille rolüyle Rachel Matthews’u izliyoruz.

Film gösterilme girdiği ülkelerde bir şekilde popülerliğini koruyor. Belki genç kuşağa daha çok hitap ediyor olabilir. Beklenti içerisinde izlemezseniz hoşça vakit geçirebileceğiniz bir film Ölüm Günü Kutlu Olsun.

Ölüm Günün Kutlu Olsun Filmi Fragmanı

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

  5Yorum

 1. fundalina fundalina   •     Yazar

  Ne yazık ki bilmiyorum.

 2. Yny   •  

  50 Cent – In Da Club dan mı bahsediyor olabilir misin ¿

 3. Pingback: Ekim 2017 Filmleri - Fundalina

 4. Emre   •  

  Film tam bir vasattı. Katili 1. perdede tahmine ettim ve o çıktı. Son 15 dakikada biraz olsun keyif verdi ama asla arkadaşıma tavsiye etmem.

  Bu filme gitmek için Secret Superstar’ı pas geçen arkadaşlarım var…

 5. Pingback: Şubat 2019 Filmleri - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir