İlham Kaynakları ve İlham Verenler

Gelin Sizi “İlham Kaynakları” ve “İlham Verenler” adları altında yayın yapan ve bolca “ilham” veren iki harika web sitesi ile tanıştırayım.

Değerli dostum Koray Kışlalı tarafından yayımlanan bu iki web sitesi, pek çoğumuzun en çok ihtiyaç duyduğu “ilham” dan hareketle, hem kişileri hem de çok çeşitli kaynağı bir arada sunuyor.

Ücretsiz erişebileceğiniz yayınlar hakkında merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

 

 

İlham Verenler

ilhamverenler.com” web adresinde yayınlanan; iletişim, tasarım, medya, sanat ve zanaat alanındaki işleri ve eserleri ile “İlham Verenler” kişilerin mini röportajlarından oluşan bu çalışma Mart 2017 tarihinden bu yana yayında.

Bir dönem benim de konuk olduğum web sitesinde, alanında birbirinden değerli ismi, “ilham” dan hareketle hazırlanan sorular üzerinden tanıyabilirsiniz.

 

 

İlham verenler web sitesi; mesleklerinde özenli ve ciddi mesaileri olan, kariyer yolculuğunda kişisel keşiflere sahip, eserleriyle fayda veren ve takdir gören kişilerin; önerileri, tavsiyeleri, gündelik küçük detaylarını bizlere sunuyor. Bu yayındaki her değerli satırın muhatabına ulaşması ve bir değer yaratması platformun amaçlardan biri.

İlham Veren değerli isimlerin mini röportajlarını incelemek için ilhamverenler.com adresini kullanabilirsiniz. Web sitesinin hemen altında yer alan sosyal hesaplarını da yakın takibe almanızı öneririm.

 

 

 

 

 

İlham Kaynakları

İlham Kaynakları; grafik tasarım, fotoğraf, kültür, sanat ve benzeri tüm görsel ve yazılı disiplinlere ilişkin yayınların-kaynakların arşivlendiği ve ilhamkaynaklari.com web adresinden ulaşılabilen derleme bir yayın.

Web sitesinin amacı tasarım, sanat ve benzeri alanlarda çalışmalar yapan ve içerik üreten kişilerin farklı ilham kaynakları keşfederek üretimlerini zenginleştirmelerine katkıda bulunan yayınları-kaynakları derleyerek bir arada sunmak.

İlham Kaynakları’nın amaçlarından bir diğeri de, mesleki veya kişisel ilgi alanlarımıza ek olarak farklı alanlardan da haberdar olmak, onlardan da faydalanılmasını sağlamak.

Örneğin, bir grafik tasarımcının çalışma alanı ile ilgili tipografi, renk, tasarım trendleri ile ilgilenmesi ve o kaynakları takip etmesi yanında; fotoğraf, sinema, senaryo, edebiyat ya da güzel sanatlarla ilgili kaynaklardan da haberdar olması, bu kaynakları keşfetmesi farklı ve güzel neticeler doğurabilir. Ya da sinema ile ilgilenen bir kişinin, tipografi ya da grafik tasarım ile ilgili kaynaklarda mesleğinde kullanabileceği ilham verici bir bilgiye rastlaması üretimlerini farklı kılabilir.

İlham Kaynakları’nın bir başka fonksiyonu ise derli-toplu ulaşılabilir bir kaynak sağlıyor oluşu.

 

 

Malumunuz üzere sosyal medya hesaplarından faydalı olduğu düşünülen yüzlerce-binlerce yayın veya kaynak paylaşılıyor, kullanım alışkanlıklarımız uzun süredir bu yönde. Ancak bir anlamda suya yazı yazılan anlık bir akışta, ihtiyaç duyulduğunda tekrar dönüp bakılabilecek arşiv-referans niteliğinde bir kaynağa da ihtiyaç duymuyor değiliz. İlham Kaynakları bu ihtiyaca da cevap veriyor.

Ayrıca, İlham Kaynakları’nda yer alan mevcut kategorilere ek olarak “Eser Sahipleri” adında grafik tasarımcı, fotoğraf sanatçısı, ressam, çizer, illustratör ve benzeri alanlarda üretimleri olan eser sahiplerinin isimleri ile birlikte portfolyo bağlantılarının yayınlandığı bir bölüm de eklendi. Sanatçıların eşsiz eserlerini buradan inceleyebilirsiniz.

İlham sadece yazı yazmak, tasarlamak, resim yapmak gibi sanatsal işler için değil, sıradan görünen günlük işler için de gereklidir. Bu iki web sitesinden büyük keyif alacağınızı, besleneceğinizi düşünüyorum.

 

 

 

İlhamınız bol olsun. Fayda görmeniz dileğiyle 🤳

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir