Korku Seansı & The Conjuring

Korku Seansı Filmi & The Conjuring kült korku filmlerinin en başında geliyor. Filmi izleme hikayem ve filmle ilgili merak edilenler yazımda sizi bekliyor.

Geçen gece yarısı hatırlayacağınız üzere fırtına çıktı. Poyrazın etkisiyle havada uçuşan balkon saksılarının kırılma sesinden etkilenip, Digiturk’un Vod hizmetini kumandadan tuşladım. Geçtiğimiz aylarda vizyona giren “Korku Seansı & The Conjuring” i listede görünce dayanamadım ve hemen kiraladım. Saat geç olduğu için kısık ses ve loş bir ortamda izlediğim The Conjuring, bildiğiniz korkunçlu ve ürkütücü.

Korku Seansı Filmi & The Conjuring

The_Conjuring08

Korku Seansı & The Conjuring yaşanmış bir olaydan esinleniyor.

Doğaüstü fenomenleri, paranormal olayları kendine merkez edinen filmimizle ilgili bilgileri vermeye hemen geçiyorum ☺

 

warrens2

1952 yılında New England Psişik Araştırma Derneği’ni kuran Ed Warren ve medyum eşi Lorraine, cin ve şeytan gibi paranormal konuları içeren çalışmalar konusunda uzman ve saygın bir çift. Doğaüstü fenomenleri ve vakaları araştırıp – kanıt toplayarak, kiliseye ve devlete “konu ile ilgili” destekte bulunuyorlar. Vakalar konusunda yaşadıkları tecrübelerini; ses, video ve fotoğraf arşivleri ile birlikte yayınlıyorlar.

 

Warrens

Koyu katolik çiftimiz, vakalar sonrasında topladıkları objeleri ise çevreye zarar vermemesi için kendi evlerinin bir bölümünde müze şeklinde bulunduruyorlar. Filmi anlatmaya başlamadan önce Warren çiftinin web sitesine bakmanızı öneririm. İnanın film kadar korkutucu (hem tasarım hem de genel görüntü açısından) …

 

Korku Seansı Filmi Konusu 

Çiftimizin hatırlamak dahi istemediği ve filmin temelini oluşturan konu ise, Carolyn (Lili Taylor) ve Roger Perron (Ron Livingston) çifti ve beş kızına musallat olan kötü bir varlık. Gerçek fotoğraflar kullanılarak sunulan anlatım oldukça ilgi çekici.

 

The_Conjuring001

Perron çifti, düşük gelirlerine uygun 19. Yüzyılda çiftlik evi olarak inşa edilen ve merkezden uzakta bir konumda bulunan eski bir ev satın alıyor. Beş kız çocuğu ile birlikte sakin bir hayat sürdükleri ev, ısınmak bilmiyor ve zaman zaman çürük et kokuyor. Kızların saklambaç oyunları sırasında baba Roger, evin alt tarafında gizlenmiş bir kiler buluyor ve evde ek bir yer bulmanın sevinciyle uykuya dalıyorlar. Sabah Carolyn bacağında derin bir morlukla uyanıyor ama önemsemiyor.

 

THE CONJURING

Dört kızını okula, eşini ise işe uğurlayan annemiz küçük kızı Kyla ile alkışlı saklambaç oyununa başlıyor ve ilk paranormal olayı ürkerek izliyoruz.

 

The_Conjuring02

Gece olduğunda ise uyurgezer Nancy evde dolaşmaya başlıyor ve Christine’de bilinmeyen güç tarafından taciz ediliyor. (Özellikle Christine’in “kapının arkasında biri var” diye haykırdığı bölümde evimdeki karanlığı uzun uzun taradığımı belirtmek isterim)

 

IMG_2995.dng

Tüm bunlar yaşanırken Warrenlar, seminerlerine devam ediyor ve çevrede yaşanan olayları raporluyorlar.

Christine’in vücudundaki morluklar gittikçe artarken, evde yaşanan terörün boyutu da büyüyor. Herhangi bir kiliseye bağlı olmamalarına ve kızlarını vaftiz bile ettirmemelerine rağmen Christine, Warrenlar’a ulaşıyor ve onlardan yardım istiyor.

The_Conjuring003

Ed (Patrick Wilson) ve Lorraine Warren (Vera Farmiga) çiftlik evine gelip, araştırma yaptıktan sonra ailenin kötücül ruhların etkisinde olduğunu tespit ediyor ve tüm bunları kanıtlayabilmek için teknik ekipmanlarını eve yerleştiriyor.

Sonrasında ürkütücü ve sarsıcı olaylar olaylar…

 

IMG_9335.dng

Korku Seansı Filmi Oyuncuları 

Testere’den hatırlayacağımız James Wan’ın yönetmen koltuğuna oturduğu filmimizin oyuncuları; Lili Taylor, Ron Livingston, Patrick Wilson ve Vera Farmiga. Çocuk oyuncular ise; Mackenzie Foy, Joey King, Hayley McFarland, Shanley Caswell, Kyla Deaver ve Sterling Jerins. Tümü çok başarılı ama özellikle Vera Farmiga, Lili Taylor ve Joey King tadından yenmiyor.

 

THE CONJURING

Bir süredir korkacak film bulmakta zorlanıyordum, belki havanın ve ortamın etkisiyle ürkütücü bulduğum ve izledikten sonra uyumak için güneşin doğmasını beklediğim Korku Seansi & The Conjuring ‘i, beğenmediğim bazı sahnelerinin olmasına rağmen bu türü sevenlere öneririm.

 

Korkmak güzeldir diyor, izlemeyi düşünenlere şimdiden iyi seyirler diliyorum 😉

Korku Seansı Filmi Fragmanı 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir