Kuralsız & Insurgent

Post apokaliptik hikayeleri seviyorsanız geçen yıl vizyona giren Uyumsuz & Divergent filmini belki hatırlarsınız.

Her ne kadar ülkemizde çok tutulmasa bile, dünyada ciddi bir hayran kitlesine sahip olan bu seri, Veronica Roth’un aynı adlı romanından uyarlanmıştı.

Ben henüz seriyi okuma fırsatı bulamadım, Uyumsuz & Divergent  filminin devamı olan Kuralsız & Insurgent’ı ise dün akşam izledim. Artık serinin son filmi olacak Allegiant’ı daha bir merakla beklediğimi söyleyebilirim.

 

Uyumsuz_Divergent1

 

Devam filmi olunca (Uyumsuz’u yazmayı nedense ihmal etmişim) ilk filmden minik bir özet geçmekte fayda var.

Büyük savaştan yıllar sonra, barışı sağlamak adına hayatta kalanların tümü beş farklı gruba ayrılıyor ve çevreleri bir duvarla çevriliyor. Dürüstlük, Fedakarlık, Cesurluk, Dostluk, Bilgelik adı verilen bu grupların her biri farklı bir erdemi temsil ediyor. 16 Yaşına giren her genç bir teste tabii tutuluyor ve yer almak istediği gruba kendisi karar veriyor. Bu seçim bir kere yapılıyor ve ömür boyu bu seçime bağlı bir hayat yaşıyorlar.

 

uyumsuz_divergent

 

Bu gençlerden Trice Prior, uygulanan testler neticesinde ‘uyumsuz’ olduğunu öğreniyor. Bir şekilde test sırasında kullanılan simülatörü değiştiriyor ve bunu sadece “Uyumsuz” adı verilen insanlar yapabiliyor. Uyumsuzlar, genel insanlara göre daha farklı, yaratıcı düşünceye – yeteneklere sahip oldukları için hiçbir topluluğa ait değiller, öte yandan tüm grupların özelliklerini taşıyorlar. Uyumsuz olmak gücü ve korkuyu beraberinde getiriyor. Uyumsuzlar farklı oldukları için sistem tarafından istenmiyor ve avlanıyorlar.

 

İlk filmde Trice’in öyküsünü, herkesi şaşırtan grup seçimini ve ardından bir uygunsuz olarak başına gelenleri izlemiştik.

 

Film, gençlere yönelik bulunmuş ve Açlık Oyunları’nın kötü bir taklidi olduğu için eleştiri almıştı. Ben böyle düşünmüyorum, evet hayatta kalma mücadelesi var, ancak farklı bir dünya ve hikaye anlatıyor. Kurgusu her ne kadar benzetilse bile.

 

KUralsiz_Insurgent1

 

Devam filmimiz Kuralsız & Insurgent’a gelince…

Kahramanlarımız Trice, Four, Peter ve Marcus Dostluk merkezine sığınıyor. Trice’in geçmişine dair gördüğü kötü rüyalar burada da peşini bırakmıyor. Biraz dinlenebilecekleri bu insanların arasında da uzun süre kalamıyorlar ve bir baskın neticesinde buradan kaçıyorlar.

 

Kuralsiz_Insurgent_2

 

Kaçarken Topluluksuzlar adı verilen (hiçbir gruba dahil olamamış veya olmak istememiş insanlar grubu) bir grubun içine düşüyorlar. Bir süre sonra ise, Four’un annesinin bu grubun lideri olduğu ortaya çıkıyor. Topluluksuzlar kurtuluşun savaşmaktan geçtiğine inanıyor ve bu amaçla örgütleniyor. Sistemin yönetimini elinde tutan acımasız lider Jeanine ise, içerisinde önemli bir mesajın saklı olduğunu düşündüğü kutuyu aktif hale getirebilmek için duvar sınırlar içerisindeki tüm uyumsuzları avlıyor. Yeni hedefi olarak ise Trice’i seçiyor.

 

XXX INSURGENTS MOV JY 4920 .JPG A ENT

 

Seri genel hatlarıyla böyle özetlenebilir. Alacakaranlık Efsanesi ve Açlık Oyunları’nı sevdiyseniz bu seriyi de seveceğinizi söyleyebilirim. Karşılaştırma yapmadan izlemeniz daha da fazla keyif verecektir. Üstelik yazımın başında da belirttiğim gibi üçüncü filmi daha bir merakla bekliyorsunuz. İlk filme oranla daha temposuz olan insurgent, finalini güzel yapıyor.

 

Kurasliz_insurgent__

 

Filmde, Trice rolüyle Shailene Woodley, Four rolüyle Theo James, Peter rolüyle Miles Teller, Jeanine rolüyle Kate Winslet’ı izliyoruz. Yönetmen koltuğunda ise bu defa Robert Schwentke bulunuyor. Oyunculuklar ise ilk filme oranla biraz daha iyi. Miles Teller’ın ilk filmde oynadığını sonradan hatırladım ve şaşırdım. Kendisini Wiplash’ta Andrew rolüyle izlemiştik.

 

İlk filmi izlediyseniz ikinci filme bir şans vermenizi öneririm, bence mutlaka izlemelisiniz. Seri belki beklentilerin altında kalıyor ama yerin dibinde vurulmayı da hak etmiyor. Bu sebeple izleme listenize almanızda fayda var.

 

Şimdiden keyifli seyirler.

 

Not : Filmi 3D izlemeniz için bir sebep yok, gözlerinizi boşuna yormayın 😉

 

 

  3Yorum

  1. Avatar irem   •  

    bak üzgünüm ama kitabı okumadan bi halt söyleme bununla ilgili

    • fundalina fundalina   •     Yazar

      Tam olarak anlamadım dediğinizi çok sevdiğim bir seri. Neden böyle bir yorum yapma gereği duydunuz?

  2. Pingback: Derin Sular Filmi - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir