Açlık Oyunları : Alaycı Kuş Bölüm 1

Susan Collins’in popüler romanı Açlık Oyunları serisinin üçüncü halkası olan film vizyonda.

Filmin yönetmen koltuğunda, ikinci filmi de yönetmiş olan Francis Lawrence bulunurken; başrollerde yine Jennifer Lawrence ve Josh Hutcherson ikilisini izliyoruz.

 

AlayciKus2

 

Konusuna gelince;

Artık tam bir halk kahramanı olan Katniss, yeni kurulan direniş bölgesi 13. eyalette kadın başkan Coin (Julianne Moore) ve danışmanı Plutarch (Philip Seymour Hoffman) ile birlikte başkan Snow’un (Donald Sutherland) rejimine karşı çıkmaya çalışır. Peeta ise başkentte Snow’un esiri konumundadır.

 

AlayciKus4

 

Burada her şey dehşet vericidir. Kazananların kaldıkları evler dışında her şey harabeye dönmüş ve insanlar yeraltında yaşamaya başlamıştır. Nükleer silahların dahi söz konusu olduğu bu atmosferde, Katniss gerçekten de protesto hareketinin yüzü olmaya başlar ve sorumluluğu altında ezilir.

 

AlayciKus55

 

Serinin son bölümünün ilk halkası olan Alaycı Kuş, önceden izlediklerimizin aksine aksiyon sahnelerinden çok karakter ve hikayeye odaklanıyor. İzlediğimiz görkemli distopya görüntüleri, öykünün derinlerine inmemezi sağlıyor ve etkiliyor. Bu defa izlediklerimizi günlük hayatımızla özdeşleştirmemiz de mümkün. Baskı rejiminin her geçen gün artması ve etkileri malumunuz… Alaycı Kuş, bu yanı ile de daha anlamlı ve önemli.

 

AlayciKus66

 

Yönetim, oyunculuklar, anlatım çok başarılı. Kötümser bir manzara izlerken, insanlığın hayatta kalma çabası ve direniş gücü izleyenlerin ilgisini film boyunca canlı kılıyor.

 

AlayciKus1

 

Jennifer Lawrence ve Josh Hutcherson’a ek olarak; Liam Hemsworth, Josh Hutcherson, Sam Claflin, Julianne Moore, Donald Sutherland, Stanley Tucci, Woody Harrelson ve ölümünden sonra izleme şansı bulduğumuz Philip Seymour Hoffman ile birlikte bir yıldız geçidine sahne olan filmi mutlaka izleyin, pişman olmazsınız.

 

 

Şimdiden iyi seyirler…

 

 

  4Yorum

  1. Avatar Oktay Çolakoğlu   •  

    Filme dün gittim, spoiler vermeden yorum yapmak gerekirse, film pek olmamış hele ki Catching Fire gibi bol aksiyonlu çok başarılı bir filmden sonra çok sönük olmuş, aksiyon yok denecek kadar az ve Katniss sürekli bir simge olarak kullanılıyor yani sırf reklam yapılıyor. Yine merak dolu bir sonla bırakıp diğer filmi deli gibi beklemenizi sağlıyor serinin hatrına tabiki izlenir. Nacizane görüşlerim bu yönde.

    • fundalina fundalina   •     Yazar

      Merhaba, aksiyon yönü eksik ama karakterlerin hikayelerini aktarış biçimi çok başarılıydı ve etkiliydi. İkinci bölümde daha fazla heyecan ve aksiyon olacaktır. Sevgiler…

  2. Pingback: Saklambaç Filmi - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir