Oblivion

Bir süredir bilim kurgu sinemasının bir parçası olan kıyamet senaryolarına boğulmuş ancak umduğumuzu çoğunlukla bulamamıştık. Oblivion’da fragmanı izlediğimiz, görsellerine tıkladığımız ancak geniş bilgi sahibi olamadığımız tam bir kapalı kutu yapımdı.

Ne ile karşılaşacağımı bilemediğim bir belirsizlikle dün gösterime giren Oblivion’ı izledim. Eleştirdiğim bir iki yanı dışında , gelecek vizyonuna bakışı ve tasarımı, hikayeyi anlatışı ben de tam bir tatmin duygusu yaşattı.

 

oblivion-2

İlk filmi Tron ile belleklerimizde yer eden genç yönetmen Joseph Kosinski‘nin yayınlanmamış çizgi romanından sinemaya uyarlanan Oblivion, kuşkusuz görsel yönü güçlü ve kusursuz bir gelecek tasviri izletiyor.

 

Gelelim distopik bilim kurgu türündeki filmimizin konusuna;

Filmimiz bizi gelecekte çöle dönmüş bir dünya ile tanıştırıyor. Jack Harper (Tom Cruise) 2017 yılında uzaylıların dünyayı istila ettiğini anlatıyor. Saldırıya nükleer silahla karşılık veren insanlar dünyanın yavaş yavaş sonunu hazırlamış. Ayın uzaylılar tarafından vuruluşu ile birlikte doğanın dengesi bozulmuş ve depremler, tsunamiler… dünyayı doğal bir felakete sürüklemiş.

obl

Bu felaketten kurtulan azınlıktan oluşan insan kolonisi ise Satürn’ün en büyük ayı olan Titan’a transfer edilmiş. Titan’da ihtiyaç duyulan doğal kaynaklar ise dünyadan transfer ediliyor. Bu işleyişi sağlayan makinelerin bakım ve onarımından ise Victoria (Andrea Riseborough) ve Jack Harper sorumlu. Issız ve bitap dünyada ekip olarak çalışan ikili aynı zamanda işleyişi Titan’da bulunan üstlerine iletmek durumunda. Jack Harper rüyaları yüzünden rahatsız. Victoria’nın ise tek dileği görevlerinin tamamlanmasından sonra Titan’a gidebilmek. Dünyada onların dışında yaşayan diğer canlılar ise Scav’lar.

oblivion-11

Bulutların üzerinde yaşadıkları muhteşem konutlarında rutin hayatlarına devam eden ikilinin hayatı dünyaya düşen bir cisim ile değişiyor. Jack Harper neler olduğunu anlamak için o bölgeye gidiyor ve cismin bir uzay aracı olduğunu görüyor. Ortalığa saçılmış kabinlerden birinde rüyalarındaki kadını görüyor. Dünyanın güvenliğinden sorumlu insansız hava araçları ise diğer kabinleri vurmaya başlıyor. Kabindeki kadın Julia’yı (Olga Kurylenko) kurtarmayı başaran Jack, şaşkınlıkla durumu Victoria’ya anlatıyor ve rutin hayatları birden değişiyor.

oblivion-19

Daha once keyifle izlediğimiz – ufkumuzu açan bilim kurgu şaheserleri; Moon, Solaris, Prometheus, Azınlık Raporu ve Geleceğe Çağrı filmlerinin bir birleşkesini yaşatan Oblivion, bilim kurguya bir saygı duruşu niteliğinde. Hepsinden biraz almış ama sonu da güzel bağlanmış. Kuşkusuz bunda en büyük pay Joseph Kosinski’nin.

oblivion-0

Bizler gibi bu filmleri izleyerek büyümüş ve böyle bir film ortaya koymuş. Kendisi aldığı mimari eğitimini de Oblivion’da konuşturuyor. Kabul edelim ki daha önce izlediğimiz disütopik gelecek tasarımlarının hiçbiri böyle yaratıcı değildi.

 

oblivion-22

Sky Tower’da hangimiz yaşamak istemeyiz? Bence muhteşemdi. Aşağıda filmin yapım aşamalarının anlatıldığı 3 video var, mutlaka izleyin ☺

 

Oblivion Sky Tower Exclusive Featurette

 

 

Oblivion Featurette – Earl’s Peak

 

 

Oblivion – The World of Oblivion Featurette

 

 

Oyunculuklara gelince;

Malum Tom Cruise başrolde ve çoğumuz yaptığı işlerin bazılarını ve oyunculuğunu fazla tutmuyoruz ama bu filme yaptığı katkı tartışılmaz. Andrea Riseborough ise ışıl ışıl parlayan gencecik bir oyuncu, ben çok beğendim. Scav’ların lideri rolünde Morgan Freeman ve Julia rolünde Olga Kurylenko’yu ise vasat buldum. Tom Cruise gibi minyon bir oyuncuyu Olga Kurylenko’nun yanında uzun göstermeye çalışmak fazla zorlama olmuş. Nikolaj Coster iyi bir oyuncu ama Jaime Lannister olarak onu kabul ettik bir kere, eline sadece kılıç yakıştırıyoruz ☺

oblivion-5

Toparlamam gerekirse filmi anlatım açısından başarılı bulmama rağmen zaman zaman sıkıldığımı da itiraf etmem lazım. Görüntülerden etkilenip, anlatımdan koptuğum anlar oldu. Özellikle ilk yarım saatten sonrası beni zorladı ama sonuç olarak Oblivion beni heyecanlandırdı. Joseph Kosinski en sevdiğim yönetmenlerden biri ve sonraki çalışmasını merak ve heyecanla bekliyorum ☺ Oblivion’ı mutlaka izleyin.

 

 

 

 

 

  5Yorum

 1. Lan?   •  

  bu yönetmenin 2. filmi. hangi ara en sevdiğin yönetmenlerden biri oldu? :))

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Yönetmenlerin ilk filmleri gelişimlerini gözlemleyebilmemiz açısından çok önemli 🙂 Şanslıyız ki kendisi gözümüzün önünde gittikçe unutulmaz yönetmenlerden biri olacak ve biz “ilk filmine bayılıp onu keşfetmiştim” diyebileceğiz… Ne mutlu bize.

 2. Pingback: 2013′ün En İyi Bilim Kurgu Filmleri | Fundalina

 3. Pingback: 2013′ün Bilim Kurgu Filmleri | Fundalina

 4. Pingback: Korkusuzlar Filmi - Only The Brave - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir