Örümcek-Adam: Eve Dönüş Filmi

Örümcek-Adam: Eve Dönüş Filmi “Spider-Man: Homecoming” bu cuma vizyonda.

Tam teşekküllü bir Avenger olmaktan başka derdi bulunmayan genç Peter Parker’ın bol eğlence vadeden öyküsünü izlemeye hazır mısınız?

Örümcek-Adam: Eve Dönüş Filmi hakkında merak edilenler ve yorumum yazımda sizi bekliyor.

Örümcek-Adam: Eve Dönüş Filmi

Örümcek Adam’ın ilk filmleri çizgi romanları ile karşılaştırıldığında oldukça başarısız bulunur. Bunun en büyük sebebi ise tıpkı Deadpool gibi eğlenceli bir karakter olmasına rağmen buhranlar içerisinde bir Peter Parker yansıtılmasından kaynaklıdır.

Örümcek Adam filmlerinin yakın dönem geçmişlerini kısaca bir hatırlatarak yazıma başlamak isterim.

Örümcek Adam Filmleri İzleme Sırası 

Tobey Maguire’ın canlandırdığı Örümcek Adam serisini aşağıdaki sıralamada izlemiştik.

  • Örümcek-Adam Spider-Man (2002)
  • Örümcek-Adam 2 Spider-Man 2 (2004)
  • Örümcek-Adam 3 Spider-Man 3 (2007)

Bu serinin ardından biraz daha eğlenceli ve hareketli bir Peter Parker izlediğimiz İnanılmaz Örümcek Adam serisi geldi.

Andrew Garfield’ın canlandırdığı İnanılmaz Örümcek Adam serisini aşağıdaki sıralamada izlemiştik.

Açıkçası Andrew Garfield’ın hüznünü Tobey Maguire’ın kıvrım kıvrım kıvranan buhranlı oyunuculuğuna tercih ederim.

İnanılmaz Örümcek-Adam serisi bana göre hiç fena bir seri değildi ve keyifle izlemiştim. Marvel Stüdyosu çatısı altında sunulan bu yeni  Örümcek-Adam serisinin ise iki filmin arasında bir yerde konumlandırdığımın da altını çizerek yazıma başlamak isterim.

Örümcek-Adam: Eve Dönüş Filminin konusuna gelince…

 

Örümcek-Adam: Eve Dönüş Filmi Konusu

15 yaşında bir kolej öğrencisi olan Peter Parker’ın sorumlulukları sadece Örümcek Adam olmakla ilgili değildir. Okulda iyi bir öğrenci olan Peter, okuldan arta kalan zamanlarında semtin kahramanı olarak küçük ama etkili müdaheleler gerçekleştirmektedir.

May (Marisa Tomei) teyzesi ile birlikte yaşayan Peter’ın aklı, Avengers’ta Kaptan Amerika ile olan ilk karşılaşması ve elinden kalkanını kapmasında kalmıştır. Bu sebeple Tony Stark’ın onayını kazanmaktan ve tam teşekküllü Avenger olmaktan başka bir şey istemez.

 

Stark Endüstrileri’de staja başlaması arkadaşları tarafından çok havalı bulunur. Tony Stark’la iletişimini ise Happy Hogan (Jon Favreau) aracılığıyla sürdürür.

Tüm bunlar olup biterken Adrian Toomes (Michael Keaton) ve ekibi savaş sonrası çevreye dağılan (2012 yılında izlediğimiz “The Avengers” filmindeki New York savaşından kalan uzaylı kalıntılar) uzaylı kalıntılarını toparlamakla görevlendirilir. Amatörlerden oluşan be ekip bir süre sonra görevden uzaklaştırılır ve bu durum Adrian’ı çok kızdırır. Bölgeden topladığı uzaylılar tarafından bırakılan malzemelerin bir kısmını “kendi atölyesinde – kendi ekibiyle” tehlikeli silahlar haline getirmeye karar verir.

Bir süre geçer ve Adrian’ın ekibi çalışmalarını artırır ve çevreden gelen taleplerde buna bağlı olarak artar. Öte yandan malzemesi tükenmiştir ve bölgeden çıkan tırları soymaya başlarlarlar. Bu malzemeleri çalışır haldeki silahlara dönüştüren ekip, yeraltı çetelerine pazarlamaya başlar.

Kendi semtinin kahramanı olan Peter ise bu pazarlıklardan birine şahit olur ve olaya müdahale eder. Olayları anlatmaya çalıştığı Tony Stark (Robert Downey Jr.) ise kendisini ciddiye almaz. Bir sonraki olay ise daha ciddidir ve Peter’ı daha fazlasını yapmak konusunda heveslendirir.

Avenger olma hayali ile yanıp tutuşan Peter, kankası Ned (Jacob Batalon) ile Tony Stark’ın hediyesi Örümcek Adam kostümünü hackler ve takip cihazını devre dışı bırakır. ondan habersiz Adrian ve çetesinin peşine düşer, olaylar gelişir.

 

 

Örümcek-Adam: Eve Dönüş Filmi Oyuncuları

133 dakika süreli bu eğlenceli filmin yönetmeni Jon Watts.

Avengers’da izlediğimiz ve merakla beklediğimiz Peter Parker karakterini bu defa Tom Holland canlandırıyor. Holland çabasız oyunculuğu ve sempatikliği ile keyifli bir karakter izletiyor.

Eve Dönüş, Peter’ın sınıf arkadaşlarından oluşan başarılı oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor. Jacob Batalon, Peter’in kankası Ned rolüyle çok başarılı. Peter’ın gizli kimliğini keşfi, soruları ve heyecanı filme katkı sağlıyor. Peter’ın yavuklusu Liz rolünde ise Laura Harrier’i izliyoruz. Michelle rolünde ise Zendaya’yı izliyoruz. Peter’a hayran erkek fatma Michelle rolünde ise Zendaya bulunuyor.

Filmin kötü adamı Adrian Toomes – Vulture rolünde ise efsane oyuncu Michael Keaton’ı izliyoruz. Keaton akbaba rolünde adeta döktürüyor. Vulture’ın, bildik altı boş kötü karakter çizgisinin ötesinde sunulmasında Keaton’ın oyunculuğunun payı büyük.

Spider-Man: Homecoming filminin oyuncu kadrosunda Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Marisa Tomei, Donald Glover ve Chris Evans’da bulunuyor.

 

 

Örümcek-Adam: Eve Dönüş Filmi için beklentileri karşılayan eğlenceli bir yapım olduğunu söylemek mümkün. Öte yandan tam bir süper kahraman filmi etkisi de yaratmıyor. Tom Holland karaktere keyif katmış ancak liseli sahneleri çok uzun tutulmuş. Bu sahneler filmin eğlenceli yönünü arttırıyor ama sempati duyduğumuz kişi daha çok Ned oluyor. Avengers göndermeleri, Tony Stark’ın cazibesi ve Vulture karakterinin etkileyiciliği ise odağa Peter Parker’ı koymamızı bir tık zorlaştırıyor. Aksiyon sahnelerini tadında bulduğumu ama dünyamı değiştirmediklerini ve aklımda pek fazla kalmadıklarını eklemek isterim. Dolayısıyla filmi beklentisiz izlerseniz daha keyif alacağınızı düşünüyorum. Peter Parker bu filmde henüz 15 yaşında, dolayısıyla örümcek hislerini izleyemiyoruz. Çevrede bir tehlike olup olmadığını sezemiyor, hisleri henüz tetiklenmiyor. Bu haliyle hareketli, saf, hevesli ve akıllı bir genç olmanın dışına pek çıkamıyor. Tüm bunlara rağmen filmden ayrıldıktan sonra salondan mutlu ayrılacağınızı düşünüyor, şimdiden iyi seyirler diliyorum.

 

Örümcek-Adam: Eve Dönüş Filmi (IMDB)

Örümcek-Adam: Eve Dönüş Filmi Fragmanı

Örümcek-Adam: Eve Dönüş Filmi Müzikleri

Örümcek-Adam: Eve Dönüş Filmi Yorumu

.

“Peter Parker Nasıl Örümcek Adam oldu?” diyorsanız cevabı aşağıdaki yazımda 👇🏻

 

Peter Parker Nasıl Örümcek Adam Oldu!

 

 

  1 Yorum

  1. Pingback: Marvel Filmleri İzleme Listesi - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir