Oscar’ın En Çok Konuşulan İsimleri 2020

Oscar Ödülleri 2020 Los Angeles’taki Dolby Tiyatrosu’nda düzenlenen görkemli törende 92. kez sahiplerini buldu. Ödül kazananların tam listesi ve 2020 yılında Oscar’ın En Çok Konuşulan İsimleri 2020 yazımda sizi bekliyor.

Hatırlayacağınız üzere, Oscar 2020 Adayları üzerine yazdığım yazımı sizlerle paylaşmıştım.

Hollywood’un en büyük sinema ödül töreni olan Oscar Ödülleri bu sene Los Angeles’taki Dolby Tiyatrosu’nda düzenlenen görkemli törende 92. kez sahiplerini buldu. 

92.Akademi Ödülleri 

Bu yıl  10’ar dalda adaylığı bulunan The Irishman, Once Upon a Time in Hollywood’u ve 1917’nin ödül için kıyasıya çekişmesi bekleniyordu. Cannes’da Altın Palmiye’yi kucaklayan Parasite, rakiplerini geride bırakarak en iyi film dalında Oscar’ı kucakladı. 

Oscar Ödülleri Kazananları 2020

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da sunucusuz yapılan Oscar töreninde, 10’ar dalda adaylığı bulunan The Irishman, Once Upon a Time in Hollywood’u ve 1917’nin ödül için kıyasıya çekişmesi bekleniyordu. Cannes’da Altın Palmiye’yi kucaklayan Parasite, rakiplerini geride bırakarak (Oscar tarihinde bir ilk yaşatarak, dili İngilizce olmadığı halde büyük ödülü kucaklayarak) en iyi film dalında Oscar’ı kucakladı. Parasite, 92 yıllık Oscar tarihinde ilk kez hem “en iyi uluslararası film” hem de “en iyi film” ödülünü alarak tarihe geçti. Akademi üyelerinin uzun zaman sonra en iyi filmi en iyi yönetmenin çektiğini açıklaması da bir başka kırılma anıydı. Cesaret ve değişim iyidir, umarım bizi şaşırtmaya devam ederler. 

2020 yılında Oscar Ödüllerini Kazananların tam listesi aşağıda.

En İyi Film Dalında Oscar Ödülü – Parasite 

En İyi Kurgu Ödülü – Ford vs. Ferrari

En İyi Görüntü Yönetimi Ödülü – 1917

En İyi Yönetmen Ödülü – Parasite – Bong Joon Ho

En İyi Orijinal Senaryo Ödülü – Parasite – Bong Joon Ho ve Han Jin Won

En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü –  Jojo Rabbit – Taika Waititi

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü – Joker – Joaquin Phoenix

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü – Judy – Renee Zellweger

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü – Once Upon a Time in Hollywood – Brad Pitt

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü – Marriage Story – Laura Dern

En İyi Uluslararası Film Ödülü – Parasite

En İyi Görsel Efekt Ödülü – 1917

En İyi Animasyon Ödülü – Toy Story 4

En İyi Kısa Animasyon Ödülü – Hair Love

En İyi Live Action Ödülü – The Neighbor’s Window

En İyi Kostüm Tasarımı Ödülü – Little Women

En İyi Ses Kurgusu Ödülü – Ford v Ferrari

En İyi Ses Miksajı Ödülü – 1917

En İyi Orijinal Müzik Ödülü – Joker

En İyi Orijinal Şarkı Ödülü – (I’m Gonna) Love Me Again (Elton John, Rocketman)

En İyi Belgesel Ödülü – American Factory

Oscar’ın En Çok Konuşulan İsimleri 2020 

Oscar Ödülleri Twitter’da her sene olduğu gibi bu yıl da çok konuşuldu. Kullanıcılar gece boyu favorilerinden oluşan listeleri paylaşarak kaç tahminlerinin tuttuğunu gururla paylaştı. Şimdi gelin gece boyunca en çok konuşulan isimleri birlikte hatırlayalım.

Steve Martin ve Chris Rock ikilisi müthiş esprileri ile hepimizi çok güldürdü.

Kişisel olarak Janelle Monae’yi acayip şımarık buluyorum ama performansı muazzamdı. 

En iyi yardımcı erkek oyuncu oscar’ını kucaklayan Brad Pitt, hiç kuşkusuz gecenin en yakışıklı ve şık adamıydı. Gönlüm her ne kadar Anthony Hopkins’te olsa bile, Pitt’in sahneye çok yakıştığını kabul etmek gerekiyor. 

Toy Story 4, en iyi animasyon ödülünü kazanarak gönüllerimizi titretti. Buzz lightyear’a bayılan biri olarak bu ödül beni yıllar öncesine götürdü. 

En iyi uyarlama senaryo ödülünü Jojo Rabbit ile alan Taika Waititi hepimizi gülümsetti. Annesinin henüz bir çocukken okuması için verdiği romanın böylesi bir başarıya götürmesi çok anlamlı. 

En İyi Orijinal Senaryo Ödülünü Parasite ile alan Bong Joon Ho ve Han Jin Won, alkışlarla sahneye geldi. Tören katılımcılarının bitmeyen alkışlarıyla sahneye gelen Bong Joon Ho, ilgi sebebiyle şaşkın görünüyordu. 

Gecede en çok güldüğüm isimler ise Maya Rudolph ve Kristen Wiig idi. Keşke bu ikiliyi daha uzun soluklu ve tekrar tekrar izleyebilseydik. Yönetmenlere atıfta bulunan ikili Martin Scorsese’yi gülme krizine soktu.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülünü beklendiği üzere – Marriage Story’deki dettan avukat rolüyle Laura Dern kazandı. Çok defa aday olduğu halde Oscar kazanamayan annesi Diana Ladd ve kızı ile birlikte ödül törenine katılan Laura Dern, doğum gününde aldığı ödül sebebiyle heyecanlı ve duygusaldı. 

En İyi Görüntü Yönetimi Ödülünü 1917 ile kazanan üstat Roger Deakins ayakta alkışlandı. 

En İyi Orijinal Müzik Ödülünü Joker ile kazanan Hildur Guðnadóttir, ışıl ışıldı. Arrival, The Revinant, Chernobyl ve Sicario’daki çalışmaları ile gönlümüze taht kuran Hildur’a şapka çıkardık.

En İyi Orijinal Şarkı Ödülünü, Rocketman’deki I’m Gonna) Love Me Again ile kucaklayan Elton John heyecandan dudaklarını yedi. Klibin en başındaki Brie Larson’a bayıldım. 

En İyi Yönetmen Ödülünü Parasite ile alan Bong Joon Ho, oldukça şaşkındı. Quentin Tarantino ve Martin Scorsese’yi onore eden konuşmasıyla gönlümüzde yer eden yönetmenin konuşması gecenin en iyisiydi. Ho ödülünü Spike Lee’nin elinden aldı. Lee’nin, Kobe Bryant’ın anısına giydiği ceket hepimizi hüzünlendirdi.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü Joker filmi ile alan Joaquin Phoenix, konuşması sebebiyle herkesi ikiye böldü. Ben konuşmayı itici bulan taraftaydım. Joaquin Phoenix teşekkür konuşmasını 1993 yılında hayatını kaybeden ağabeyi River Phoenix’ın şarkı sözleriyle bitirdi. Tek içime dokunan taraf bu oldu. En başarılı olduğu dönemde henüz 23 yaşındayken uyuşturucu sebebiyle hayatını kaybeden River Phoenix’in öldüğü gece yanında Joaquin Phoenix’in de olduğu ve uzun yıllar bu travmadan kurtulamadığı biliniyor. 

En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü Judy ile kazanan Renee Zellweger’da ayakta alkışlandı. Bir dizi estetik ameliyat sonrası neredeyse ifadesiz görünen Zellweger’in ödül alması eleştirildi. Uzun zamandır gündemde olan kadın oyuncuların yaş almaları sebebiyle uygun roller bulamaması konusu malum. Nicole Kidman ve Renee Zellweger gibi adeta başkalaşım geçiren oyuncuların ödüllendirilmesini tuhaf buluyorum. 

En İyi Film Dalında Oscar Ödülünü alan Parasite ekibini ise Jane Fonda açıkladı. Jane Fonda’yı çok severim ama o da estetikler sebebiyle şaşkın mıydı, mutlu muydu anlayamadım. Değerli kadın oyuncuların ifadeleri ile böyle oynaması beni çok üzüyor. 

Bunların dışında Oscar ödüllerinde en çok aklımda kalan üç başlıkla devam edip yazımı toparlıyorum.

Bayıldığım performanslardan biri, başarılı bir oyuncu olduğu kadar inanılmaz bir sese de sahip olan Cynthia Erivo idi.

“Lose yourself” ile ödül törenine katılan Eminem gecenin dev sürpriziydi. 18 yıl önce şarkı sözleri sansüre uğrayan ve törene katılmayı kabul etmeyen Eminem’in performansı yürek titretti. Grammy’e damga vuran Billie Elish cadısının Eminem’e adeta Mustafa Topaloğlu imiş gibi bakışı beni kızdırdı. Aynı bakışı Maya Kristen ikilisine yaparkende kameralara yakalanmıştı. Biterek tükenmesi dileğiyle. 

Diğer beni şaşırtan isim ise Utkarsh Ambudkar oldu. Aktör ve müzisyen olan Ambudkar, geceyi özetleyen yap parçası ile belleklerimize kazındı. 

Bu yazı ile Oscar’ın En Çok Konuşulan İsimleri 2020 ‘yi sizlere ve kendime hatırlatmak istedim. Ödül töreni sonrası eşimle bir video çektik, onu da aşağıya iliştiriyorum.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Oscar 2020 – Kazananlar, Dedikodular videomuz sizlerle.

Geçtiğimiz yıl neler olmuştu derseniz, Oscar’ın En Çok Konuşulan İsimleri başlılı yazımı de okumanızı öneririm.

Seneye görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir