Pasifik Savaşı İsyan Filmi

Pasifik Savaşı İsyan Filmi – Pacific Rim Uprising 23 Mart Cuma günü vizyona giriyor.

Basın gösterimi ile izleme şansı bulduğum filmle ilgili merak edilenleri ve yorumumu yazımda bulabilirsiniz.

Pasifik Savaşı İsyan Filmi

Guillermo del Toro’nun, Legendary Pictures işbirliği ile çektiği Pasifik Savaşı filminin üzerinden neredeyse beş yıl geçti. İlk filmde denizin altından gelen ve temel kaynakları yok ederek dünyayı felakete sürükleyen Kaiju’lar dehşet saçmış, saldırı karşısında çaresiz kalan devletler ise Jeager isimli dev robotlar üreterek Kaiju’ların önüne sürmüştü. İki pilot yardımıyla kontrol edilen Jeager’lar, beyin gücü ile çalıştırılıyordu. Bu sebeple pilotların birbiriyle uyumlu olması ve eş zamanlı hareket etmesi gerekiyordu. Kaiju ve Jeager’ların savaşında tempo gittikçe hızlanmış, dev robot tasarımları izleyenlerin beğenisini kazanmıştı.

Pacific Rim & Pasifik Savaşı

 

Başka dünyalı canavarlarla onları yenilgiye uğratmak üzere inşa edilen ve insanların komuta ettiği süper makinalar arasındaki tüm dünyaya yayılan çatışma, Pasifik Savaşı İsyan Filmi ile sürüyor.

 

 

Pasifik Savaşı İsyan Film

Pasifik Savaşı İsyan Film

Pasifik Savaşı İsyan Filmi Konusu

2035 yılına gidiyoruz. İlk filmdeki olayların üstünden 10 yıl geçmiş, savaş bitmiştir. Pasifik Okyanusu’nun dibinde bulunan ve Kaiju’ların oraya çıktığı geçit olan Gedik kapatılmıştır. Tüm bu olayların ardından canavarların tekrar ortaya çıkma şüphesi ise devam etmektedir. Yıkılan şehirlerin bir kısmı izbe halde geçmişi hatırlatmakta ve hırsız çetelerinin talanından kurtulamamaktadır.

Talan peşinde olanlardan biri de Jake Pentecost (John Boyega) den başkası değildir. Jake, kahraman bir Jeager pilotu olan ve bu savaşın sonlanmasına liderlik yapan Stacker Pentecost’in (Idris Elba) oğludur ancak ona hiç benzemez. Jeager hurdalığından parça çalıp karaborsa satış yapan Jake’in başı bir çete ile derde girer. Amara (Cailee Spaeny) ile de böyle tanışırlar. Amara, Kaiju savaşında yetim kalmıştır ve hurdalıktan çaldığı parçalarala yaptığı robotu Kavgacı ile Jack’i şaşırtır.

 

Pasifik Savaşı İsyan Film

Pasifik Savaşı İsyan Film

Tanışmalarından kısa süre sonra, kaçak Jeager üretmekle suçlanan ikili, Pasifik Savunma Birliği PPSB tarafından yakalanır. Yeni tutuklanan ve aslında ünlü bir pilot olan Jake’e, ablası ve yüksek rütbeli bir PPPSB subayı olan Mako Mori (Rinko Kikuchi) tarafından suçlarının düşürülmesi için bir seçenek sunulur. Hapse girmek istemiyorsa Çin’de Moyulan Shatterdome’da bulunan genç askeri öğrencilerin eğitilmesi için yardım edecektir.

Jack teklifi kabul eder ve küçük Amara ile ekibe katılır. PPSB, sadece öğrencileri eğitmez, aynı zamanda Kaiju’ların bir gün dönmesi durumu için gelişmiş, yeni bir tür Jaeger inşa etmektedir. Tüm bunlar olurken, mevcut Jeager pilotlarının yerine dron Jaeger’ların kullanımının başlayacağı duyurulur. Bu yeni proje pilotları bir ofis çalışanına çevirecek, robotların kontrolünü uzaktan kumandalı hale getirecektir.

Tüm bunlar olurken Avustralya’da ise savaşın sona ermesinin 10 yılı kutlamaları sürer ve denizden Jaeger biçiminde yeni bir düşman ortaya çıkar. Obsidyen Öfke adındaki bu Jaeger sebebiyle kutlamaların rengini değişir. Tüm göstergeler bu yeni düşmanın adresinin Sibirya taraflarında bulunan bir Jeager deposu olduğunu gösterir, olaylar gelişir.

Pasifik Savaşı İsyan Film

Pasifik Savaşı İsyan Film

Pasifik Savaşı İsyan Filmi Oyuncuları

1 saat 51 dakika süreli filmin yönetmeni Steven S. DeKnight. Dizi deneyimi olan yönetmenin bu ilk filmi. DeKnight aynı zamanda filmin senaryosunu yazan isimlerden biri. Pasifik Savaşı İsyan filminin genç bir oyuncu kadrosu var. Bu gençler adeta birleşmiş milletleri temsil ediyor ve tam bir renlilik sunuyor.

Star Wars: The Force Awakens filmiyle çıkış yapan John Boyega’yı Jake Pentecost rolüyle izliyoruz. Ben Boyega’yı bir türlü sevemedim. Filmde ise oyunuculuğu çok ortalamaydı. Boyega’ya mucit mühendis Amara rolüyle Cailee Spaeny eşlik ediyor. Geleceği parlak olan bu oyuncu, daha önce sadece birkaç kısa filmde rol almış. İlk filmde de izlediğimiz Charlie Day, Burn Gorman, Rinko Kikuchi’de filmin oyuncu kadrosunda bulunuyor. Rinko Kikuchi ilk filmde olduğu gibi etkileyici bir oyunculuk sergiliyor.. Charlie Day ve Burn Gorman ise oyunculuk açısından hala fazla abartılı.

 

Pasifik Savaşı İsyan Film

Pasifik Savaşı İsyan Film

Yapımın büyük bölümü Avustralya’da Fox Stüdyolarında çekilmiş. Dış mekanlarda ise Sidney ve Brisbane çevresinde birçok yer kullanılmış. Bu çeşitlilik filmin akışı içinde de pek çok farklı bölgede sürüyor. Sydney’deki ilk kapışma sahnesi en başarılı bulduğum sahnelerden biriydi.

Dev robotların dev canavarlara dövüştüğü film, ilkine benzer bir akışa sahip. İlk filmde Çingene patlamıştı. PPSB onu kahraman robot olarak gördüğü için yeniden inşa etmiş ancak bu yeni havayı pek hissedemiyorsunuz. Robot tasarımları genel olarak pek bir yenilik sunamıyor.

Yine ilk filmde çokça eleştirilen Kaiju’lar ise bu defa daha iyi çalışılmış ve çeşitlendirilmiş. Jeager’ların iç tasarımları ise oldukça geliştirilmiş. Bu açıdan izlerken daha çok keyif alıyor ve kabin içindeki oyuncuların hareketlerine dikkatinizi verebiliyorsunuz.

Aksiyon bilim kurgu olmasının yanında yapım, aynı zamanda bir felaket filmi. Yıkılan binalar, korkuyla kaçışan insanlar, dev robotların yıkımı pek çok sahneyi sürüklüyor. Özellikle insanların kaçıştığı sahnelerde CGI kötü. İnsanlar ortadan kalkıp meydan robotlara kaldığında ise izlemek keyif veriyor. Bunun dışında senaryonun fazla bir derinliği yok ama genel olarak akış keyifle izleniyor. Beklenti içine girilmeden izlendiğinde hoşunuza gidebilir diyor, şimdiden iyi seyirler diliyorum.

 

Pasifik Savaşı İsyan Filmi Fragmanı

 

Pasifik Savaşı İsyan Film

Pasifik Savaşı İsyan Film

 

Kaiju Nedir?

Pasifik Savaşı evreninde Kaijular Pasifik Okyanusu’nun derinliklerinden ortaya çıkan dev canavarlar. Dünyamıza boyutları genişleten Gedik adlı bir kapıdan giren gezegenleri ele geçirmek için biyoteknik, canlı kitle imha silahları. Pasiifik Savaşı İsyan’da Kaijular gelişerek ölümcül ve beklenmedik yeni türlere dönüşüyor.

Japonca’da Kaiju, “tuhaf canavar” demek. Ama daha çok “dev canavar olarak tercüme ediliyor. Güçleri ve öfkeleri artan her Kaiju, kendi güçleri ve saldırı modelleriyle savaşmak üzere kusursuz bir biçimde geliştirilmiş yepyeni bir tür oluşturuyor. Hiçbir Kaiju bir diğerine benzemezken ortak bir amaç güdüyorlar: İnsan ırkını yok etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir