Resident Evil Son Bölüm Filmi

Gözlerimiz yollarda beklediğimiz filmlerin başında gelen Resident Evil Son Bölüm nihayet vizyonda, filmle ilgili merak edilenler ve yorumum yazımda sizi bekliyor.


Seri, başladığı yerde biteceğinin sinyallerini fragmanda açık etmişti. Racoon City’i tekrar görme şansı bulduğumuz fragman, Alice’in ve dolayısıyla tüm dünyanın asıl düşmanı Dr.Isaacs’ın geri döneceğinin sinyallerini vermişti.

 

Resident Evil bu türü sevenler için bir efsane bir seridir. Post apokaliptik bir evrende geçen korku gerilim türündeki seri, unutulmaz kadın kahramanlardan Alice’i belleklere kazımıştır. İlk grup üçleme ile bir döneme damga vuran Resident Evil, devam eden Afterlife ve Retribution ile beklentileri karşılayamamış, buna rağmen ilgi çekiciliğini koruyan yapımlar arasında olmayı başarmıştır. Hem tatlı bir nostalji hem de eski tadı yakalama beklentisi ile izlediğim filmin konusunda gelince.

Resident Evil Son Bölüm Filmi

 

Resident Evil Son Bölüm Filmi Konusu

Film, geçmişi bir çırpıda özetleyen bir anlatım ile başlıyor.

Umbrella Corporation’ın kurucusu James Marcus, T-Virüsünü kızı Alicia’yı hızla yaşlanmasına neden olan bir hastalıktan kurtarmak için yaratmıştır. James daha sonra iş ortağı Dr. Isaacs tarafından ihanete uğrar ve Albert Wesker tarafından öldürülür. Dr. Isaacs ve Umbrella Corporation’ın yönetim kurulu, havadan bulaşan bu virüsü serbest bırakır. Bir uçakta başlayan salgın, tüm insanlığı yavaş yavaş yaşayan ölülere dönüştürür. Tüm bunlar olurken zenginler ve güçlüler Kovan’da koruma altında tutulur ve yeniden inşaa edilecek dünyanın kurulmasından sonra uyandırılmayı bekler.

 

 

Alice, yaşadığı onca ihanetin üzerine yapay zeka Red Queen ile tekrar iletişim kurar. Red Queen, tüm bu olayların başladığı Raccoon City’e geri dönmesini ister. Umbrella’nın dünya üzerinde kalan son insan topluluğunu yok etmesine yalnızca 48 saat kalmıştır.  T-virüs’ünün etkilerini yok etmek için geliştirilen antivirüs ile kalan insanları kurtulabilecektir. Alice, güvensizliğine rağmen, antivirüsü bulma uğruna zamana karşı yarışacağı bir yola çıkar.
Alice, kısa süre sonra, ölü olduğu düşünülen Dr. Isaacs tarafından yakalanır. Dr. Isaacs, Alice’i ölümsüz ordunun önüne yem olarak atar ve Kovan’a doğru ilerler. Alice zorda olsa buradan kaçar ve Raccoon City’ye ulaşarak, Claire Redfield’in de bulunduğu güç birliğine katılır.
Dr. Isaacs’i izleyen ölümsüz ordu dev gibi büyür, zaman ise gittikçe daralır. Alice, Claire ve arkadaşları ile birlikte Kovan’a ulaşmanın yolunu bulmaya çalışır, olaylar gelişir.

 

Resident Evil Son Bölüm Filmi Oyuncuları

Alice rolüyle hiç yaşlanmayacan ve güzelliğini kaybetmeyen Milla Jovovich’i izliyoruz. Red Queen rolünde ise, Paul W.S. Anderson ve Milla Jovovich’in kızları Ever Anderson’ı izliyoruz. Dr. Isaacs rolüyle Iain Glen, Claire Redfield rolüyle Ali Larter, Wesker rolüyle Shawn Roberts, Doktor rolüyle Eoin Macken yapımda izlediğimiz diğer isimler.

Filmin senaristi ve yönetmeni ise Paul W.S. Anderson. Anderson tüm seri açısından en önemli kişilerin başında geliyor. Yapımcı, senarist ve yönetmen olarak seriyi şekillendiriyor. Alice rolüyle izlediğimiz Milla Jovovich hala güçlü ve etkili bir oyunculuk ortaya koyuyor. Dr. Isaacs rolüyle Iain Glen için de benzer yorumu yapmak mümkün.

.
Resident Evil, Jovovich ve Anderson için ayırca önem taşıyor. Seri ilişkilerinin adeta bir özeti gibi…

.

Resident Evil Son Bölüm Filminin 2013 yılında çekilmesi planlanıyordu, Milla Jovovich ikince defa hamile kalınca erteleme geldi. Dashiel Edan Anderson’ın doğumundan sonra film için start verildi. Filmin ilk çekimlerine ise 2016 yılında başlandı.

.

Filmle ilgili yorumuma gelince…

Filmin geneli için tam bir hayal kırıklığı yaşadığımı söylemem lazım. Özensiz aksiyon sahneleri, derinliksiz işlenen karakterler, açılış sahnesini hariç senaryonun vasatlığı Anderson’a hiç yakışmamış. İzlenen hemen her sahne çok hızlı gelişiyor ve anlamsız bir şekilde üst üste sıralanıyor. Aksiyon, korku türünde yer alan bir filmde tek bir sahnede bile gerilim yaşatmamasını sağlamak kolay iş değil. Anderson’ın baştan sona kendi imzasını taşıyan seriyi ne yazık ki mümkün olabilecek en kötü şekilde noktaladığını (umarım noktalamıştır) söylemek mümkün.

.
Gittikçe düşen ivmesine rağmen Resident Evil, izlenmesi gereken şahane bir seridir.

Bu sebeple izlemeyi düşünenler için serinin kısa bir özetini çıkardım. 

Resident Evil Serisi  

 

Resident Evil & Ölümcül Deney 1

2002 yılında izlediğimiz filmde Umbrella Corporation, The Hive adlı çok gizli bir genetik araştırma tesisi işletir. Raccoon Şehri’nin derinliklerinde bulunan The Hive, T-Virüs’ün tesise salınması nedeniyle Kovanı kontrol eden yapay zeka Kızıl Kraliçe tarafından kapatılır.

Kızıl Kraliçe, tesisteki her canlıyı T-Virüsün yüzeye çıkmamasını sağlamak için öldürür ancak T-Virüsü onları yeniden canlandırır ve insanları yaşayan ölüler haline getirir. Hayvanlar ise son derece saldırgan mutantlara dönüşür. Alice’i (Milla Jovovich) bir zamanlar Kurum için çalışan bir güvenlik görevlisi olarak izleriz. Alice’in hafızası Kızıl Kraliçe’nin sinir gazı tarafından silinir. Alice ve bir grup insan The Hive’dan kaçmak için harekete geçer. Grubu Licker denilen büyük bir canavar takip eder. Alice, T-Virüsü salgını sonrası komaya girer ve Raccoon City’de uyanır.

 

Resident Evil – Apocalypse &  Ölümcül Deney 2 – Kıyamet

Alice, Raccoon City’de uykudan uyanır ve en kötü kabuslarının gerçek olduğunu görür Biyokimyasal felaketten kurtulmuştur ama söz konusu virüsün önünü kesmek gereklidir. Raccoon şehrinden bir şekilde kurtulmaya çalışır. Bu arada Umbrella Şirket’inin üzerinde uyguladığı deneylerden sonra sıra dışı güçlere sahibi olmuştur. Kendisine katılan başkaları da vardır. Bu kişiler de daha önce Umbrella Şirketi’nde görev yapmış ve işten çıkarılmış kişilerden oluştur. Meydan okuyarak giriştikleri bu mücadelede karşılarında vahşi zombiler yer alır. Umbrella’nın yeni ortaya çıkarttığı yaratık Nemesis ile mücadele etmek ise neredeyse imkansızdır. Bu filmde Alice’in gözlerinin yanıp söndüğünü ve “Program Alice Activated” yazdığını görürürüz.

Resident Evil: Extinction & Ölümcül Deney 3 – İnsanlığın Sonu

Dünya nüfusu T-Virüsü tarafından neredeyse tüketilir. Umbrella Corporation ise Alice’in klonlarını geliştirir. Alice kurtulanları aramak için ülkeyi dolaşır. Çabası boşa çıkar, Redfield’ın konvoyuyla temas kurar. Konvoy, Alice ile birlikte, güvenli sığınak olarak düşünülen Arcadia adlı bir yere ulaşmak için malzeme toplamaya başlar. Burada, Umbrella Corporation’ın yeni süper zombileri tarafından pusuya düşürülürler. Dr. Sam Isaacs, konvoyun çoğunu öldürür.

 

Resident Evil: Afterlife & Ölümcül Deney 4 – Ölümden Sonra

Umbrella Corporation ile olan savaş, artık yeni bir dönemece girmiştir. Alice ve klonları Tokyo’daki Umbrella Genel Merkezi’ne saldırır. Wesker klonları öldürür ve bir helikopterle tesisten kaçar. Helikopterde ise Alice’i karşısında görür ve mücadele başlar. Wesker bu mücadelede galip gelir ve Alice’e süper insan yeteneklerini ortadan kaldıran bir serum verir. Helikopter hızla düşer ve Alice sağ kalır. Alice, arkadaşları Claire ve Chris ile yaşayan diğer insanları bulmak için yeni bir yol bulur. Bu yol onları zombilerden uzak Los Angeles’daki bir sığınağa götürür.

 

Resident Evil: Retribution & Ölümcül Deney 5 İntikam 

Umbrella’nın dünyayı mahvetme planları daha da şiddetlenir.  İnsanoğlunun kaçamadığı ölümcül ‘T-virus’ bulaştığı tüm bedenleri, et yiyen zombilere dönüştürür. Umbrella’nın gizli yürütülen operasyonuna dahil olan Alice, hem geçmişinden gelen sırları ortaya çıkartır hem de insanlığın son umudu olarak virüsün ve salgının kaynağını bulup yok etmeye çalışır.

Alice; Ada, Becky, Leon ve Valentine Wesker’ın üssüne gider. Wesker, planını yürürlüğe koymak için eski insanüstü güçlerini geri getiren T-virüsünü Alice’e enjekte eder ve sonra geri kalan insanları nesli tükenmeden kurtarmaktan sorumlu olduğunu söyler.

Dünyanın dört bir yanında, farklı ülkelerde tehlikeyi durdurmaya çalışan Alice, inandığı doğrulardan da tereddüte düşer, çevresinde güveneceği fazla kimsenin kalmadığını anlar. Geri sayım başlar…

 

Şimdiden iyi seyirler dilerim.

 

  1 Yorum

  1. Ataripark   •  

    Jovovich ve Anderson beğendiğim sanatçılar.Filmin konusuda çok ilgi çekici.Açıklamalarınız ve bilgileriniz için teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir