Rocketman Filmi

Rocketman Filmi bu cuma vizyonda.

Elton John’un hayatından kesitler sunan ve eserlerine de bolca yer veren film, müzikal biyografi türünde.

Basın gösterimi ile izleme şansı bulduğum film hakkında merak edilenleri ve yorumumu yazımda bulabilirsiniz.

Rocketman Filmi

 

Sir Elton John’un hayatının film olacağı “sanıyorum” 2012 yılında konuşulmaya başlanmış hatta Tom Hardy’nin kendisini canlandıracağı söylentileri dolaşmıştı. Malum geçtiğimiz yıla damgasını vuran Bohemian Rhapsody’nin ardından nihayet Rocketman filmi gösterime girdi.

40 yılı aşkın süredir müzik piyasasında olan, rekorlara imza atan ve adeta bir beste makinesi gibi çalışan John, aynı zamanda renkli kişiliği, kraliyet ailesiyle yakınlığı ile de dikkat çeken bir isimdir. Aynı zamanda Freddie Mercury’nin en yakın arkadaşı, Sean Lenno’nun vaftiz babası, LGBT hakları konusunda önemli bir lider, AIDS vakfı kurucusu da olan Elton John’un hemen tüm şarkılarında aşk ve sevgiyi odaktadır.

Bu açıdan film hem bu değerli ismi yakından tanımak ve eserlerini hatırlamak konusunda ayrı bir değer taşıyor. Film, gerçek adı Reginald Kenneth Dwight olan ve Elton John olarak bildiğimiz sanatçının çocukluk ve orta yaş dönemini konu alıyor.

 

Rocketman Filmi Konusu

Rocketman açılışını görkemli tüylerle bezeli, dev kanatlı bir kostüm giymiş olan Elton John (Taron Egerton) ile yapıyor. Bir grup terapisi seansına katılan Elton, roket benzeri yükseldiği dönemde; alkol, uyuşturucu, alışveriş ve seks bağımlılığını hatırlatıyor ve tedavi olmak istediğini söyleyerek hepimizi çocukluğuna davet ediyor.

 

Annesi (Bryce Dallas Howard), büyükannesi (Gemma Jones) ve arada sırada gördüğü eski bir müzisyen olan babası (Steven Mackintosh) ile birlikte yaşayan Reginald (Elton John) müzik yeteceği daha küçük yaşlarda keşfedilmiş, yalnız bir çocuktur. Sevilmek ve kucaklanmak isteği ile yanıp tutuşur. Annesi duygudan yoksun soğuk bir kadındır, babası ise Reginald sebebiyle eşiyle evlenmek zorunda kaldığı için mesafelidir. Evde sadece büyükannesi ona yakın ve koruyucudur.

Piyano dersleri alan Reginald, Kraliyet Müzik Akademisine kabul edilir. Böylece iyi bir eğitim alma şansına kavuşur. Yıllar geçer ve müzik tutkusu onun için bir meslek haline gelir. Barda arkadaşları ile sahneye çıkar, şansı yaver gider ve grubuyla birlikte bir tura katılır. Sevgi açlığı ise hiç dinmemiştir, “İstediğin kişi olmak için, kaderindeki kişiyi öldürmen gerekir lafını hep hatırlar”.

 

Albüm yapmak için başvurduğu kayıt stüdyosunda, Ray Williams’ın (Charlie Rowe) da yardımıyla söz yazarı Bernie Taupin (Jajmie Bell) ile tanışır. Böylelikle besteleri sözle birleşir ve 20 yıl boyunca birbirlerini hiç kırmayacakları bir kardeşlik ve birliktelik başlar. İkilinin çalışmaları başta ilgi görmez ancak şans bir kere daha yüzlerine güler ve Troubadour isimli o dönemin en hit mekanında sahne almak üzere ABD’ye giderler.

Troubadour ile değişen hayatlar

Troubadour Elton John’un hayatında bir miaddır. Herkes ondan, şarkılarından ve renkli kostümlerinden bahsetmeye başlar. Şöhret basamakları önünde uçsuz bucaksız açılmıştır. Uzun zaman menajerliğini yapacak olan John Reid (Richard Madden) ile de burada tanışır. Bu tanışıklığı sadece sadece yeni kişiler ve şöhret değildir. Uyuşturucu, seks, bağımlılıklar peşi sıra gelir.

 

Rocketman Filmi Oyuncuları

Dexter Fletcher’ın yönettiği filmin senaryosunda Lee Hall’un imzası var. Elton John rolüyle izlediğimiz Taron Egerton’a Jamie Bell, Richard Madden, Gemma Jones ve Bryce Dallas Howard eşik ediyor.
Böylesi renkli ve etkili bir ismi canlandırmak zor bir iş. Bu açıdan Taron Egerton’ı tebrik etmek lazım. Elton John’un mimiklerini, vurgularını ve sesini başarılı bir şekilde taklit ediyor. Elton John hiçbir zaman neşeli ve eğlenceli bir karakter olmadı, hep hüzünlü, çokça renkli ve duygulu görmeye alışık olduğumuz biriydi. Anlatımda ve aktarımda bunun korunmasından mutlu oldum. Öte yandan yalnız – mesafeli bir karakter olarak sunulmasından dolayı, o şarkı sözlerinde – melodilerinde aşina olduğumuz ve senaryoda sıkça vurgulanan “dinmeyen sevilme ihtiyacını” oyuncunun bakışlarında yakalayamadım. Sanırım Egerton bu konuda biraz ikilemde kalmış, fiziken role yakışmasına ve sahnede iyi görünmesine rağmen benim kalbime dokunamadı. Filmin genel olarak oyuncularını iyi buldum. Baba rolüyle Steven Mackintosh çok başarılıydı. Hissettirilmek istenen duygusal soğukluğu bize geçirebildi.

 

Elton John’un hayatını izlemek hem keyifli hem de pek çokları için kolay olmayabilir.

Birazdan detay vereceğim konularda beni tatmin etmeyen yönleri de var. Sanırım filmde merak edilen konulardan biri Elton John’un cinsel tercihleri ve filmde bu sahnelerin ne şekilde yer alacağı ile ilgiliydi. Ben izlediğim sahneler duygusal etki açısından Bohemian Rhapsody kadar vurucu değildi. Bu sahneleri ayrıca çekilmiş müzik klipleri gibi filmin bütünlüğünden uzak izledim. Oysa Elton John cinsel kimliği ile de ön planda biridir, kimliğini ilk keşfinden (annesine itirafı) sonrasının akışa çokta değer kattığını düşünmüyorum.

(Yukarıdaki fotoğraf en etkileyici sahnelerden birine ait)

 

Film, Elton John’un hayatını en bildiğimiz içimize işleyen parçalar eşliğinde anlatıyor. Kostüm tasarımları şahane, dönem çok çok iyi yansıtılmış. Öte yandan Elton John muhteşem bir müzisyen olmanın yanında entellektüel ve sözü dinlenen bir liderdir. Filmin ilk sahnesinde terapi grubundaki insanlara içki, uyuşturucu, seks ve öfke kontrolü ile ilgili problemleri olduğunu söylediği için dikkat kesiliyoruz, ancak film bu sorunların temelinin sevgi eksikliğine dayandırıp – bitiriyor. Yalnız, ağlayan, hep terk edildiğini düşünen, tartaklanan bir Elton John var.

Bu adam sir ilan edildi, İngiltere’nin en nüfuslu kişilerinden biri, sanat dünyasının gördüğü en entellektüel isimlerinden biri, aynı zamanda bir beste fabrikatörü, tarzıyla – rekorlarıyla bir döneme imza attı. Tamam sevgi açlığı hep vardı ama anlatılan dönemden sonra dillerimize pelesenk olan pek çok esere imza attı. Bu kadar havalı, sevilen ve merak edilen bir sanatçının hayatının en çok merak edilen dönemleri bu muydu? Ben eksik bir film izlediğimizi düşünüyorum, duygu geçişi konusunda da ne yazık ki tatmin olmadım. Kurgusu daha iyi, daha derin bir film izlemeyi bekliyordum ama yüzeysel buldum.

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

 

Rocketman Filmi Fragmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir