Sahte Influencer’lar ve InstaPods

Sahte Influencer’lar ve InstaPods dalga dalga yayılıyor. Bot kullanımı artıyor, sahtecilik aldı başını gidiyor. Konuya ilgiliyseniz yazımda sizin için bolca bilgi var.

Sahtecilik haberlerle başlamıştı, platformlara da yayılarak kullanıcıların algısını hızla değiştiriyor. Marka ve ajansların erişim ve sayı aşkı, güzel başlayan mutlu influencer birlikteliklerinin sonunu hazırlıyor görünüyor.

 

Sahte Influencer’lar ve InstaPods

Günümüzde Influencer marketing ve influencer ile pazarlama oldukça popüler ve her geçen gün daha çok tercih ediliyor. Çünkü markalar için hem maliyeti az hem de istediği hedef kitleye doğrudan ulaşabilme imkanı sağlıyor. Genel algı kısa yoldan başarı sağlandığı ve bolca gelir getirdiği yönünde. Ekranımıza düşen pek çok kullanıcı profili ya influencer olmak istiyor ya da influencer olduğunu iddia ediyor.

Influencer ve fenomenlerden öyle çok etkileniyoruz ki, günlük hayatımızda da onlardan öğrendiklerimizi uygulamaya başlıyoruz. Bu benimseme ve devam ettirme hali çok hızlı gelişiyor. Üstelik bu davranışları sergilemek için bir ücret almıyor, mevcut bütçemizden ve zamanımızdan harcıyoruz. Bu tepki çok insani, bazen kıskançlık bazen özenme – hayran olma ve bazen ise rutin bir alışkanlığa dönüşmüş durumda.

Sahtecilik 1 milyar $ değerle sektörde büyüyen bir sorun olmaya devam ediyor.

Influencer’lar, yani yüksek takipçi sayısına sahip sosyal medya yıldızları, standart reklam satışlarından daha özgün görünmeleri sebebiyle pazarlamacılara hayli cazip görünüyor. Fakat bu özgünlüğün büyük bölümü giderek sahteleşiyor. Botlar ya da takipçi satın almalar sebebiyle pek çok pazarlamacı ve marka, ödedikleri paranın karşılığını alıp alamayacaklarından endişe duyuyor. Bu endişeler ve güvensizlik ortamı gittikçe derinleşiyor…

Çevremizdekilerin sosyal medya molası alması artık kimseyi şaşırtmıyor. Son dönem yapılan araştırmalar sosyal medya kullanıcılarının Facebook ve Instagram’ı WhatsApp ve Telegram gibi mesajlaşma uygulamaları için terk ettiğini veya bu platformlarda daha az vakit geçirdiğini ortaya koyuyor. Peki ya bu molalar markalara da sıçrarsa?

Sahtecilik haberlerle başlamıştı, platformlara da yayılarak kullanıcıların algısını hızla değiştiriyor. Marka ve ajansların erişim ve sayı aşkı, güzel başlayan mutlu influencer birlikteliklerinin sonunu hazırlıyor görünüyor.

 

Kafalar Karışık, Bot Kullanımı Artıyor.

Ülkemizde markalarla çalışma hevesinde olan kullanıcılar sahte beğeni, takipçi ve yorum konusunda kendilerini aşmış durumda. Sayılarını kabarttıktan sonra profillerine influencer etiketini de (bir zamanlar blogger revaçta idi) eklemeyi ihmal etmiyorlar.

Bazı markalar gerçek ve sahte topluluklar konusundan tamamen bihaber. Onlar bedeli ne olursa olsun kitle istiyor ve platformun reklam ürünleri sebebiyle satın alınmış takipçi ya da etkileşime karşı tepkisizleşmiş görünüyorlar.

Bir grup marka ise bot kullanımındaki artışın farkında. Bu durumun önüne geçebilmek ve influencer marketing yöntemini standartlaştırmak için stratejiler geliştiriyorlar. Bu stratejilerde beğeni ve etkileşim gibi verilerden ziyade daha elle tutulur metrik veriler üzerinden değerlendirme yapmanın yollarını arıyorlar.

 

InstaPods Yayılıyor.

Çoğunluk, botların, sahte yorumlar ve takipçi satın almanın sahtekarlık olduğu konusunda hemfikir olsa da influencer’lar InstaPods’u bu şekilde görmemekte ısrarcı.

 

InstaPods Nedir?

InstaPods’u açıklamak gerekirse, birbirlerinin gönderilerini beğenip yorum atan ortalama 20-30 kişilik Instagram kullanıcı grupları olarak özetlenebilir. Grup üyeleri birbirlerinin paylaşımlarını yorum ve beğeni yağmuruna tutuyor.

Ancak bu yöntem, Instagram’ı bir nevi hackleyerek yapay bir etkileşim artışı sağlıyor. Çoğu influencer, InstaPods’dan yararlanıyor ve bunun meşru bir yol olduğunu iddiasındalar.

Markalar için iletişim kurduğunuzda ve eleştirdiğinizde ise genel olarak “InstaPods’u bir sorun olarak görmüyorum çünkü aynı ilgi alanına sahip bloggerlar da benzer yöntemler kullanarak senelerdir birbirlerini destekliyor” diyorlar.

Açıkçası kendi adıma önceden markalar için liste hazırlamam kolay iken, gittikçe külfetli bir çalışmanın içine dalıyorum. Erişim ve etkileşim sayılarına bakmadan önce adayların “samimiyetlerini ve güven verip vermediklerini” sorguluyorum. Bu çalışma süreç istiyor ve gözlem yaparken en olmadık hesaplarda bile bu duruma rastlanabiliyor. Bin bir emekle oluşturulan profillerin, panikle sahtecilik yoluna başvurarak hesaplarını birer çöpe dönüştürmeleri üzücü. Sahte bir çalışmaya aracılık etmek ise bunun bir parçası olmak demek.

En nihayetinde Instagrammer’lar ya da influencer’lar kendilerini yapay olarak var ediyorlar. Bu kendileri için çok kötü bir durum, çünkü belli ki bunu yapmaktan asla vazgeçmeyecekler. Belli bir rakama ulaştıktan sonra ‘tamam artık, yeterli sayıya ulaştım ve bırakıyorum’ diyeceklerini düşünmüyorum. Bu bir yarış gibi ve bunun yerine görünüşte büyümeye devam etmek için tekrar tekrar bunu yapmayı sürdürecekler.

 

Platformlar’daki Kontrolsüzlük Ateşi Körüklüyor.

Bu konuda platformlar göstermelik ceza ve yaptırımlar uygulayarak bu işi kontrolsüzlüğe sürüklüyor. Örneğin YouTube’da kaç yüz bin aboneniz olursa olsun, eğer platform tarafından bir plaketle ödüllendirilmiyorsanız soru işaretleri başlıyor.

İçerik Üretici Ödülleri, YouTube’un kendi takdirine bağlı olarak verilir ve yalnızca oyunu kurallarına göre oynayan içerik üreticiler ödüllendirilir. Adil bir oyun olması için ödül verilmeden önce her kanal incelenir. Başka bir ifadeyle, yalnızca telif hakkı veya topluluk kuralları ihtarı almayarak ya da abone sayılarını yapay yöntemlerle artırmaya çalışmayarak hesaplarının iyi durumda olmasını sağlayan içerik üreticiler ödül alabilir.

Google sahteciliği kolay tespit ettiğini ve ödüllendirmeyeceğini resmi olarak vurguluyor. İçerik konusunda ise böyle tutarlı değil. Pek çok içerik üreticisi SEO’ya kurban edildi, özgün içeriğimizi korumanız zorlaştı. İçerik hırsızlarını Allah’a havale etmekten hepimiz yorulduk, hukuki olarak da sonuç elde edemiyoruz, Google’da buna çözüm üretmiyor.

 

Instagram ise etiketleri temiz tutmanın peşinde, etiketleri yersiz kullanan kullanıcıların bunu yapmasını engelliyor. Kurunun yanında elbette yaşta yanıyor. Bir yandan bomboş hesaplara resmi onay dağıtmaya da devam ediyor.

Emek veren, çaba gösteren ve her platformu yücelten tüm içerik üreticileri ise arayışta. Platformlar özgün içerik ile beslenip, büyüyor. Buna önem vermeyen her platform hızla birer çöplüğe dönüşüyor.

 

Sahte Influencer’lar ve InstaPods

Sahte Influencer’lar ve InstaPods

 

Sahtecilikle Mücadele Etmenin Yolları 

Sahteciliği Tespit Etmek Vakit İstiyor!

Sahteciliği tespit etmek zaman alsa da bunu yapabilmek için gözlemleyebileceğiniz birkaç yol var.

Takipçi sayısında hızlı artış.

Takipçi sayısında, tek gecede gerçekleşen belirgin bir artış, dış faktörler tarafından açıklanamaz. Bu da influencer’ın takipçi satın aldığı anlamına gelir.

Takipçilerin niteliği.

Takipçilerin yoğun olarak kapalı hesaplardan oluşması bir soru işaretidir. Hiç gönderi paylaşmayan, beğeni ve yorum yaptığı paylaşım ile uzaktan yakından ilgisinin olmadığını düşündüğünüz hesaplar büyük ihtimalle sahtedir. Türkçe metin ve etiket ile yoğun paylaşım yapan bir kullanıcının yabancı takipçilere sahip olması da soru işaretlerini artırır.

Bir tek sahte takipçi bulduktan sonra bile beğenilerini takip ederek o derin kuyuya düşenleri tespit edebilirsiniz.

Etkileşim miktarının (beğeni ve yorumlar) takipçi sayısına oranı.

Daha da detaya girersek; yorumlar Facebook, Instagram ve Twitter’daki toplam etkileşimin %2’sini oluşturuyor. Paylaşılan içerikle alakalı olmayan yorumlar çoğunlukla satın alınmış kitleleri işaret ediyor. “Beğendim, bayıldım, merak ettim” gibi derinliği olmayan ve yaygın kullanılan yorumlar kafa karıştırıyor.

YouTube’da işler biraz daha karışık. Hesapları yakın takibe aldıktan sonra kanal aboneliklerinin hızla arttığını ve bir süre sonra izleme ve abonelik sayılarının düşüşe geçtiğini tespit edebilirsiniz.

 

Sahte Influencer’lar ve InstaPods

Sahte Influencer’lar ve InstaPods

 

Influencer Marketing’de en büyük risk sahtecilik.

Influencer Marketing’de en büyük risk sahtecilik. Takipçilerine güvenilip anlaşma yapılan influencer’lar, sahteciliğe bulaştığında markayı da bu işe dahil edip hedef kitleye ulaşmayı zora sokuyor. Hedef kitle, marka ve influencer arasında bir bağ kuramayınca mevcut potansiyelde hızla eriyip heba oluyor.

Bu nedenle çalışılacak Influencer’ı iyi araştırmak ve stratejiyi buna göre kurgulamak daha çok önem kazanıyor.

Elbette ajanslar için influencer’ların takipçi satın alıyor olması bir sır değil. İşlerini çok iyi yapan ve hesapları didikleyen ajanslar da var. Markaların ise genel olarak bu tehlikenin ne kadar büyük olduğunun henüz farkına varmadıklarını düşünmüyorum. Ajanslar influencer’larla markalar arasında bir köprü konumunda ve bu alanda iş yapamama ihtimalinin doğmasından ötürü durum hassaslaşıyor. Sahteciliğe ucundan bile bulaşsanız bunun bir parçası olarak kabul edilirsiniz…

Bu sorun elbette ülkemize özel değil, ancak bizler olumsuzu çabuk benimsemeye yatkınız ve kolay yoldan ulaşılan başarıya – kazanca pek bir hevesliyiz. Öte yandan heves ettiğiniz dünya ile içinde bulunduğunuz ve soluduğunuz dünya arasında koskocaman bir fark var.

Tüm bu negatif etkinin kazananının micro influencer’lar ve influencer olduğunu çok göze sokmayan gerçek etkiye sahip, gerçek hayatta da sosyalleşebileceğiniz kişiler olacağını düşünüyorum. Bakalım, bekleyip göreceğiz.

Bu yazımda sahte Influencer’lar ve InstaPods hakkında bilgi vermeye çalıştım. Influencer’lar ile ilgili daha detaylı bilgi almak için “Influencer’lar ile Çalışma Rehberi” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

 

Influencer’lar ile Çalışma Rehberi

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

  1 Yorum

  1. Esra   •  

    Instapodstan yararlananlardan biri de benim, sizin de söylediğiniz gibi marka ve ajansların erişim ve sayı aşkı insanları bu yola sevkediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir