Sosyal Medya Hesap Güvenliği Nasıl Sağlanır

Sosyal medya hesapları birçok potansiyel saldırı riski ile karşı karşıya. Yazımda sosyal medya hesap güvenliği sağlamanızı kolaylaştıracak önerilere yer verdim.  

Bir markanın çevrimiçi varlığı itibarıyla derinden bağlantılıdır

İşletmeler ve kuruluşlar için sosyal medya güvenliği riskleri hafife alınabilecek bir durum değildir. Bir markanın çevrimiçi varlığı itibarıyla derinden bağlantılıdır. Olası bir ihlal müşterilerin güvenine zarar verebileceği gibi, şirket bilgilerini de riske atabilir.

Siber güvenlik tehditleri sürekli gelişiyor ve şirketleri değerlendirmeye ve uyarlamaya zorluyor. Bu yazımda, işletmenizin sosyal medya hesapları için güvenlik yaklaşımını geliştirmenize yardımcı olacak sosyal medya hesap güvenliği konusunu ele aldım. Hazırsanız başlayalım. 

Sosyal Medya Hesap Güvenliği Nasıl Sağlanır

Son yıllarda yaşanan veri güvenliği skandalları, tüm dünyada büyük ses getiriyor. İnternet üzerindeki kullanıcı hesaplarının güvenliği ise, 2019 yılından beri büyük oranda çok faktörlü kimlik doğrulama yöntemleriyle sağlanıyor. Günümüz teknoloji devlerinin uzun zamandır kullandığı bu yöntem sayesinde kullanıcılar, hesapları üzerinde tam hakimiyete sahip olabiliyor. 

Sosyal medya hesap güvenliğinin temeli

Sosyal medyada temel aldığımız çoğu şeyde olduğu gibi, plan yapmadan bir başarıya ulaşmak çok zor. Sosyal medya güvenlik risklerini azaltmak için önceliğinize standartlar ve prosedürler oluşturmayı alabilirsiniz. 

Önce kurumsal hesapların güvenliğinde yapılabilecek planlamaya göz atalım. 

Planlamanız şunları içermelidir:

Markanızın sosyal hesaplarını ve kullandığınız üçüncü taraf araçlarını (sosyal medya yönetim araçları, uygulamalar) ayarlamak ve korumak için tutarlı bir kontrol listesi oluşturmak. 

Ekip üyelerinize ne zaman ve nasıl hesap erişimi vereceğinizi ve kaldıracağınız ile ilgili kontrol listesi hazırlamak. 

Şirketlerde roller değiştikçe ve ekip üyeleri gelip gittikçe, hesaplara erişimi olan kişilerin düzenli denetimlerinin yapılması atlanmaması gereken bir durumdur. 

Güvenlik standartlarının düzenli olarak gözden geçirilmesi ve sosyal medya güvenliğinden sorumlu kişinin açıkça belirlenmesi ve belgelenmesi olmazsa olmazlar arasında yer alır. 

Sosyal medya hesaplarınıza güvenliğini sağlamak için; 

Temkinli olun

Çalışanlarınız kurumsal sosyal hesapları kullanırken daha dikkatli davranabilir. Ancak kişisel hesap saldırıları, özellikle ekip üyesi hesaplarının şirket profillerine erişimi olduğunda işletme hesabına da yayılabilir. Bu; e-postalar, mesajlar, arkadaşlık istekleri ve daha fazlası şeklinde kimlik avı ve diğer sosyal mühendislik saldırılarına karşı tetikte olmayı zorunluluk haline getirir. 

Şifre standartlarına uyun

Güçlü şifre oluşturmak güvenlik ihlallerine karşı ilk savunma hattınızdır. Her işletmenin neyin güçlü bir şifre teşkil ettiğini belirleyen bir politikası olmalıdır. 

Noktalama işaretlerine yer verdiğiniz, küçük ve büyük harfleri birlikte kullandığınız ve en az 12-14 karakterden oluşan bir parola kullanabilirsiniz. (alfanümerik karışık şifreleri unutmamak için şifreleri yapışkanlı not kağıtlarına yazma hatasına düşmeyin)

İki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirin 

İki faktörlü kimlik doğrulaması veya çok faktörlü kimlik doğrulama, bir hesaba erişim izni vermek için bir paroladan daha fazlasını gerektirir. İkinci faktör, cep telefonu gibi onaylanmış bir cihaz veya parmak izi gibi daha kişisel bir mekanizma olabilir. Bu, saldırganların hesaplara yalnızca bir parola ile kolayca erişmesinin önüne geçer. Örneğin biri tanınmayan bir cihazdan oturum açmaya çalışılırsa, onaylanmış bir mobil cihazdan ve kimlik doğrulayıcı uygulamasından bir defalık kod girilmesi gerekir. 

Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, YouTube, Pinterest ve Google My Business gibi sosyal mecralar, iki faktörlü kimlik doğrulama ve çok faktörlü kimlik doğrulama seçeneklerini kullanıcılara sunar. Sosyal medya güvenlik risklerini azaltmak için bunları kullanabilirsiniz. 

Sosyal medya platformlarının iki faktörlü kimlik doğrulama protokolleri aşağıdaki gibi; 

Facebook: Üçüncü taraf kimlik doğrulama uygulaması, SMS kodu (kısa mesaj)

Instagram: Üçüncü taraf kimlik doğrulama uygulaması, SMS kodu (kısa mesaj)

Twitter: Üçüncü taraf kimlik doğrulama uygulaması, SMS kodu (kısa mesaj)

LinkedIn: SMS kodu (kısa mesaj)

Pinterest: SMS kodu (kısa mesaj)

Google My Business ve YouTube: Güvenlik anahtarları, Google istemi, Google Şifrematik, Yedek kodlar, kısa mesaj, telefon görüşmesi.

Tek oturum açma özelliğini aklınızda bulundurun 

Tek oturum açma özelliği, bir uygulamanın işletmenizin kimlik yönetimi platformuna bağlanmasına olanak tanır ve bir kullanıcıyı erişim sahibi oldukları tüm araçlarda oturum açmak için tek bir oturum açma hakkı verir.  

Bu, daha az parola yönetimi, kimlik avı saldırılarına daha az maruz kalma ve daha kolay oturum açma anlamına gelir. 

Ne yazık ki, birçok siber saldırgan hesapların kendileri yerine hesaplara bağlı kişileri hedef alıyor. Kimlik avı tüm sahtekarlıkları günümüz saldırılarının yarısını oluşturuyor. 

İşletmeleri en çok tehdit eden faktörler aşağıdaki gibi sıralanmış; 

İnsan hatası,

Yetersiz şirket içi uzmanlık,

Dikkatsiz bir çalışanın bir kimlik avı dolandırıcılığına uğraması,

Bir kötü amaçlı yazılım saldırısı, veri ihlali veya bir siber saldırı,

Hassas ve gizli verilerin yetkisiz erişimlere karşı korunamaması,

Saldırganların karmaşıklığına ayak uydurulamaması,

Üçüncü partilerin hassas verileri kullanması kontrolünde başarısızlık,

Yıkıcı teknolojiler,

Mobil,

Bulut.

Ne yazık ki çoğu endüstri de olduğu gibi sosyal medya hesapları da siber saldırılarına karşı hala savunmasızdır. Bilgili ekip, güvenli ekiptir. Sosyal medya hesaplarınıza güvenliğini sağlamak için daima bir hedef olabileceğinizi kabul edin ve çalışanlarınıza da bunu kabul ettirin. Bu bilinçle oluşturabileceğiniz ve atabileceğiniz tüm adımlar, güvenlik risklerine ve yasal sorunlara karşı sizi savunur, personelinizi güçlendirir ve markanızı korur.

Fayda görmeniz dileğiyle.

2020 yılı siber güvenlik trendleri ile yakınlaşmaya ne dersiniz? Innovera Yönetici Ortağı Murat Tora, siber güvenlik endüstrisindeki önemli başlıkları değerlendirdi ve 2020 yılı siber güvenlik trendlerini açıklamıştı.

  2Yorum

  1. Pingback: Teknoser siber tehditlerden korunma ve ödeme güvenliği sağlama yöntemlerini açıkladı - Fundalina

  2. Pingback: Dijital Bahar Temizliği İpuçları - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir