Tech Talks Panellerinin İlki Yapıldı

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) tarafından düzenlenen Tech Talks Panellerinin İlki Yapıldı. Panele dair detayları yazımda bulabilirsiniz.

Tech Talks Panellerinin İlki Yapıldı

Üç uzman konuşmacının katıldığı “Dijital Dönüşüme Davet” temasıyla yapılan panelde dijital dönüşüm süreci bütün boyutlarıyla ele alındı.

“Dijital Dönüşüme Davet” temasıyla gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü KAGİDER Başkan Yardımcısı ve Teknoloji ve Dijital Dönüşüm Strateji Grubu Başkanı Tijen Mergen’in yaptığı panele konuşmacı olarak Pazarlama ve Yönetim Danışmanı Lale Saral Develioğlu, Migros Marka İletişim ve CRM Direktörü Kına Demirel , Danışman ve  iFourZero Technologies Kurucusu Ortağı Ali Tüzmen katıldılar. Panelde dijital dönüşümün ne anlama geldiği, nasıl bir süreç yaşandığı ve hangi sektörleri daha çok etkilediği gibi konular üzerinde duruldu. Ayrıca kadınların bu alandaki konumları ve teknolojiye erişimleri de tartışıldı.

Teknoloji ve dijitalleşme kadının güçlenmesi için önemli fırsat

KAGİDER Başkanı Emine Erdem, 4 T stratejisi kapsamında kadınların toplumda daha aktif yer almaları; tarımda, teknolojide ve ticarette işlerini büyütmeleri için çeşitli destekler vereceklerini, kadın girişimcilerin finansa erişimi konusunda farklı yatırımcı platformları ile çalışacaklarını ifade etti. Kadınların teknoloji sektöründeki konumlarının yetersiz olduğunu vurgulayan Erdem şöyle devam etti:

KPMG Türkiye’nin de katılımıyla dünyada ilk kez gerçekleştirilen KPMG Küresel Kadın Liderler Araştırması, kadın liderlerin teknolojik devrime daha hazırlıklı olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmaya katılan kadın liderlerin yanıtları erkek liderlere göre yeni teknolojilere daha hâkim olduklarını, yeni gelişmelere hızla uyum sağladıklarını, analitik düşünüp verilere dayalı karar aldıklarını gösteriyor. Araştırmaya göre, dijital çağa kadınlar damgasını vuracak. Bu sonuçlar aslında kadınların güçlenmesi için teknoloji ve dijitalleşmenin ne kadar önemli bir fırsat olduğunu bizlere gösteriyor. KAGİDER Tech Talks’larda amacımız hem üyelerimizin, kadın girişimcilerin dijital dönüşümüne yardımcı olmak, hem de kitlelere ulaşarak, kız çocuklarının ve kadınların bilim ve teknolojiye ilgilerini ve bilim konusunda çalışan, araştırma yapan kadın sayısını arttırmaktır.”

KAGİDER tarafından düzenlenen Tech Talks Panellerinin İlki Yapıldı.

KPMG’nin Küresel Kadın Liderler Araştırması

KPMG’nin Küresel Kadın Liderler Araştırması, dünyanın en sofistike şirketlerini yöneten kadın liderlerin büyüme, dijitalleşme ve kariyer konularına ilişkin görüşlerine ışık tutan bir araştırma.. Araştırma sonuçları kadın liderlerin dijital geleceğe hazır olduğunu ortaya koyar nitelikte. 

Araştırmaya, Türkiye’nin de dahil olduğu 42 ülkeden 700 kadın yöneticinin gönüllü olarak katılması, kadınların seslerini duyurabilecekleri platformlara ne kadar önem verdiğinin bir göstergesi. Türkiye’den bankacılık, tüketici ürünleri ve perakende, endüstriyel üretim gibi 11 kilit sektörde faaliyet gösteren şirketleri yöneten 30 kadın liderin katıldığı araştırmanın Türkiye sonuçları, büyüme baskısı ile rekabetin her zamankinden şiddetli olduğu iş dünyasında içinde yaşadığımız dönemi anlayan, iş dünyasını yakından takip eden ve geleceğin dünyasında yerini bulmak için kendini içgüdüsel olarak geliştiren kadın liderleri temsil ediyor. 

Kadın liderler, veriyi doğru analiz edip doğru kararlar verebilmeye odaklı aksiyonlar alıyor. Katılımcılara göre, yapay zekânın sağlayacağı en önemli fayda “veri analitiği yetkinliğini artırmak”. Buna paralel biçimde katılımcılar, başarılı bir dijital dönüşüm için en çok ihtiyaç duyulacak yeteneğin veri bilimciler olduğunu düşünüyor. Önem sıralamasında veri bilimcileri, verileri koruyacak siber güvenlik uzmanları ile dijital dönüşüm yöneticileri takip ediyor. Bunun yanı sıra, katılımcıların yüzde 86’sı, önümüzdeki 3 yıl boyunca kestirimsel veri analitiğini daha çok kullanmayı planlıyor.

Araştırmanın en dikkat çeken bulgularından biri, kadın liderlerin genel kanının aksine “duygusal” kararlar yerine veriye dayalı kararlar alıyor olması. Katılımcıların yüzde 60’ı, son 3 yıl içinde kritik kararlar alırken veri analitiği modelleri tarafından sağlanan içgörülere güvendiğini söylüyor. Bu bulgular, kadın liderlerin karar alırken veriye içgüdülerinden çok daha fazla önem verdiğini kanıtlıyor.

KAGİDER’in 9. Olağan Genel Kurulu ardından, KAGİDER’in Yeni Başkanının Emine Erdem olduğunu sizlere duyurmuştum.

Fayda görmeniz dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir