Testere : Jigsaw Efsanesi Filmi

Testere : Jigsaw Efsanesi Filmi için hazır mısınız?

Bir klasik haline gelen Testere serisi, sekizinci filmi ile bu cuma vizyona giriyor. Filmle ilgili merak edilenler ve yorumum yazımda sizi bekliyor.

İlk testere filminin üzerinden dile kolay 13 yıl geçmiş. İzlediğimizde kanımızı donduran bu ilk film, ünlü yönetmen James Wan’ı da sinemaya kazandıran önemli bir yapımdır. İlkinin ardından seri halinde çekilen filmler merak duygusunu her daim canlı tutmasını bilmiş ve kendi çapında bir fenomen olarak kendi kitlesini oluşturmuştur.

Testere serisi, çok zeki bir seri katil olan “Jigsaw” John Kramer çevresinde gelişen ve bir yapboz gibi sunulan kanlı ölümlerin bütünüdür. Ölümler izleyeni zorlayacak kadar kanlıdır ve kurbanlarla empati kurmanıza sebep olur.

Ben de serinin hayranlarından biriyim ve yıllardır bu filmi merakla bekledim. Bu sebeple 91 dakika süreli Testere : Jigsaw Efsanesi Filmini beklenti içerisinde izledim. Şimdi gelelim filmimizin konusuna.

Testere : Jigsaw Efsanesi Filmi Konusu

Filmimiz bir kovalamaca sahnesi ile açılışını yapıyor. Polislerce köşeye sıkıştırılan Edgar (Josiah Black), elindeki tetikleyiciyi göstererek Dedektif Halloran’ın (Callum Keith Rennie) hemen gelmesini, aksi taktirde beş kişinin öleceğini ilan ediyor. Halloran’ın gelmesi durumu değiştirmiyor, Edgar polislerlece vuruluyor ve oyun başlıyor.

Kapalı bir yerde iki kadın ve üç adamdan oluşan bir grup ile karşılaşıyoruz. Elenor (Hannah Emily Anderson), Anna (Laura Vandervoort), Ryan (Paul Braunstein) ve Mitch (Mandela Van Peebles) kafalarına kova geçirilmiş ve zincirlenmiş bir şekilde kaderini bekliyor. Başlarına ne geldiğinin ve neler geleceğinin farkında olmayan grup yardım dilenmeye başlıyor. Derken Jigsaw’ın (Tobin Bell) sesi yankılanıyor ve kurbanlara “içinizdeki şeytanlardan, ruhunuzdaki yalanlardan temizlenerek kurtulun” çağrısı yapıyor.

 

 

Kurbanlar daha ne olduğunu anlayamadan ilk tuzak çalışıyor ve zincirler tarafından duvara gömülü testerelere doğru sürükleniyorlar. Her seride olduğu gibi ilk tuzak, 1 kayıp, 4 hayatta kalan ile sonlanıyor.

Tüm bunlar olurken halka açık bir alanda kafasında kova olan erkek ceseti bulunuyor. Otopsiyi üstlenen Logan (Matt Passmore) cesedin boynuna yerleştirilmiş ve üzerinde “sonra 4 vardı” yazan USB’yi buluyor. USB’de Jigsaw’ın sesini duyan ve Logan ve Halloran şaşkına dönüyor. Bir tarafta Jigsaw kurbanlarının tüm işaretlerini taşıyan ceset, diğer tarafta on yıldan uzun bir süredir ölü bildikleri “Jigsaw” John Kramer’ın sesi  kafaları iyice karıştırıyor. İkinci tuzağın çalışmasıyla birlikte işler iyice karışıyor, olaylar gelişiyor.

 

 

Testere : Jigsaw Efsanesi Filmi Oyuncuları

Michael ve Peter Spierig kardeşlerin yönettiği filmin oyuncu kadrosunda Matt Passmore, Callum Keith Rennie, Clé Bennett, Hannah Emily Anderson, Laura Vandervoort, Mandela Van Peebles, Paul Braunstein, Brittany Allen ve Josiah Black’i izliyoruz. Spierig kardeşleri Daybreakers ve Predestination gibi özel yapımlardan hatırlıyoruz. Son derece seçici davranan ikilinin bu filmle ne yapmaya çalıştıklarını anlamak zor…

 

 

Oyunculukların vasatın üzerine çıkamadığı film, kanlı sahneleri ile bildik testere ruhunu yaşatmaya çalışıyor ancak senaryoda şaşırtıcı faktör bulunmadığı gibi kilit noktaların veya anlamlandırmaya çalıştığımız bölümlerin üzeri de geçiştirilmiş. Karakter derinliğinin de es geçildiği film, bana fazlasıyla yavan geldi ve hayal kırıklığı yarattı.

Öte yandan testere serisini ilk kez izleyecekler için farklı bir tat bırakabilceğini düşünüyorum.

 

Testere: Jigsaw Efsanesi filmini Beyazperde‘nin ön gösterim daveti ile izleme şansı buldum, kendilerine çok teşekkür ederim.

 

 

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

Testere : Jigsaw Efsanesi Filmi Fragmanı

Testere : Jigsaw Efsanesi Filmi Yorumu

 

  2Yorum

  1. Pingback: Kasım 2017 Filmleri - Fundalina

  2. Burak Göç   •  

    Sinema için klasikleşen yapımlardan biri olan Testere’yi yıllarca izlememiş biri olarak, üniversitedeyken tek bir günde tüm seriyi izlemiş ve inanılmaz etkilenmiştim. Vizyona çıktığı gibi en önden bir bilet kapıp sinemaya kapağı attım. “Yauuv bu adamlar bu sefer çıtayı nereye taşıyabilirler ki?” dediğim her seferinde ekip çıtayı bir üste taşımayı başarıyor. İnanılmaz muhteşem bir senaryoya harika oyunculuklar eşlik etmiş. Yine muhteşem ve serinin adına yakışan bir filmdi. Seri olarak baktığımızda Testere ilk filmindeki kalitesini katlayarak gitmeyi başaran bence Godfather’dan sonraki tek yapımdır. (Ki bana kalırsa Godfather, 3. filmde çuvallamış sadece gişe yapmaya oynamışlardı.) İçerik için çok teşekkürler 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir