Uğur Böceği Filmi – Lady Bird

Uğur Böceği Filmi – Lady Bird bu cuma vizyonda.

5 dalda Oscar adaylığı bulunan ve en iyi sinema filmi dalında Altın Küre’yi kucaklayan yapım, kendisine Lady Bird ismini uygun gören Christine’in kendini bulma öyküsünü gözler önüne seriyor.

Uğur Böceği Filmi – Lady Bird

Uğur Böceği Filmi, Christine’in 18 yaşına adım atmaya hazırlandığı, ergenliğin zirve yaptığı kısa bir dönemi anlatıyor. Bu açıdan herkesin benzer duyguları yaşadığı ve empati yapabildiği bir süreci ele alıyor. Hem Altın Küre‘yi kazanan hem Bafta’da çok konuşulan ve Oscar’da da 5 dalda adaylığı bulunan filmin konusuna gelince.

 

Uğur Böceği Filmi

Uğur Böceği Filmi

Uğur Böceği Filmi Konusu

Film, Sacramento’da yaşayan Christine’in lisedeki son yılı ile bizleri yakınlaştırıyor.

Christine (Saoirse Ronan), ailesinin verdiği ismi kullanmayı sıradan bulup, kendisine Lady Bird ismini uygun gören 18’ine adım atmak üzere olan sıradan bir gençtir. Katolik okuluna devam eden Christine, hayatından hiç memnun değildir ve gelecek planlarını mümkün olduğunca uzaklaşmak yönünde yapar. Karar verme ve harekete geçme aşamasının tam da kıyısında olan Christine’in önünde pek çok engel bulunur. İlk engel maddi imkansızlıklar ile ilgilidir.

 

Uğur Böceği Filmi

Uğur Böceği Filmi

Christine’nin annesi (Laurie Metcalf), eşinin (Tracy Letts) işini kaybetmesinden sonra ailesini ayakta tutmak için yorulmak bilmeden çalışan bir hemşiredir. Babası ise her ne kadar çabalıyor görünse de yeni bir iş bulamaz. Aile, oğulları Miguel’in (Jordan Rodrigues) üniversite masraflarından henüz kurtulmamıştır. İyi bir üniversiteden dereceyle mezun olan Jordan bile ülke koşullarında kasiyerlikten başka bir iş bulamamıştır.

11 Eylül’ün ardından New York’a gitmek isteyen Christine’nin karşısındaki ikinci engel annesidir. Hayatın getirdikleri karşısında sertleşen, çocukları için çabalayan ve bir o kadar da irade sahibi olan annesi maddi imkansızlıkları öne sürerek Christine’e karşı çıkar. Bu zorluklar Christine’i yıldırmaz, her ne kadar annesi gibi olmamak için mücadele etse de esasen ona çok benzemektedir.

Kimseden destek göremeyen Christine, üniversite başvurusu konusunda bir şekilde babasını ikna etmeyi başarır. Aile ve okul arasında devam eden irili ufaklı anlaşmazlıkların yanı sıra ilk  romantik ilişkisini de yaşamaya başlar, olaylar gelişir.

 

Uğur Böceği Filmi

Uğur Böceği Filmi

Uğur Böceği Filmi Oyuncuları

Greta Gerwig’in yazıp yönettiği film, komedi dram türünde. Frances Ha’dan (senaristlerden biri idi) hatırladığımız Gerwig’in bu ilk yönetmenlik denemesi. Frances Ha’da büyümenin ve hayatın zorluklarını ele alan, boşluğa düşen Frances’in ayakta kalma mücadelesini Christine karakterinde de görmek mümkün. Gerwig, bu hikayede de vazgeçmektense kendine özgü yöntemlerle ayakta kalmayı bilen bir karakteri odağına alıyor.

Lady Bird ile başlayıp Christine dönüşen karakteri Saoirse Ronan başarıyla canlandırıyor. Oyunculuğu gösterişsiz ve çok doğal. Aile ilişkileri, kendi kişiliğini ortaya koyma çabası, sıradan görünmesine rağmen sürüden ayrılış anları etkileyici. Annesi Christine’i bir prenses gibi yetiştirmiyor, çekilen her zorluğu gözüne sokuyor. Karakter olarak annesine çok benzeyen Christine’in özellikle annesi ile girdiği diyaloglar filmin en güçlü sahneleri.

Ronan, Oscar Ödülleri‘nde En İyi Kadın oyuncu adayı ancak Frances McDormand karşısında pek varlık gösterebileceğini sanmıyorum, bekleyip göreceğiz.

Uğur Böceği Filmi

Uğur Böceği Filmi

Anne rolüyle izlediğimiz Laurie Metcalf ise filmin en etkili oyuncularından. Anne rolünün hikayedeki gücü ve yalın anlatımı ile izledikleriniz akıp, gidiyor. Çaresizliğe karşı güçlü bir duruş sergileyen, meşhur kuşak çatışmasına gerçek hayattan diyaloglarla bezeyen anne rolüyle Laurie Metcalf, çevremizde de gördüğümüz anne modelini çok çok başarıyla canlandırıyor. Metcalf, Oscar’da en iyi yardımcı kadın oyuncu adaylarından biri. Özellikle bu dalda sağlam bir yarış olacağa benziyor.

Gazap Üzümleri Etkisi

Filmin açılış sahnesinde anne kızın, daha iyi bir hayat için Kaliforniya’ya gelen çiftçileri anlatan ‘Gazap Üzümleri’nin kaydını dinlerken hüngür hüngür ağladığını görüyoruz. Derken Lady Bird’ün ‘Buradan nefret ediyorum’ demesi, bu asi genç kıza karşı sinirlenmenize ve annesi için üzülmenize sebep oluyor. Bu tür diyaloglar film buyunca karakterler arasında empati kurmamıza, belki taraf tutmamıza sebep oluyor ve çok doğal ilerliyor. Filmin en etkileyici yanı bu doğal akışı…

Uğur Böceği Filmi

Uğur Böceği Filmi

Ronan ve Metcalf’a başarılı oyunculukları ile Tracy Letts, Lucas Hedges, Timothée Chalamet, Beanie Feldstein, Lois Smith, Stephen McKinley Henderson, Odeya Rush, Jordan Rodrigues, ve Marielle Scott eşlik ediyor.

Uğur Böceği Filmi, sıradan kabul edilebilecek bir hayatın tüm doğallığını, şık kareler ve başarılı oyunculuklarla anlatıyor. Olay döngüsü kısıtlı bir zamanı ele almasına rağmen sıkıcı olmaktan uzak ve zaman zaman eğlenceli ilerliyor. Annesiyle yüzleşen ve evden uçmak isteyen Lady Bird’ün hikayesi güçlü, dramatik ve olabildiğince doğal aktarılmış. Öte yandan bilmediğimiz bir hikaye değil, sıradan, şaşırtmıyor ama doğallığı sebebiyle etkiliyor.

 

Uğur Böceği Filmi

Uğur Böceği Filmi

 

Film, bir anne ile ergenlik çağındaki kızı arasındaki gel gitli bağı ve çekişmeyi hem mizahi hem de duygusal yönüyle sergiliyor. Kendi kimliğini oluşturmaya ve uçmaya çalışan Lady Bird’ün hayalleri, hedefleri, arkadaş ve aile ilişkileri size de hiç yabancı gelmeyecektir.

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

 

Uğur Böceği Filmi Fragmanı

Uğur Böceği Filmi Yorumu

  1 Yorum

  1. Pingback: Mart 2018 Filmleri - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir