UiPath, Türkiye Faaliyetlerine Başladı

UiPath, Türkiye faaliyetlerini Tansu Yeğen’in liderliğindeki tecrübeli ekibi ile başlattığını düzenlediği basın toplantısı ile duyurdu.

UiPath hakkında merak edilenler ve UiPath çözümleri yazımda sizi bekliyor.

UiPath, Türkiye Faaliyetlerine Başladı

Robotik Süreç Otomasyonu ve Yapay Zeka konusunda dünyanın lider yazılım şirketi olan UiPath, Türkiye’deki operasyonlarının başına Genel Müdür olarak Tansu Yeğen’i atadı.

Tansu Yeğen, son 25 yıldır ülkemizde, Almanya ve Ukrayna’daki teknoloji ve telekomünikasyon alanındaki lider şirketlerde edinmiş olduğu satış, strateji ve iş ortakları alanındaki derin tecrübesiyle UiPath’e katıldı.

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika başkanı Kulpreet Singh, ‘Tansu’nun 10 kişilik tecrübeli ekibi ile faaliyetlerimizin Türkiye’de de başlatmış olmasından dolayı heyecan duyuyoruz, kendisi hem özel ve kamu sektöründeki müşterilerimizle hem de iş ortaklarımızla verimli işbirlikleri kurmamızı sağlayacak’ dedi.

Telekomünikasyon, finans, sigorta, perakende, enerji başta olmak üzere birçok farklı sektördeki şirketler ülkemizde UiPath’in robotik süreç otomasyonu çözümünü kullanıyor ya da değerlendiriyor. Bunun yanında, önde gelen bilgi teknolojileri ve danışmanlık şirketleri, ülkemizdeki kurumlara bu çözümü sunmak üzere UiPath’in yetkili iş ortağı oldular.

 

Robotik Süreç Otomasyonu pazarının, 2021 yılında 3.3 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Türkiye Genel Müdürü, Tansu Yeğen, ‘Ülkemizdeki kurumlar verimliliklerini artırmak, çalışanlarının memnuniyetini artırmak ve dijital dönüşümlerini hızlandırmak için devamlı yeni çözümler değerlendiriyorlar. Ekibimle birlikte özel ve kamu sektöründeki kurumlarla yakın çalışarak, UiPath’in Robotik Süreç Otomasyonu ve Yapay Zeka teknolojisi sayesinde öncelikle tekrarlanan süreçlerinin yazılım robotları tarafından yapılmasını sağlayacağız. Bu sayede kurumların hızlanmasına, çalışan memnuniyetlerinin artmasına ve masraflarının da azalmasına destek olacağız’ açıklamasında bulundu.

Forrester’ın tahminlerine göre 2017’deki 507 milyon dolar olan Robotik Süreç Otomasyonu pazarının, 2021 yılında 3.3 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

 

Robotik Süreç Otomasyonu Nedir?

Robotik Süreç Otomasyonu, kural bazlı bir süreci ve işi tamamlamak için dijital sistemler ve uygulamalar kullanan insanı, birebir taklit ederek, el ve göz ile yaptıklarını onun yerine, hızlı ve hatasız bir şekilde gerçekleştirilmesi için yapılandırılan ve ‘ROBOT’ olarak isimlendirilen yazılım teknolojisidir.

RPA robot, çalışanların katma değersiz işlerini dijital asistan olarak üzerine alır ve ortalama olarak %45 vakit harcadıkları bu rutin, sıkıcı ve kural bazlı işleri onların adına gerçekleştirir ve çalıştıkları kuruma ek kapasite kazandırır. Bu sayede çalışanlar, duygusal zeka, empati, kavramsal beceri, müşteri ile iletişim gerektiren ve insan zekasına ihtiyaç duyulan katma değerli işleri gerçekleştirir.

 

 

UiPath Hakkında

  • 2005 yılında Daniel Dines tarafından Romanya’da kurulan UiPath’in merkezi New York olup, bugün itibariyle 15 ülkede faaliyetlerini sürdürmektedir.
  • UiPath platformu, kurumsal robotik süreç otomasyonu pazarında lider konumunda olup, dünyada 1.800 civarında özel ve kamu kurumunda çalışan 200.000 kişi tarafından kullanılmaktadır.
  • UiPath’in temmuz ayı verilerine göre yıllık cirosu 100 milyon dolara ulaşmıştır ve 21 ay önce 1 milyon dolar olan cirosunu bu kısa süre içerisinde 100’e katlamıştır. 2018 sonunda 2017 cirosuna göre 5 kat büyüme tahmin edilmektedir ve şu anda 1.400 çalışanı bulunmaktadır.
  • Dünyada 250.000’nin üzerinde UiPath sertifikalı uzmanıyla UiPath, kurumların dijital dönüşümünü en etkin şekilde desteklemektedir.
  • UiPath, Ekim 2018 itibariyle Amerika’da çalışanların en mutlu olduğu 6. şirket olarak yer almaktadır.
  • Günümüz itibariyle Pazar değeri 3 milyar dolara ulaşan UiPath, RPA çözümlerine daha fazla yapay zeka ve makine öğrenimi algoritmalarını eklemekte ve kurumlara daha iyi hizmet verebilmek için odaklı çalışmalarını sürdürmektedir.

UiPath’in eğitimi ve tam sürüm ürünleri deneme amaçlı ücretsiz olarak Uipath Akademi adlı eğitim sitesinde sunulmakta olup bu sayede çalışanlar, ürünü kullanıp kendi robotlarını kolayca üretebilmektedir. Ücretsiz olan UiPath Akademi sitesinden her gün 2.000’nin üzerinde diploma verilmektedir.

UiPath, 2018 yılının ilk yarısında 100 milyon dolar yıllık tekrarlanan ciroya ulaşmış. Şirket Forrester WaveTM: Robotic Process Automation, Q2 2018 tarafından ‘Yazılımın Özellikleri’, ‘Pazarda Kabul Görme’ ve ‘Strateji’ kategorilerinde en yüksek puanı almış. Günümüzde pazar değeri 3 milyar dolar olan UiPath, RPA çözümlerine daha fazla yapay zeka ve makine öğrenimi algoritmalarını ekleyerek, kurumlara daha iyi hizmet verebilmek için tüm dünyadaki genişlemesini sürdürüyor.

 

UiPath Çözümleri

UiPath Studio:

Studio ortamında süreçler çizilerek ya da ekranı kaydedilerek, dijitale çevrilebilmektedir. Teknik olmayan kişilerden kod kullanmak isteyen yazılım mühendislerine kadar her seviyede kişinin süreçlerini otomasyona geçirmesi kolayca gerçekleşmektedir.

UiPath Orchestrator:

Robotların yönetimini ve yapılandırmasını yapmaktadır. Bulut veya bir sunucudan çalışabilir, robotların iş güçlerini yönetir ve raporlar. Bu sayede robotlara atanan iş yükü ne olursa olsun, mevcut robotlar arasında yük dağılımını yaparak en etkin ve verimli bir şekilde onların kullanılmasını sağlamaktadır.

UiPath Robotları:

Kendilerine atanan süreçleri insan etkileşimi gerektirerek ya da gerektirmeden (24×7) çalışır. Robotlar aynı insanlar gibi çalışanlar tarafından çağrılır ve görevlerini yaparlar. Aynı zamanda yapay zeka özellikleri ile kendisini yapılandırabilir, diğer yapay zeka gibi yazılımlara bağlanıp oralardan da bilgi alabilir ya da ekrandaki bilgileri okuyup elde ettikleri verilerle işlemler yapabilirler.

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir