Cadılar Bayramı Filmi

Cadılar Bayramı Filmi – #Halloween, 26 Ekim Cuma günü vizyona giriyor.

Basın gösterimi ile izlediğim film hakkında merak edilenler ve yorumum yazımda sizi bekliyor.

Cadılar Bayramı Filmi 

Cadılar Bayramı Filmi Halloween, John Carpenter’ın kült eserinden ilham alıyor. Yapımcılar David Gordon Green ve Danny McBride, 1978’de yaşanan olaylara yeni bir yön vererek hikayeyi geliştirmiş. John Carpenter ve Jamie Lee Curtis’de filmin idari yapımcıları arasında yer alıyor.

Günümüzde “slasher” diye tabir edilen maskeli katillerin babası olan Michael Myers geri dönüyor. Sessiz, acımasız, son derece sakin seri katilimiz yine tulumuna ve maskesine bürünerek bir başka cadılar bayramını daha kan gölüne çeviriyor.

 

 

Korku filmlerinin ustası John Carpenter’ın, baş yapımcı ve kreatif danışman olarak yer aldığı bu kült korku serisinde Jamie Lee Curtis, ikonik rolü Laurie Strode ile geri dönüş yapıyor. Laurie, yıllar önce bir Cadılar Bayramı gecesinde öldürülmek üzereyken elinden zor kurtulduğu seri katil Michael Myers ile son kez yüzleşiyor.

Filmin konusuna geçmeden önce Michael Audrey Myers’ın geçmişini ve kim olduğunu hatırlatmakta fayda var.

1963 yılında 6 yaşında olan Myers’ın hikayesi ablası Judith’i öldürmesiyle başlıyor. Bu olayın ardından ailesi tarafından süresiz olarak Kentucky’de bulunan bir devlet hastanesi olan Smith’s Grove Warren County Sanitarium’a kapatılıyor. Bundan 15 yıl sonra 1978’den hastaneden kaçmayı başaran Michael, kendi kanından olan herkesi öldürmek amacıyla tekrar evine dönüyor. Psikoloğu Dr. Lomis’de Michael’i bulmak için peşine düşüyor. Bu katliamda kurtulan tek kişi Laurie’den başkası değil.

 

Cadılar Bayramı Filmi Konusu

1978 yılı Cadılar Bayramının üzerinden kırk yıl geçmiştir. Michael Myers bir hapishanede gözetim altında tutulmaktadır. İnternet üzerinden yayın yapan iki gazeteci hala bir fenomen olan Myers ile ilgili bir haber yapabilmek umuduyla burayı ziyaret eder. Dr. Sartain’in (Haluk Bilginer) gözetiminde olan Michael, tıpkı bir hayvan gibi zincirlenmiş ve en ağır akıl hastaları ile birlikte kalmıştır. Gazeteciler Dana ve Aaron, vahşet gecesi hakkında daha fazla şey öğrenmek için Michael’i zorlar ancak yanıt alamazlar. Dr. Sartain hastasına karşı çok tutkulu ve ilgi doludur ancak o da fazla bilgi vermekten kaçınır.

Buradan elleri boş dönen Karen ve Aaron, Laurie Strode (Jamie Lee Curtis) ile röportaj yapmak için yollara düşer. Laurie yaşadıklarını hala atlatamamıştır. İzole ve korunaklı evinde yalnız yaşamaktadır. Michael Myers’ın bir gün geri döneceğini ve yarım kalan işini bitireceğini düşündüğü için kendisini bu karşılaşmaya hazırlamıştır. Bu hazırlık Laurie için adeta bir saplantı haline gelmiştir ve bu uğurda kızı Karen (Judy Greer) ile uzaklaşmıştır. Torunu Allyson ile (Andi Matichak) nadiren görüşmektedir. Gazeteciler Laurie’yi kızdırır ve bu röportaj da başarılı olmaz.

Tüm bunlar olurken Michael Myers ve birkaç için nakil kararı çıkar. Hapishane nakil aracı yolda kaza yapar ve Michael Myers kaçmayı başarır. Laurie, 40 yıl önce bir Cadılar Bayramı gecesi kendisini öldürmeye çalışan maskeli katil Michael Myers ile yüzleşmeye hazırdır, olaylar gelişir.

 

Cadılar Bayramı Filmi Oyuncuları

David Gordon Green’in yönetmen koltuğunda oturduğu filmin oyuncu kadrosunda Jamie Lee Curtis, Nick Castle, Judy Greer, Will Patton, Haluk Bilginer, Virginia Gardner ve Andi Matichak bulunuyor. David Gordon Green, Jeff Bradley ve Danny McBride ile filmin senaryosuna da imza atmış.

Laurie Strode rolü ile kariyerine başlayan Jamie Lee Curtis, güçlü bir geri dönüş yapıyor. Bir dönem aksiyon ve komedi filmleri ile de adından söz ettiren Curtis’i uzun zamandır izlemiyorduk. Gittikçe güçlenen ve intikam peşinde olan Laurie’yi izlemek çok keyifliydi. Kızı ve torunu rolünde izlediğimiz Judy Greer ve Andi Matichak’da oldukça başarılı oyuncular. Oyuncu ve dublör James Courtney ise Michael Myers’ı canlandırıyor.

Haluk Bilginer’i Dr. Sartain rolüyle izlemek ise ayrı bir gurur kaynağıydı. Dr. Sartain tıpkı Dr. Lomis gibi önemli bir karakter. Film içinde ayrıca keyif aldığım ve gerilim dozunu hafifleterek gülümseten oyuncular ise Vicky rolüyle Virginia Gardner ve Julian rolüyle çocuk oyuncu Jibrail Nantambu oldu. Çok doğal ve başarılıydılar.

 

Film bir final kapışmasının örgüsünü özenle kare kare işlerken, nostalji de yaşatıyor. Michael Myers karakteri her zamanki çizgisinde. Sinsice geziyor, detayları görebilmemize imkan tanıyor – hızlı hareket etmiyor, konuşmuyor ve asla acımıyor. Sadece bıçağın sesini ve kanın akışını duyuyoruz. Filmin ritmi de hiç düşmüyor. Belki çok tempolu değil ama genel olarak öyküyü “izleyiciyi sıkmadan ve boğmadan” finale taşıyor. Filmin negatif tarafları ise cadılar bayramı atmosferini tam yansıtamaması, tuhaf tuvalet ve gereksiz okul partisi sahneleri. Özellikle gazetecilerin bulunduğu sahneler aşırı zorlama olmuştu.

Filmin sinematografisi de önceki filmlerden bolca izler taşıyor. David Gordon Green’in buna saygı duymasını ve genel havayı devam ettirmesini çok değerli olduğunu düşünüyorum. Filmin süresi 106 dakika ve özellikle seriye ilgi duyanların beğeneceği tatta. Ancak büyük beklenti içerisinde izlememenizi öneririm. Michael Myers ile ilk defa tanışacak olan izleyiciler (her ne kadar karakterlerin kim olduğu kısa aktarılsa bile) filmi muhtemelen çok sevmeyecektir.

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

 

Cadılar Bayramı Filmi Fragmanı

Not : Film, Cadılar Bayramı filmlerini en başından beri finanse eden Trancas International Films’in kurucusu Mustafa Akad’a ithaf edilmiş.

 

Ekim 2018 filmlerini hatırlamak isteyenlere aşağıdaki yazımı da öneririm.

Ekim 2018 Filmleri

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir