Webrazzi Fintech 2017’nin Ardından

Gelin sizi Webrazzi Fintech 2017’ye götüreyim.

Webrazzi Fintech 2017 konferansı, blockchain, kripto paralar, fintech girişimleri, sektörün önemli isimlerinden yeni lansmanlar, günümüz bankacılık dünyası ve öne çıkan fintech gelişmelerini ele aldı.

Alanında birbirinden değerli ismi dinleme fırsatı bulduğumuz konferansta aldığım notları sizin için derledim.

Webrazzi Fintech 2017

Webrazzi Fintech 2017’nin açılış konuşmasını Arda Kutsal yaptı. Tüm sene boyunca yapılan konferansları hatırlatan Kutsal, bitcoin’in önlenemez yükselişine dikkat çekti ve gün içinde yapılacak konu başlıklarına ve konferansa ilginin çok büyük olduğunu belirtti.

 

Günün ilk panelinin başlığı “Dijital Dünyada Girişimcilik Ekosistemi” idi. 

Arda Kutsal’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Türkiye İş Bankası Bireysel Bankacılık Pazarlama Müdürü Burak Sezercan ve Türkiye İş Bankası Dijital Bankacılık Müdürü  Mehmet Fahri Can’ı dinledik.

Türkiye İş Bankası’nın ana destekçisi olduğu ve Kolektif House’un yönettiği Workup Girişimcilik Programı ile panel başladı.

 

 

Türkiye İş Bankası Bireysel Bankacılık Pazarlama Müdürü Burak SezercanGirişim ve girişimcilere destek yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Burada fırsat var ve fintech’ler hızlılar, efektifler. Bizde de müşteri, big data ve sermaye var. Bunları birleştirdiğiniz zaman güzel işler ortaya çıkıyor.
Önce bu işin regülasyonu geldi, Bu bence önemli bir etki oldu. Ekosistemde aracı kurumlar, bankaların rakipleri, finansal teknoloji üretenler ve elektronik para şirketleri var. Biz bunları “blockchain’i hariç tutarak” bu fintechlerle ya işbirliği içindeyiz ya da satışlarına aracılık ediyoruz. Dolayısıyla yürüyen ve yaşayan bir işbirliğimiz var. Bundan sonra bu işbirlikleri daha da büyüyecektir. Bunları nasıl büyüteceğiz noktasında ekosistemi nasıl büyüteceğimize de kadar vermemiz lazım.Özellikle iki yöntem üzerinde duruyoruz. İlki fintechlerle işbirliği yaparak müşterilerimize farklı hizmetler sunmak, diğeri ise fintechlere yatırım yapmak” dedi.

Sezercan, İş Yatırım ile Maxis Investments markası altında girişimlere ve Fintechlere yatırım yapacaklarını açıklayan Sezercan, fonların kısa zaman içinde kurulacağını da belirtti. Girişimlere daha yakın olmak için iki yöntem olduğunu belirten Fahri Can, ilk yöntemin sektör haberlerini ve raporlarını takip etmek olduğunu ikinci yöntemin ise girişimlerin içinde yer almak olduğunu belirtti. Girişimlerin yanında yer almak için Türkiye’de Kolektif House’ta Workup‘ı kurduklarını belirten Fahri Can, yurt dışında ise yazılım şirketleri olan SoftTech üzerinden kurulan Maxitech ile Silikon Vadisi’ne adım attıklarını da ekledi.

 

 

Türkiye İş Bankası Dijital Bankacılık Müdürü  Mehmet Fahri Can ”Biz dijitalleşmeye başladığımızda ilk konuşmaya başladığımız konu fintech’ler oldu. Fintech’ler yeni iş modellerini ortaya çıkarıyor. Fintech’ler tehdit midir sorusunun cevabını detaylı olarak araştırdık ve incelemeye başladık. Fintech’lerle ilgili konuşmaya başladığınızda bunu finansal servislerle kısıtlarsanız anlamsız olur. Daha geniş düşünmye ihtiyacımız var. Fintechleri genel olarak ele aldığımız bu işte farklı disiplinlerin bir araya gelmesi ve birlikte hareket etmek çok önemli. Lokalden globale bir yolculuğunuz olmalı” dedi.

 

 

Ardından sahneye BKM Genel Müdür Yardımcısı Serkan Yazıcıoğlu  geldi ve“FinTech Dünyası ve BKM” sunumunu gerçekleştirdi.

BKM çalışanlarının sahip olduğu dijital para “Keklik”e değindi. Keklik de tıpkı diğer blockchain gibi dağıtık mimaride blokzincirlerinde değerin nasıl eşzamanlı olarak farklı veri tabanlarına yazılır, nasıl güvenli kılınır ve tek bir noktada dijital kimliğini doğrulamış olan kişinin diğer noktalarda dijital kimliğinin nasıl kabul edilir olduğunu test ediyor. Şirket içi sadakat programı olan Keklik’in haricinde Akıllı Sözleşmeler ve Dağıtık Defter teknoloji BKM’nin teknolojiyi yakından takip ettiğini gösteriyor. İlerleyen süreçte ise Mutabakat’ın da dahil olduğu yeni teknolojiler BKM’nin yol haritasında yer alıyor.

 

“Fintech alanında BKM olarak yaptığımız çalışmaları bugün sizlere hatırlatmak isterim.

Finansal servislerin teknolojiyle birleşmesiyle hayatımıza giren Fintech alanında bir kelime bulutuna döksek zengin bir kelime bulutu ile karşılaşırız. 

Dünyamız her geçen gün daha da dijitalleşiyor ve İnternet’e bağlı olan kişi sayısı artıyor. 15 sene öncesinin dev şirketlerinin yarısı günümüzde yoklar.

Teknoloji konusuna yatırım yapan firmalar dinamik yapıları ile zirveyi ele geçiriyorlar. Artık dünyayı dijital dönüşümü gerçekleştirmiş teknoloji şirketleri yönetiyor.

2015’te Amazon’un pazar değeri Walmart’ı geçti. Bunu karşılık Walmart’ın 2000 yılından beri aynı seyirde olduğunu görebilirsiniz. Hayatlarına dijitali sokan firmalar rakiplerinden iki adım önde gidiyorlar.

Eğer şirketler yeni teknolojileri çalışmalarına dahil etmezse ileride bu şirketlerin %40’ı yok olacak. BKM olarak teknolojiyle finansal hizmetleri buluşturduk. Fintechlere inanıyor ve güveniyoruz.

Son 3 yılda dünyada Fintech’lere yatırımın arttığını görüyoruz. Geçtiğimiz yol 1000 fintech’e yatırım yapıldı. Yatırım büyüklüğü ise 14 Milyar Dolar olarak gerçekleşti. Dünyada fintech ürünlerini en çok kullanan ülkelerden Çin ve İngiltere diğer ülkelerden daha fazla öne çıkıyor. Önümüzdeki dönemde ise Hindistan’ın öne çıkacağı düşünülüyor. Geçtiğimiz yıl dijital ödemelere yaptıkları yatırım sebebiyle Hindistan bir gelecek değeri. Meksika ve Brezilya’da diğer öne çıkacak ülkeler. Sigorta ise en çok yatırım alan Fintech sektörü olarak göze çarpıyor. Fintech ürünlerini en çok kullanan grup ise gençler. Türkiye’nin bölgesinde lider bir Fintech merkezi olması için tüm ekosistemin desteği şart. Türkiye’nin yabancı girişimleri ülkeye çekme potansiyeli var ve bunları kullanmalıyız. Regülatif düzenlemelere ve devlet desteğine ihtiyaç var”. 

Yazıcıoğlu Blockchain’in kullanım alanlarını ve kavramlarını da bizlerle paylaştı. Yazıcıoğlu, Fintech’in yaşam süresini 3’e ayırdı 2010 öncesinde Fintech dünyası ile bankaların rakip olarak görüldüğü 2010 önesi dönemi, sonrasında ise iş birliği dönemine girdiğimiz 2010-2015 yılları ve 2015 yılı sonrası açık bankacılık ve yeni teknolojiler dönemi.

 

 

Microsoft Türkiye FSI Lead Duygu AteşFintech’lerin Finans Sektörüne Etkisi” ile Webrazzi Fintech 2017’deydi.

Ateş “Fintech (hem şirketimiz hem de bireysel olarak) çok heyecan duyduğumuz bir konu. Şirketimizin yapısı gereği fintechlere yakınız” dedi ve Microsoft’un “Mobile First” ve “Cloud First” prensibiyle hareket ettiğini ekledi. Microsoft’un mobil ve bulut teknolojilerine öncelik verdiklerini ve bu alt yapıları güncel teknolojilerle desteklediklerini de söyledi.

Altyapı çalışmaları konusunda ise ilk olarak bot altyapı çalışmalarını örnekledi. Bunun güncel bir teknoloji olmamasına rağmen gündemde olduğunu, çünkü ardında yapay zeka ve machine learning gibi teknolojiler kullanıldığını ve bu sayede tıpkı canlı ve gerçek bir kişiden destek alır gibi bir yapı sunduğunun altını çizdi. Bu sebeple Microsoft olarak bu altyapı çalışmalarına önem verdiklerini belirtti.

Finansal servislerin dijital dönüşümüyle birlikte geleneksel bankacılığın yanı sıra öngörüye dayanarak hareket eden bankalar ortaya çıktı. Finans sektörünün dijital dönüşümü diğer sektörlerden farklı ele alınmalı. Bankacılık işlemlerinin yüzde 40’tan başlayarak yüzde 70’e varan bir oranda dijitalden gerçekleşiyor. Bankacılık müşteri beklentilerini anlayan ve daha hızlı yanıt veren bir yapıya doğru ilerliyor. Geleneksel bankacılık altyapısı bir yandan devam ederken, müşterilerinin karşısına alternatif çözümler sunan bankalara daha fazla rastlayacağız. Elimizdeki veriler bunu gösteriyor. Müşteri beklentileri ve teknoloji kullanımının çeşitlenerek yaygınlaşması bunun en büyük sebebi. 

 

 

Günün en çok ilgi gören bölümlerinden biri Webrazzi Ürün Yöneticisi Erman Taylan’ın gerçekleştirdiği “Blockchain ve Kripto Para Dünyası” başlıklı sunum oldu. Herkesin bu alanda söz söylemeye çalıştığı şu günlerde Taylan’ın konuya hakimiyeti ve böylesi karmaşık bir yapıyı sadeleştirerek anlatması alkışlanacak bir hareketti.

Blockchain güven konusunu ortadan kaldırıyor, dağıtık bir veri tabanı ve aracıları da ortadan kalkıyor. Şeffaf bir veri tabanından bahsediyoruz. Bitcoin’de blockchain altyapısını kullanıyor. Şefaf bir veri tanından bahsediyoruz. Bitocin blockchain altyapısını kullanıyor. Blockchain teknolojisi nasıl çalışıyor? Cevabı görselde. 

350 Milyarlık pazar payında en büyük dilim % 55 ile #Bitcoin’in Günümüzde 1325 farklı kripto para var. Kripto paralar 15 Milyar dolar günlük hacme sahip. Bu hacmin 20 Milyon Doları Türkiye’den.

Erman Taylan’ın gerçekleştirdiği sunumun ses kaydı elimde mevcut, bölmeye kıyamadım ve ilk boş zamanımda bu kaydı metne dökerek sizlerle paylaşacağım.

 

 

 

 

İlk Girişim Lansmanı ile Webrazzi Fintech 2017 konferansı sürdü. “Kripto Para Borsası“ girişimi ile Binans Kurucu Ortağı Hakan Baş’ı dinledik.

Hakan Baş “Kripo para konusunu gri bir alan olarak gören var. Bence bu alanda çok ciddi bir fırsat ve ilgi var. Yakın çevremde de bu konuda çok fazla soru alıyorum. Tüm bunlara çözüm için “Kripto Para Borsası“ Binans’ı kurduk. Hızlı getiri ve kazanç getirdiği için #Bitcoin şu anda en popüler kripto para. Binans’ın hizmete açılması ise 4-5 ayı bulacak. Yatırım süreci ise yılbaşından sonra başlayabilir” dedi

 

 

Ardından Arda Kutsal moderatörlüğünde “Fintech alanında bundan sonra ne bekliyoruz?” paneli gerçekleşti. Panelistler ise Botudio Kurucu Ortağı Ali Erhan Tamer, Kimlic Kurucu Ortağı Gökhan Seçkin ve Hangikredi CEO’su Yılmaz Sonışık idi.

 

Fintech Girişimlerinin sunumlarıyla gün devam etti.

 

Akıllı BES’i Kurucusu Onur Yurtsever’den dinledik. Yurtsever “İhtiyaçları ve istekleri birleştirdiğinizde çok başarılı sonuçlar elde edebiliyorsunuz. Bir finansal deneyimde ürünü tasarlamak önemli, ardından algoritmalar yapılandırılıyor” dedi.

Akıllı Bes kişiye özel akıllı yatırım tavsiyeleri veren ve daha iyi bilgilendirilmiş finansal kararlar almasına destek olan FinTech hizmet platformu

 

 

Tüm emlak portföyünüze ait ödemelerinizi takip edebileceğiniz Fintech girişimi e-kira’yı, kurucusu Berkay Yavuz’dan dinledik. E-kira geçtiğimiz yıldan beri pek çok ek özellik ile geliştirilmiş.

 

 

Gayrimenkul dikeyinde teknoloji odaklı  Fintech girişimi Endeksa’yı, Kurucu Ortağı Görkem Öğüt’ten dinledik. Endeksa, 5 farklı algoritma üzerinden veri topluyor ve dinamik sonuçlar üretiyor.

 

 

Şirketlerin ticari ilişkide bulunduğu müşterilerin ödeme yeterliliklerini ölçen karar destek sistemi Fanaliz, algoritmalar üzerinden müşteri ile ilgili risk kararını kısa sürede üreten bir Fintech girişimi. Fanaliz’i Kurucu Ortak Atakan Yücel’den dinledik.

 

Kullanıcılarına mesajlaşma uygulamaları üzerinden ürün alışına ve satışına imkan sağlayan Fintech girişimi Paym.es’i Kurucu Ortak Sabrican Zaim’den dinledik.

 

 

İkinci Girişim Lansmanı ile Webrazzi Fintech17 konferansı sürdü.

Blockchain tabanlı mikro kredi ve kredi skorlama girişimini, Colendi kurucusu Bülent Tekmen’den dinledik. Bülent Tekmen’in haricinde 3 kurucu ortak ile birlikte kurulan Colendi, İsviçre merkezli bir girişim. Türkiye’de de Ar-Ge merkezine sahip olan Colendi, mikro kredi ve kredi skorlama girişimi. Tekmen, Colendi’yi son girişimi olarak tanımladı. Demokratik ve insancıl bankacılık nasıl yapılır sorusu üzerinden ihtiyaçlara yönelik geliştirilen Colendi, temelde Blockchain tabanlı bir protokol.

 

Colendi Nedir? 

Geleneksel finans yöntemlerine ve katılım bankacılığı gereksinimlerine tamamen uyumlu biçimde çalışan blockchain tabanlı kredi skorlama ve mikro kredi platformu olan Colendi, World Crypto Economic Forum’unda resmen tanıtıldı. Merkezi olmayan blockchain altyapısı üzerine inşa edilmiş bir girişim olan Colendi, bankalar ve geleneksel kredi kuruluşlarının eksik kaldığı noktalarda tüketicilere hızlı ve güvenli bir çözüm sunuyor.

Kurucuları arasında ininal ile ismini duyuran Bülent Tekmen’in de yer aldığı Colendi, dijital bankacılık ve teknoloji sektöründe yer alan birçok deneyimli isimle geliştirildi.

Blockchain teknolojisi sayesinde dijital kredi skoru oluşturma sistemini bir adım öteye taşıyan Colendi, kullanıcıların akıllı telefonları aracılığıyla alışveriş alışkanlıklarını, sosyal medya hesaplarını ve finansal durumlarını gözden geçirilerek kişiye özel kredi puanlaması yapıyor. Geleneksel bankaların sadece finansal verileri gözden geçirdiği günümüzde, bankalardan bağımsız olarak gerçek kullanıcı verilerinden kredi skoru üretilebiliyor.

Colendi tarafından geliştirilen merkezi olmayan kredi skorlama sistemi blockchain altyapısının gücünü ve güvenliğini kullanıyor. Kullanıcılardan elde edilen veriler üçüncü şahıslarla paylaşılmıyor ve güvenli biçimde değerlendirmeye tabi tutuluyor.

.

Colendi şu an için bankacılığa odaklansa bile farklı kullanım alanlarına yönelik de hizmet edecek. Bülent Tekmen “Dünyada 1 Milyar kişiye ulaşabileceğimiz İslami Bankacılık kullanıcıları var. Kullanılabilecek çok farklı ürünleri piyasaya sürebileceğimize inanıyoruz.” açıklaması yaptı ve “Bölgesel değil, global bir çalışma hedefledik. Biz bir protokolüz ve bu protokolü kullanabilecek herkes hedef kitlemiz” diye de ekledi.

Bülent Tekmen, kurucusu olduğu ininal’a ve ininal ekibinin başarılarına da değindi, finansal network üzerinde değer yaratmak için çalıştıklarını belirtti.

 

Webrazzi Fintech 2017’de aldığım notları sizlerle paylaşmaya çalıştım. Konferansa dair anlık paylaşımlarımızı #Fintech17 etiketi üzerinden paylaştık.

 

Fayda görmeniz dileğiyle…

  2Yorum

  1. Halil gönül   •  

    İlgiyle okudum yazınızı. benim için oldukça yabancı bir konu olsa da ilgimi çekti.

  2. Pingback: 2017 Yılında Gerçekleşen Etkinlikler - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir