YouTube Film Festivali Başladı

29 Mayıs’ta start alan YouTube Film Festivali Başladı. 29 Mayıs – 7 Haziran tarihleri arasında, ücretsiz olarak yüzlerce filmin yayınlanacağı festival hakkında merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz. 

YouTube Film Festivali Başladı

Film endüstrisini kutlamak ve COVID-19 çabalarına maddi destek olmayı amaçlayan festival, “We Are One: A Global Film Festival” adını taşıyor. Cannes Film Festivali, Sundance Film Festivali ve Tribeca Film Festivali de dahil olmak üzere bu projeye destek veren 21 film, YouTube We Are One kanalı üzerinden ücretsiz yayınlanacak. 

We Are One: A Global Film Festival

Cannes Film Festivali, Sundance Film Festivali ve Tribeca Film Festivali de dahil olmak üzere bu projeye 21 film festivali katılım sağlıyor. 29 Mayıs – 7 Haziran arasında, ücretsiz olarak yüzlerce film yayınlanacağı YouTube Film Festivali, “We Are One: A Global Film Festival” adını taşıyor. 

Dünyanın dört bir yanından 21’den fazla film festivalinin küratörlüğünü yaptığı bu 10 günlük küresel film festivali; ücretsiz izlenebilecek kısa film, VR, televizyon filmleri, festival filmlerinden oluşuyor. İzlenebilecek yapımların çoğu ilk gösterimlerini burada yapıyor. Filmlerin gösterimleri orijinal dili üzerinden yapılıyor, nadir olarak altyazı seçenekleri de sunuluyor. Festivalin takvimi üzerinden izlemek istediğiniz filmleri seçerek hatırlatıcı oluşturabiliyorsunuz. Günde ortalama 10-12 yapımın sunulduğu festivalde paneller ve film yapımcılarının katılımıyla gerçekleşen özel programlar da bulunuyor. İzlediğiniz yapımlar üzerinden dilerseniz bağış yapabiliyorsunuz. Yapılan bağışlar ekran üzerinde sürekli güncelleniyorve bu sayede bağışa teşvik sağlanıyor. 

YouTube Film Festivali Takvimi

“We Are One: A Global Film Festival” adını taşıyan YouTube Film Festivali takvimine aşağıdan ulaşabilirsiniz. Kaçırdığınız film ve programlara daha sonra yine kanal üzerinden ulaşabilirsiniz. 

http://www.weareoneglobalfestival.com/schedule

YouTube Film Festivali Seçkisi

Kendim için seçtiğim yapımların bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Ticket of No Return –  Dönüşsüz Bilet 

Berlin’e tek yönlü bir bilet satın alan ve tek amacı çatlayana kadar içmek olan yalnız bir kadının öyküsünü anlatan filmin yönetmeni Ulrike Ottinger. Filmin oyuncu kadrosunda Nina Hagen, Tabea Blumenschein, Magdalena Montezuma ve Eddie Constantine yer alıyor. 

Uluslararası Berlin Film Festivali küratörlüğünde izleyiciyle buluşacak olan film, 1 Haziran saat 9:00’da izlenebilir. 

Ticket of No Return

The Cats – Kediler 

Sırlarla dolu yaşlı bir adama sığınan sokak kedisinin öyküsünü anlatan Meksika yapımı animasyonun yönetmeni Alejandro Ríos. 

Guadalajara International Film Festivali küratörlüğünde izleyiciyle buluşacak olan animasyon, 1 Haziran saat 12:30’da izlenebilir. 

The Short Film Selection in Competition at the 72nd Festival de Cannes: Program 1

Cannes Film Festivali küratörlüğünde izleyiciyle buluşacak olan üç kısa film ( The Jump – Anna – The Nap) 1 Haziran saat 03:00’de izlenebilir. 

Shiraz: A Romance of India

17. yüzyıl Babür hükümdarı Şah Jahan ve kraliçesi arasındaki romantizme dayanan sessiz film, dünyanın en ikonik yapılarından biri olan Tac Mahal’e yolculuğa çağırıyor. BFI National Archive tarafından restorasyonu yapılan film, Franz Osten imzasını taşıyor. 

BFI Londra Film Festivali küratörlüğünde izleyiciyle buluşacak olan film, 2 Haziran saat 12:15’te izlenebilir. 

Shiraz: A Romance of India

The Short Film Selection in Competition at the 72nd Festival de Cannes: Program 3

Cannes Film Festivali küratörlüğünde izleyiciyle buluşacak olan dört kısa film (Who Talks (Ingen Lyssnar), Monster God (Monstruo Dios), The Van, Butterflies (Parparim)) 2 Haziran saat 02:30’da izlenebilir. 

Tribeca Talks: Francis Ford Coppola and Steven Soderbergh

Apocalypse Now’ın 40. yıldönümü şerefine Francis Ford Coppola ve Steven Soderbergh’i bir araya getiren paneli de izleme listenize almanızı öneririm. 

Tribeca Film Festivali küratörlüğünde izleyiciyle buluşacak olan panel, 2 Haziran saat 06:15’te izlenebilir. 

İzleme listemdeki diğer panel ve yapımlara aşağıda bulabilirsiniz.

Takvim için ise yukarıda verdiğim bağlantıyı kullanabilirsiniz. 

Genius Party: Happy Machine

Kmêdeus

Service of the goods

Occidente

NYFF Program 1: Film as a Subversive Art

24 Frames Per Century

Dantza

The Epic of Everest

SEE Factory Sarajevo mon amour

Rendez-vous with Alain Delon

Tremble All You Want

A City Called Macau

Future Frames at KVIFF

Poppety in the Fall

Leon in Wintertime

Adela Has Not Had Supper Yet

Locarno 2019 Pardo d’onore to John Waters

Nutag-Homeland

Mud

The Iron Hammer

Şimdiden hepimize iyi seyirler dilerim. 

Mayıs 2020’de Ne izlesek diyenlere Film Önerilerime aşağıdaki yazımdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir