2019’un En İyi Dizileri

2019’un en iyi dizileri yazımda sizi bekliyor. Geçtiğimiz yıla damgasını vuran ve izlemekten büyük keyif aldığım dizileri sizin için derledim.

2019’un En İyi Dizileri

2019’un en iyi dizileri seçkime en sevdiğim dizi ile başlayıp, ardından diğerlerini sıraladım. 

Listemin en altında alternatif bir diğer list e ile birlikte sevmediğim ve yarım bıraktığım dizilere de yer verdim. Netflix üzerinden izlemekten keyif aldığım programları ise yazımın en alt bölümünde bulabilirsiniz. 

Dizi izlemeye karar vermek riskli bir iş, film gibi değil. Zamanınızı çok alıyor ve sezonu tamamlamayı görev edineneler için bir yük oluşturuyor. Bu açıdan izlemeye değer bulduğunuz ve tavsiye edeceğiniz dizileri de yorum olarak yazıma bırakabilirseniz sevinirim.

Hazırsanız başlayalım.

2019’un en iyi dizileri

Chernobyl Dizisi

Geçtiğimiz yılın en sürekleyici ve fazla etki bırakan dizisi Chernobyl oldu. ‘Game of Thrones’ dizisinin bitiminden hemen sonra başlayan ve yakın tarihe ışık tutan bu harika dizi hepimizin yüreğini titretti. Atmosferi, oyunculukları, sanat yönetimi ve gerçekliği ile tüylerimizi diken diken eden dizi uzun süre belleklerimizden çıkmayacak.  

Beş bölümden oluşan dizi Chernobyl’in anlatılmamış gerçek hikayesini konu alırken, 2019’un Emmy ödüllerinde; en iyi mini dizi, mini dizi senaryo ve yönetmen ödüllerini kucakladı. 

Game of Thrones 

Nihayet kış geldi ama beklentilerimizden çok uzaktı. Buna rağmen bittiğine üzüldük ve yokluğunu hissettik. Unutulmaz karakterleri zihnimize kazıyan dizi, taht etrafında dönen binbir entrikayı adeta yaşattı. Mantık ile duygunun, buz ile ateşin, merhamet ile gazabın adeta iç içe geçtiği dizi; infografikleri, hashtag stratejileriyle, marka işbirlikleriyle, hikaye anlatımına kattığı değer ile dijital dünyada özel bir konuma yerleşti. Hatta pazarlama dünyasının Game Of Thrones’tan çıkarabileceği dersleri “Digital Age Dergisi Temmuz – Ağustos 2019 sayısı” için kaleme almıştım.

Bozkır Dizisi

Bahadır İnce’nin yönetiminde izlediğimiz bu şahane polisiye dizi, yılın en başarılı işlerinden biriydi. Sürükleyici konusu, akıcı temposu, kusursuz görsel yönetimi ve başarılı oyunculukları ile belleklerimize yer eden dizi sadece finali ile bir parça hayal kırıklığı yaratmıştı. 

Dizinin senaristlerinden Barış Erdoğan’a selam olsun, emeklerine ve zihnine sağlık. Dizi, mesleğinde deneyimli başkomiser Seyfi (Yiğit Özşener) ile genç çaylak polis Nuri Pamir’in (Ekin Koç) bir çocuk cinayetini çözme çabasını konu alıyordu. 

Years and Years

Russel Davis’in yönetiminde, 2019-2034 yılları arasında geçen bu distopik diziyi Lyons ailesi bireylerinin gözünden izlemiştik. Yakın gelecekte bizleri bekleyen politik, teknolojik, toplumsal, ekonomik, çevresel ve etik gelişmelere gerçekçi bir bakış sunan dizi, her bölümde etkisini daha sarsıcı bir şekilde hissettirmişti. Vivienne Rook gibi ilginç bir siyasi figürü canlandıran Emma Thompson’ı da unutmamak lazım. 

The Crown

Peter Morgan’ın imzasını taşıyan dizi, 3. sezonunda Kraliçe II. Elizabeth’in hükümdarlığındaki siyasi rekabetler, aşk ve 20. yüzyılın ikinci yarısına şekil veren olayları anlattı. İlk iki sezon sonrası Kraliçe Elizabeth’in olgun halinde Olivia Colman’ı izlediğimiz dizi, ilk iki sezonun biraz gerisinde kalmasına rağmen yine de keyifle izlendi. Kişisel olarak Kraliçe Elizabeth’in karakter ve oyuncu değişimini çok sert buldum ve farklı bir dizi izliyormuş hissi yaşadım. 

https://www.youtube.com/watch?v=vLXYfgpqb8A

Jack Ryan – Tom Clancy’s 

Arkadaşımız Dr. Mehmet Özel’in tavsiyesi ile başladığımız dizi bizim için kurtarıcı dizilerden biriydi. Aksiyon ve polisiye sevenleri mutlu edecek dizi, malum Tom Clancy’nin roman serilerinden en ünlüsü Jack Ryan’ı ekranlara taşıdı. Bir parça klişe akışına rağmen keyifle izlediğimiz dizi, güncel konuları ele alması ve başarılı oyunculukları ile belleklerimize yerleşti. 

The Kominsky Method

Michael Douglas’ın oyuncu koçu Sandy Komisnky’i canlandırdığı bu durum komedisi, yıl boyunca benim yol arkadaşım oldu. Alan Arkin’i Komisnky’nin menajeri Norman Newlander rolüyle izlediğimiz dizi keyifli vakit geçirtmenin yanı sıra müthiş oyunculukları ve hayatın içinden konuları ile yılın en iyi işlerinden biriydi. 

True Detective

Flashback/flashforward ile bezeli dizi, bolca zaman algısıyla oynadı. Çocuk cinayetlerini konu alan üçüncü sezon, her ne kadar diğer iki sezonun gerisinde kalsa bile merakımızı canlı tuttu. Wayne Hays rolünde Mahershala Ali ile Roland West rolünde izlediğimiz Stephen Dorf’un bizleri 80’lerden 90’lara, 2000’lerden 2015 yılına götürdüğü dizide yaşlandırma tekniği çok ama çok başarılı uygulanmıştı. Bu defa bir parça beceriksiz dedektiflerin elinde şekillenen hikaye döngüsü oldukça gerçekçi ve yalın sunulmuştu. 

Mandalorian 

Star Wars evreninde geçen ilk live-action dizi olan The Mandalorian, yılın en ilginç sürprizlerindendi. Jon Favreau‘nun yaratıcılığında izlediğimiz dizi, Return of the Jedi‘ın beş yıl sonrasında geçiyor. Pedro Pascal’ın canlandırdığı The Mandalorian, Bebek Yoda, Kuiil rolünde izlediğimiz Nick Nolte, IG-11 ve daha nice renkli karakter hepimizi heyecanlandırdı. 

The Sinner ve Mindhunter

İkinci sezonunu izlediğimiz polisiye diziler The Sinner ve Mindhunter’da yılın en iyileri arasındaydı. Her ne kadar her iki dizi de ilk sezonun gerisinde kalsa bile boş zamanlarımıza renk kattı. 

2019’un Hayal Kırıklığı Yaşatan Dizileri

Bu yıl başladığım ancak gerisini getiremediğim diziler ise aşağıda; 

His Dark Materials

Castle Rock

Mr.Robot

The Witcher 

The Magicians

The Spy

Marianne

Servant 

Aşağıda yıl içinde severek izlediğim; popüler kültür, belgesel, televizyon programı, dizi ve yarışma türündeki alternatif yapımları bulabilirsiniz.

7 Days Out

Breakfast Lunch & Dinner

Glow Up

Brainchild

Grand Designs

The Final Table

Explained

Follow this

Ugly Delicious

Million Pound Menu

Alternatif programları Netflix üzerinden izledim. 

Amazon Prime ve BeinConnect ve Behzat Ç ve Bozkır dizileri için üye olduğumuz BluTV üyeliklerimiz de var ancak içerikleri çok yetersiz geldi.

Geçtiğimiz yılı hatırlamak isterseniz 2018’in en iyileri yazımı da okuyabilirsiniz.

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim 🙋🏼

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir