2018’in En İyi Dizileri

2018’in en iyi dizileri yazımda sizi bekliyor.

Geçtiğimiz yıla damgasını vuran ve izlemekten büyük keyif aldığım 10 diziyi sizin için derledim.

2018’in En İyi Dizileri

2018’in en iyi dizileri seçkime en sevdiğim dizi ile başlayıp, ardından diğerlerini sıraladım. Aile desteği ve ayrımcılık olarak yazımda kullandığım videoları eşimin kanalından temin ettim.

Listemin en altında alternatif bir diğer listeye ve izlemeye başlayacaklarıma da yer verdim.

Dizi izlemeye karar vermek riskli bir iş, film gibi değil. Zamanınızı çok alıyor ve sezonu tamamlamayı görev edineneler için bir yük oluşturuyor. Bu açıdan izlemeye değer bulduğunuz ve tavsiye edeceğiniz dizileri de yorum olarak yazıma bırakabilirseniz sevinirim.

Hazırsanız başlayalım.

 

 

Tepedeki Ev Dizisi – The Haunting of Hill House

Geçtiğimiz yılın en sürekleyici ve fazla etki bırakan dizisi The Haunting of Hill House idi. Kamera açıları, “genellikle” düşmeyen gerilim temposu, başarılı oyunculuklar ve dram yönü ile de ağır basan dizinin deneysel bulduğum iki bölümü dışında tamamını çok sevdim.

1959’da yayımlanan Shirley Jackson’ın aynı adlı romanından uyarlanan dizi, korku unsurları kadar psikolojik derinliği sebebiyle de keyifle izleniyor. Diziyi “Tepedeki Ev” şeklinde dilimize çevrilmiş.

Geçtiğimiz yıl başarılı bir Stephen King uyarlaması olan Gerald’s Game için Netflix’le iş birliği yapan ve korku türünde imza attığı başarılı filmlerle tanıdığımız yönetmen Mike Flanagan’ın imzasını taşıyan yapım, bu türü sevenlerin gözdesi olmaya aday.

10 bölümden oluşan dizi, 5 çocuklu Crain ailesinin geçici olarak yerleştikleri büyük ve gizemli evde başlarına gelen mistik olayları ele alıyor. Geçmiş ve günümüzün iç içe kurgulandığı dizide, ailenin zaman içerisinde değişen  ilişkilerine ve çocuklukta yaşadıkları olaylarla şekillenen yaşamlarına ortak oluyoruz. Aile büyükleri uzun bir süre evde yaşanan tuhaf olayları görmezden geliyor ve çocuklarına mantık çerçevesinde bunları anlatmaya – ikna etmeye çalışıyor. Gizemli olaylar en küçük kardeş Nell’in gizemli ziyaretçisi ile başlıyor ve tuhaf olaylar birbiri ardına geliyor. Hikaye boyunca ailenin tüm bireylerinin evde yaşadıkları olaylar sebebiyle yaşamlarının nasıl değiştiğine şahit oluyoruz.

10 bölümlük dizinin ortalama bölüm süresi 50-70 dakika arasında değişiyor.

 

Westworld Dizisi – 2. Sezon

Westworld Dizisi ilk sezonu gönlümüzü fethetmişti. 2. sezona da bomba gibi başlayan dizi, hız kesmeden kaldığı yerden devam etti. Dizide ilk sezondan olan biteni Dolores’in gözünden görürken ikinci sezonda Bernard ile devam etmiştik.

Karıştırılmış timeline ve farklı bir kurgu ile sunulan diziyi dikkatli izlemek gerekiyor. Westworld Dizisi Bize Ne Anlatıyor? başlıklı yazımda konuyu toparlamaya çalışmıştım.

Westworld Dizisi Bize Ne Anlatıyor?

Yeni devrin başlangıcıyla güzel bir dönüş yapan dizi, 1. sezon finalinde olan olayları tekrar hatırlatarak ikinci sezona başladı. Açılış sahnesinde Bernard’in gözlüğünün dalgalarla beraber kayboluşu ve ardından akıp giden sahnelere gözlüksüz devam etmesi ise dikkatlerden kaçmadı. Dolores’in tam bir intikam havasına girmesi ise heyecanımızı artırdı.

2018’in en iyi dizileri favorilerim arasında yer alan Westworld Dizisi 3. sezon tarihi 2020 olarak açıklandı, dolayısıyla bir süre kendisini özletecek.

10 bölümlük dizinin ortalama bölüm süresi 70-90 dakika arasında değişiyor.

 

The Sinner – 2. Sezon

Polisiye – dram, gerilim türündeki dizi ikinci sezonda da etkisini korudu.

İlk sezonda sakin mizaçlı Cora’nın, eşi ve çocuğu ile gittiği göl kenarında sevgilisi ve arkadaşlarıyla eğlenen genç bir adamı bıçaklayarak öldürmesinin ardında olup biten gizemi izlemiştik.

İkinci sezonda ise tarikat içerisinde büyüyen 11 yaşındaki Julian Walker’ın karıştığı cinayetlerin ardındaki sırları izledik. Dedektif Harry Ambrose, bu sezonda doğup büyüdüğü kasabaya geri döndü ve kendi geçmişiyle de yüzleşti. Dizi geçen sezonda olduğu gibi sürükleyiciydi ve İzlemesi çok keyifliydi.

8 bölümlük dizinin ortalama bölüm süresi 60 dakika.

 

Altered Carbon

Richard K. Morgan’ın romanından uyarlanan dizi, gelecekte geçen, cinayet, aşk, cinsellik ve ihanetlerle dolu karmaşık bir hikayeyi konu alıyor. Bilinci buzlar içerisinde 250 yıl boyunca hapsedilen ve yeni bedeninde tekrar hayat bulan Takeshi Kovacs, yeni dünya düzenine karşı organize edilen bir başkaldırı sırasında yenik düşen yıldızlararası elit savaşçılardan hayatta kalan tek askerdir. Aşırı zengin ve çok uzun yıllardır hayatta olan Laurens Bancroft adında bir adam ona tekrar yaşama şansı sunar. Bunun karşılığında, Kovacs’ın bir cinayeti çözmesini istemektedir. Bancroft’un kendi cinayetini.

İnsan bilincinin disklere kaydedilerek istenildiği an herhangi bir vücuda aktarılabildiği ve ölümün artık kalıcı olmadığı bir dünyada geçen 10 bölümlük dizinin ortalama bölüm süresi 50-59 dakika arasında değişiyor.

 

Salvation – 2. Sezon

2018’in en iyi dizileri konusunda çıtır çerezlik, kolay izlenen dizi arayanlar Salvation’a bir şans verebilir. Dram – bilim kurgu türündeki dizi 13 bölümden oluşuyor ve hemen her bölümde olmayacak bir bela yaşanıyor ve illaki 15 dakikalık flashback’ler bulunuyor. Bu açıdan genel anlatımı bana Designated Survivor’ı hatırlattı. Dizi, “bunu dert mi sandın, çözdün ama bak bu sorun da var” şeklinde bir temel kurgu ile ilerliyor.

Dizide dünyaya yaklaşan göktaşı, olasılıklar ve Elon Musk misali bir kahraman dönüşen teknoloji devi Darius Tanz’ın, Liam Cole isimli genç bilim insanı ile birlikte çözüm bulabilmek için zamana karşı yarışı anlatılıyor. Siyasi çekişmeler, cinayetler, entrikalar, goy goyla geçen aşklar dizinin temel konusunu oluşturuyor. Dizi şu ana dek 3. sezon onayını alamadı bu arada.

 

Castle Rock

Stephen King sevenleri hop oturtup hop kaldıran bu korku dizisi, yılın ilginç yapımlarından biriydi. Dizi bir kitap uyarlaması olmamasına rağmen Stephen King evrenine dair pek çok ögeyi kanlı canlı izletti. Kurgusal Maine kenti ve Castle Rock’ta geçen dizinin ilk bölümlerinde şeytan, tanrı gibi kavramlar etrafında tam bir doğaüstü öykü izledik, dizi ardından ters köşe yaparak paralel evren gibi konuların etrafında şekillendi. 10 bölümden oluşan dizinin her bölümünü sevdiğimi söyleyemem ama bağlantılar iyi kurgulanarak genel olarak derli toplu bir seri izletti. Oyuncu performanslarının muazzam olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

 

Star Trek Discovery

Star Trek kronolojisinde Nemesis sonrasını anlatan diziye, yokluk zamanı birazda eşimin ısrarıyla başladım. Bazı bölümleri sevmeme rağmen, genelini çok başarılı bulmadım.

Dizide yüzyıllık sessizliğin ardından Federasyon ile Klingon İmparatorluğu arasında savaş tekrar patlak veriyor.  Çatışmanın merkezinde ise gözden düşmüş bir Yıldız Filosu subayı olan Shenzhou’dan Yarbay Michael Burnham var. Gizemli USS Discovery’den Kaptan Gabriel Lorca, gemisini alıkoyduğu Michael’a tehlikeli bir kurtarma görevine katılmasını emrediyor. Klingonlar, sürprizler ve yeni keşiflerle dolu bölümler, Star Trek meraklıları için ilginç gelecektir.

15 bölümlük dizinin ortalama bölüm süresi 40-%0 dakika arasında değişiyor ve ikinci sezonu 17 Ocak’ta başlıyor.

 

 

Hakan: Muhafız

Netflix’in ilk yerli yapımı senenin olumlu – olumsuz en çok konuşulan yapımları arasındaydı. Günümüz İstanbulu’nda yaşayan ve kadim bir gizli birlikle olan bağını keşfeden genç bir adamın gözünden izlediğimiz hikaye genel izleyiciye yönelik tasarlanmış ve gayet akıcı bir tempoya sahip. İstanbul’u felakete sürükleyecek olan Ölümsüz, İstanbul’u korumak, Ölümsüzü ortadan kaldırmakla görevli Muhafız ve muhafıza sadık olanlar ekseninde geçen öykü, şehrimizin güzelliklerini ve tarihi zenginliklerini de gözler önüne seriyor. 10 bölümden oluşan 30-50 dakika arası bir süreye sahip diziyi sıkılmadan izlediğimi söyleyebilirim. Yıl içinde bu kadar çok diziye vakit ayırıyoruz ve dev prodüksiyonlarda onlarca kusur ve dolgu bölüm izliyoruz, bu açıdan Muhafız dizisindeki ufak tefek hataları görmezden gelebiliriz diye düşünüyorum. Keşke görsel efektler daha ciddi ele alınabilseydi ve geçmişe bağlı sahneleri daha fazla izleyebilseydik. Son olarak final biraz aceleye getirilmiş ve zorlama olmuş, buna rağmen sonraki sezon için bende merak duygusu uyandırmayı başardı.

Her şeyi beğenmeyen, eleştirmeyi kendine görev edinmiş kişilere kulak asmayın ve diziyi izleyin derim.

 

La Casa De Las Flores

2018’in en iyi dizileri arasında yer alan bu kara komedide, güçlü ve zengin bir kadın olan Virginia de la Mora’nın yaşadığı pek çok felakete rağmen ailesini koruma çabalarını izliyoruz. Diziye adını veren çiçekçi dükkanı ve malikanede geçen öyküde. de la Mora aile fertlerinin hikayelerine ortak oluyoruz. Yaşımdan mütevellit Zenginler de Ağlar dizisinden Verónica Castro’yu göründe diziyi izleme kararı aldım. Kendisi Virginia de la Mora’yı canlandırıyor. Meksika yapımı dizide son dönemin en önemli yerel oyuncuları da yer alıyor. Genel izleyiciye hitap eden diziyi izleme listesinize almanızı öneririm.

 

 

Great News

Kabloluda yayın yapan bir haber kanalında olan biteni anlatan bu komedi dizisi kolay izlenen eğlenceli yapımlardan biriydi. Program yapımcısı Katie ve kanalın stajyeri olan annesi Carol ile olan diyalogları çok samimiydi. Belki annem ve kendimle ilişkilendirebildiğimi için diziyi çok sıcak ve sempatik buldum. Benim için hoş bir izlenceydi ve diziyi izleme listesinize almanızı öneririm.

2018 Yılı Yapımları için Alternatif Liste

2018’in en iyi dizileri için ikinci bir izleme listesi yaptım. Aşağıda izleme listenize almanızı önerdiğim yapımlar var. Bu yapımları çok çeşitli kaynaklar üzerinden izleyebilirsiniz. Ben genellikle Netflix üzerinden izliyorum. Onun altında ise izlemeye başladığım ancak hayal kırıklığı yaşayıp yarım bıraktığım diziler var.

Şahsiyet, Fi, Dip, Çukur, Perfume, Mob Psycho 100, Ruh Avcısı, The Kominsky Method ve Dogs of Berlin’i izlemeyi henüz tamamlamadım, ancak gayet iyi gidiyorlar.

Aşağıda yıl içinde severek izlediğim; popüler kültür, belgesel, televizyon programı, dizi ve yarışma türündeki yapımları bulabilirsiniz.

 • My Next Guest with David Letterman
 • Ugly Delicious
 • Easy
 • Dirty Money
 • Trump an American Dream
 • Sex & one Around The World
 • The Toys
 • American Vandal
 • Ru Paul Drag Race
 • American Meme
 • She Wolves
 • Brainchild
 • Follow this
 • Liquid Science
 • Dynasty
 • Final Table
 • Wild Wild Country
 • Chef’s Table
 • 7 Days Out
 • The Fix

 

2018’in Hayal Kırıklığı Yaşatan Dizileri

Aşağıda ise yıl içinde izlemeye çalıştığım ve hayal kırıklığı yaşadığım dizileri bulabilirsiniz.

 

House of Cards

Bu sezon meydan Claire Underwood’a kaldı. Çok umutluydum ama dizi acayip yavanlaştı ve ne yazık ki büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

 

Lost in space

Yabancı bir gezegene zorunlu iniş yapan Robinsonlar bana başta çok ilginç geldi ama diziye eklenen karakterler ve ortalama gidişat yüzünden benden geçer not alamadı.

13 Reasons Why

Hannah Baker neden intihar etti? Hannah’nın sınıf arkadaşlarının hepsinin sırları vardı ve ilk sezonda nasıl derin bir etki bırakmıştı… İkinci sezon sakıza dönene hikaye acı bir tat bıraktı ve keşke devam etmeseymiş dedirtti.

Narcos

Kolombiya’nın şiddet dolu ve güçlü uyuşturucu kartellerinin gerçek hikayesi kabak tadı verdi. Pablo Escobar’sız bir Narcos izlemek eziyete dönüştü.

 

The handmaids tale

Bu korkunç gelecek tasviri, June Osborne’un yürek yakan hikayesi ve damızlıklar ilk sezonunda tokat gibi yüzümüze çarpmıştı. İkinci sezon ise çok sıkıldığım ve beni bunaltan bir eziyet haline geldi.

Maniac

Annesiyle ilgili sorunları olan bir doktorun ve duygusal açıdan karmaşık bir bilgisayarın yürüttüğü tuhaf bir ilaç deneyine katılan iki yabancı arasındaki bağı anlatan diziyi ilk başta çok hevesle izledim ancak 3-4 bölüm sonra sıkılarak devam ettim.

Nightflyers

Dizide 2093 yılında kurulan Nightflyers’ın diğer yaşam formlarını bulma yolculuğuna şahit olduk. İlk bölüm tokat gibiydi sonra baydıkça baydı. Psikolojik gerilim türünü sevmeme rağmen bu denli klişe ilerlemeyecek bir dizi izlemeyi beklemiyordum.

Suits – 8. Sezon

İlk sezon sonrası kısır döngü, benzer hikayeler son sezonda da sürdü. 3. sezondan sonra izlemeyi bırakmıştım ancak 8. sezona bir şans daha vereyim dedim ama bir şey değişmemiş.

Geçtiğimiz yılı hatırlamak isterseniz 2017’nin en iyi dizileri yazımı da okuyabilirsiniz.

2017’nin En İyi Dizileri

 

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim 🙋🏼

  2Yorum

 1. Avatar Can YİĞİTEROL   •  

  Muhafız:Hakan neden bu kadar tepki alıyor anlamış değilim. Bence efsane bir dizi olmuş. Kesinlikle izlenmesi gerekenler arasında yer alıyor.

 2. Pingback: 2019’un En İyi Dizileri - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir