The Haunting of Hill House Dizisi Tam Senlik

Korku türünü seviyorsan ve bu aralar ne izlesem diyorsan Netflix’te yayına giren The Haunting of Hill House Dizisi “Tepedeki Ev” tam senlik.

The Haunting of Hill House Dizisi

1959’da yayımlanan Shirley Jackson’ın aynı adlı romanından uyarlanan dizi, korku unsurları kadar psikolojik derinliği sebebiyle de keyifle izleniyor. Diziyi “Tepedeki Ev” şeklinde dilimize çevrilmiş.

Geçtiğimiz yıl başarılı bir Stephen King uyarlaması olan Gerald’s Game için Netflix’le iş birliği yapan ve korku türünde imza attığı başarılı filmlerle tanıdığımız yönetmen Mike Flanagan’ın imzasını taşıyan yapım, bu türü sevenlerin gözdesi olmaya aday.

 

The Haunting of Hill House Dizisi Konusu

10 bölümden oluşan dizi, 5 çocuklu Crain ailesinin geçici olarak yerleştikleri büyük ve gizemli evde başlarına gelen mistik olayları ele alıyor. Geçmiş ve günümüzün iç içe kurgulandığı dizide, ailenin zaman içerisinde değişen  ilişkilerine ve çocuklukta yaşadıkları olaylarla şekillenen yaşamlarına ortak oluyoruz. Aile büyükleri uzun bir süre evde yaşanan tuhaf olayları görmezden geliyor ve çocuklarına mantık çerçevesinde bunları anlatmaya – ikna etmeye çalışıyor. Gizemli olaylar en küçük kardeş Nell’in gizemli ziyaretçisi ile başlıyor ve tuhaf olaylar birbiri ardına geliyor. Hikaye boyunca ailenin tüm bireylerinin evde yaşadıkları olaylar sebebiyle yaşamlarının nasıl değiştiğine şahit oluyoruz.

Kabusları konusunda ebeveynlerini ikna edemeyen çocukların yaşadıkları inanılmaz. Tüm bu kabuslara anne ve babanın seyirci kalması ve ihmalkarlıkları izleyenleri derinden yaralıyor. Yaşadıkları bir trajedi sebebiyle yeniden bir araya geleni kardeşler, Hill House’taki malikanenin gölgelerinde yaşayan geçmişin hayaletleriyle yüzleşmek zorunda kalıyor.

 

 

“Tepedeki Ev” dizisi, Crain ailesinin iki farklı zaman diliminde yaşadıklarını çok başarılı bir kurgu ile anlatıyor. Dizinin ilk bölümünde karakterleri tanımaya başlıyoruz ve bölümler boyunca karakter derinlikleri (her bölüm bir karaktere ve geçmişine ayrılmış) çok iyi işleniyor. Zaman geçişleri ile birlikte yaşanan gerilim arttıkça mistik havayı solumaya başlıyoruz. İzlediklerimizi özel kılan pek çok unsur var. Son dönemde izlediğimiz korku filmleri oldukça basit ve tahmin edilebilir bir senaryo üzerinden kurgulanıyordu. Salt korku unsurları değil, psikolojik derinliği sebebiyle yaşanan dram da çok etkileyici.

 

Dizinin ürperten açılış müziği bana bir parça Westworld’ü anımsattı. The Haunting of Hill House dizisinin müzikleri The Newton Brothers’a emanet edilmiş.

 

 

Çok tempolu olmamasına rağmen gerilim ve korku açısından hop oturup hop kaldıran dizinin muhteşem bir görüntü yönetimi var. Her sahne çok özenli ve özel bir yapım izlediğinizi hemen her bölümde hissediyorsunuz. Sinematografide Michael Fimognari’nin eşsiz imzası bulunuyor.

 

The Haunting of Hill House Dizisi Oyuncuları

The Haunting of Hill House Dizisi kuşkusuz Mike Flanagan’ın en başarılı çalışması. Bu başarılı yönetime etkili oyunculuklar da eklenince son dönemin en akılda kalıcı dizilerinden birinin tadını doyasıya çıkarıyorsunuz.

Filmin kurgusundaki zaman çizelgesinde hem genç hem de yetişkin oyunculardan gelen güçlü performanslar izliyoruz.

Dizinin başarılı oyuncu kadrosunda, anne Olivia Crane rolüyle Carla Gugino bulunuyor. Gugino’yu en son Gerald’s Game’de izlemiştik. Deneyimli oyuncu Timothy Hutton, baba Hugh Crane’in yaşlılık halini canlandırıyor. Crane ailesinin yetişkin hallerinde ise Shirley rolüyle Elizabeth Reaser, Steven rolüyle Michael Huisman, Nell rolüyle Victoria Pedretti, Theo rolüyle Kate Siegel ve sorunlu kardeş Luke (Nell’in ikizi) rolüyle Oliver Jackson-Cohen’ı izliyoruz.

Ailenin beş çocuğunu canlandıran küçük oyuncularda çok başarılı. En son Gifted’ta izlediğimiz Mckenna Grace, Annabelle Kötülüğün Doğuşu filiminde izlediğimiz Lulu Wilson’a Paxton Singleton, Violet McGraw ve Julian Hilliard dizinin çocuk oyuncuları.

 

Dizinin ortalama uzunluğu 43-71 dakika aralığında ilerliyor. Bazı bölümlerde tempo düşse bile, zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Bir oturuşta rahatlıkla 3-4 bölüm izleyebilirsiniz. Tabii gerilmeyi ve korkmayı göze alıyorsanız bir çırpıda da bitirebilirsiniz. Dizi daha ilk bölümde sizi etkisine alıyor, ikinci bölümde sonraki bölümleri izlemek için sabırsızlanıyorsunuz. Efsanevi beşinci bölümün sonunu izledikten sonra ışıkları açık bırakarak uyumanızı öneririm.

 

Bir süredir tam bir hayal kırıklığı yaratan Netflix’in bu defa kalplerimizi kazandığını söylemek mümkün. Dizi üyeliklerimizi iptal mi etsek diye düşündüğümüz zamanlara denk geldi. Umarım arkası gelir.

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

 

The Haunting of Hill House Dizisi Fragmanı

The Haunting of Hill House Dizisi Yorumu

  1 Yorum

  1. Pingback: 2018’in En İyi Dizileri - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir