Annabelle Kötülüğün Doğuşu Filmi

Annabelle Kötülüğün Doğuşu Filmi – Annabelle Creation, bu cuma vizyonda. Basın gösterimi ile izleme şansı bulduğum film, şeytani bebek Annabelle’in başlangıç hikayesini beyazperdeye taşıyor.

Annabelle Kötülüğün Doğuşu Filmi

Kült korku film serisi “The Conjuring”’de örneklerini gördüğümüz yaşanmış hayat hikayelerinin bir sembol üzerinden alt hikayelerle anlatımına Annabelle serisi ile başlandı. Annabelle, seride en çok öne çıkan ve merak edilen unsur olmuştu. Ailelere musallat olan şeytani bebek Annabelle’in doğuş hikayesi bu filmin ana konusunu oluşturuyor.

Annabelle Kötülüğün Doğuşu Filmi –  Annabelle Creation’ın konusuna geçmeden önce ilk Annabelle filmini sizlere hatırlatmak isterim.

Annabelle Filmi

24 Ekim 2014 yılında vizyona giren Annabelle, geçmişe bağlı kurgusu ile “Korku Seansı Filmi – The Conjuring” den öncesini anlatır. Filmde tipik bir Amerikan ailesi olan Mia ve John Gordon’un ilk bebeklerini bekleme heyecanına ortak oluruz. Annabelle, çiftin bebekleri için alınmış nadide parça olarak bebek odasına yerleşir. Bir gece yan komşularından gelen çığlık sesine uyanan çiftimiz, yardım etmek üzere dışarı koşarlar. Böylelikle komşularının vahşi bir saldırı sonucu öldüğüne şahit olurlar. Zamanla saldırıyı gerçekleştirenlerin sapkın bir tarikatın mensupları olduğu ortaya çıkar. Mia, kocası John’dan kendisine o geceyi hatırlatan porselen bebeği evden uzaklaştırmasını ister ve Annabelle bebek çöpe atılır. Hamileliğini yatarak geçirmek zorunda kalan Mia’nın korku dolu hikayesi ilk Annabelle filminin konusunu oluşturur.

Şimdi gelin filmimizin konusuna geçelim.

Annabelle Kötülüğün Doğuşu Filmi Konusu

Filmimiz Mullins Oyuncak stüdyosunda başlıyor. El yapımı bebek üreticisi olan Sam (Anthony LaPaglia), stüdyosunun hemen karşısında yer alan evde karısı Esther (Miranda Otto ve kızları Bee (Samara Lee) ile mutlu mesut yaşar.

Bee’nin en sevdiği oyun saklambaçtır ve babasına sık sık notlar bırakarak kendisini bulmasını ister. Ailenin aracı bir kilise ziyareti sonrası bozulur ve kızları Bee tam bu sırada kötü bir kazaya kurban gider.

Bu olaydan 12 yıl sonra St. Eustace Kız Yetimhanesi üyelerinden oluşan 6 kişilik bir kız grubu, Mullins ailesi ile birlikte yaşamak üzere yola çıkar.

Bu yıllar içerisinde Esther yatalak olmuştur, kocası Sam’in bakımına muhtaçtır. Sam, karısı Esther’in evde çocuk seslerini duymaktan mutlu olacağını düşünür.

Rahibe Charlotte (Stephanie Sigman) eşliğinde Mullins’lerin evine gelen 6 kız hemen oda kapma yarışına girişir. Çocuk felci sebebiyle yürüme engelli olan Janice (Talitha Bateman) ve kardeşi Linda (Lulu Wilson) dışlanır ve daha küçük bir odada kalmaya zorlanır. İki kardeşin kaldıkları oda, Bee’nin odasının hemen yanındadır.

Daha ilk geceden tuhaf olaylar yaşanmaya başlar. Mullins ailesinin ölü kızı Bee’yi evde dolaşırken görürüz. Bir türlü uyku tutmayan Janice, Bee’nin odanın kapısından attığı notu okur ve saklambaç oyununa katılır.

Bee’nin odasına giren Janice, bir dolaba kitli olan Annabelle’i bulur ve işler daha da tuhaflaşmaya başlar. Janice, bu odaya gizli gizli girdiği için rahatsızdır ve yaşadıklarını Rahibe Charlotte’a itiraf eder. Rahibe bu itaatsizliği sebebiyle ona çok kızar ve inanmak istemez.

Diğer kızlar ise evi ve çevreyi keşfetme telaşesindedir. Linda yeni keşfi olan merdiven altı bir depoda Annabelle ile karşılaşır, çok korkar.

Derken tuhaf olaylar birbirini izler ve Annabelle iyice varlığını hissettirir, olaylar gelişir.

Annabelle Kötülüğün Doğuşu Filmi Oyuncuları

Filmin yönetmen koltuğunda David F. Sandberg’i görüyoruz. Kendisi yakın dönemde izlediğimiz “Lights Out – Işıklar Sönünce Filmini” yönetmişti. Sandberg’in klişe sahnelere fazlaca yer verdiğini ve görsel anlatımda tempoyu yavaş tuttuğunu söylemek mümkün. Öte yandan hem filmin son yarım saatinde hem de ara geçiş sahnelerinde belli bir etkileyiciliği yakalıyor.

Filmin oyuncu kadrosunda bulunan Anthony La Paglia ve Miranda Otto tecrübeli isimler ve rollerinin hakkını veriyorlar. Öte yandan Rahibe Charlotte rolüyle izlediğimiz Stephanie Sigman ve Linda rolüyle izlediğimiz Lulu Wilson’ın oyunculuklarının fazlaca yapay durduğunu düşünüyorum. Stephanie Sigman’ı en son Narcos dizisinde Valeria Velez rolüyle izlemiştik. Lulu Wilson ise bir başka korku fillmi Ölüm Alfabesi : Kötülüğün Başlangıcı Filmi’nde izlemiştik. Janice rolüyle Talitha Bateman’ın rolünün hakkını verdiği söylenebilir.

Filmin senaryosu bu alanda önemli bir isim olan ve ilk filmde de imzası bulunan Gary Dauberman’a ait. James Wan ve Peter Safran ilk filmde olduğu gibi yapımcılık rolünü üstlenmiş.

109 dakika süreli filmin, özellikle ilk bölümünün çok tutuk ve zorlama geçtiğini söylemek mümkün. Klişelere boğulduğumuz ve biraz sıkılıp darlandığımız sahneler en nihayetinde tatlıya bağlanıyor. Ancak tatlı finale ulaşmak için sabrımızı fazlaca zorluyor.

Açıkçası artık benzer senaryo ve kurgular sebebiyle korku filmi sevenler olarak bıkkınız ve yönetmenin “bak birazdan korkutacağım” basitliğine kaçmasını kabullenemiyoruz. Şaşırtıcılık ve temel korku duygusu yaşatacak unsurların yerinde yeller esiyor. Bu sebeple Annabelle Kötülüğün Doğuşu Filmi her ne kadar kabul edilebilir seviyede ürkütse de, beklentilerin altında kalıyor. Serinin hayranları zihinlerini bir tık zorlayacak, son yarım saat temposu artan finalle keyif almayı bileceklerdir. Ben yüksek beklenti içinde izlediğim için biraz hayal kırıklığı yaşadım.

Öte yandan serinin ilk filmini izlemememiş ve Annabelle ile ilk defa tanışacak olanlar için film ortalama ve kabul edilebilir bir korku filmi.

Filmi birlikte izlediğim ve Annabelle ile ilk defa tanışan arkadaşım Oya Sezer Akgüneş’in filmle ilgili yorumu aşağıda.

Toparlamak gerekirsek, son dönemde korku sineması dini kavramlara doğru bir evrilme dönemi yaşıyor. Kaynak zengin ve etkileyici unsur bol. Ancak “The Conjuring” ve onun bir parçası halinde devam eden Annabelle serisi bu ekolü sürdürmenin dışında öncü yapımların başında geliyor. Bu serilerin beklentilerin dışında farklı bir konu içermesi, dini kavramlardan ayrı tutulması mümkün değil. Annabelle serisi The Conjuring evreninin bir parçası demiştim. Bu evrene kaynak oluşturan Ed Warren ve eşi Lorraine’in New England Psişik Araştırma Derneği‘nde sergilenen ve yaşanmış olayların kayıt – görüntü ve materyallerinin tutulduğu bir evi bulunuyor. Bu ev bir sergi niteliğinde ve ziyaretçilere açık tutuluyor. Dolayısıyla bu evrende izlediğimiz anlatımlar çok benzer – sadece karakterler değişiyor. Hal böyle olunca yönetmenlere çok büyük iş düşüyor. Bu hikayeleri bambaşka bir gözle değerlendirmedikçe ve yenilik sunmadıkça işleri çok zor. Serinin hayranı olarak benim beklentim bu yönde ve izlediklerim beklentilerimi karşılamıyor.

Bu arada hala izlemediyseniz “Korku Seansı Filmi – The Conjuring” ve serinin devam filmi “Korku Senası 2 – The Conjuring 2’yi” izleme listenize almanızı ısrarla öneririm. Bu tür yapımları seviyorsanız Ruhlar Bölgesi – Insidious serisi de ilaç gibi gelecektir.

Korku Seansi 2 Filmi – The Conjuring 2

 

Şimdiden iyi seyirler dilerim.

Annabelle Kötülüğün Doğuşu Filmi Fragmanı

Annabelle Kötülüğün Doğuşu Filmi Yorumu

Annabelle Kötülüğün Doğuşu Filmi IMDB 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir