2018’in En İyi Filmleri

2018’in en iyi filmleri yazımda sizi bekliyor 🎬

Geçtiğimiz yıla damgasını vuran ve izlemekten büyük keyif aldığım filmleri sizin için derledim.

2018’in En İyi Filmleri

2018’in en iyi filmleri seçkimi, 15. sıradan gönlümün birincisi olan yapıma doğru sıraladım.

Listemin en altında alternatif bir diğer izleme listesine de yer verdim. Bu listede henüz bloğumda yer verme fırsatı bulamadığım filmler de var.

 

İnanılmaz Aile 2 Filmi – Incredibles 2

İnanılmaz Aile, 2004 yılında vizyona girmiş ve dünya çapında 633 milyon dolardan fazla hasılat yapmıştı. O yılın en iyi animasyon filmi dalında Oscar ile taçlandırılan animasyonu Brad Bird yönetmişti. O zamandan beri belleklerimize kazınan bu süper kahraman ailesini çok sevmiştik ve devamını heyecanla bekliyorduk. “Animasyon çocuklar içindir” algısını yıkan bu harika yapımın ikincisi, Lastikkız Helen’in kahramanlık özelliklerinin daha ön planda olduğu bir hikaye üzerinden anlatıyordu.

 

Ay’da İlk İnsan Filmi – First Man

Wiplash ve La la Lane ile kalplerimize yerleşen Damien Chazelle’in bu son projesi  için heyecan ve merak içerisindeydik. Duygularımızı hareketlendiren ve benzersiz işleri ile bizi büyüleyen yönetmenin, Neil Armstrong’un ve dolayısıyla Apollo 11’in hikayesini anlatacak olması bu heyecanımızı daha da tetiklemiş, beklentilerimizi yükseltmişti. Film, ay’a yapılan ilk insanlı yolculuğun ardındaki etkileyici hikayeyi, Neil Armstrong’u ve tarihi Apollo 11 uçuşuna giden on yılı konu alıyor.

 

Mission Impossible – Yansımalar Filmi

Tom Cruise, son 20 yılda tüm dünyada kültürel bir fenomen haline gelen ve 2.8 milyar doların üzerinde hasılat yapan Mission Impossible filmlerinde en şaşırtıcı tehlikeli sahnelerin yapımını gerçekleştirdi ve rol aldı. Mission Impossible – Yansımalar ile aynı roldeki 6. Filminde İmkansız Görev Gücü (IMF) ekip lideri Ethan Hunt karakteriyle geri döndü. Film görüntü yönetimi açısından kusursuzdu. Biz filmi IMAX salonda 3D izlemiş ve tüm aksiyon sahnelerinin tadını çıkarmıştık.

 

Kayıp Aranıyor Filmi – Searching

Aneesh Chaganty’nin yazıp yönettiği bu ilginç yapımda David Kim’in 16 yaşındaki kızı Margo’nun kayboluş hikayesini izlemiştik. Mükemmel kurgusu, klişeden uzak senaryosu ve teknolojiyi kullanımı ile öne çıkan çok ilginç bir yapımdı. Filmin genelinin bilgisayar ekranında geçmesi çok ilginç bir unsur. Film, google başta olmak üzere birçok teknoloji servisinin kullanımını gösteriyor ve işlevleri hakkında da eşsiz bir izleme sunuyor.

 

Deadpool 2 Filmi

2018’in en iyi filmleri arasında yer alan bu Deadpool filminin ikincisinde Domino, Cable ve dolayısıyla X-Factor kadrosuyla da tanışıyoruz. Göndermelerle dolu filmimiz ilki kadar olmasa da izlemesi keyifli bir yapım olarak kişisel izleme tarihime geçti. İlk filmi sevenler bu filmi de seveceğini düşünüyorum.

 

Karanlıkla Karşı Karşıya Filmi – BlacKkKlansman

Ron Stallworth’un otobiyografi türündeki aynı adlı romanını konu olan ve gerçek bir hikayeden esinlenen film, Spike Lee’nin imzasını taşıyordu. 71. Cannes film festivalinde Grand Prix ödülünü kazanan yapım, Trump’ın dillerden düşmeyen “America First” sloganının ideolojik kökenini de sert bir şekilde finale bağlıyordu. Filmin müziklerinin de efsane olduğunu belirtmekte fayda var.

 

Aquaman Filmi

DC Comics’in aynı adlı karakterinden uyarlanan ve Warner Bros. Pictures tarafından dağıtılan ABD süper kahraman filmini izlemeyi uzun zamandır bekliyorduk. Son fragmanları ile merakımızı canlı tutan ve beklentimizi yükselten film beklentilerimizi karşıladı. Ufak tefek kusur ve klişelere rağmen bir sonraki yapım için beklenti yarattı.

 

Roma Filmi

Alfonso Cuaron’un çocukluk hatıraları üzerinden yola çıkarak, birlikte yaşadıkları hizmetçileri Cleo’nun bir yılını anlatan film, görüntürleriyle, metaforlarıyla ve unutulmaz sahneleri ile iz bıraktı. Aslan Ayı’yı kucaklayan filmde 1970 sonu 1971 yılının başında Meksika’da yaşanan siyasi ve toplumsal olayları, kadın – erkek eşitsizliğini ve genel olarak çaresizliği izliyoruz. Cleo rolüyle ilk defa oyunculuk yapan Yalitza Aparicio, doğum sahnesi ve çatışma sahneleri çok başarılı. Her acıya eşlik eden bando geçişi, değişimin habercisi uçaklar gibi diğer pek çok metafor filmi daha ilginç kılıyor.

 

Yok Oluş Filmi – Annihilation 

Jeff VanderMeer’ın Southern Reach kitap üçlemesinin “Annihilation (Yok Oluş)” adlı ilk bölümünden uyarlanan film, kocası gizli bir görev sırasında kaybolan biyolog Lena’nın, ABD yönetimi tarafından yalıtılmış gizemli bir bölgedeki keşif görevini anlatıyor. Annihilation sorunlarına ve uyarlama hatalarına rağmen yılın sevdiğim filmlerinden biriydi.

 

Soğuk Savaş Filmi – Cold War

Film, 49 yılından itibaren 50’li yıllara uzanan soğuk savaş dönemini bir aşk hikayesi evreninde anlatıyor. Bir kompozitör olan Wiktor ve bir yetenek olarak keşfettiği şarkıcı – dansçı Zula’nın aşkı; halk ezgileri, dönemin Avrupa şehirleri, sınırlar, siyasi baskılar, sosyal sınıflar ve daha da fazlasının hikayesini anlatıyor. Siyah beyaz çekilen filmde oyuncuların başarısı, melodilerin etkisi doyumsuz. Bu filmi henüz yazmaya fırsat bulamadım, ilk fırsatta bloğuma ekleyeceğim.

 

Private Life

Film, ilerleyen yaşlarına rağmen çocuk sahibi olmak isteyen Richard ve Rachel’ın hayatına yakın bir pencere açıyor. Bir bebek sahibi olmak için ellerinden geleni yapan ancak seçenekleri zamanla tükenen ikilinin hayatı ziyarete gelen üvey yeğenleri ile birlikte değişiyor. Film oyunculuk ve yönetim açısından yılın en başarılı yapımlarından.

 

Ahlat Ağacı Filmi

2018’in en iyi filmleri arasında, Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği, Akın Aksu ve Ebru Ceylan’ın senaryosuna imza attığı Ahlat Ağacı, yılın hiç şüphesiz en çok ses getiren ve etkileyen filmlerinden biri oldu. 71. Cannes Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan ve dakikalarca ayakta alkışlanan yapım, üniversiteden yeni mezun olan ve kitabını bastırarak hayallerini gerçekleştirme peşinde koşan Sinan Karasu’nun öyküsünü anlatıyor. Öyküyü anlatırken topluma ve döneme ayna tutmayı, unutulmaz monologlarıyla hafızamıza kazınmayı başarıyor. Özellikle Akın Aksu gibi bir değeri kazandıran filmin yeri bende apayrı. Sinan Karasu karakteri, Erzincan’ın bir beldesinde öğretmenlik yapan Akın Aksu’dan ilham alarak şekillenmiş. Nuri Bilge Ceylan’ın yeğeni olan Akın Aksu’nun kendi imkanlarıyla bastırdığı kitabında bulunan Ahlat Ağacı bölümü NBC’nin dikkatini çekmiş ve bu filmde hayat bulmuş. Akın Aksu aynı zamanda İmam Veysel’i de canlandıran isim.

 

Black Panther Filmi

2016 yılında, Marvel Sinematik Evreni  T’Challa/Black Panther’e hoş geldin dedi ve onu, Yenilmezler’i karşı karşıya getiren hit filmi “Kaptan Amerika: Sivil Savaş” vasıtasıyla bizlere sundu.

O zamandan beri Black Panther’i ve Wakanda’yı izlemek için sabırsızlanıyorduk. Beklediğimize değdi ve ben filmi izlemekten büyük keyif aldım.

Black Panter bir orijin film olduğu için basit bir hikayeye sahip, ancak derdini çok şık anlatıyor. Aksiyon sahneleri ve oyunculuklar büyük keyif veriyor. Sanat yönetimi de ayrıca çok başarılı. 134 dakika süreli filmin nasıl başlayıp bittiğini anlamıyorsunuz ve tekrar izlemek istiyorsunuz.

 

Ayin Filmi – Hereditary

Fragmanını ilk izlediğim günden beri büyük bir heyecanla beklediğim Hereditary – Ayin Filmi oyuncu performansları, yönetimi, sinematografisi ve tüyleri diken diken eden müzikleri ile bu türün meraklılarına ilaç gibi gelecektir. Filmde yoğun bir dram da var ancak tedirginlikle izlediğiniz sahnelerin ardı arkası kesilmeyince bu dramın yoğunluğundan kurtuluyorsunuz. Filmi bir bütün olarak çok beğendiğimi, pek çok sahneyi yaratıcı bulduğumu ve uzun süre belleğimden çıkmayacağını söylemek isterim. Gişe başarısı/başarısızlığı ne olursa olsun, bu tür filmlere verilen emeği çok değerli buluyorum.

Gerilim temposu hiç düşmeyen ve bir solukta izlediğim filmi, korku filmi sevenlere ısrarla öneririm.

 

Avengers Sonsuzluk Savaşı Filmi – Avengers: Infinity War

2018’in en iyi filmleri arasında gönlümde yatan aslan Avengers Sonsuzluk Savaşı Filmi oldu. tekrar tekrar izlemekten bıkmadığım filmin devamını büyük bir heyecanla bekliyorum.

Merakla beklediğimiz ve fragmanlarını tekrar tekrar izlediğimiz film, finalin bu ilk bölümü ile 18 filmlik seriyi adeta taçlandırıyor.

Film, korkunç titan Thanos’un (Josh Brolin) sonsuzluk taşlarını toplayarak galaksilere hükmetme isteği karşısında, Avengers ve Galaksinin Koruyucularının bir araya gelerek karşı koyma çabası ile başlayan büyük savaşı anlatıyor.

Yenilmezlerin takımlara ayrılması ve bu takımların seçimi bize çok şey söylüyor. Bazı diyalogların altında da derin anlamlar yatıyor. Avengers Sonsuzluk Savaşı filmi bol sürpriz, tadında aksiyon ve akıp giden bir hikaye sunuyor.

 

2018’in en iyi filmleri seçkimi, tekrar izlemek istediğim, belleğimde yer eden yapımlardan seçtim. Elbette yıl içerisinde pek çok film ve dizi izliyoruz. Herkesin gönlünde ayrı ayrı yer tutan yapımlar mutlaka var.

Geçtiğimiz yıl izlediğiniz ve tavsiye edeceğiniz filmleri yorum olarak yazıma bırakabilirseniz sevinirim.

Bakalım sizin en iyi filmler listeniz benim listemle örtüşüyor mu 🤔

Şimdi gelelim alternatif filmler listesine. Alternatif film listemdekilerin bir kısmını bloğuma yazma fırsatı bulamadım. Yazmış olduklarımı ise linkledim.

Filmlerle ilgili detay bilgi almak isterseniz üzerlerine tıklamanız yeterli.

 

2018 Yılı Alternatif Filmler Listesi 

Bizim için Şampiyon

Arif V 216 Filmi

The Nun – Dehşetin Yüzü Filmi

A Quiet Place

Bird Box

Climax

The Favourite

Suspiria

Isle of Dogs

The Ballad of Buster Scruggs

 

Hatırlamak açısından 2017’nin en iyi filmleri yazımı da okumanızı öneririm.

2017’nin En İyi Filmleri

 

 

Şimdiden hepinize iyi seyirler, yaşasın sinema.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir