2017’nin En İyi Filmleri

2017’nin en iyi filmleri yazımda sizi bekliyor 🎬

Geçtiğimiz yıla damgasını vuran ve izlemekten büyük keyif aldığım filmleri sizin için derledim.

2017’nin En İyi Filmleri

2017’nin en iyi filmleri seçimini 12’den başa doğru sıraladım. Listemin en altında alternatif bir diğer izleme listesine de yer verdim. Bu listede henüz bloğumda yer verme fırsatı bulamadığım filmler de var.

Geçtiğimiz yıl izlediğiniz ve tavsiye edeceğiniz filmleri yorum olarak yazıma bırakabilirseniz sevinirim.

 

 

Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu Filmi 

Dünyaca ünlü Fransız yönetmen Luc Besson tarafından yönetilen ve konsept çizimlerine 2015 yılında başlanan bu renkli, eğlenceli fantastik bilim kurgu filmi listemin 12. sırasında.

Çizgi roman dünyasının efsane isimleri Pierre Christin ve Jean-Claude Mezieres’in kült çizgi roman serisi “Valerian ve Lauraline”’nden yola çıkan ve yine aynı isimlerce senaryolaştırılan yapım, bambaşka bir çeşitlilik sunan evrenin kapılarını aralıyor. Sanal gerçeklik üzerine de harika sahneler barındıran film, neredeyse sınırsız bir karakter zenginliği sunuyor.

 

Star Wars’dan Star Trek serisine, Doom’dan Avatar’a belleklerimize kazınan yapımların da ilham noktasını oluşturan bu çizgi roman uyarlaması, dev oyuncu kadrosu ile de dikkat çekiyor.

Filmimiz 28. yüzyılda geçiyor. Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu filmi ile ilgili merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

 

Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu Filmi 

Yaratık Covenant Filmi

Ridley Scott’un Prometheus filmi sonrası seriye  devam etmek yerine araya aldığı başka film projeleri nedeniyle gecikmeye uğrayan Alien Covenant, Prometheus keşif gezisi faciasının 10 yıl sonrasında geçen olayları konu alıyor.
Aynı zamanda bu yıl sonunda gösterime girecek olan Blade Runner 2049 filminin de yapımcısı olan Ridley Scott’un bizaat yönettiği Alien Covenant ile uzay-korku-bilim kurgu janrasına sıkı bir dönüş yaptığını söylemek mümkün.

Yaratık Covenant 11. sıradan listeme giriyor. Filmi ilgili merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

Yaratık Covenant Filmi

 

Thor Ragnarok Filmi 

“Thor” serisinin en yeni filmi “Thor: Ragnarok” serinin önceki iki büyük beyaz perde başarısının ardından epik maceralar çizgisini sürdürüyor. 2011 yapımı “Thor” ve 2013 yapımı “Thor: Karanlık Dünya”, dünya çapında 1.1 milyar dolar üzerinde bir gişe hasılatı elde etmişti. Thor, Marvel Sinematik Evreninde, diğer Süper Kahraman filmlerinden çok daha eğlenceli ve espirili bir anlatımla yer alıyor. Thor Ragnarok filmi, hem aksiyon hem görsellik hem de Led Zeppelin efsane ritmi ile keyifle izleniyor. Thor Ragnarok, 2017’nin en iyi filmleri listeme 10. sıradan giriyor.

Filmle ilgili deha detaylı bilgiye yazımdan ulaşabilirsiniz.

 

Thor Ragnarok Filmi

 

 

 

Logan Wolverine Filmi

James Mangold tarafından şimdiye dek yaratılan en büyük çizgi roman kahramanlarından biri olan Wolverine’in tamamlayıcı bölümü bildik anlatımların dışına çıkıyor ve unutulmaz bir vedaya sahne oluyor.

Listeme 9. sıradan giren filmle ilgili merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

Logan Wolverine Filmi

 

 

Dunkirk Filmi 

Dunkirk filmi, ilk sahnesinden son sahnesine dek algımızın sınırlarını zorluyor ve üzerinde uzun uzun konuşulmayı hak ediyor.

Nolan’ın imzasını hemen her sahnede hissettiğimiz film listemin 8. sırasında yer alıyor.

 

Filmle ilgili merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

Dunkirk Filmi

 

Kapan Filmi – Get Out 

Genç bir Afrikalı Amerikalı fotoğrafçının, kız arkadaşının ailesini ile tanışmasının ardında yaşadığı şaşırtıcı olayları anlatan Kapan Filmi, yılın en ilgi çekici yapımlarından biriydi. 104 dakika süreli bu gizemli gerilim filmi, listeme 7. sıradan giriyor.

Filmle ilgili merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

 

Kapan Filmi – Get Out

 

 

Tam Gaz Filmi – Baby Driver 

Film eşsiz müzikleri kadar iyi işlenmiş karakterler ve olay döngüsü ile de öne çıkıyor. Oldukça yüksek bir tempoda izlediğimiz film, keyifli ve bir o kadar da eğlenceli geliyor. Yapım 113 dakikalık süresi boyunca romantizmden aksiyona, gerilimden drama sürüklüyor. Tam gaz filmi listeme 6. sıradan giriyor.

Filmle ilgili merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

Tam Gaz Filmi Baby Driver

 

 

Sarışın Bomba Filmi – Atomic Blonde

2012 yılında Anthony Johnston’ın yazdığı ve çizimlerini Sam Hart’ın yaptığı “The Coldest City” aslı çizgi romandan uyarlanan bu süper ajan filmi, 80’li yılların soğuk savaş dönemine meraklı olan izleyiciler için ayrıca keyifli gelecektir. Film, uluslararası ajanların, hükümet desteği ile sınır ötesi ülkelerde yoğun mesai harcadığı soğuk savaş döneminde geçiyor. Filmin sanat yönetimi de başarılı ve 2017’nin en iyi filmleri listeme 5. sıradan giriyor.

Sarışın Bomba Filmi – Atomic Blonde her ne kadar tahmin edilebilir kurgusu ve şaşırtıcılıktan uzak ilerleyişi olsa da aksiyon açısından doyuruyor.

Filmle ilgili merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

Sarışın Bomba Filmi

 

Wonder Woman Filmi

Sountrack’i ile de büyüleyen film, “Wonder Woman kimdir ve güçlerini nasıl kazanmıştır” özelinde hikayeyi gayet kararında anlatıyor. DC Extended Universe’in dördüncü yapımı olarak tasarlanan filmin yönetmen koltuğunda Patty Jenkins bulunuyor. DC Comics’in en güçlü kadın kahramanlarından olan Wonder Woman’ın bir kadın yönetmene teslim edilmesi çok değerli. Jenkins bu zorlu yapımın altından başarıyla kalkmış. 141 dakika süreli yapımın bir solukta izlendiğini söylemek mümkün.

Listeme 4. sıradan giren filmle ilgili merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

Wonder Woman Filmi

 

Star Wars : Son Jedi Filmi 

Rian Johnson’ın yazıp yönettiği ve Star Wars serisinin sekizinci bölümü olan The Last Jedi, The Force Awakens ile tanıştığımız Rey’in Luke Skywalker ile buluşmasının ertesinde olacakları odağına alıyor.

Johnson’ın karakterleri ele alış biçimi ve anlatım derinliği izleyenleri duygu dolu bir yolculuğa çıkarıyor. Ray’in ve Kylo Ren’in kusursuz oyunculukları ve hikayelerinin iç içe geçerek birbirini tamamlaması büyüleyici. İyilik ve kötülük arasında gidip gelen bu iki güçlü Jedi’nin hikayesi, sonrası için de merak duygusunu hep canı tutuyor. Rey’in gücünün sınırlarını ve yapabileceklerini keşfi ve karanlığa karşı artan merakı da film boyunca heyecanımızı katlıyor.

Listeme 3. sıradan giren filmle ilgili merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

Star Wars: Son Jedi Filmi

 

 

O Filmi

Stephen King’in ölümsüz eseri “O” bir döneme damga vurmuş ve belleklerimize kazınmıştı. Romanla aynı adı taşıyan 1990 yılı yapımı televizyon dizisi ise beklentileri karşılayamamıştı. Aradan bunca yıl geçmesine rağmen ise bu kült roman, etkisini ve eşsizliğini hala koruyor. Kitabın fanları olarak fragmanını ilk izlediğimiz günden beri “kitaba bağlı kalınacak mı”, “olay döngüsü televizyon dizisindeki gibi mi ilerleyecek” soruları aklımızı kurcalamaktaydı. “O filmi” nin kitaba bağlı ilerlediğini ve televizyon dizisine saygı duruşu niteliğinde bolca sahneyi barındırdığını da eklemek isterim. Nihayet doğru düzgün bir Stephen King uyarlaması izleyebildik.

Listeme 2. sırada giren film hakkında merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

O Filmi “Sen de Uçacaksın”

 

 

Blade Runner 2049 Filmi

Blade Runner gibi, “sorgulamamızı şu yıla kadar sürdürdüğümüz kült bir yapımı” tekrar ele almak ve devamını sağlamak herkesin cesaret edebileceği bir iş değil. Enemy, Scario ve Arrival gibi üst düzey yapımlarda imzası olan Denis Villeneuve bu cesareti iyi ki göstermiş ve uzun yıllar konuşmaya devam edeceğimiz bir yapım ortaya koymuş. 2017’nin en iyi filmleri listemin tepesinde Blade Runner 2049 var.

K rolüyle izlediğimiz Ryan Gosling’i ne kadar övgüyle ansak az. Umarım bu yıl tüm ödülleri toplar.

Film ile ilgili yazdığım yazıya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Blade Runner 2049 Filmi

 

Bakalım sizin en iyi filmler listeniz benim listemle örtüşüyor mu 🤔

 

Şimdi gelelim alternatif filmler listesine. Alternatif film listemdekilerin bir kısmını bloğuma yazma fırsatı bulamadım. Yazmış olduklarımı ise linkledim. Filmlerle ilgili detay bilgi almak isterseniz üzerlerine tıklamanız yeterli.

 

2017 Yılı Alternatif Filmler Listesi 

13. Kabuktaki Hayalet Filmi

14. Maymunlar Cehennemi:Savaş Filmi

15. Anne! Filmi – Mother

16. Personal Shopper

17. Kedi Filmi

18. Şanslı Logan Filmi

19. Kutsal Geyiğin Ölümü Filmi 

20. Rock’n Roll Filmi

21. Bu da Nerden Çıktı? Filmi 

22. Yaşam Kürü Filmi – A Cure for Wellness

23. Justice League Adalet Birliği Filmi 

24. Barry Seal: Kaçakçı Filmi 

 

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim 🙋🏼

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir