2017 Yılında Teknoloji Alanında Öne Çıkanlar

2017 Yılında Teknoloji alanında öne çıkanları ve bloğumda yer verdiğim ürün, hizmet, oyun ve haberleri sizin için derledim.

2017 Yılında Teknoloji Alanında Öne Çıkanlar

2017 yılının bitmesine sayılı günler kala, 2018 yılında daha fazla duyacağımız teknoloji trendlerini MediaTrend için kalem almıştım.

 • Yapay Zeka
 • Chatbot’lar
 • Makine Öğrenimi
 • Big data
 • Blockchain
 • Siber güvenlik
 • Bulut Teknolojisi
 • Algoritmalar
 • Sesle Kontrol
 • Akıllı Uygulamalar
 • VR, AR ve 360 ​​derecelik videolara yer verdiğim yazımı “2018 Yılında Daha Çok Duyacağımız Teknoloji Trendleri” başlıklı yazımı aşağıdan okuyabilirsiniz.

 

2018 Yılında Daha Çok Duyacağımız Teknoloji Trendleri

 

Bloğumda yer verdiğim teknoloji alanında öne çıkan bazı başlıkları ise aşağıda bulabilirsiniz.

 

CES 2017

Teknoloji dendiğinde ilk akla gelen fuarlardan biri olan CES (Consumer Electronics Show) bu yıl 50. yaşını kutladı.

5-8 Ocak 2017 tarihlerinde Las Vegas Nevada’da gerçekleşen fuarda, en çok dikkat çeken yenilikçi ürünleri sizin için derlemiştim.

 

Wirecard Türkiye’den Sektör Değerlendirmesi

Avrupa’nın en büyük FinTech şirketlerinden Wirecard’ın Türkiye CEO’su Alper Akcan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda, 2017 yılı öngörülerini öğrenme şansı bulmuştuk.

 

 

IBM IoT Center

Nesnelerin İnterneti alanında teknolojik geliştirme konusunda büyük yatırımlar yapan IBM Türk’ün davetlisiydik.

IBM’in yakın zamanda hayata geçirdiği IBM IoT Center içerisinde gerçekleşen davette, IBM’in IoT dünyasında sunduğu Watson, Bluemix, Maximo, Tririga ürünlerini ve bu ürünleri kullanan örnek girişimleri tanıma fırsatı bulmuştuk.

 

Cisco, Yıllık Güvenlik Raporu

Cisco, 2017 yılı Yıllık Güvenlik Raporu’nu bir basın toplantısı ile açıkladı. Cisco Türkiye yetkililerinin de katıldığı toplantıda, hepimizin gündeminde olan Siber Güvenlik konusu tüm detayları ile ele alındı.

 

2016’dan 2017’ye Media Markt Türkiye

Türkiye’nin en hızlı ve istikrarlı büyüyen yeni nesil elektronik perakendecisi Media Markt’ın basın toplantısı için birlikteydik.
Media Markt Türkiye’nin yeni İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda, Media Markt’ın 2016 yılı değerlendirmesini ve 2017 yılı planlarını öğrenme fırsatı bulduk.

 

 

 

Turkcell Zeka Küpü Projesi TEVİTÖL’de

Turkcell, Zeka Küpü projesi kapsamında üstün ve özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi’yle işbirliğinin detaylarını bir basın toplantısı ile duyurdu.

 

 

24 Solutions Türkiye’de

Ödeme sistemleri güvenliğinde en yüksek standart olan PCI-DSS alanında hem danışmanlık hem de denetim ve sertifikasyon hizmetini birlikte sunan 24 Solutions, Türkiye pazarına girişini bir basın daveti ile duyurdu.

 

 

Cisco “Tetresyon Analitikleri” Ürününü Tanıttı

Cisco, BT şirketleri için, Tetresyon Analitikleri Ürününü tanıttı.
Cisco, bu ürünü ile güvenlik tehdidi altındaki şirketlerin güvenlik zırhını güçlendirmeyi hedefliyor.

 

 

İnnova’dan LEGA ürün ailesi

Hukuk ve Teknoloji süreçlerini bir araya getiren İnnova’nın geliştirdiği LEGA ürün ailesi ile tanıştık. Uçtan uca kurumsal bilişim çözümleri sunan İnnova’nın geliştirdiği LEGA ürün ailesi hakkında bilgi almak için bir araya geldik.

 

Hubert Yoshida Türkiye’deydi

Dünyanın en etkili 10 teknoloji liderinden biri olarak gösterilen HDS Global CTO’su Hubert Yoshida Türkiye’deydi.

Ev sahipliğini HDS Türkiye Genel Müdürü Cem Fındıkoğlu’nun yaptığı basın toplantısında, Hubert Yoshida ile tanışma şerefine nail oldum.

 

 

Kadınlara Özel SiM Uygulaması

Turkcell’in kadınlara özel akıllı telefon uygulaması SiM’i hayata geçirdi. Kadınların ihtiyaç duyduğu konularda güvenilir ve faydalı bilgiler içeren SiM uygulamasından, tüm operatör kullanıcıları faydalanabilir.

 

MediaTrend Yazarları Buluşması Gerçekleşti

MediaTrend yazarları buluşması Media Markt’ın ana binasında gerçekleşti.

Media Markt Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım ve Media Markt Türkiye Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Çağanur Atay Uçtu’nun da katılımıyla gerçekleşen buluşma, “Teknolojinin A Takımı” MediaTrend yazarlarını bir araya getirdi.

 

 

Teknolojinin Kadın Liderleri 2017

Teknolojinin kadın Liderleri 2017 yarışması sonuçlandı.

Türkiye’nin dijital dönüşümünü ateşleyen ve sektörleri için önemli bir değişime imza atan teknoloji odaklı kadınların ödüllerine kavuştuğu tören Microsoft Türkiye ofisinde yapıldı.

 

 

TÜSİAD STEM Projesi

TÜSİAD STEM Projesi’nin detayları, TÜSİAD tarafından duyuruldu. 2014 yılından beri bu alanda çalışmalar yapan TÜSİAD, projede gelinen noktayı bir basın toplantısı ile aktardı.

 

Turkcell T80 İncelemesi

Turkcell T serisinin en yeni akıllı telefonu T80’i piyasaya sürdü. Bol bol fotoğraf – video çektiğim, uygulamalar ve oyunlar yükleyerek test ettiğim cihaza dair merak edilenleri sizlerle paylaşmıştım.

 

 

BiP’ten Görüntülü Görüşmede Yeni Dönem

BiP, görüntülü görüşmede yeni dönemde çığır açıyor. Uygulamaya eklenen ve Türkiye’de bir ilk olan çoklu ekran özelliği sayesinde artık 6 kişiyle aynı anda BiP’ten HD kalitesinde görüntülü konuşma yapılabiliyor. İletişim alışkanlıklarına yeni bir boyut kazandıran BiP, 15 milyonu aşan kullanıcısıyla mesafe kavramını ortadan kaldırıyor.

 

UpCall ile Bilinmeyen Numara Kalmayacak

UpCall, arama deneyimini değiştirerek dünyada bir ilke imza atıyor. Turkcell mühendislerinin geliştirdiği UpCall uygulaması, cep telefonundan arama alışkanlığını değiştiriyor.

 

 

HP Sprocket Lansmanı

HP, akıllı telefonlarımızdan anında baskı alabilen yeni cep boyutunda fotoğraf yazıcısı HP Sprocket’u duyurdu. DJ Mahmut Orhan’ın müziği eşliğinde gerçekleşen ürünün tanıtım aktivitesi Nişantaşı Nopa’da gerçekleşti.

 

 

Moto Z2 Play ve Yeni Moto Modlar

Motorola, ilk kez geçtiğimiz yıl tanıttığı Moto Z ailesinin yeni üyesi Moto Z2 ve yepyeni MotoMod’ları tanıttı. Bir akıllı telefondan çok daha fazla deneyim sunan bu kusursuz cihazı kısa süreli de olsa deneyimleme şansı buldum.

 

 

 

Lifecell Lansmanı

Her şeyi internetten yaptıran yeni dijital marka Lifecell’in lansmanı için birlikteydik. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bütün’ün ev sahipliğinde gerçekleşen tanıtım toplantısında, Turkcell’in yeni markasıyla iletişimin tamamının İnternet üzerinden gerçekleşeceği duyuruldu.

 

 

Electrolux Türkiye İki Kat Büyüme Hedefliyor

Electrolux Türkiye, dün gerçekleşen bir basın toplantısında 2018 yılı hedeflerini aktardı ve Electrolux’ün geliştirilmiş pil ömrü ve tasarım özelliklerine sahip yeni ürünleri de tanıttı.

 

 

HP, Yepyeni Spectre Portföyünü Tanıttı

HP, Dijital Dokunuşlar gecesinde yeni Spectre portföyünü tanıttı.

Etkinlikte, yeni nesil HP Spectre 13 ve HP Spectre x360 dizüstü bilgisayarlarını deneyimleme fırsatı buldum.

 

 

Türkiye’nin Arama Motoru Yaani Tanıtıldı

Turkcell, gerçekleştirdiği basın toplantısında Türkiye’nin arama motoru Yanii’yi tanıttı.

Turkcell, Yaani arama motoru ile Türkiye’yi kendi arama motoruna sahip ülkeler kategorisine çıkarıyor.

 

Türkiye’nin 2017 Yılında En Hızlı Büyüyen Teknoloji Şirketleri belli oldu.

Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye 2017 Programı’nın sonuçlarını duyuruldu. Gelin sizi, Türkiye’nin 2017 Yılında En Hızlı Büyüyen Teknoloji Şirketleri ile sizleri tanıştırmıştım.

 

 

3. Nesnelerin İnterneti Zirvesi Gerçekleşti.

3 Nesnelerin İnterneti Zirvesi’ne katılan CEO’lar dijital dönüşüme odaklanma çağrısı yaparak, ülkeler arası rekabette geri kalma tehlikesine dikkat çekti.

 

 

Moto Mod Ailesinin son üyesi Polaroid Insta-Share Printer Tanıtıldı.

Motorola, akıllı telefon dünyasında yeni bir kategoriye öncülük eden Moto Mod ailesinin son üyesi Polaroid Insta-Share Printer’ı tanıttı.

 

 

Digital Planet Basın Toplantısı

Digital Planet, Digital Planet Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Vural ile şirket CEO’su Şerif Beykoz’un ev sahipliğinde bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

 

 

Dünya devi Alibaba, Aras Kargo’yu Seçti

Aras Kargo Genel Müdürü Hikmet Nuri Bulduk’un ev sahipliğinde düzenlenen basın toplantısında, Aras Kargo’nun e-ticaret devi Çinli Alibaba ile anlaştığı duyuruldu.

 

 

SHIELD Siber Güvenlik Konferansı

SHIELD Siber Güvenlik Konferansı, “Dijital Geleceği Güven Altına Almak” teması ile 21 Kasım 2017 tarihinde, İstanbul Çırağan Palace Kempinski’de gerçekleşti.

 

 

Sony Mobile’dan Geleceğe Yönelik Trendler

Sony Mobile, geleceğe yönelik trendler ile ilgili bakış açısını paylaştı. Sony Mobile tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, uçan ayakkabılar artık o kadar da uzak bir hayal değil.

 

 

TELKODER 2. Veri Merkezi İşletmeciliği Raporu’nu Yayımlandı

TELKODER, 2. Veri Merkezi İşletmeciliği Raporu’nu bugün düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

Ülkemiz açısından en önemli ve en dikkat edilmesi gereken hususların açıklandığı toplantının detaylarını sizlerle paylaşmıştım.

 

 

Sağlık Hizmetlerini Dönüştürecek 10 Teknoloji Belli Oldu

Daha uzun, sağlıklı ve üretken bir yaşam sürmemize yardımcı olabilecek ve sağlık hizmetlerini dönüştürecek 10 yeni teknoloji belli oldu.

 

 

 

App Store’da 2017’nin En İyileri Duyuruldu.

İşte AppStore’de 2017 yılın en’leri…

 

Yılın iPhone Oyunu

 • Old Man’s Journey

 

Yılın iPad oyunu


 • Hidden Folks

 

Yılın iPhone uygulaması

 • Enlight videoleap

 

Yılın iPad uygulaması


 • Affinity Photo

 

2017 Yılının En İyi Ücretsiz iPhone Uygulamaları

 • WhatsApp Messenger
 • Instagram
 • YouTube: Watch Listen Stream
 • Facebook
 • Messenger
 • Snapchat
 • letgo: Buy & Sell Secondhand
 • Turkcell Hesabım
 • Google Maps – GPS Navigation
 • sahibinden.com

2017 Yılının En İyi Ücretli iPhone Uygulamaları

 • Enlight
 • Facetune
 • Fitness and Bodybuilding by VGFIT
 • VIPBANKO
 • LightX
 • kirakira+
 • Glitché
 • 7 Minute Workout Challenge
 • Scanner for Me + OCR
 • İngilizce Kelime Testleri 5000 Kelime – YDS -TOEFL -İngilizce kelime ezberleme

 

 

2017 Yılının En İyi Ücretsiz iPhone Oyunları

 • A Word Game
 • 101 YüzBir Okey Plus
 • Super Mario Run
 • Sniper 3D: Shoot to Kill FPS
 • Candy Crush Saga
 • Subway Surfers
 • Clash Royale
 • BBTAN by 111%
 • Asphalt 8: Airborne

2017 Yılının En İyi Ücretli iPhone Oyunları

 • Hitman Sniper
 • Plague Inc.
 • Minecraft
 • Assassin’s Creed Identity
 • Construction Simulator 2014
 • Recontact: Istanbul
 • Football Manager Mobile 2017
 • Age of Ottoman
 • World Conqueror 3
 • Ski Safari

2017 Yılının En İyi Ücretsiz iPad Uygulamaları

 • YouTube: Watch Listen Stream
 • Messenger for WhatsApp
 • puhutv
 • Facebook
 • Messenger
 • Google Chrome
 • Google
 • Calculator Pro+ for iPad
 • letgo: Buy & Sell Secondhand
 • sahibinden.com

 

2017 Yılının En İyi Ücretli iPad Uygulamaları

 • Procreate
 • Toca Life: Hospital
 • Duet Display
 • Dr. Panda’s Ice Cream Truck
 • Toca Life: Farm
 • Little Kitten – My Favorite Cat
 • GoodReader – PDF Reader Annotator and File Manager
 • Notability
 • Toca Hair Salon 3
 • Toca Life: Vacation

2017 Yılının En İyi Ücretsiz iPad Oyunları

 • Clash Royale
 • Super Mario Run
 • FIFA Mobile Football
 • Subway Surfers
 • Roll the Ball® – slide puzzle
 • Sniper 3D: Shoot to Kill FPS
 • Arena of Valor: 5v5 Arena Game
 • Asphalt Xtreme
 • slither.io
 • Critical Ops

Yılın En İyi Ücretli iPad Oyunları

 • Minecraft
 • Hitman Sniper
 • Plague Inc.
 • Assassin’s Creed Identity
 • The Amazing Spider-Man 2
 • Teeny Titans – Teen Titans Go! Figure Battles
 • Grand Theft Auto: San Andreas
 • Sumotori Dreams
 • Sword Of Xolan
 • Five Nights at Freddy’s: Sister Location

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir