Sarışın Bomba Filmi

Sarışın Bomba Filmi – Atomic Blonde vizyonda.

Aksiyon özlenlere iyi gelecek, ajanların sert dünyasına yolculuğa çıkaracak bu dönem filmi hakkında merak edilenler ve yorumum yazımda sizi bekliyor.

Sarışın Bomba Filmi

2012 yılında Anthony Johnston’ın yazdığı ve çizimlerini Sam Hart’ın yaptığı “The Coldest City” aslı çizgi romandan uyarlanan bu süper ajan filmi, 80’li yılların soğuk savaş dönemine meraklı olan izleyiciler için ayrıca keyifli gelecektir.

Yönetmen koltuğunda bulunan David Leitch’in, John Wick ve Deadpool gibi aksiyon efsanelerini yönetmiş olması bu filme olan merakımı katlıyordu. Eminim sizler de böyle düşünüyorsunuzdur. Bu duygularla izlediğim filmin konusuna gelince.

Sarışın Bomba Filmi Konusu

Film, uluslararası ajanların, hükümet desteği ile sınır ötesi ülkelerde yoğun mesai harcadığı soğuk savaş döneminde geçiyor. Yıl 1989, Berlin duvarının yıkılmasından birkaç gün önce gerçekleşen olayları izliyoruz. Herkesin gözü burada ve KGB, CIA, MI6… Berlin sokaklarında cirit atıyor.

Bir ajanın öldürülmesine ve kolundaki saatin çalınarak nehre atılmasını izliyoruz. Öldürülen kişi MI6 ajanı ve saatinde dünyadaki tüm gizli ajanların ve istihbarat birimlerinin bilgisi gizli. Tüm dünyanın bu saatin peşine düşmesi uzun sürmüyor.

Lorraine (Charlize Theron), Şef C (James Faulkner) tarafından bu saati bulmak üzere görevlendiriliyor. Tek görevi saati bulmak değil, birimin diğer bir ajanı olan ve kontrol edilemeyen Percival’ın (James McAvoy) denetim altında tutmak. Percival ise Berlin’de yasadışı işlere de el atmış ve buraya iyice yerleşip kendi düzenini kuran biri.

Tam bu sırada Spyglass (Eddie Marsan) olarak bilinen İngiliz muhbir Percival ile buluşuyor ve saatteki ajan listesini ezberlediğini ve Berlin’den ailesi ile birlikte kaçmasına yardım ediliği takdirde bilgileri vereceğini söylüyor.

Percival ile buluşmak için Berlin’e inen Lorraine’i ise sert bir sürpriz bekliyor ve zor da olsa bu ilk pusuyu savuşturuyor. Kısa sürede Percival’e güvenemeyeceğini anlayan Lorraine, umduğundan çok daha zorlu geçeceğe benzeyen bu görevde tam bir karmaşanın içine düşüyor, olaylar gelişiyor.

Sarışın Bomba Filmi Oyuncuları 

Lorraine rolüyle Charlize Theron güzel dövüyor, güzel de dayak yiyor. Filmde minimum dublör kullandığı söylenen oyuncu keşke daha önce aksiyona el atsaymış. Percival rolüyle izlediğimiz James McAvoy’dan ben fena halde sıkılmaya başladım. Asla bir Tom Hardy olmayacak ve bu rolünde fena halde Split- Parçalanmış filminde canlandırdığı zorlama karakterlerden birini hatırlayabilirsiniz. İkiliye Emmett Kurzfeld rolüyle John Goodman, Eric Gray rolüyle Toby Jones, Delphine rolüyle Sofia Boutella, Spyglass rolüyle Eddie Marsan, Şef C rolüyle James Faulkner eşlik ediyorlar. Bu dev oyuncu kadrosuna söylenebilecek pek bir şey yok. Senaryo biraz sığ olduğu ve aksiyon odaklı ilerlediği için iyi bir aksiyon filmi izlediğimi söyleyebilirim.

Filmin sanat yönetimi de başarılı. Charlize Theron’u fena halde Debbie Harry’e benzetmişler. Theron’un şık perdesü ve mantolarını bu kış bol bol görebiliriz. Bu açıdan tam bir nostaljik hava estiriyor.

Sarışın Bomba Filmi – Atomic Blonde her ne kadar tahmin edilebilir kurgusu ve şaşırtıcılıktan uzak ilerleyişi olsa da aksiyon açısından doyuruyor. Yönetmen koltuğunda bulunan David Leitch’in dev hatası 10 – 15 dakikalık çektiği klipleri sağlam bir kurguyla sunamamasından kaynaklanıyor. Aksiyon sahnelerinde yaratıcılık bol, ancak ne John Wick’teki gibi gözünüzün önünde kafaların patlatılmasından tedirginlik ve heyecan duyuyorsunuz ne de Deadpool filmindeki daki gibi sürükleyici ve etkileyici havayı yakalayabiliyorsunuz. Aksiyon sahneleri kusursuz olmasına rağmen, genel temponun düştüğü anlarda filme derin bir sıkıcılık yayılıyor. 80’ler benim dönemim olduğu için ben yine de çok keyif aldım ve ilk fırsatta tekrar izlemeyi düşünüyorum.

Favori sahnelerim ise boğazlı kazağın maskeye dönüştüğü ve Charlize’in eline kırbacı aldığı aksiyonlar oldu 🤔  Ciddi şekilde saçlarımı kestirmeyi veya bir peruk almayı düşünmeye de başladım 🙆

Bu arada filmde çok sakil duran, Charlize Theron ve Sofia Boutella’nın akıllara zarar bir sevişme sahnesi var.

Sarışın Bomba Filmi (Atomic Blonde)  Soundtrack’i

Filmin muazzam bir sondtrack’i var. Dönemi iliklerimize kadar hissettiren 80’li yılların efsane parçaları; Nena’dan New Order’s a, Wham’den Depeche Mode’a, Queen’den Eurythmics’e…  film boyunca aksiyon sahnelere eşlik ediyor.

 

Finalde Sarışın Bomba Filminin (Atomic Blonde) iyi bir dönem filmi olduğunu, tahmin edilebilir ve zaman zaman sığ anlatımına rağmen şahane aksiyon sahneleri ile süslendiğini belirtmek isterim.

Sağlam aksiyon izlemek isterseniz The Equalizer, kusursuz bir ajan filmi izlemek isterseniz ise Kingsman: Gizli Servis filmini izleme listenize almanızı öneririm.

Şimdiden hepinize iyi seyirler.

Sarışın Bomba Filmi (Atomic Blonde) Fragmanı

Sarışın Bomba Filmi (Atomic Blonde) IMDB

 

Yoğun iletişim kurmama rağmen hala listesine giremediğim Chantier Film’e de buradan selam ederim 🙋🏼

  2Yorum

  1. Pingback: 2017’nin En İyi Filmleri - Fundalina

  2. Pingback: Kızıl Serçe Filmi - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir