Deadpool 2 Filmi

Deadpool 2 Filmi, 18 Mayıs Cuma günü vizyona giriyor.

Basın gösterimi ile izleme şansı bulduğum film hakkında merak edilenleri ve yorumumu yazımda bulabilirsiniz.

Deadpool 2 Filmi

Hepimizin belleklerine yerleşen ve farklı bir iz bırakan Deadpool filmi, 2016 yılında, +18 ibaresi ile gösterime girdi ve 750 Milyon doların üzerinde bir gişe başarısı yakaladı. En İyi Komedi veya Müzikal kategorisinde Altın Küre’ye aday gösterilen ilk canlı aksiyon kahraman filmi olarak tarihe geçti ve Ryan Reynolds da En İyi Erkek Oyuncu adaylığı kazandırdı.

 

 

Aradan geçen iki yıl boyunca belleklerimizde yer etmeye devam eden Deadpool filminin ikincisinde Domino, Cable ve dolayısıyla X-Factor kadrosuyla da tanışıyoruz. Göndermelerle dolu filmimizin konusuna gelince.

 

Deadpool 2 Filmi Konusu

Filmimiz açılışını Wade’in / Deadpool (Ryan Reynolds) intihar denemesi ile açıyor. Parçalara bölünen Wade’i bu duruma sürükleyen olayların başlangıcı ise altı hafta öncesine dayanıyor. Hong Kong, Sicilya, Tokyo demeden tüm dünyada azılı çetelerin peşine düşen ve onları çökerten Wade çok sayıda düşman kazanır. A.B.D’de bulunan bir çete lideri ise elinden kurtulmayı başarır.

Evlilik yıldönümü sebebiyle bu işi fazla üstelemeyen Wade evine döner. Vanessa (Morena Baccarin) ise onu tatlı bir sürprizle bekler ve bebek yapmaya karar verirler. Tam bebeğin ismine karar verdikleri sırada, çete lideri adamları ile birlikte Wade’in evini basar ve Vanessa’yı öldürür.

Wade dağılır, öyle ki biraz ölmeden yaşayamaz hale gelir. Defalarca kendini öldürmeye çalışır ancak başarılı olamaz. Bu denemelerden birinde parçalara ayrılır ve Colossus onu bir torbaya doldurur ve X-men olmasını ister. Belki bir aile kuramamıştır ama belki X-Men ona bir aile sunabilir.

Tam bu sırada mutant yetimhanesinde olay çıktığı bilgisi gelir. Genç mutantlardan biri ortalığı yakıp yıkmaktadır. Tüm kameralar ve polis ekipleri bu bölgededir. X-jet’e atlayan X-men’ler bölgeye ulaşır. Deadpool artık ekibin bir parçasıdır. Ortalığı karıştıran genç mutantın Russell (Julian Dennison) olduğu anlaşılır. Russell bir türlü sakinleşmemektedir. Deadpool, Russell’a engel olur ama onunla birlikte mutant hapishanesine gönderilir.

Deadpool ve Russell’ı sıkıntılı zamanlar beklemektedir. 

Güçlerini kontrol eden bir boyunluk takılarak hapse gönderilen Deadpool ve Russell’ı sıkıntılı zamanlar bekler. Deadpool güçlerini kaybedenice kanser bedeninde sancılara başlar. Russell ise yetimhanede yaşadıkları sebebiyle öfkelidir ve intikam yemini etmiştir.

 

Derken bilinmeyen bir zamanda Cable (Josh Brolin) ortaya çıkar. Zamanda yolculuk yapmak için saatini ayarlar ve mutant hapishanesine ulaşır. Cable’ın peşinde olduğu kişi Russell’dan başkası değildir. Onu öldürmek için hapishaneyi altüst eder. Çıkan karmaşa ile Deadpool buradan kaçar ama aklı Russell’da kalmıştır ve onu kurtarmaya karar verir ama bir ekibe ihtiyacı vardır.

Deadpool, Cable’ın bir ergen olan Russel’ı neden öldürmek istediğine anlam veremez. Böylelikle X-Force ekibi seçimleri için ilan verir ve adayların arasından seçimler başlar. Domino’nun (Zazie Beetz) aralarında bulunduğu ekip, mutant hapishanesi mahkumlarının başka bir yere nakledileceğini öğrenir. Kurtarma harekatı başlar, olaylar gelişir.

 

 

Deadpool 2 Filmi Oyuncuları

“John Wick” ve “Atomic Blonde” gibi aksiyon harikası filmlerden hatırladığımız David Leitch’in yönettiği filmin senaryosu Ryan Reynolds, Rhett Reese ve Paul Wernick’in imzasını taşıyor.

Filmin oyuncu kadrosunda Ryan Reynolds’a Josh Brolin, Morena Baccarin, Zazie Beetz, Julian Dennison, Karan Soni, T.J. Miller, Stefan Kapicic, Brianna Hildebrand ve Eddie Marsan eşlik ediyor. Deadpool’un da dediği gibi 10 – 12 yıl seriyi götürebilecek bir kadro bu 🙂

Filmde bol bol duygusallık görüyoruz. Göndermeler ise daha ilk sahneden itibaren başlıyor ve filmin finalinde doruğa varıyor. İlk filme göre çok daha fazla akıllı esprilere yer verildiğini söylemek mümkün. Hatta espriler ve göndermeler bombardıman şeklinde geliyor ve hemen herkese bulaşıyor. Thanos, Wolverine, Superman ve annesi Martha, Batman, Star Wars, Green Lantern, Profesör Xavier ve daha da fazlası Deadpool’un laf çakmalarından nasibini alıyor.

 

 

Domino karakteri iyi işlenmiş hatta Cable’dan bile daha akılda kalıcı olduğunu söyleyebilirim.

Filmin ilk yarısı bir miktar durağan ve Vanessa’nın kaybı sebebiyle fazlaca duygusal. Hikaye boyunca çok fazla aksiyon da var. Cüretkar, ağzı bozuk ve çocuksu Deadpool, bu defa daha duygulu ve güvenilir bir karakter çiziyor. Ancak bu iki durum iyi harmanlanmış ve dengelenmiş. Filmde çok güldüğümüz ve belleklerimizde yer edecek pek çok sahne var ancak bunların yoğunluğu esprili diyaloglar üzerine. Her ne kadar aksiyon açısından da başarılı bir film olsa bile, tempo ve zenginlik açısından ilk filmin biraz gerisinde kalıyor. X-Force ekibinin oluşumunu ve yeni karakterleri görmek de oldukça keyifli. Domino karakteri iyi işlenmiş hatta Cable’dan bile daha akılda kalıcı olduğunu söyleyebilirim.

Cable karakteri ile izlediğimiz Josh Brolin elbette çok iyi bir oyuncu ama Thanos ile zihnimizde öyle bir yer edindi ki, onu Cable olarak akılda tutmak zor. Brolin minyon tipli bir oyuncu ve Cable karakteri için doğru bir seçim mi tartışılır. Benim açımdan bu karakterde olmazsa olmazlardan biri değildi. Performansı yine iyiydi ama aklımda çok fazla yer etmedi.

 

 

Ryan Reynolds ise Deadpool karakteri ile adeta efsaneleşti. Filmde de kendisinden gözlerimizi alamıyoruz, karakteri adeta yaşatıyor. Senaristlerden biri olması ise büyük bir avantaj. Russell rolüyle izlediğimiz Julian Dennison’ı ise pek çok sahnede sevemedim. Öte yandan Domino karakteri ile Zazie Beetz çok başarılıydı ve bu karakteri merak ettirdi. X-Force ekibinin seçim süreci ve ilk üyelerinin başına gelenler ise en sevdiğim sahneler arasında yer aldı.

İlk filmi sevenler bu filmi de seveceğini düşünüyor ama yüksek beklenti içerisinde olmamalarını da öneriyorum. Filme giren yeni karakterler için aşağıda ayrıca bir bölüm hazırladım. Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

 

Deadpool 2 Filmi Fragmanı

Deadpool 2 Filmi Yorumu

Deadpool 2 Filmi Karakterleri

Cable Kimdir?

Cable, X-Men’in en önemli karakterlerinden Jean Grey ve Cyclops’un oğlu. Cable, telepatik ve telekinetik güçlere sahip. Kendini iyileştirme, zamanda yolculuk yapabilme gibi güçleri de bulunuyor.

Domino Kimdir?

Domino, Marvel evreninde pek çok farklı organizasyonda ve gizli operasyonda tetikçi olarak karşımıza çıkıyor. Domino’nun en önemli süper gücü ise “şanslı” olması. Domino’nun düşmanlarının başına olmadık işler geliyor ve Domino “şans etkisi” denen bu özel gücü sayesinde hep ayakta kalıyor.

X-Factor Kimdir?

X-Men evreninin bir parçası olan bu takıp, X-Men’in yapmak istemediği işleri üstlenen bir takım. Çizgi roman dünyasında farklı farklı kadrosu ve misyonu olan bu takımı, filmde Deadpool’un liderliğinde olduğu bir ekip olarak izliyoruz. Ekipte Domino, Bedlam, Zeitgeist, Dopinder ve Peter yer alıyor.

 

 

Malum Deadpool, tam bir troll. Başına gelen her olayla, karşısına çıkan herkesle dalgasını geçen bir çizgi roman karakterini kanlı canlı izlemek fikri oldukça heyecan vericiydi. Bu konuda en büyük endişe diğerlerinden her açıdan sıyrılan böyle bir karakterin layıkıyla beyazperdeye yansıtılıp yansıtılmayacağı ile ilgiliydi. Genel olarak bu endişelerimizin yersiz olduğunu ve anlatım itibariyle karakterin ruhunun yansıtıldığını söylemek mümkün. İlk Deadpool Filmi ne anlatıyordu derseniz, aşağıdaki yazımı da okumanızı öneririm.

 

Deadpool Filmi

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir