Hereditary – Ayin Filmi

Hereditary – Ayin Filmi vizyonda.

Son zamanlarda izlediğim en sıkı korku filmlerden biri olan yapım hakkında merak edilenleri ve yorumumu yazımda bulabilirsiniz.

Hereditary – Ayin Filmi 

Fragmanını ilk izlediğim günden beri büyük bir heyecanla beklediğim Hereditary – Ayin Filmi oyuncu performansları, yönetimi, sinematografisi ve tüyleri diken diken eden müzikleri ile bu türün meraklılarına ilaç gibi gelecektir.

Gerilim temposu hiç düşmeyen ve bir solukta izlediğim filmi korku filmi sevenlere ısrarla öneririm. Gece geç seans girdiğim film, ufak sorunlarına rağmen bende bir “Korku Seansı Filmi – The Conjuring” etkisi bıraktı.

 

 

Hereditary – Ayin Filmi Konusu

Minyatür sanatçısı olan Annie Graham (Toni Collette), kocası Steve (Gabriel Byrne), oğulları Peter (Alex Wolff) ve kızları Charlie (Milly Shapiro) ile birlikte yaşamaktadır. Annie’nin annesi ölü bulunur ve tüm aile cenaze için hazırlanır. Annie cenazede bir konuşma yapar, annesine olan duygularını ve acılarını aktarır. Konuşmasında annesinin ketum ve gizli bir hayatı olduğunu ve anlaşılamaz bir kadın olduğunu söyler. Cenazede tanımadığı pek çok kişiye rastlamıştır, başta Annie olmak üzere ailecek pek de üzgün görünmezler.

Eve döndüklerinde Charlie defterine büyük annesinin portrelerini çizmeye başlar, onu özlemiştir. Charlie’yi büyük annesi büyütmüştür ve bir erkek gibi olmasını istemiştir. Annie, hayatı boyunca hiç ağlamamış olan Charlie’ye sarılır ve duvarda “Satony” yazısı belirir.

Annie, annesinden kalan hatıralara bakarken pek çok albüm ve spirtüelizm ile ilgili kitaplara rastlar. Kitaplardan birinde annesinin ona özel yazdığı notu bulur ve annesinin hayali odada belirir. Bu olayın ardınan tuhaf olaylar yaşanır ve her iki çocuk bundan etkilenir. Annie ise üzüntü duyamadığı için kendisini suçlar ve tanımadığı kişilerden oluşan bir matem grubuna katılır. Burada annesinin son zamanlarda aklını yitirmeye başladığını, çoklu kişi bozukluğu bulunduğunu söyler. Babası ve erkek kardeşi de şizofrenidir, kardeşi intihar etmiştir. Annie tüm bunlar sebebiyle kendisini suçlar ama nedenini bilememektedir.

 

Hereditary - Ayin Filmi

Hereditary – Ayin Filmi

Derken büyük annenin mezarından çıkarıldığı ve kayıp olduğu bilgisi gelir. Steve bu olayı eşinden saklar. Annie yaklaşan sergisi için kendisini işine vermiştir, gördüğü sanrılar ise sürmektedir. Tuhaf olaylar ve duvara yazılan isimler birbirini izler. Ailenin gizemli geçmişi tüm ürkütücülüğü ile ortaya çıkar, olaylar gelişir.

 

Hereditary - Ayin Filmi

Hereditary – Ayin Filmi

Hereditary – Ayin Filmi Oyuncuları

Yönetmen koltuğunda izlediğimiz Ari Aster, bu ilk uzun metrajlı filminin senaryosunu da kaleme almış. Hem yönetim hem de karakter derinliği açısından kusursuz bir çalışma ortaya koymuş. Film boyunca tedirgin eden müzikler ise Joe Rudge’a emanet edilmiş. Sahnelere eşlik eden ve nereden geldiğini anlayamadığınız hem doğadan sesler hem de ritimler olukça ürkütücü. Müziğin bir korku filminde böylesi etkili kullanıldığına uzun zamandır rastlamıyorum.

Filmin oyuncu kadrosu ise ayrıca alkışlık. Annie Graham rolüyle Toni Collette uzun zaman belleklerden çıkmayacak. Tuhaf yüz hatları ile Charlie’yi canlandıran Milly Shapiro’da keza öyle. Peter rolüyle Alex Wolf, Steve rolüyle Gabriel Byrne ve Joan rolüyle izlediğimiz Ann Dowd oyunculukları ile yapıma değer katan diğer isimler.

 

Hereditary - Ayin Filmi

Hereditary – Ayin Filmi

Film 127 dakikalık “bir korku filmine göre uzun” süresine rağmen bir solukta izleniyor. Temposu çok sağlam ayarlanmış ve hep diken üstünde izlediğiniz bir akışı var. Sahneler daha ilk dakikasından itibaren sizi sarıyor ve merakınızı canlı tutuyor. Pek çok yaratıcı ve unutulmaz sahne, kusursuz oyunculuklara eşlik eden diyaloglarla birlikte peş peşe akıyor. Duvarda beliren yazılar, yansımalar, sahnelerdeki ufak detaylarla içinize düşen kuşkular anlatım boyunca tüm etkileyiciliği ile sürüyor. Yönetmenin ilginç tekniği ve geçişleri ile birlikte, minyatürlerin anlatıma kattığı ürkütücülük takdire şayan.

Filmde yoğun bir dram da var ancak tedirginlikle izlediğiniz sahnelerin ardı arkası kesilmeyince bu dramın yoğunluğundan kurtuluyorsunuz. Filmi bir bütün olarak çok beğendiğimi, pek çok sahneyi yaratıcı bulduğumu ve uzun süre belleğimden çıkmayacağını söylemek isterim. Gişe başarısı/başarısızlığı ne olursa olsun, bu tür filmlere verilen emeği çok değerli buluyorum. Umarım 2018 yılını bol ödüllerle ve adaylıklarla (Kapan Filmi – Get Out gibi) kapatır çünkü hem oyunculuk hem yönetim hem de sinematografi açısından bunu hakediyor.

 

Hereditary - Ayin Filmi

Hereditary – Ayin Filmi

 

Hereditary – Ayin Filmi umarım biraz daha gösterimde kalır ve tekrar izleme şansı bulurum. Biz filmi eşimle çok geç saatte ve iyi bir salonda izledik. Eşim salonu kapattığı için başka izleyici yoktu, ara verilmedi ve reklamda izlemedik. Bunun (basın gösterimleri haricinde) nasıl bir lüks olduğunu unutmuşum. Öte yandan duyduğum sesler sebebiyle sık sık arkama bakmak durumunda kaldım, bu sebeple filmi yalnız izlememenizde ve iyi bir salon seçmenizde fayda var.

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

 

Hereditary – Ayin Filmi Fragmanı

Hereditary – Ayin Filmi Yorumu

  2Yorum

  1. Avatar izleyici   •  

    Sinemayı kapatmanıza gerek yokmuş . Ben bu pazar izledim altı kişi vardı ikisi yarı olmadan çıktı kalan iki filmden başka şeylerle ilgileniyordu . Diğer iki kişide filmi pek beğenmedi .

  2. Pingback: Mürit Filmi - The Lodge - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir