Mission Impossible – Yansımalar Filmi

Mission Impossible – Yansımalar Filmi yarın vizyonda.

Basın gösterimi ile izleme şansı bulduğum film ile ilgili merak edilenler ve yorumum yazımda sizi bekliyor.

 

Mission Impossible – Yansımalar Filmi

Tom Cruise, son 20 yılda tüm dünyada kültürel bir fenomen haline gelen ve 2.8 milyar doların üzerinde hasılat yapan Mission Impossible filmlerinde en şaşırtıcı tehlikeli sahnelerin yapımını gerçekleştirdi ve rol aldı. Şimdi ise aynı roldeki 6. Filminde İmkansız Görev Gücü (IMF) ekip lideri Ethan Hunt karakteriyle geri dönüyor.

 

 

 

Mission Impossible – Yansımalar Filmi Konusu

Filmimiz, Ethan Hunt (Tom Cruise) ve Julia’nın (Michelle Monaghan) evlilik töreni ile açılışını yapıyor. Törenin rahibi ise Solomon Lane’den (Sean Harris) başkası değildir ve ardından bir patlalama olur. Hayattaki en büyük korkusu Julia’yı kaybetmek olan Ethan, ter içinde bu kabustan uyanır.

Derken kapı çalar ve Ethan yeni bir görev bildirisiyle karşı karşıya kalır.

Serinin bir önceki filminden Ethan ve ekibi tarafından yakalanan Lane’in önderliğindeki radikal grup gittikçe büyümüştür. Kendilerine havariler adı verilen grup üyelerinin kimliğini bilen yoktur. Daha önce Hindistan’da bir çiçek salgınına sebep olarak binlerce kişinin ölümüne sebep olan grubun hedefinde şimdi daha büyük bir kitlesel imha planı ile ortaya çıkmak vardır.

 

 

Ethan, görevi kabul eder, Benji (Simon Pegg) ve Luther (Ving Rhames) ile birlikte Berlin’e gelir. Burada bir çanta içerisinde bulunan üç plütonyum için para takası yapacaktır. Takas zamanı geldiğinde Ethan ve ekibi uzağa düşürülür. Hem plütonyumlar hem de bir çanta dolusu para ortadan kaybolur. Ekibin başı derttedir ve IMF’in sekreteri Alan Hunley’den (Alec Baldwin) azar işitirler.

Derken kayıp plütonyumların yeni bir takasta olacağı haberi gelir. Takası gerçekleştirecek Beyaz Dul olarak da bilinen Alana (Vanessa Kirby) ile buluşmak üzere hazırlıklara başlanır.

 

Ethan’ın başarısızlığını bahane eden CIA başkanı Erika Sloane, (Angela Bassett) Walker’ın da (Henry Cavill) bu görevde yer almasını şart koşar. Görevimiz tehlike ekibi kayıp plütonyumun peşine düşer, olaylar gelişir.

 

Mission Impossible – Yansımalar Filmi Oyuncuları

Her Mission Impossible filminin merkezinde Cruise’un Ethan Hunt’ının yönetimindeki IMF ekibini oluşturan merkezinde sık dokunmuş bir grup casusluk ustası yer alıyor. Aksiyon ve heyecan dolu sahneler ile bezeli film, serinin en iyisi olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

Serinin bu altıncı filminde yönetmen koltuğunda Christopher McQuarrie bulunuyor. McQuarrie, Bruce Geller ile birlikte filmin senaryosuna da imza atmış. Aksiyonu ve tehlikesi bol sahneler film buyunda peş peşe sıralanıyor. Filmin görüntü yönetimi ve aksiyon kareografileri çok başarılı. Tehlikeli sahneler koordinatörü ve ikinci ekip yönetmeni Wade Eastwood, en az McQuarrie kadar alkışı hak ediyor.

Tom Cruise, bu filme hazırlanmak için bir yıldan fazla zaman ayırmış. Neredeyse hiç dublör kullanmayan Cruise inanılmaz bir aktör. Superman rolüyle belleklerimize kazınan Henry Cavill ise Ajan Walker rolüyle hem çok sert görünüyor hem de kusursuz bir oyunculuk sergiliyor. Cruise ve  Cavill’in bulunduğu ve aksiyona doyduğumuz sahneler ayrıca çok başarılıydı. Cavill’in Tom Cruise’dan yaş olarak daha büyük görünmesinin ise bilimsel bir açıklaması olmalı 🤔 Hiç yaş almamanın gizli formülünü umarım bizler de öğrenir ve uygulayabiliriz.

Solomon Lane rolüyle Sean Harris’in ise bu defa çok tutuk göründüğünü belirtmek isterim.

 

Yansımalarda dört dişli oyuncunun canlandırdığı dört güçlü kadın karakter rol alıyor.

Filmde güçlü kadın karakterlerin sinemada öne çıktığını görmek çok güzel. Rebecca Ferguson’ın karakteri eski MI6 ajanı Ilsa Faust. İsveçli oyuncu filmde kurtarılmayı bekleyen bir kadın rolünde değil, motor üzerinde ve aksiyon sahnelerinde parlıyor. Netflix dizisi “The Crown”da Kraliçe Elizabeth’in alıngan kız kardeşi Prenses Margaret rolüyle övgüler alan Vanessa Kirby, Beyaz Dul olarak da bilinen Alana’yı canlandırıyor. Sahneye çok yakışan Kirby ile Tom Cruise’un enerjisi tutmuş, keşke bu ikilinin sahneleri daha uzun tutulabilseymiş.

 

Dublör kullanmayan Cruise’un aşağıdaki sahnenin çekimlerinde bileğinin kırıldığı biliniyor. Bu sahne filmde tüm doğallığı ile kullanılmış. İnsanın bu görüntü karşısında içi cız ediyor….

Mission Impossible – Yansımalar filminde Ethan Hunt karakterinin daha duygulu yansıtıldığını görüyoruz. Öte yandan serinin alametifarikası kovalamaca sahneleri, eşsiz Tom Cruise’un kuşularının tadını çıkara çıkara izliyoruz. Filmin başlarında izlediğimiz paraşütle atlama sahnesi, akabinde fragmanda gördüğümüz tuvaletteki dövüş sahnesi, ters akan trafiğe karşı motorla kovalamaca sahneleri aksiyon açısından ders niteliğinde. Vanessa Kirby ve Rebecca Ferguson’ın aksiyon koreografilerine de ayrıca bayıldığımı belirtmek isterim.

Film, tekrar tekrar izlemek isteyeceğiniz aksiyon sahneleri, keyifli ters köşe kurguları ile bezeli. Buna başarılı yönetim ve etkili oyunculuklar da eklenince keyifle izleniyor. Olumsuz yanlarından biri ise bazı sahnelerin gereksiz uzunluğu sebebiyle sıkıntı yaratması ile ilgili. Aksiyon ne denli iyi olursa olsun 2,5 saat süre bana göre oldukça uzun geldi. Finale doğru “artık toparlayın” duygusu biraz ağır bastı. İkinci olarak ise havariler konusunun havada asılı bırakıldığını düşünüyorum. Tıpkı Solomon Lane karakteri gibi aksiyon sahneleri arasında boğulup gitmiş ve iyi kullanılamıştı.

 

Benji karakterinin şaklabanlıktan çıkarılmasından ve Luther’a daha fazla sahne verilmesinden ise mutlu oldum. Açıkçası Benji beni eğlendirmekten çok gözlerimi devirmeme sebep olan bir karakter.

Film görüntü yönetimi açısından kusursuz. Biz filmi IMAX salonda 3D izledik ve tüm aksiyon sahnelerinin tadını çıkardık. Bu açıdan filmi iyi bir salonda izlemenizi ayrıca öneririm. Son olarak eğer Mission Impossible serisini seviyorsanız yansımalar filminin serideki favoriniz olacağını düşünüyor, şimdiden hepinize iyi seyirler diliyorum.

 

Mission Impossible – Yansımalar Filmi Fragmanı

 

Filmde Lara Decoy rolüyle Liang Yang ve Walker rolüyle Henry Cavill’i izlemeye doyamadım 🙆🏼‍♀️  Aşağıda Henry Cavill’in bulunduğu özel bir video var.

 

Mission Impossible – Yansımalar Filmi Yorumu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir