2018 Yılında Girişimler Neler Yaptı

2018 Yılında Girişimler Neler Yaptı dersiniz 🤔

2019 yılına girmemize sayılı günler kala, basın toplantıları ve etkinlikler sayesinde tanıştığım girişimleri bir yazı ile sizlere hatırlatmak istedim.

2018 Yılında Girişimler Neler Yaptı ?

2018 yılı girişimler açısından hem verimli hem de çok hareketli geçti. 2018 yılında gündemde yer bulan girişim haberlerini ve aynı zamanda bloğumda yer verdiğim girişimleri yazımda bulabilirsiniz.

 

Colendi, World Crypto Economic Forum kapsamında lansmanını gerçekleştirdi.

Geleneksel finans yöntemlerine ve katılım bankacılığı gereksinimlerine tamamen uyumlu biçimde çalışan blockchain tabanlı kredi skorlama ve mikro kredi platformu olan Colendi, World Crypto Economic Forum’unda resmen tanıtıldı.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için geliştirilen online ön muhasebe programı Paraşüt, 2017 yılını iki katı bir büyüme ile kapattığını duyurdu. Webrazzi Ödülleri’nde Paraşüt, 1.823 oy alarak yeniden ‘Yılın Saas Girişimi‘ seçildi.

StartersHub ve EY Türkiye öncülüğünde,  EY VenturesTalk İlk Buluşması  “Yeni Ekonomide İnovasyon Süreci” Temasıyla Düzenlendi.

TEB Fintech Future Four Program

Türk Ekonomi Bankası (TEB), geleceğin bankacılık teknolojilerinin bankalar ve start-up’ların birlikte çalıştıkları işbirlikçi inovasyon modeli ile mümkün olacağından yola çıkarak hayata geçirdiği TEB Fintech Future Four Programı’nın ikincisini başlattı. Bu yıl programa katılacaklar için geleceğin bankacılığını oluşturacağı öngörülen 4 temel kavram belirlendi. Programda “Mekansız”, “Kağıtsız”, “Nakitsiz” ve “Sınırsız” olmak üzere gelecekte sektörü dönüştürecek, verimliliği artıracak ve kolaylaştıracak kavramlara uygun fikre sahip start-uplar’ın başvuruları değerlendirmeye alındı.

 

İleri düzey görüntü işleme ve yapay zekâ teknolojileri geliştiren Eyedius, 600’er bin TL yatırım aldığı StartersHub ve Boğaziçi Ventures ile imza töreninde bir araya geldi. StartersHub XO programı mezunu olan Eyedius, İTÜ Çekirdek tarafından düzenlenen Big Bang 2017’yi toplam 2 milyon TL’nin üzerinde yatırım ve ödül kazanarak birinci tamamlamıştı. Aldığı destekle büyümesini sürdüren Eyedius, Türkiye güvenlik pazarındaki varlığını yıl boyunca güçlendirdikten sonra, 2018 bitmeden önce küresel pazarda da yer edinmeyi hedefliyor.

Türk Telekom’un teknoloji girişimlerini desteklemek, girişimlerle iş birliği yaparak müşterilerine yenilikçi ürün ve hizmetler sunmak ve girişimcilik ekosistemini güçlendirmek amacıyla hayata geçirdiği PİLOT’un yeni başvuru dönemi 5 Şubat’ta başladı.

 

Lonca Girişimcilik Merkezi ilk mezunlarını verdi.

Kuveyt Türk’ün fikir ve projelerini hayata geçirmek isteyen genç girişimcilere destek olmak amacıyla kurduğu Lonca Girişimcilik Merkezi, 6 ay süren eğitim ve mentorlük desteğinin ardından ilk mezunlarını verdi.

Lonca Günü’ne katılıp yatırım almaya hazır şirketlerinin sunumunu yapan 10 startup ve faaliyet alanları;

 • Zeegzag: CPOS kripto para birimleriyle ödeme almak isteyen satıcılar ile ödeme yapmak isteyen alıcıları dijital ortamda buluşturan bir ödeme sistemidir.
 • Nakitex: ATM açmaktaki maliyetleri ortadan kaldıracak, yüklü komisyondan kurtaracak, müşterilerin KOBİ’leri ATM gibi kullanarak para çekme-para yatırma işlemlerini yapabilecekleri bir sistem.
 • Yobot: 3 yaş üstü çocuklara montesorri prensipleri ile algoritma kurmayı, analitik düşünmeyi ve programlamayı öğreten programlanabilir eğitim seti.
 • Smart Factory: İmalat sanayinde sıklıkla kullanılan CNC ve PLC kontrollü makinaların internet ağına bağlanmasını sağlıyor.
 • com: Sigorta yaptırmak isteyen kişiler ile sigortacıları buluşturan platform.
 • Fosefi: Yayın hayatına dair tüm içeriklerin (dizi, film, belgesel, çizgi film vb) yayın hakları ticaretinin online ve global olarak yapılmasını sağlayan B2B pazar yeri.
 • Ratonik: Topraksız tarım için çok fonksiyonlu akıllı kontrol sistemidir.
 • Compocket: Elektronik laboratuvarlarında kullanılan ölçüm cihazlarını bilgisayar tabanlı ve mobil uyumlu hale getiren donanım-yazılım projesi.
 • Catchman: Alışveriş merkezlerindeki mağazaların ürünlerini tüketicilere yüksek indirimlerle sunan mobil uygulama.
 • FulleGitsin : Akar yakıt istasyonlarında araçtan inmeden indirimli ödeme yapmayı sağlaya bir uygulama.

 

StartersHub XO programının mezunlarından Paym.es, StartersHub ve Suudi Arabistan merkezli risk sermayesi fonu Daal’dan toplam 180 bin dolar yatırım aldı.

 

Mastercard Kadın Girişimciler Endeksi Raporu, Asya Pasifik, Orta Doğu ve Afrika, Kuzey Amerika, Latin Amerika ve Avrupa olmak üzere 5 kıtada, 57 ülkede kadın girişimcilerin kaydettiği gelişim ve başarıları mercek altına aldı. Girişimci Kadınlar Endeksi’nde, Yeni Zelanda 74.2 ile ilk sırada yer alırken, İsveç 71.3 ile ikinci, Kanada 70.9 ile üçüncü sırada geliyor. Gelişmiş ülkelerdeki girişimci kadınlar, gelişmekte olan ülkelerdeki girişimci kadınlar ile karşılaştırıldığında sermaye, finansal hizmetlere erişim ve akademik programlar açısından daha fazla kaynak ve fırsata sahipler. Bu gerçeğe rağmen Endeks, kadın girişimcilere bu fırsatları sunan gelişmekte olan ülkeler de dahil olmak üzere dünya genelinde toplumsal cinsiyet önyargılarının kadın girişimciler önündeki asıl engel olduğunu ortaya koyuyor. Rapor bulguları, ne yazık ki bu ülkelerde dahi kadınların sosyal ve kurumsal ortamlarda erkeklerden daha aşağı görüldüğünü gösteriyor.

Evlerde akıllı enerji yönetimi sağlamak ve sürdürülebilir bir yaşama katkıda bulunabilmek amacıyla yaratıcı çözümler sunan Cosa, yurt dışına açılma hedefleri doğrultusunda yeni nesil ürünlerini ilk kez İtalya’nın Milano kentinde görücüye çıkardı.

Global Girişimcilik Kongresi (Global Entrepreneurship Congress – GEC), 16-19 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti. 170 ülkeden 3.000’den fazla katılımcıyı İstanbul’da ağırlayan ve 300’den fazla uluslararası girişimcilik ekosistemi uzmanına konuşmacı olarak yer veren kongrede 150’den fazla oturuma yer verildi.

 

Workup girişimcilik programının ikinci dönem girişimleri mezun oldu. 

Türkiye İş Bankası’nın ana destekçisi olduğu Workup girişimcilik programının ikinci dönem girişimleri 11 Mayıs’ta gerçekleşen Demo Day etkinliği ile mezun oldu.

Workup ikinci dönem mezunları; 

 • GLAMY: Kullanıcıların birbirlerine kıyafet, ayakkabı veya aksesuar kiraladığı platform.
 • GLOCALZONE: Diğer ülkelerden gezginler aracılığıyla ürün getirtmeyi sağlayan web uygulaması.
 • SMOPIN: Benzer ilgi alanları ve konular hakkında konuşmak isteyen kullanıcıları buluşturan mobil uygulama. 
 • FLOWMAGIC: Freelance çalışanlar için kullanımı kolay iş izleme ve proje süreçlerini takip etme aracı.
 • TARLAMVAR.COM: İnsanları ağaç sahibi yapan ve hasat zamanı kendi ağaçlarının sertifikalı, sağlıklı ürünleriyle buluşturan bunu yaparken çiftçinin gelirini artıran girişim.
 • PACER: Şirketler için sosyal öğrenme platformu.
 • LEAFINBOX: Şirketler için e-imza destekli elektronik belge yönetimi platformu.
 • CLOTIE: Kişisel stilistlerin tarzına uygun hazırladığı kombinleri evinde deneyerek sadece beğendiklerini satın almanı sağlayan web uygulaması.
 • BAKKALDAN: Bakkallardan sipariş vermeyi sağlayan mobil uygulama.
 • ADVERPORT: Reklam verenlerin YouTube fenomenleriyle buluşmalarını sağlayan platform.

 

EIT InnoEnergy tarafından düzenlenen Türkiye ve 23 Avrupa ülkesindeki startup’lara yönelik, PowerUp! yarışması Türkiye finalleri gerçekleşti. PowerUp! Yarışmasının Türkiye Finali’nde, temiz enerji ve çevre dostu teknolojiler alanında yaptıkları inovatif çalışmalarla adından söz ettiren 10 startup sahne aldı. EIT InnoEnergy’nin Türkiye’deki tek partneri Sabancı Üniversitesi’nin katkılarıyla İstanbul Sabancı Center’da düzenlenen finalde birinci seçilen startup Şahin Çağlayan ve Utku Simitli tarafından kurulan Reengen olurken, ikinci startup ise Rahmi Erdem Yıldız tarafından kurulan Momentum Ar-Ge oldu.

 

Albaraka Türk’ün yenilikçi projelere sahip girişimcileri desteklemek üzere geçtiğimiz yıl kurduğu ve katılım bankacılığı alanında dünyanın ilk startup hızlandırma merkezi olma özelliği taşıyan Albaraka Garaj’da, ikinci dönem başvuruları başladı.

Atar Labs, Red Herring tarafından duyurulan 2018 Red Herring Top 100 Avrupa Ödülleri kazananları arasında yer aldı. Red Herring Top 100 Forum’da duyurulan ödüller çerçevesinde Avrupa’nın lider şirketleri belirleniyor ve bu girişimlerin kendi sektörlerinde gerçekleştirdiği inovasyonlar ve yeni teknolojiler öne çıkarılıyor.

Yıldız Teknopark, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının hazırladığı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi sonuçlarına göre, 2017 yılının En İyi Gelişmekte Olan Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak belirlendi.

 

MetLife Foundation Financial Health Forum Türkiye

MetLife Foundation ve Village Capital tarafından, BUBA desteğiyle 31 Mayıs’ta düzenlenen “MetLife Foundation Financial Health Forum Türkiye”, Türkiye’deki düşük-orta gelirli ailelerin ve KOBİ’lerin finansal refahını iyileştirmek, kredi ve diğer kaynaklara erişimlerini arttırmak amaçlı ürünler geliştiren 11 erken evre FinTech girişimini bir araya getirdi. Programın sonunda, Tekkredi ve Microfon girişimleri ile, MetLife Foundation’dan 20.000 USD’lık ödülü almaya hak kazandılar.

MetLife Foundation Financial Health Forum Türkiye‘ye katılan start-up’ların tam listesi aşağıda;

 • Akaunting küçük işletmelere ve serbest meslek sahiplerine yönelik ücretsiz, açık kaynaklı ve çevrimiçi muhasebe yazılımıdır.
 • ComPay bankalar, üye işyerleri ve müşterileri entegre bir sistemde bir araya getirerek finans deneyimlerini genişletmenin daha iyi bir yolunu yaratır.
 • Fongogo yaratıcı projeler ve start-up’lara hibe olarak ve hisse karşılığı fon toplayan bir kitle fonlama (crowdfunding) platformudur.
 • Kiraplus ev sahipleri, kiracılar, emlak komisyoncuları ve emlak yöneticilerini bir araya getirerek kiralama sürecinde stresi ve riski azaltan, farklı ödeme yöntemleri geliştiren ve sigorta ürünleri sunan bir dijital platformdur.
 • Kredico şirketlerin vadeli satış yapmadan önce müşterilerinin ya da iş ortaklarının risklerini ölçebileceği, kullanıcı dostu bir kredi notu platformudur.
 • Manim banka hesaplarını birleştiren ve ERP (kurumsal kaynak planlama) yazılımlarını senkronize eden benzersiz bir platformdur.
 • Microfon öğrencilerin bireysel bağışçılar ve bankalar üzerinden finansal ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olan bir kitle fonlama platformudur.
 • Miks küçük ve orta ölçekli yatırımcıların, şimdiye kadar sadece kurumsal yatırımcılara açık olan portföy yönetimi hizmetlerinden yararlanmasına olanak sağlayan yenilikçi bir yatırım platformudur.
 • Nakitex kullanıcıların mağazalar, kafeler, perakende satış noktaları gibi yerlerden nakit çekebilmesini sağlayan bir mobil uygulamadır.
 • Paym.es kullanıcılara bir dizi soru sorarak ürün almalarına ve satmalarına yardımcı olan, anında mesajlaşma uygulamalarıyla bir arkadaşla sohbet etmek kadar kolay kullanılan güvenli bir chatbot’tur.
 • Tekkredi borç konsolidasyonu için kişileri bankalarla bir araya getiren, risk temelli sigorta üzerine odaklanan bir kredi platformudur.

 

Akbank iş ortaklığında Endeavor Derneği tarafından yürütülen genç girişimcilik programı CaseCampus, on hafta boyunca devam eden Bahar 2018 Dönemi’ni Kapanış Konferansı ile tamamladı. Katılımcılar 10 haftalık program boyunca, Türkiye’den son yıllarda çıkmış ve dünyaya açılmış başarılı girişimler olan Düğün.com, Nişfud, iyzico ve Insider’ın vaka ve yaşanmış ikilemlerini girişimcilik akademisyenleri önderliğinde inceleyip, bu ikilemlere alternatif çözümler ürettiler.

 

Lonca Girişimcilik Merkezi’nde 2. Dönem başladı.

Kuveyt Türk’ün, fikir ve projelerini hayata geçirmek isteyen genç girişimcilere destek olmak amacıyla kurduğu Lonca Girişimcilik Merkezi’nde 2. Dönem başladı.

Lonca Girişim Merkezi’nin ikinci döneminde yer alan 9 startup ve faaliyet alanları şu şekilde:

 • Fikir Değirmeni: Türkiye’nin ilk bilim odaklı çocuk ve genç kuluçka merkezi olan Fikir Değirmeni’nde 9-18 yaş grubuna fikir, proje ve iş geliştirme alanlarında eğitim veriliyor. Fikir Değirmeni’nde yenilikçi ve inovatif iş modellerinin geliştirilmesine katkı sağlanarak geleceğin girişimcileri yetiştiriliyor. fikirdegirmeni.com
 • Akaunting: KOBİ’lerin nakit akışını takip etmeleri için tasarlanan açık kaynak kodlu ve ücretsiz online ön muhasebe programıdır. akaunting.com/tr
 • Payfull: İşletmelerin tahsilât süreçlerini kolaylaştıran, ödemelerini daha hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde yapabilmeleri sağlayan online tahsilat sistemidir.  payfull.com
 • Keyzy: Bulut tabanlı ve kolay kullanımlı bir lisans yöneticisi olan Keyzy, lisansları güvenilir sunucular üstünde en kolay yöntemle otomatik olarak oluşturma, aktifleştirme ve dağıtma görevini üstleniyor. keyzy.io
 • Socivy: Instagram’daki aksiyonlarınızı otomatik olarak gerçekleştirerek hesabınızın organik bir şekilde büyümesini sağlayan bir Instagram otomasyon aracıdır. socivy.com
 • Lyncert: Blok zinciri tabanlı bir ağ yönetimi ve kimlik denetimi çözümü sunan bir uygulamadır. lyncert.com
 • ArgeX: WatchX, Arduino ve Scratch ile programlanabilen giyilebilir bir geliştirme kartıdır. Saate benzer giyilebilir yapısı sayesinde bileğe takılabilen WatchX, 9 yaşından itibaren çocukların STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik ve. Matematik) eğitiminde robotik ve kodlamayı öğrenmeleri için kullanılan bir eğitim aracıdır. watchx.io
 • Uservision: Marka ve ajansların, tüketicilerin bilinçaltı ve bilinçli ihtiyaçlarını ve algılarını hızlı ve doğru şekilde anlamalarını sağlayarak, daha kullanıcı odaklı ürünlerin ve servislerin ortaya çıkmasını sağlayan bulut tabanlı bir platformdur. user.vision
 • Pie2pie: Gayrimenkule yatırım yapmayı demokratize ederek herkesin bütçesi ölçüsünde yatırım yapabilmesini sağlayan bir girişimdir.

 

StartersHub XO 2018 programına seçilen girişimler açıklandı.

StartersHub; BSH Ev Aletleri, Unilever ve Türk Hava Yolları iş birliği ile StartersHub XO 2018 programını lanse etti. StartersHub XO hızlandırma programı ile büyüyecek , “Bağlantılı Yaşam ve Akıllı Evler”, “Yaşam Bilimleri” ve “Seyahat ve Havacılık Hizmetleri” alanlarında seçilen ilk girişimler tanıtıldı.

StartersHub XO 2018 programına seçilen ilk girişimler;

 • StartersHub XO 2018 programına katılıp önümüzdeki 6 ay boyunca StartersHub’dan 20 bin dolar yatırım ve iş geliştirme desteği alacak ilk iki girişim;
 • Quant.Co: Enerji üreten tesislerin üretim miktar tahminlemesini saatlik bazda yaparak üretim fazlası ya da eksikliği durumunda oluşacak cezai ödemeleri azaltan yazılım.
 • Magin Tech: Yapay zeka ve makine öğrenmesi kullanarak firmaların karlılığını arttıran yazılım
 • StartersHub’dan eğitim ve mentorluk desteği alacak olan girişimler;
 • Akıllı Magnet: Buzdolabı magnetleri üzerinden NFC ile tetiklenen sipariş verme platformu
 • GramEvde: Evde yemek pişirmek isteyenler için haftalık yemek tarifi ve malzeme kutuları
 • Hoomy: Anlık mesajlaşma kanalları üzerinden tüm akıllı cihazlarla iletişim kuran bir chatbot çözümü
 • inMapper: İnteraktif iç mekan harita platformu
 • Milvus Robotics: Yük ve malzeme taşınmasını otomatize eden mobil robotlar
 • Nanomik: Gıdaların uzun süre dayanmasını sağlayan doğal koruyucular
 • NiceVeri: Fabrika ve depolar için iç ve dış mekan varlık takip sistemi
 • Qumpara: Tüketicilerin alışveriş fişleri üzerinden ödüllendirildiği, sadakatinin satış kanalından bağımsız yönetebildiği, gerçek alışveriş hareketlerine göre analiz edildiği, mevcut ve potansiyel tüketicilerin yeniden hedeflenebildiği uygulama
 • TIM: Verimililiği arttırıcı endüstri 4.0 çözümler sunan giyilebilir teknoloji ürünleri

 

Startup Dostu ilk 10 şirket 

İlk olarak 2017’de Endeavor Türkiye, TOBB GGK, Özyeğin Üniversitesi ve Bizz Consulting işbirliği ile düzenlenen Startup Dostu Şirketler programının ikincisi gerçekleştirildi.

2018 yılında ödül alan Startup Dostu ilk 10 şirket ise şöyle sıralandı:

 1. İş Bankası
 2. Koç Holding
 3. ING Bank
 4. Türk Telekom
 5. BKM
 6. Garanti
 7. Microsoft
 8. Allianz Türkiye
 9. Fiba Banka & Akbank
 10. Commencis & Zorlu Holding

 

Workup girişimcilik programında üçüncü dönem başladı.

Türkiye İş Bankası’nın ana destekçisi olduğu Workup girişimcilik programında üçüncü dönem başladı.

Workup programına seçilen 3. dönem girişimler:

 • Compocket: Yeni nesil ölçüm cihazları geliştirerek laboratuvar ortamında harcanan zamanın daha verimli olmasını sağlayan donanım ve yazılım içeren girişim.
 • Catch:Horeka düzeyinde profesyonel iş bulmayı sağlayan video CV platformu.
 • Doktorderki:Uzman doktorlara birebir soru sorabildiğiniz mobil uygulama.
 • Epiqur: Uluslararası ve şehirlerarası düzeyde etkinliklerin ses kaydının ekibin kendi üretimleri olan donanımla yüksek kalitede kaydedilmesi ve hem canlı hem de dijital platformdan paylaşılması.
 • Hangiüniversitehangibölüm: Üniversite adayı öğrencilerin hayalindeki bölüm ve üniversiteyi keşfetmesini sağlayan bir web platformu.
 • Heryerdepilates:İstediğin zaman, istediğin yerde Türkiye’nin en iyi eğitmenleri ile Pilates yapabilmen için online pilates stüdyosu.
 • HesApp: Restoranlarda ödenen hesapların paylaşıldığı ve kullanıcıların nerede ne kadar hesap öderim sorusuna cevap bulabilecekleri, özel indirim ve kampanyalardan faydalanabilecekleri dijital platform.
 • LeadOnly: Sağlık sektörü için dijital lead otomasyonu sağlayan CRM aracı.
 • Onboardio:Web sitelerindeki ziyaretçilerin analitik verileriyle, canlı Chat’e sorulabilecek soruların cevaplarını eşleştirmeye yarayan web uygulaması.
 • StartupHR: Startup’ların ekip arkadaşı, stajyer, part time ya da full time çalışan bulabileceği dijital ve sosyal platform.
 • Userguiding: Web uygulamaları için kod yazmadan interaktif ürün turları ve yardım sayfaları hazırlamaya imkân sağlayan platform.
 • Zebrapos: “Abonelik e-ticareti, abonelik tahsilatı ve tekil e-ticaret altyapısı sağlayan SaaS platform.”

 

Türk Telekom’un, Türkiye’de girişimciliği desteklemek ve yenilikçi fikirleri katma değer sağlayacak işlere dönüştürmek amacıyla 2013 yılında hayata geçirdiği PİLOT girişim hızlandırma programının altıncı dönem girişimleri belli oldu. Yapılan kapsamlı değerlendirme sonrası Akaunting, Botart,Gigbi, Glamy, Netbox, Octovan, Partymag, Playz, Pollective, Reminis, Ulak programa katılmaya hak kazanan girişimler olarak belirlendi.

 

Kuveyt Türk tarafından kurulan Lonca Girişimcilik Merkezi’nde üçüncü dönemin başvuru kabulü başladı. Genel ve FinTech olmak üzere iki ayrı kategorideki başvuru yapabilecek girişimciler, altı ay boyunca eğitim ve mentorluğun yanı sıra çok lokasyonlu kuluçka hizmeti, hibe ve Ar-Ge desteği gibi ayrıcalıklardan da yararlanabilecek.

 

Bankalar ve geleneksel kredi kuruluşlarına gerek duymadan kredi skorlama çözümü sunan Colendi uygulamasının Alpha sürümü test amaçlı kullanıma açıldı. Colendi, kullanıcılarını mevcut finansal sisteme dahil edeceği Colendi Card hizmetini tanıttı.

 

Proje 15 Kadın Girişimci Geliştirme Programı

KAGİDER’in geçen yıl başlattığı “Proje 15 Kadın Girişimci Geliştirme Programı” kapsamında düzenlenen girişimcilik kampına katılan 150 kadın girişimci arasından projeleri ile fark yaratan 15 kadın girişimci belirlendi.

Proje 15 Kadın Girişimci Geliştirme Program – 15 YILDIZ KADIN GİRİŞİMCİSİ

 • ASLI SEMERCİ – GENECARE BİYOTEKNOLOJİ: GeneCare Biyoteknoloji alzheimer hastalığı için erken tanı testi geliştirmektedir. Bu test, hastalığın belirtileri ortaya çıkmadan önceki dönemde tanısını sağlayıp önleyici terapilerin başlatılması için bir araç olarak kullanılacaktır. GeneCare Biyoteknoloji’nin uzun vadeli hedefi, erken tanı testlerinde ülkemizde ve dünyada öncü konuma gelmektir.
 • AYCAN KÖKTÜRKMORİKUKKO: Morikukko şirketi Türkiye, İngiltere ve 28 Avrupa ülkesinde tescilli çok fonksiyonlu sırt çantası ve benzeri ürünler geliştiriyor. Sürekli olarak, çok fonksiyonlu, zamanın ilerisinde, farklı ürünler geliştirme çabası içinde olan şirket, alanında Türkiye’den çıkan bir Dünya Markası olmayı hedefliyor. Her yaşa hitap eden unisex kapüşonlu çantalar tasarlanırken en yakın dostlar da unutulmadı. Büyük, çocuk ve köpek dostlar için tasarlanan çantalar farklı renk ve desen çeşitleri ile tüm aile için uyumlu giyinme şansı veriyor.
 • AYFER TÜFEKÇİBABYACADEMY: BabyAcademy, okul öncesi dönemde çocukların gelişimini en üst seviyeye çıkarmak ve aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliği temeli ve bilinci oluşturmak üzere oyun ve içerikler sunan bir mobil uygulamadır. Evde bulunan basit malzemelerle oynanan oyunlar, kısa videolar hâlinde sunuluyor ve çocuğun yaşı ve gelişim seviyesine uygun olarak, çocuğa özel bir gelişim planı halinde veriliyor. BabyAcademy’nin içerikleri, Altınbaş Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümü işbirliğiyle hazırlanıyor.
 • AYŞEGÜL ABACIDEFNE PELET: Defne Pelet, defne dallarını biyokütle enerjisine ve dolayısıyla yenilenebilir enerjiye dönüştürüyor. Bunun için şirket merkezlerinin bulunduğu Hatay’ın sahip olduğu defne ağacı potansiyelini değerlendirerek, defne ormanlarındaki defne atıklarını yüksek sıcaklık ve basınç altında presleyerek, kalorisi yüksek çevre dostu, temiz ve güvenli bir biyokütle enerjisine dönüştürüyorlar.
 • BEGÜM SAVAŞANNAILTRONICS: Nailtronics şirketinin öncelikli hedefi Arttırılmış Gerçeklik (AR) ile oynanan oyun pazarına girerek pazarın ihtiyacı olan arayüzü temin etmek, devamında diğer sektörlere açılarak Türkiye’yi endüstri 4.0 yarışında ön saflarda temsil etmektir. Şu an üzerinde çalıştıkları ürün Nailtronic Commander adını verdikleri giyilebilir bir kumanda sistemidir. Bu kumanda sisteminin nihai hali takma tırnak görünümü ve kullanım kolaylığında olup, kendisine yüklendiği yazılımla beraber tüm elektronik cihazlara komut verebilme özelliğine sahip olacaktır. Doğrulanma çalışmaları bitmiş olan prototip, hali hazırda 16’ya kadar komut verebilmekte olup, hedef boyutlara küçültme çalışmaları devam etmektedir.
 • BERİL TURHANSHAMAN’S SECRET: Shaman’s Secret, doğaya ve doğal yaşamaya çok meraklı bir aileden gelen Kimyager Beril Turhan tarafından kurulmuştur. Çok değerli probiyotik ve prebiyotik kaynağı, lezzetli ve şifalı bir içecek olan Kombucha, Milattan Önceye dayanan geleneksel bir içecektir ve Uzak Doğu’da “Ölümsüzlük Eliksiri” olarak anılmaktadır. Shaman’s Secret Kombucha’lar geleneksel yöntemlerle üretilmekte ve en lezzetli haliyle tüketicilerine sunulmaktadır.
 • CANAN AKMANOĞLU BAYRAKMANİBUX :Manibux, harçlık yönetim uygulaması ve ön ödemeli karttan oluşan bir cep telefonu aplikasyonu. Manibux ile 8-18 yaş aralığındaki çocuklara, anne babalarının akıllı telefonlarına yükleyecekleri uygulamayla kolayca ve güvenle harçlık gönderebilmelerini sağlanmaktadır. anne ve babalar, çocuklarının nerede, ne zaman ve ne kadar alışveriş yaptığını takip edebilirken çocuklar da kendi manibux uygulamalarıyla para yönetmeyi ve birikim yapmayı öğreniyor.
 • EBRU GÜLTEKİN ALKANATWALLABY TİŞÖRTÜ: Wallaby, ebeveyn ile yenidoğan arasında etkileşimi sağlayan ve bebeğin, çıplak göğüs üzerinde yüzüstü, dik ve yatay pozisyonda yerleştirilmesi ile tensel temasın sağlanması yöntemidir. Hem anne, hem de baba için tasarlanmış Wallaby tişört, bebeği ten teması ile mutlu eder. Pamuktan üretilmiş kumaşı ve hijyenik koşullarda yapılan üretimi ile bebeği sağlıkla kucaklar.
 • HANDE DUMRULKADINLARINELINDEN.COM: Anadolu’daki kadın kooperatiflerinin ürettiği doğal gıdanın kullanıcılara ulaşmasını hedefleyen online bir alışveriş platformu. Kadinlerinelinden.com doğal ürünlere ulaşmakta sıkıntı yaşayan tüketiciyi bu zahmetten kurtarma ve kırsalda üretim yapan kadın üreticiler için de büyük bir online pazar oluşturma hedefliyor. Hali hazırda 80 üretici kadına da sürekli istihdam sağlayan platformun en büyük hedefi daha çok kadın üreticiyi bu platforma dahil edebilmek ve global pazarda “Biz De Varız!” diyebilmek. 
 • HAZEL TOPÇUTHE SNACK HAUS: Yerli kaynaklar kullanılarak geliştirilen kurutma cihazı ile gıda ürünlerinin raf ömrü hiç bir katkı maddesi kullanmadan 30 seneye kadar uzatılıyor, hiçbir kızartma işlemi olamadan kıtır haline getiriliyor ve ürün kaybı %3’lere indiriliyor. Sağlıklı atıştırmalıklar, çocuklardan, yaşlılara, sporculardan, dağcılara, veganlara kadar herkese uygun.
 • MERYEM BOZKURT SITKIPARIYER.COM ONLINE HİZMET PAZARYERİ: Pariyer.com part time freelance ve dönemsel çalışanlarla iş verenleri bir araya getiren bir online hizmet pazaryeridir. Amacı Türkiye’deki iş gücü pazarının arama ve seçme maliyetlerini düşürerek başta genç kadın ve engellilerin part time veya freelance olarak istihdam edilmelerini sağlamaktır. Çocuk bakıcılığından oyun ablasına, satış temsilcisinden yönetici asistanlığına, aşçılıktan stand hostesliğine kadar uzanan 8.000 iş talebine, 34.000 üyeye, ve 3.000’e yakın iş talebine sahiptir.
 • NAZLI ESENTEA CO.: Tea Co. Ankara’da 5, Dubai’de 1 şubesiyle gelişmeye devam eden bir çay zinciri. Bkon Craft Brewer adındaki özel teknolojiyle sadece 90 saniyede gevşek yaprak dünya çayları kullanılarak en iyi çay en kısa sürede sunuluyor. Tamamen otomasyonla çalışan sistem sayesinde çalışan yetisine ihtiyaç kalmadan her bardakta aynı çay servis edilebiliyor.
 • NAZLI KARABULUTGIRL BOSS NEW YORK ONLINE KADIN AYAKKABI MARKASI: Kadınların kadınlar için ayakkabı tasarladığı firma sipariş üzerine, yüzde yüz el işçiliğiyle ayakkabı üretiyor. 35’den 41’e numara seçeneği sunuluyor, ayrıca tırnak batması  gibi özel ayak sorunları için kişiye özel üretim yapılıyor.
 • ÖZGE YÜCESOYGLORIES: Glories, ihtişamlı tarihten ilham alarak, Anadolu’nun ve dünyanın en seçkin aromalarını, geleneksel el ustalığıyla, orijinal kakao çekirdeklerinden gelen çikolata lezzetiyle harmanlıyor ve çok özel bir çikolata deneyimi sunuyor.
 • SELDA GÜNER POYRAZDAYSOLD COFFEE: DaysOld Coffee markası ile ürettiğimiz Tek Kullanımlık Poşet Filtre Kahve, tüketicilerin her ortamda, hiçbir ekipman gerektirmeden, temizlik derdi olmadan sadece sıcak su ve bardak ile filtre kahve demleyebilmesini sağlamaktadır.

 

Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması

Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nın kazananları, düzenlenen tören ile açıklandı. Geleceğe güvenle bakan kadınlardan oluşan güçlü ve büyük bir platforma dönüşen yarışmada, redeer markasının yaratıcı Müşerref Sezen Saral Türkiye’nin Kadın Girişimcisi seçildi. Nebyan Doğal girişimiyle Nazlı Uyanık Yıldız Türkiye’nin Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi oldu. RS Research kurucusu Rana Sanyal Türkiye’nin Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimcisi seçildi. Hayata geçirdiği KızCode projesiyle Müjde Esin Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi ödülünü kazandı.

 

Trend Micro, siber güvenlikteki istihdam açığını kapatmak ve cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek için global çapta “Girls in Tech” girişiminin destekçisi oldu.  

 

Garanti Bankası – 2018 BBVA Momentum Sosyal Girişimcilik Destek Programı tamamlandı. Biryudumkitap, Engelsiz Çeviri ve Tolkido Madrid’te gerçekleşecek Uluslararası etkinliğe gitmeye hak kazandı.

 

Lonca Girişimcilik Merkezi’nde 3. dönem başladı.

Kuveyt Türk’ün, yeni fikirleri destekleyip geliştirerek ülke ekonomisine kazandırmak amacıyla hayata geçirdiği Lonca Girişimcilik Merkezi’nde 3. dönem başladı.

Lonca Girişim Merkezi’nin üçüncü döneminde yer alan 11 startup ve faaliyet alanları ise şu şekilde:

 • Mondayhero: Mobil uygulama geliştiricilerin ön yüz kodlarını otomatize ederek çok daha hızlı yazılım üretmelerini sağlayan bir Mac uygulaması.
 • Saha Gözü: İnşaat, tarım, enerji ve maden gibi sektörlerdeki sahalardan, farklı tarihlerde, insansız hava aracı ve lazer tarayıcı gibi araçlarla alınmış verileri işleyerek sahanın üç boyutlu modelini oluşturan ve böylelikle imalatların uzaktan takibine ve kalite kontrolüne imkân sağlayan web tabanlı bir kalite kontrol takip sistemi.
 • Chip&Pay: Klasik POS terminallerinin yerine kullanılabilen, mobil cihazlarla entegre çalışabilen, çok daha uygun maliyetli ve bütün sertifikasyonlara uyumlu taşınabilir ödeme terminali.
 • Finstant: İşletmelerin tüm bankalardaki bakiyeleri ile hesap hareketlerini tek bir ekranda gerçek zamanlı olarak görüntüleyebilmelerini ve hesap hareketlerini otomatik olarak muhasebeleştirebilmelerini sağlayan banka entegrasyon yazılımı.
 • Sinema Adası: Sinema başta olmak üzere kültür-sanat endüstrisine yönelik bir iş verme ve iş bulma sitesi.
 • Kolay Gelsin: Horeca noktaları ile tedarikçileri buluşturan, tedarik yönetim ve pazar yeri özelliğine sahip bir yazılım.
 • Lawassist: Avukatlar için dosya takibi, mevzuat ve içtihat bulma süreçlerini yapay zeka destekli algoritmalarıyla iyileştiren bulut tabanlı hukuk asistanı çözümü.
 • Adachypay: Başta Kamerun olmak üzere Afrika özelinde geliştirilen, kişilerin banka müşterisi olup olmadığına bakmaksızın alışveriş merkezlerinde veya küçük işletmelerde QR kodlu ödeme yapmalarına imkân tanıyan ve daha birçok farklı fonksiyon barındıran sanal cüzdan.
 • Subscreasy: Abonelik modeliyle hizmet/ürün satışı yapan firmalar için geliştirilmiş bulut tabanlı abonelik yönetimi ve tekrarlı tahsilat sistemi.
 • Yeppa: İşletmelere sıfır komisyon ve ertesi gün tahsilat imkânı, kullanıcılara güvenli ve kârlı mobil ödeme deneyimi sunan sadakat platformu uygulaması.
 • UniQool: Üç boyutlu ölçümleme ve üretim teknolojisi ile kişinin yüzüne ve beklentilerine özel üretim gerçekleştiren, Türkiye’nin ilk kişiye özel gözlük markası.

 

Hello Tomorrow Türkiye Finalleri

Geleceği Bilim ve Teknoloji Üreterek Şekillendirecek Türkiye’nin En İyi Girişimcileri Seçildi. Bilim ve teknoloji üreten Türkiye’nin en iyi startup’ların yarıştığı Hello Tomorrow Türkiye Finalleri’nde girişimciler dünyaca ünlü inovatörlere ve uzman akademik jüri kadrosuna kendi alanlarında teknolojilerini sunarak birincilik için yarıştılar.

 

Türkiye’nin lider akademik ve teknik kadrolarından oluşan isimlerin olduğu jüri ekibinin değerlendirdiği kategori birincileri, “enerji ve çevre” kategorisinde “NanoMatTR”, “sağlık ve biyoteknoloji” kategorisinde “Interact Medical Technologies” endüstri ve yeni materyaller” kategorisinde “B-PREG” ve “veri ve yapay zeka” kategorisinde “TAZI.AI (TAZI Bilişim)” oldu. Türkiye’nin bilim ve teknoloji üreten en iyi girişimcilerinden büyük ödüle layık olan “enerji ve çevre” kategorisi birincisi “NanoMatTR” 14 – 15 Mart 2019 tarihlerinde Paris’teki yatırım gününe ve global zirveye katılarak 200‘den fazla uluslararası yatırımcı ile buluşma hakkı kazandı.

 

Webrazzi Arena 2018 

Blockchain teknolojilerinden yapay zekaya, yatırım ekosisteminden finansal teknolojilere, birçok konu başlığının ele alındığı konferansta seçilen ve Webrazzi Arena 2018’i kazanan girişimler belli oldu. 

Webrazzi Arena 2018 Girişimleri

 • Architicket: İnşaat sektörüne hitap eden, tüm şantiye sürecini tek bir uygulama üzerinden yöneten ve iletişim problemlerini çözen Architicket, iş takibi, raporlama ve istatistik çıkaran bir uygulama olarak hizmet veriyor.
 • BenzinLitre: En yakın ve en uygun fiyatlı akaryakıt istasyonunu gösterip 50 TL’ye kadar tasarruf yapılmasını sağlayan BenzinLitre, istasyon özelliklerini filtreleyerek akıllı seçim yaptıran ve online ödeme sistemlerini üzerinden geçirerek akaryakıt sektörüne dinamik bir soluk getirmeyi amaçlıyor.
 • Bluedot: Bluedot, mobil uygulama üzerinden elektrikli araba kullanıcılarının şarj ünitesine ulaşmasını, rezervasyon ve ödeme işlemlerini gerçekleştirmesine olanak tanıyor. Bluedot, şarj ünitesi sahiplerinin sahip oldukları üniteleri haritada göstererek paylaşımlı gelir modeli ile gelir elde etmesine de olanak tanıyor.
 • Bulutklinik: Bulutklinik kliniklerin tüm yazılım ihtiyaçlarını tek merkezden herhangi bir yatırım ve uyarlama maliyeti olmadan çözebilecekleri bulut tabanlı bir yazılım platformu. Hastaların online olarak doktorlara erişebileceği, soru sorabileceği, görüntülü görüşme ile önleyici sağlık ve danışma sağlık hizmetlerini alabilecekleri bir platform olan Bulutklinik, randevu yönetiminden hasta kayıtlarına ve tahsilat süreçlerinden faturalara kadar çeşitli hizmetler sunuyor.
 • Epiqur TV: Epiqur TV müzik odaklı, sosyal canlı yayın platformu olarak hizmet veriyor. Kullanıcılar canlı müzik yayınlarını diğer kullanıcılar için ücretsiz ya da ücretli yapabilir, diğer kullanıcılardan bağış toplayabilir ya da chat kanallarında sosyalleşebilirler.
 • ForFarming: Evlerde ve iş yerlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış ölçülebilir, kontrol edilebilir ve raporlanabilir nesnelerin interneti tabanlı tarım teknoloji girişimi olan ForFarming, otomatik sulama, sıcaklık, nem ve PH ölçümü ve Wi-Fi – Bluetooth teknolojilerine sahip.
 • Kobaküs: Tüm banka hesaplarınızı bir tek platform üzerinde, aynı anda ve yüksek güvenlikle yönetmenizi sağlayan Kobaküs, muhasebe sisteminize verileri otomatik olarak işleyerek, her detayı görünür kılıyor.
 • Mobiliys: Mobiliys, KOBİ’lerin daha sağlıklı bir yapıda faaliyetlerini yürütmeleri için gerekli temel fonksiyonlardan iletişim-koordinasyon ve kontrol yeteneklerini tek sistem üzerinden takip edebilecekleri bir iş yönetim sistemi.
 • Sorun Kalmasın: Sınavlara hazırlanan öğrencilerin, takıldıkları soruları mobil uygulamasından paylaşabildikleri Sorun Kalmasın, sorulmuş sorulara cevap da verilebilen bir soru-cevap platformu olarak hizmet veriyor.
 • Vidyou: Vidyou, dijital pazarlama ekipleri için data odaklı anlık video reklamı oluşturma platformu.

Webrazzi Arena 2018’i Kazanan Girişimler

 • Webrazzi Arena 2018’in birincisi tüm banka hesaplarınızı bir tek platform üzerinde, aynı anda ve yüksek güvenlikle yönetilmesini sağlayan Kobaküs oldu.
 • Yarışmanın ikincisi ise mobil uygulama ile elektrikli araba kullanıcılarının şarj ünitesine ulaşmasını, rezervasyon ve ödeme işlemlerini gerçekleştirmesine olanak tanıyan Bluedot oldu.
 • Yarışmanın üçüncüsü ise dijital pazarlama ekipleri için data odaklı anlık video reklamı oluşturma platformu Vidyou oldu.

 

Blockchain tabanlı kredi değerlendirme ve mikro kredi platformu Colendi, ÐApp beta programını başlattığını resmen duyurdu.

 

Workup üçüncü dönem mezunlarını verdi. 

Türkiye İş Bankası’nın ana destekçisi olduğu Workup girişimcilik programının üçüncü dönem girişimleri 14 Aralık’ta gerçekleşen Demo Day etkinliği ile mezun oldu.

Workup üçüncü dönem mezunları

 • Animega: Anime severlerin, takip ettikleri film, dizi, müzik ve mangalara ulaşabildikleri online uygulama. Farklı türde anime içeriklerine tek platformdan erişebilme kolaylığı sunuyor.
 • Compocket: Mühendisler, teknisyenler ve öğrencilerin sıkça kullandıkları, elektronik devre ölçüm cihazı osiloskopu, Minis adını verdikleri cepte taşınabilen, kullanıcı dostu, uygun fiyatlı ve telefon, bilgisayar gibi farklı platformlarda çalışabilen bir cihaz haline getiriyor.
 • Doktorderki: Uzman doktorlara bire bir soru sorulabilen mobil uygulama. Acil durumlar dışında doktora gitmeye zaman bulamayan, korkan veya utanan kişilere doktorlardan görüş alma imkânı sunuyor. 
 • Epiqur: Müzisyenler için donanım destekli sosyal canlı yayın platformudur. Epiqur Gear donanımı sayesinde yüksek kalitede ses kaydı ve yayını yapabilen Epiqur, mekan işletmeleri ve müzisyenlere alternatif bir gelir modeli sunuyor. 
 • Hangi Üniversite Hangi Bölüm: Üniversite adayı öğrencilerin üniversiteleri ve bölümleri keşfetmelerini sağlayan, video içerikler üreten bir web platformudur. Üniversitelilerin bölüm veya fakültelerini tanıttıkları yazı ve video içeriklerinin yanı sıra; adaylara puan hesaplama, tercih robotu ve taban puanları gibi araçlar da sunuyor.
 • Heryerdepilates: İstenilen zaman ve yerde uzman eğitmenler eşliğinde pilates yapılabilmesini sağlayan online pilates stüdyosudur. Spor yapmak için yeterli zaman, bütçe ve fırsat bulamayan bireylere; süre, seviye, ekipman ve eğitmen gibi filtrelerle kişiselleştirilmiş pilates dersleri sunuyor. 
 • Leadonly: Sağlık sektörü için lead otomasyonu sağlayan SaaS CRM aracıdır. Hastanın sosyal medyada önüne çıkan reklamlardan, ameliyat sürecine kadar bütün ilişki kanallarının otomasyonunu gerçekleştiriyor. Bunu yaparken kendi performansını uçtan uca ölçüyor ve verileri de müşterilerine sunuyor. 
 • Onboardio: Canlı sohbet kullanan web sitelerinde, ziyaretçilerin site içerisindeki hareketlerini analiz edip potansiyel soruları ve cevapları daha soru sorulmadan gösteren bir ön sohbet aracıdır. 
 • Startuphr: Startup’ların ekip arkadaşı, stajyer, yarı zamanlı ya da tam zamanlı çalışan bulabileceği dijital bir platformdur. Sektördeki iş modelini tersine çeviren StartupHR, ilan paylaşımı yapmadan startupların aradıkları kişilere ulaşmasını sağlayarak, ekip problemini çözmeyi hedefliyor.
 • Userguiding: Web siteleri için kod yazmadan interaktif rehberler ve ürün turları hazırlanabilen ve böylece kullanıcının ürün kullanım yolculuğunu kolaylaştıran bir platformdur. Userguiding, dönüşüm ve elde tutma oranlarını artırırken, müşteri hizmetlerinin ise iş yükünü azaltmaktadır

 

Yıldız Teknopark’ın gerçekleştirdiği ankete göre, girişimcilerin hem yurtdışında hem de yurt içinde en başarılı bulduğu girişimciler Elon Musk ve Nevzat Aydın oldu.

 

 

Türkiye İş Bankası ve Arya Kadın Yatırım Platformu iş birliğiyle bu yıl ilki düzenlenen Arya İş Atölyeleri, alanında güçlü konuşmacıları Türkiye’nin potansiyel sahibi kadın girişimcileriyle buluşturdu.

Girişimcilere “patron bilançosu”, “konuş konuştur”, “satıyorum sattım”, “verilerin gücü adına”, “A takımı” başlıklı 5 modülden oluşan eğitim ile kendilerini geliştirme imkanı sunan programa ekim, kasım ve aralık aylarında 100’den fazla kadın girişimci başvurdu.

 

Yapay zeka destekli kişisel bir asistan olan Dahi Asistan Uygulaması ile sizleri tanıştırmıştım.

Türkiye’nin önde gelen Yapay zeka şirketlerinden Yapaytech firmasının hayata geçirdiği uygulama hakkında merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

Dahi Asistan Uygulaması ile Tanışın

 

 

İnternetin anahtarı olan alan adları için özelleşmiş bir arama platformu Dofo.com ile sizleri tanıştırmıştım.

330 milyona yakın alan adının bilgisini kullanıcılarına sunan Dofo.com hakkında merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

 

Gelin Sizi Dofo.com İle Tanıştırayım

 

 

Evcil hayvanların doğru bakıma ve ilgiye ulaşabilmesi amacıyla kurulan bir girişim olan banabirak.com ile sizleri tanıştırmıştım. Haziran 2018’den beri herhangi bir kar amacı gütmeden hizmet veren banabirak.com hakkında merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

Gelin Sizi banabirak.com İle Tanıştırayım

 

 

İşte 2017 yılında tanışma fırsatı bulduğum ve bloğumda yer verdiğim girişimleri aşağıda bulabilirsiniz.

 

2017 Yılında Girişimler Neler Yaptı

 

 

Tüm girişimlere 2019 yılında da bol başarı diliyorum.

Fayda görmeniz dileğiyle, gelecek yıl görüşmek ve iletişim halinde kalmak dileğiyle.

 

  1 Yorum

 1. Pingback: 2019 Yılında Girişimler Neler Yaptı - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir