Derin Sular Filmi

Derin Sular Filmi – Underwater bu cuma vizyonda. Okyanus yüzeyinin kilometrelerce altında geçen aksiyon ve gerilim yüklü film hakkında merak edilenleri ve yorumumu yazımda bulabilirsiniz. 

Derin Sular Filmi

Genç yönetmen William Eubank’ın imzasını taşıyan yapım, yılın en çok merak edilen filmlerinden biri. Yeni bir Alien serisi mi doğuyor duygusunu veren fragmanı, klostrofobik atmosferi ile heyecanımızı katlamıştı. Tüm bu duygularla izlediğim filmin 95 dakika gibi mükemmel bir süresi var. Buna rağmen temposu ve genel akışı sebebiyle bu süreyi 10 dakika gibi hissettim. Bu açıdan gördüklerimin daha da fazlasını izlemek istememe rağmen beklentimi karşılayan bir film izlediğimi söylemek isterim. Okyanus yüzeyinin kilometrelerce ötesine götüren, basın gösterimi ile izleme şansı bulduğum filmin konusuna gelince.

Derin Sular Filmi Konusu

Film açılışını hızlıca bir özet yaparak gerçekleştiriyor. TIAN Sanayii’nin keşfedilmemiş sondaj bölgesi olan okyanus yüzeyinin 11 kilometre altında yaptığı çalışmalara şahit oluyoruz. Buradan yılda 140 milyar ton ham petrol çıkaran şirket, tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Bu kadar derine inilen bölgede ne güneş ne de hava var. Yeni keşfedilen derin su türleri ise tam bir muamma. 

Sondaj bölgesinin en dibinde bulunan Kepler istasyonu 316 kişilik mürettebatıyla çalışmalarına devam ediyor. Makine mühendisi Norah (Kristen Stewart) ise burada olmanın buhranını ve sıkıntısını yaşıyor. 

Ani bir sarsıntı ile çökmeye başlayan istasyondan ilk kaçmayı başaranlardan biri Norah oluyor. Kaçarken rastladığı Rodrigo (Mamoudou Athie) ve diğer mürettebat Paul (T.J. Miller) ile birlikte istasyonda bulunan yaşam kapsüllerine ulaşmayan çalışıyorlar. Kapsüllerin olduğu bölgeye geldiklerinde ise Kaptan (Vincent Cassel) ile birlikte Emily (Jessica Hrnwick) ile Liam’ın (John Gallagher Jr.) yaşadığını görerek mutlu oluyorlar. Ancak bir sorun var, kaptan tüm yaşam kapsüllerini diğer mürettebatın hayatını kurtarmak için kullanmış. Neredeyse tamamı basınç sebebiyle çöken Kepler’den çıkabilmeleri ise neredeyse imkansız görünüyor. 

Ellerindeki dalgıç kıyafetleri ve yarı oksijenli ortamda 1,5 kilometre boyunca yürüyerek Roebuck isimli istasyona ulaşmayı hedefleyen ekip, neredeyse başarılması imkansız olan yolculuğa çıkıyor. Vardıkları ilk ara istasyonda karşılaştıkları yıkım ve daha önce görmedikleri canlılar ise korku ve endişelerini artırıyor. Birilerinin kendilerini takip ettiğini anlayan ekibin attığı her adım gittikçe ağırlaşırken, olaylar gelişiyor. 

Derin Sular Filmi Yorumu

Derin Sular Filmi Oyuncuları

Yönetmenliğini The Signal’dan da tanıdığımız William Eubank’ın yaptığı  filmin senaryosu, Insurgent’tan tanıdığımız Brian Duffield ve Legend of the Tarzan’ın senaristi Adam Cozad tarafından yazılmış. 

Norah rolüyle izlediğimiz Kristen Stewart’ın gözünden anlatılan bu hayatta kalma mücadelesi, gizemini koruyan derin suların bilinmezliklerini yaratıcı bir biçimde ortaya koyuyor. Zorlu yürüyüş esnasında gördüğümüz istasyonlar ve deniz canlıları her seferinde farklı farklı tasarlanmış. Filmin temposu hiç düşmüyor, her ne kadar basit bir senaryo üzerinden sunulsa da izlediğimiz görüntüler heyecan yaratıyor. Hayatta kalmak için A noktasından B noktasına ilerleyen ekibin attığı her adım gittikçe daha tehlikeli hale geliyor. Sırf görüntü yönetimi için tekrar izlenebilecek bir film olduğunu da eklemek isterim. Filmde karakter derinlikleri es geçilmiş, bu sebeple karakterlerle empati kurmanız mümkün olmuyor ancak temposu ve genel yönetimi çok iyi. Yönetmen Kristen Stewart’a fazla yüklenmiş ve güvenmiş. Stewart rolünün altından başarıyla kalkıyor ancak ona eşlik eden oyuncular için bunu söylemek zor.

Derin Sular Filmi ve Prometheus benzerlikleri.

Filmde bana göre enteresan olan diğer bir şey çekilen sahnelerin bolca Prometheus’tan etkilenmesi ile ilgiliydi. İlk başta afişlerinin benzer olduğunu düşünmüştüm ancak genel akış, mürettebat ve kopya sahnelerin bolluğu bu fikrimi perçinledi. Okyanusun dibi ile uzay arasında pek bir fark yok. İkisi de bilinmezlerle ve tehlikelerle dolu. Elbette Prometheus’un bir felsefesi vardı, bu açıdan Derin Sular filmi çok geride kalıyor. Öte yandan bu türü sevenler için izlemesi keyifli ve ilginç bir yapım olmuş.

Bu arada dalgıç kıyafetlerinin de mühendislerin kıyafetlerine bir parça benzediğinin ama çokta etkileyici olduklarını eklemek isterim. Norah hem lider ruhlu hem de çok başarılı bir mühendis. Keşke filmi daha iyi bir senaryo ve daha başarılı yan roller eşliğinde izleyebilseydik. Elbette bu keşke filmin kötü olduğu anlamına gelmiyor. Ben filmi hem akış olarak hem yönetim olarak beğendim ama izlediklerimi daha detaylı görebilmek isterdim. En nihayetinde klostrofobik ve karanlık bir film, sahnelerde hızlı olunca kaçırdığım fazlaca detay oldu ve tam olarak sindiremedim. 

Yazımın başında “Yeni bir Alien serisi mi doğuyor?” demiştim.  

1979’da Ridley Scott’la adeta özdeşleşmiş Alien filmi korku türünü uzaya taşımıştı. 1989’da James Cameron, bir denizaltı mürettebatını Abyss’in derinliklerinde tehlikeye atmıştı. 2012 yılında yine Ridley Scott imzasıyla izlediğimiz Prometheus ise bu türde çıtayı göğe taşımıştı. Dolayısıyla ardından gelen benzer türde yapımlara anlayışla yaklaşmalı ve zaten sayıları çok az olduğu için gözümüz gibi bakmalıyız diye düşünüyorum. Ben filmi eşimle birlikte tekrar izleyeceğim.

Derin Sular Filmi – Underwater filmini bu türe meraklı herkese önerir, hepinize şimdiden iyi seyirler dilerim. 

Derin Sular Filmi Fragmanı

Derin Sular Filmi Fragmanı

  5Yorum

 1. Pingback: Ocak 2020 Filmleri - Fundalina

 2. Avatar sra   •  

  Merhaba film bu cuma gösterime girecek Antalya’da ve ben öğrencilerime verdiğim sinema sözü için bu film düşünüyorum. 8 sınıflar ve 3 erkek 2 kız öğrencim var. Bilim kurgu olduğu için dikkat çekici bir film ancak içerisinde uygunsuz ya da onların yaşlarına uygun olmayan (aşırı şidder veya cinsel içerikli ) görüntüler var mı? Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler. 🙂

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Merhaba, içiniz rahat olsun. Uygunsuz veya yaşlarına uygun olmayan bir görüntü yok.

   • Avatar sr   •  

    Çok teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar:)

 3. Pingback: Nisan 2020’de Ne izlesek diyenlere Film Önerileri - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir