Ericsson 2019 Yılı Tüketici Trendleri Raporunu Yayınladı

Ericsson 2019 Yılı Tüketici Trendleri Raporunu Yayınladı.

Rapor, teknolojiye erken uyum sağlayan 34 milyon kişinin öngörüleri doğrultusunda hazırlandı.

Ericsson 2019 Yılı Tüketici Trendleri raporuna göre; yapay zeka, sanal gerçeklik, 5G ve otomasyon gibi yakın geleceğin önemli teknolojilerine dair son kullanıcı görüşlerinin yer verildiği rapora göre; otonom ve kişilerin ruh halini öngören teknolojiler kısa süre içinde insanların gündelik yaşamlarında daha büyük bir rol oynamaya başlayacak.

Rapora göre;

  • İnsanların ruh halini öngören teknolojiler kısa süre içinde insanların gündelik yaşamlarında daha büyük bir rol oynamaya başlayacak.
  • Tüketicilerin beklentisi, akıllı hoparlörlerin diğer aile üyeleri gibi çok yakında aile içi tartışmalara dahil olması yönünde.
  • Sanal asistan kullanıcıları, ruh halimizi algılayan cihazların üç yıl içerisinde yaygın olarak kullanılacağını düşünmekte.
  • Artırılmış ve sanal gerçeklik kullanıcıları yemek pişirme ve tamirat gibi işlerde “Sanal Rehberlik”e ihtiyaç duyuyor.

 

Ericsson 2019 Yılı Tüketici Trendlerini Yayınladı

Raporla ilgili yorumlarını paylaşan Ericsson Tüketici ve Endüstri Laboratuvarı’nda Araştırma Programı Başkanı ve raporun asli yazarı Dr. Michael Björn: “Bir akıllı telefon hayal edin: Sadece neler yaptığınızı değil, kim olduğunuzu da biliyor. Bugün yapay zeka, sırf gözlerinize bakarak sizin kişiliğinizi kavrama noktasına geldi. Teknolojiye hızlı adapte olan kullanıcılar, cihazlarımızın bizleri bizim onları kavradığımızdan daha iyi kavradıkları bir gelecek öngörüyor.” dedi.

Ericsson 2019 Yılı Tüketici Trendleri

2019 yılı ve sonrası için öne çıkan 10 tüketici trend başlığını aşağıda bulabilirsiniz.

Farkındalığı olan cihazlar
Sanal asistan kullanan kişilerin yüzde 60’tan fazlası, ruh halimizi anlayan cihazların üç yıl içinde yaygın olarak kullanılacağını düşünüyor.

Akıllı tartışmalar
Sanal asistan kullanıcılarının yüzde 65’ten fazlası, sanal asistanların üç yıl içinde bir aile ferdi gibi tartışmalara dahil olacağını düşünüyor.

Casus uygulamalar
Tüketicilerin yüzde 45’i, uygulamaları kullanmadıklarında dahi bu uygulamaların kendileri hakkında veri topladığını düşünüyor.

Mecburi anlaşmalar
Veri toplama çerezlerini her zaman kabul etmek zorunda kalmak, tüketicilerin yüzde 51’ini rahatsız ediyor.

Beceri interneti
Artırılmış gerçeklik veya sanal gerçeklik kullananların yüzde 50’den fazlası, yemek pişirme veya tamirat gibi gündelik işlerde sanal rehberlik yapacak uygulama, gözlük ve eldivenler istiyor.

Sıfır dokunuşlu tüketim 

Sanal asistan kullananların yaklaşık yarısı, fatura ve aboneliklerin otomatik hale gelmesini ve azalan ev malzemelerinin otomatik olarak satın alınmasını istiyor.

Zihinsel obezite
Gündelik karar alma süreçlerinin giderek otomatikleşmesi nedeniyle, tüketicilerin yüzde 31’i yakında ‘zihinsel spor salonları’na gidip düşünme egzersizleri yapacaklarını öngörüyor.

Ekolojik ben
Tüketicilerin yüzde 39’u kendi karbon ayak izini ölçecek bir ekolojik saat istiyor.

Dijital ikizim
Artırılmış gerçeklik veya sanal gerçeklik kullananların yüzde 48’i kendilerini bire bir taklit eden sanal avatarlar istiyor; böylece aynı anda iki yerde birden olabilmeyi hayal ediyor.

5G toplumu otomatikleştirecek
Akıllı telefon kullananların yüzde 20 civarı, ‘Nesnelerin İnterneti’ dünyasında 5G’nin ev aletleri ve sayaçlar gibi cihazları birbirine daha iyi bağlayacağını düşünüyor.

Geçtiğimiz ay açıklanan Ericsson Mobilite Raporuna göre 5G’nin 2024’te 1,5 milyar aboneye ulaşması bekleniyordu.

  • 2024 yılı sonuna kadar 5G’nin geliştirilmiş mobil geniş bant için dünya nüfusunun yüzde 40’ından fazlasını kapsaması ve 1,5 milyar aboneye ulaşması bekleniyor. Ericsson’un (NASDAQ: ERIC) en güncel Mobilite Raporu’na göre bu gelişmeyle birlikte 5G, küresel ölçekte piyasaya çıkmış en hızlı yayılıma sahip hücresel teknoloji ürünü olacak.
  • Kuzey Amerika ve Kuzey Doğu Asya’nın 5G kullanımına öncülük etmeleri bekleniyor. 2024 sonuna kadar Kuzey Amerika’daki mobil aboneliklerin yüzde 55 oranında 5G aboneliklerinden oluşacağı öngörülüyor. Kuzey Doğu Asya’da ise bu oranın yüzde 43’ten fazla olacağı tahmin ediliyor.
  • Batı Avrupa’da, 5G aboneliklerinin 2024 sonuna kadar bölgedeki mobil aboneliklerin yüzde 30’unu oluşturması bekleniyor.

 

Yakın geleceğin bu teknolojilerini birer tehdit olarak mı yoksa fırsat olarak mı görmemiz gerektiği konusuyla ilgili yorumlarını paylaşan, Tüketici ve Endüstri Laboratuvarı Başkanı Dr. Pernilla Jonsson “İnsanların ve akıllı makinelerin birbiriyle etkileşime girdiği ve beraber çalıştığı çağa çoktan girmiş bulunuyoruz. Şimdiye kadar geleceğe doğru yalnızca küçük adımlar attık. Sıfır dokunuşlu gelecek hala geliştirilmeyi bekliyor – ve bu geleceği nasıl şekillendireceğimiz halen bizim elimizde.”dedi.

2019 Tüketici Trendleri raporundaki bilgiler Ericsson Tüketici Laboratuvarı’nın 23 yıldan uzun süredir yürüttüğü küresel araştırma faaliyetlerine dayanıyor, ve aslen Ekim 2018’de dünyanın dört bir yanındaki 10 önemli kentteki ileri düzey internet kullanıcıları arasında yürütülen bir internet anketinden faydalanıyor.

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir